Skleník kdysi býval proslulý kaméliemi, ale ty už před léty skončily v buchlovickém zámku. Dnes slouží k přezimování okrasných rostlin z barokního zámku.

„Jsou ale problémy s vytápěním. Dřív se topilo naftou, pak elektřinou, ale to stálo moc peněz. Dnes využíváme dřevoplyn, avšak skleník je bohužel moc velký, a tak míváme přes zimu dost velké ztráty rostlin,“ stěžuje si zahradník.

Udržovat takovou stavbu není vůbec lehké, ani levné. „Bezpečnostní technik nám sem málem zakazoval chodit. Hrozilo, že nám něco spadne na hlavu. Svépomocí jsme tedy skleník opravili a trochu oživili,“ vysvětluje Lstibůrek, který neváhal nabídku skleníku rozšířit o rostliny z darů svých přátel a také příbuzných.

Přestože většina skleníkových rostlin a palem je v tropickém počasí venku, zůstaly ve skleníku ještě mnohé atraktivní rostliny, například obří kaktusy, papyrus, květy obsypaná mučenka, olivy, dozrávající fíky.

Do volného prostoru umístil zahradník figurky z květináčů, které vlastnoručně vyrobil. „Květináč jsem nevybral náhodou. Má nám připomínat, že i my jsme taková hliněná nádoba. Ze semínka v květináči může vyrůst velká rostlina. Květiny rostou, dávají samy sebe, svou krásu i radost, nic neberou, jenom slunce a to září pro všechny. Postavy z květináčů nám připomínají, že máme také růst a kvést,“ připomíná zahradník.

Jelikož zároveň působí jako kostelník, doplnil expozici také o citáty z Bible. Skleník zpřístupnilo Historické muzeum ve Slavkově u Brna o víkendu už po druhé. Ojedinělé možnosti využily stovky návštěvníků, kteří si vychutnali Lstibůrkův odborný výklad i ve francouzské části zahrady a v anglickém parku.