VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství a zajímavosti podzemí města Rousínova

V souvislosti s objevujícími se trhlinami ve zdivu kostela svaté Maří Magdaleny v Rousínově bylo v roce 2005 provedeno georadarové měření za účelem posouzení stavu podloží v lokalitě Rousínov – kostel.

20.7.2008
SDÍLEJ:

Zřícená palisáda u kostelní věže, foto z roku 1970. Foto: Repro: Archiv V. Sedlmajera

Kromě toho byly kolem kostela provedeny tři kopané a tři vrtané sondy. V obrazovém znázornění jsou mimo jiné vyznačeny pozice sklepů, chodeb, zdiva uvnitř i vně kostela a existence obdélníkové i kruhové krypty.

Stavebně - geologický průzkum je možné využít i k dedukci původního terénu na náměstí, v okolí věže a kostela. Mocnost navážek v těsné blízkosti kostela se pohybuje většinou od dvou do dvou a půl metru. Místy se mohou vyskytnout i značné nepravidelnosti.

Například na západní straně u věže vrtaná sonda zjistila navážku až do hloubky pěti metrů. Jedná se o jednotlivou sondu, ale u věže navážka ukazuje na to, že tam byly příkopy a opevnění.

Podzemí Rousínova by si zasloužilo stavebně-historický průzkum. Obzvlášť chodby vedoucí ke kostelu a do věže, do kruhové krypty a samostatné sklepní prostory. Bylo prokázáno, že spodní část věže až do výšky osmnácti metrů je původní z doby před rokem 1700, kdy probíhala výstavba kostela podle návrhu italského architekta Martinelliho. Podle jeho návrhu je, mimo jiné, provedena první etapa stavby slavkovského zámku pro rod Kouniců.

Spodní část věže je z kamenného zdiva o síle metru a půl. Ve třech podlažích ze strany kostela jsou původní kamenná ostění vstupů do věže z venkovního schodiště. V několika okénkách věže jsou osazena původní kamenná ostění střílen.

Starý kostelík byl obráceně orientovaný oltářem k východu. Původní věž sloužila jako pozorovací a obranná se starými věžními hodinami, které udržoval „rechtor“. Věž byla asi obecní. O stáří vypovídal také zvon, který tam býval. Ulitý byl v roce 1581 a sloužil pro „šturmování“ při požárech a blížícím se nepříteli, jak je uvedeno v obecních účtech.

Věž byla v minulosti ohrazená. Dosvědčuje to nález provedený při kopání rýhy pro kanalizaci pod vozovkou průtahu I/47 městem, kolem kostela v roce 1970. Bagrem byla odkryta pravděpodobně zřícená dřevěná palisáda z období opevnění města (viz foto).

V prostoru před dnešním oltářem, původně pod kruchtou (kůrem) starého kostela, prokázal radiogeologický průzkum existenci kruhové krypty o průměru šesti metrů, s výškou klenby asi dva a půl metru a v hloubce klenby pod podlahou kostela půl metru. Kruhový tvar nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o pozůstatek stavby románské. A to by znamenalo nový pohled na stáří původního kostela v Novém Rousínově, i na to, jestli původní kostelík byl dřevěný. Asi ne. Radarový průzkum prokázal i existenci původních základů kostela. Krypta by si zasloužila alespoň navrtání sondy do stropu a průzkum vnitřního prostoru kamerou.

Georadarový průzkum prokázal také existenci sklepů pod náměstím u kostela. Například velkého sklepního prostoru asi pět krát dvanáct metrů za starou radnicí, z části pod „průtahem“, a obdobného sklepa na opačné straně radnice a existenci dalších sklepů pod náměstím ve dvou výškových úrovních.

Vše nasvědčuje tomu, že původní půdorys města a rozmístění domů bylo jiné, než vnímáme v současnosti. A hlavně se měnil častými válkami, které naším krajem procházely, a ještě častějšími požáry.

Pro ilustraci uvádím, že například velkým požárem utrpěl Nový Rousínov 27. května 1825. Tento založený požár podporovaný silným větrem během pěti minut zachvátil třináct domů kromě kůlen a dva šestispřežné vozy naložené zbožím do zahraničí. Přitom uhořelo sedm osob, devět koní a více kusů ostatního domácího zvířectva.

Prakticky ve všech domech kolem náměstí jsou rozměrné klenuté sklepy. Na pravé straně zasahují až pod zpevněnou plochu náměstí. Některé sklepy byly v minulosti přepažené, klenba některých sklepů byla narušena při provádění inženýrských sítí.

Největší sklep je pod domem bývalé „Védepky“, dnes Muselíkovo, kde se po stavebních úpravách zboží ukládalo vysokozdvižným vozíkem.
Sklep před domem Pivečkovým je ve dvou úrovních a větrací průduch je až v zatravněné ploše u kostela. Na druhé straně kostela jsou pod domy rovněž veliké klenuté sklepy, jako například pod domy č. p. 3, 4, 5, 17 – 18.

Pod bývalým pivovarem č. p. 20 (dnes Potraviny) po poslední várce piva sklepy používal pro uložení piva Hrušecký pivovar a to až do roku 1928, kdy byla zahájena demolice budov a provedena příprava pro stavbu Sokolovny (dnes Potraviny Vlach).

Při celkové rekonstrukci „staré radnice“ v letech 1998 – 2001, která si vyžádala přes dvacet milionů korun, byla provedena oprava a vyčištění dvou na sebe navazujících sklepů tvořených kamennou a cihelnou klenbou.

