„Měli jsme plno oficiálních fotografií vyškovského náměstí, ale potřebovali jsme momentky ze života. Proto se nám například mimo jiné dobře hodily obrázky z čistírny, které nám dala paní Miroslava Škarydková. Nakonec jsme zpracovali tisíce starých fotek. Do filmu jsme jich ale mohli použít sotva dvanáct stovek,“ řekl scénárista Libor Veselý.

Spolu s kameramanem Jadomkem tak už mají téměř hotový celovečerní film o historickém Vyškově. „Ve střihovém programu jsme se snažili vytvořit iluzi, že se nejedná o fotky, ale o film snímaný kamerou. Bohužel se nám nepovedl rozpohybovat tak, jak jsme měli v plánu. Počítač nestíhal, museli jsme trochu zhoršit kvalitu, triky nešly tak, jak jsme chtěli,“ postesknul si Veselý.

V současné době výroba filmu finišuje. Premiéru bude mít už na začátku příštího roku v Novém Boru. Později ho filmaři představí i na divadelním festivalu Trdloviny ve Vyškově.

Do Nového Boru pozval autorskou dvojici ředitel kina, kterému se zalíbil jejich dřívější film Malíř švestkových knedlíků.

„Herec Miroslav Teper, který hrál hlavního hrdinu, oslavil před několika dny šedesáté narozeniny. Známí mu uspořádali v Novém Boru slavnostní výstavu jeho obrazů. Mimo jiné se tam promítal i náš film. Ředitel kina si ho hned objednal a domluvili jsme autorský večer,“ pochlubil se Veselý.
Na něm se bude promítat také prvotina Záhady krysařova kraje a nový film o okresním městě, který ještě nemá název.

Dvojice Jadomek a Veselý zároveň pracují na dalších projektech. Rádi by zorganizovali výstavu obrazů Miroslava Tepera ve Vyškově, kde by zazpívala i jeho kamarádka Jana Koubková. Dodělávají také film o současném Vyškovu, na který dostali městský grant.

„Tento film je mnohem konzervativnější a tradičnější, než je naším zvykem. Ale snažili jsme se tam dát i moderní prvky a najít nový pohled na Vyškov. Ještě chceme dotočit něco o možnostech občerstvení. Město pak může filmeček využít v propagaci,“ vysvětlil Veselý.

Do budoucna chtějí oslovit i vyškovskou skupinu historického šermu Armet, která vystupuje s pořadem o rytíři Milotovi z Dědic.

Toto historické téma filmaře zaujalo a rádi by ho zpracovali. Obrátila se na ně také nová vyškovská hudební metalová skupina Defeated. Ráda by natočila klip v duchu Krysaře.

Amatérští umělci Libor Veselý a Radomír Jadomek jsou autoři několika krátkých filmů. Nejvíc se v kategorii amatérské filmové tvorby dokázala prosadit bláznivá road movie Malíř švestkových knedlíků, který se umisťoval na předních místech filmových festivalů amatérské tvorby.