„Ruční práce mě odmalička bavily. Vždycky jsem malovala, kreslila. V dětství jsem navštěvovala výtvarný kroužek rousínovské umělecké školy. Ale netroufla jsem si pustit se do dalšího studia na umělecké škole. Živit se uměním musí být tvrdé živobytí. Proto mám výtvarničení jen jako koníčka,“ říká třiatřicetiletá Chrástová, která pracuje na poštovní přepážce.

Po škole šlo umění bokem. „Prvořadé pro mě bylo zaměstnání. Teprve před pěti lety jsem se k tomu vrátila. Potřebovala jsem se odreagovat od životního shonu. Nejlépe se mi relaxuje u malování. Obrázky mě pohlcují natolik, že často úplně zapomenu na čas,“ svěřuje se Chrástová, která ráda maluje zejména krajinky, přírodu, květiny.

Hodně využívá fantazii. „Maluji intuitivně, citem. Hodně jsem se naučila z literatury. Pro radu jsem často chodila k bývalé učitelce Jaroslavě Říhově. Inspiraci beru nejen z přírody, ale třeba i z fotografií a obrázků jiných malířů, ale nekopíruji,“ tvrdí Chrástová.

Často experimentuje s barvami. Používá akvarel, tempery, tuš, chce zkusit pastel. Naopak ji nelákají olejové barvy, které se musejí vymývat v terpentýnu. Raději pracuje s vodou. „Fascinuje mě technika vymývání. Pomaluji papír jedinou barvou a nechám zaschnout. Obyčejnou tužkou pak namaluji motiv a štětcem a čistou vodou předkreslené plochy vymývám. Je to pracné, ale efektní. Tak vznikly třeba obrázky Pavučina, Kapky rosy, Ledová a Ohnivá růže,“ říká amatérská umělkyně.

Zkouší malovat i portréty. Zvláště vydařená je třeba Žena v kroji, Dáma či Dívka. Hodně svého volného času věnuje také tvoření bižuterie z různých drátků a korálků.

„S drátkováním jsem začala teprve v loňském roce. Moje vedoucí Eva Pospíšilová se pochlubila opletenými lahvičkami, které vytvořila v kurzu drátkování v Domě dětí a mládeže ve Vyškově. Technika mě zaujala, a tak jsem sama kurz navštívila. Pustila jsem se směrem šperkařským. Moc mě to zaujalo. V minulém životě jsem určitě musela být šperkařka,“ vypráví umělkyně, která používá zejména spirálové tvary kombinované s drobnými korálky.

Originální šperky se zalíbily kolegyním, přátelům i známým. „Požádali mě, abych jim něco taky vyrobila. A tak jsem vloni od září až do prosince tvořila vánoční dárky. Náhrdelníky, náramky, náušnice. Až mě z toho bolelo za krkem,“ směje se Lenka Chrástová. Už nyní se pomalu připravuje na předvánoční šílenství.

Protože neustále zkouší něco nového, pustila se i do výroby keramiky. „Navštěvuji keramický kroužek pro dospělé v Domě dětí a mládeže. Vyrábím svícny, zvonkohry, hrnečky, květináče. Ale moje parketa jsou především keramické obrázky na stěnu,“ usmívá se.

Přestože je Chrástová umělecký samouk, je na její práce radost pohledět. Zájemci je můžou posoudit také na internetové adrese galeriechrastova.habrovany.cz