Vnější sklep směrem ke kostelu byl úplně odkryt, klenba byla zesílena betonovou skořepinou, která byla opatřena izolací proti vodě.

Sklepy jsou bez užitku. Zadní sklep měl větrák zasypaný cihlami a maltou, zatímco předního ve sníženém „dvorečku“ před arkádami radnice větrací otvor s mříží překrytý dlažbou.

Sklepy nejsou odvětrané. Zvýšená vlhkost je řešena tak, že bylo odpojeno elektrické osvětlení, které bylo ve sklepech při rekonstrukci nainstalované. Je to škoda, zdivo se nadměrnou vlhkostí ničí.

Václav Sedlmajer

20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 121 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Míchač sirupů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 121 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, Popis práce: PP na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení až na dobu neurčitou, nástup možný ihned, míchání sirupů a limonád dle schválených receptur a požadavků výroby, kontrola své práce stanovováním refrakce a senzorickým hodnocením jakosti sirupů a limonád, stanovování nebo výpočet množství jednotlivých surovin potřebných na výrobu sirupu nebo limonády na základě schválené receptury nebo doporučení laborantky, Zaměstnavatel nabízí: měsíční prémie 1.000 Kč+10% příplatek dle výrobních norem, příspěvek na obědy, příspěvek na pojištění odpovědnosti, měsíční bonusy ve formě vlastních výrobků, možnost zvýhodněného nákupu výrobků společnosti, Kontakt: Vasický Jaroslav, tel.: 724 203 313, e-mail: vasicky@neli-vyskov.cz. Pracoviště: Neli, a.s., Na Hraničkách, č.p. 589, 682 01 Vyškov 1. Informace: Jaroslav Vasický, +420 724 203 313.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka I. stupeň ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ v oboru učitelství pro I. stupeň, odborná a zdravotní způsobilost, příjemné vystupování, komunikační schopnosti, flexibilita, loajalita, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, výuka 1. a 2. ročníku, KONTAKT: Kumrová Jitka Mgr., tel.: 734 699 316, e-mail: zs.rasovice.66@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola rašovice, okres vyškov, příspěvková organizace, 685 01 Bučovice. Informace: Jitka Kumrová, +420 517 379 931.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka masa a uzenin. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, zdravotní průkaz, praxe v prodeji masa výhodou, profesionální přístup k zákazníkům, komunikační schopnosti, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, 2x ročně mimořádné odměny, KONTAKT: Stančík Vladimír, tel.: 777 713 739, 7-15:30, e-mail: stancik.v@makovec.cz nebo osobně na adrese pracoviště v době 7-17 hod. Pracoviště: Makovec a.s. rousínov - rousínovec, Slavkovská, č.p. 1205, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Vladimír Stančík, +420 777 713 739.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, spolehlivost a pracovitost, samostatnost a ochota učit se novým věcem, , Popis práce: PP na dobu neurčitou, skladová činnost, dělení materiálu, zásobování výroby materiálem, vhodné i pro absolventy, , Zaměstnavatel nabízí: zázemí stabilní a rozvíjející se společnosti, práci v příjemném a moderním pracovním prostředí, podporu pitného režimu zaměstnanců, motivující finanční ohodnocení, plnohodnotný 13. plat, náborový příspěvek 10.000 Kč, věcné a finanční dary při životním jubileu, zvýhodněný mobilní tarif pro 2 Vámi zvolená telefonní čísla (volání zdarma mezi těmito čísly, výhodné ceny volání a datových tarifů), zaměstnanecké slevy na výrobky, příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, navýšené stravné (diety) při zahraničních služebních cestách, možnost účastnit se společně s ostatními zaměstnanci kulturních a sportovních akcí (divadlo apod.), adaptace zaměstnance, zaškolení zkušeným kolegou, doprava do zaměstnání firemním autobusem, kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky, , Kontakt: Hudeček Martin Ing., tel.: 544 146 411, e-mail: hudecek@fenstar.com. Pracoviště: Fenstar s.r.o., Fenstarová, č.p. č.e. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Martin Hudeček, +420 544 146 411.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Boskovicích stojí Legiovlak, putovní výstava o českých a slovenských legionářích, kteří v první světové válce bojovali v Rusku.
16

Na boskovické nádraží dorazil obrněný vagon. Vlak připomíná hrdinství legionářů

Brněnská přehrada ve čtvrtek 19. července 2018.
AKTUALIZOVÁNO

Lidem hrozí zdravotní potíže. Hygiena varuje před koupáním v Brněnské přehradě

Podnikatel: Řidiči? Nechtějí pracovat ani za padesát tisíc

Jižní Morava – Sehnat zaměstnance do některých profesí je dnes pro firmy problém. Například kuchaře či servírky shání firmy dlouhodobě marně. Jenže za nástupní mzdu kolem patnácti tisíc korun se především mladým do práce prostě nechce.

Už neteče jen do kanálu. Pramen Hrček nově zásobuje vodou obyvatele Rašovic

Rašovice – Pramen Hrček slouží od konce června jako zdroj pitné vody v Rašovicích.

Lákají na slevy, naúčtují plnou cenu. Často jde o triky prodejců, tvrdí sdružení

Jižní Morava /ANKETA/ – Rozdíly mezi cenami zboží na regálech a částkou na účtence zkoumala Česká obchodní inspekce. Neseděla téměř polovina případů.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT