„Je to překvapení, vůbec jsme netušili, jak nápadité a originální věci dokáže vytvořit,” podivuje se její známá Pavla Kroutilíková.

Vystudovaná ekonomka, která má už tři dospělé děti, pracuje jako kuchařka a školnice v orlovické školce. Podlehla nátlaku svých blízkých a připravila malou výstavu u příležitosti svých narozenin.

Jakmile se rozkřiklo, jaké překvapení je v sokolovně k vidění, nebylo ve výstavním sále k hnutí. Přijeli i návštěvníci z okolních vesnic.

„Na to, že se jedná o naprostou amatérku, která se do keramického kurzu přihlásila teprve před nedávnem, jsem překvapená, jak profesionálně její práce působí. Jsou velice vtipné,“ pochvalovala si například Eva Škamradová z Moravských Málkovic při pohledu na nejrozmanitější keramické výtvory.

„Škoda, že se s tím nepochlubila o týden dřív. Mohli jsme udělat výstavku u příležitosti sjezdu rodáků,“ lituje další obyvatelka Málkovic Jindřiška Doupovcová.

Výstavku autorka doplnila i verši a obrazy malovanými nejrůznějšími technikami. „Seriály v televizi mi nic neříkají, a tak jsem ve volném čase kreslila. Před čtyřmi lety jsem se rozhodla jít do keramického kurzu v ivanovické umělecké škole a chytlo mě to. Škoda jen, že nemám víc času. Ale na druhou stranu, kdybych to dělala každý den, tak mi to zevšední. Když mám starosti, můžu se u hlíny vyvztekat. A v pohodě se pak pustím do básniček,“ říká Novotná.

Její kamarádka na ní prozrazuje. „Na ruční práce byla šikovná odjakživa. Když zdobí perníčky, tak jsou jako krajka. Barví si látky a šije z nich šaty a závěsy. Drátkuje. Ale teprve před nedávnem se v kurzu jógy pochlubila s básničkami. A že dokáže vyrobit tak vkusné věci z keramiky, nevěděl snad kromě nejbližších nikdo,“ říká Kroutilíková.

Novotná však jen skromně podotýká: „Vždyť na tom nic není, většinou se jen vyválí placka jako na nudle a je to skoro hotové,“ nezapře profesi kuchařky.

Většina ozdob, lampiček, figurek, sošek, zvonků a svícnů, keramických i kreslených obrazů včetně unikátního zvěrokruhu, zdobí interiér domu Novotných. Pro mnoho z nich však už místo není a skrývají se tak v krabicích.

Mnozí návštěvníci neskrývali názor, že autorka by je měla znovu představit veřejnosti. A možná přibudou i další dílka. „Práce s hlínou mi dodává energii. Mám neklidné ruce a v hlavě ještě tisíc nápadů,“ tvrdí sama autorka.