VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství a zajímavosti podzemí města Rousínova

V souvislosti s objevujícími se trhlinami ve zdivu kostela svaté Maří Magdaleny v Rousínově bylo v roce 2005 provedeno georadarové měření za účelem posouzení stavu podloží v lokalitě Rousínov – kostel.

20.7.2008
SDÍLEJ:

Zřícená palisáda u kostelní věže, foto z roku 1970. Foto: Repro: Archiv V. Sedlmajera

Kromě toho byly kolem kostela provedeny tři kopané a tři vrtané sondy. V obrazovém znázornění jsou mimo jiné vyznačeny pozice sklepů, chodeb, zdiva uvnitř i vně kostela a existence obdélníkové i kruhové krypty.

Stavebně - geologický průzkum je možné využít i k dedukci původního terénu na náměstí, v okolí věže a kostela. Mocnost navážek v těsné blízkosti kostela se pohybuje většinou od dvou do dvou a půl metru. Místy se mohou vyskytnout i značné nepravidelnosti.

Například na západní straně u věže vrtaná sonda zjistila navážku až do hloubky pěti metrů. Jedná se o jednotlivou sondu, ale u věže navážka ukazuje na to, že tam byly příkopy a opevnění.

Podzemí Rousínova by si zasloužilo stavebně-historický průzkum. Obzvlášť chodby vedoucí ke kostelu a do věže, do kruhové krypty a samostatné sklepní prostory. Bylo prokázáno, že spodní část věže až do výšky osmnácti metrů je původní z doby před rokem 1700, kdy probíhala výstavba kostela podle návrhu italského architekta Martinelliho. Podle jeho návrhu je, mimo jiné, provedena první etapa stavby slavkovského zámku pro rod Kouniců.

Spodní část věže je z kamenného zdiva o síle metru a půl. Ve třech podlažích ze strany kostela jsou původní kamenná ostění vstupů do věže z venkovního schodiště. V několika okénkách věže jsou osazena původní kamenná ostění střílen.

Starý kostelík byl obráceně orientovaný oltářem k východu. Původní věž sloužila jako pozorovací a obranná se starými věžními hodinami, které udržoval „rechtor“. Věž byla asi obecní. O stáří vypovídal také zvon, který tam býval. Ulitý byl v roce 1581 a sloužil pro „šturmování“ při požárech a blížícím se nepříteli, jak je uvedeno v obecních účtech.

Věž byla v minulosti ohrazená. Dosvědčuje to nález provedený při kopání rýhy pro kanalizaci pod vozovkou průtahu I/47 městem, kolem kostela v roce 1970. Bagrem byla odkryta pravděpodobně zřícená dřevěná palisáda z období opevnění města (viz foto).

V prostoru před dnešním oltářem, původně pod kruchtou (kůrem) starého kostela, prokázal radiogeologický průzkum existenci kruhové krypty o průměru šesti metrů, s výškou klenby asi dva a půl metru a v hloubce klenby pod podlahou kostela půl metru. Kruhový tvar nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o pozůstatek stavby románské. A to by znamenalo nový pohled na stáří původního kostela v Novém Rousínově, i na to, jestli původní kostelík byl dřevěný. Asi ne. Radarový průzkum prokázal i existenci původních základů kostela. Krypta by si zasloužila alespoň navrtání sondy do stropu a průzkum vnitřního prostoru kamerou.

Georadarový průzkum prokázal také existenci sklepů pod náměstím u kostela. Například velkého sklepního prostoru asi pět krát dvanáct metrů za starou radnicí, z části pod „průtahem“, a obdobného sklepa na opačné straně radnice a existenci dalších sklepů pod náměstím ve dvou výškových úrovních.

Vše nasvědčuje tomu, že původní půdorys města a rozmístění domů bylo jiné, než vnímáme v současnosti. A hlavně se měnil častými válkami, které naším krajem procházely, a ještě častějšími požáry.

Pro ilustraci uvádím, že například velkým požárem utrpěl Nový Rousínov 27. května 1825. Tento založený požár podporovaný silným větrem během pěti minut zachvátil třináct domů kromě kůlen a dva šestispřežné vozy naložené zbožím do zahraničí. Přitom uhořelo sedm osob, devět koní a více kusů ostatního domácího zvířectva.

Prakticky ve všech domech kolem náměstí jsou rozměrné klenuté sklepy. Na pravé straně zasahují až pod zpevněnou plochu náměstí. Některé sklepy byly v minulosti přepažené, klenba některých sklepů byla narušena při provádění inženýrských sítí.

Největší sklep je pod domem bývalé „Védepky“, dnes Muselíkovo, kde se po stavebních úpravách zboží ukládalo vysokozdvižným vozíkem.
Sklep před domem Pivečkovým je ve dvou úrovních a větrací průduch je až v zatravněné ploše u kostela. Na druhé straně kostela jsou pod domy rovněž veliké klenuté sklepy, jako například pod domy č. p. 3, 4, 5, 17 – 18.

Pod bývalým pivovarem č. p. 20 (dnes Potraviny) po poslední várce piva sklepy používal pro uložení piva Hrušecký pivovar a to až do roku 1928, kdy byla zahájena demolice budov a provedena příprava pro stavbu Sokolovny (dnes Potraviny Vlach).

Při celkové rekonstrukci „staré radnice“ v letech 1998 – 2001, která si vyžádala přes dvacet milionů korun, byla provedena oprava a vyčištění dvou na sebe navazujících sklepů tvořených kamennou a cihelnou klenbou.

Vnější sklep směrem ke kostelu byl úplně odkryt, klenba byla zesílena betonovou skořepinou, která byla opatřena izolací proti vodě.

Sklepy jsou bez užitku. Zadní sklep měl větrák zasypaný cihlami a maltou, zatímco předního ve sníženém „dvorečku“ před arkádami radnice větrací otvor s mříží překrytý dlažbou.

Sklepy nejsou odvětrané. Zvýšená vlhkost je řešena tak, že bylo odpojeno elektrické osvětlení, které bylo ve sklepech při rekonstrukci nainstalované. Je to škoda, zdivo se nadměrnou vlhkostí ničí.

Václav Sedlmajer

20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 20 000 Kč

Řidiči ostatních speciálních vozidel Řidiči. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nižší střední odborné, ŘP sk. C, T, E, profesní průkaz podmínkou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, rozvoz materiálu a hotových výrobků k zákazníkům a obchodním partnerům, svoz materiálu a zboží od dodavatele, kontejnerová přeprava, Zaměstnavatel nabízí: mzda dle výkonu, Kontakt: Markéta Bečková, tel: 777 786 531, e-mail: beckova@ptd.cz nebo osobně na adrese pracoviště 7-15:30 hod. Pracoviště: Ptd cz, s.r.o., 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Markéta Bečková, +420 544 220 725.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 27 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič sk. C. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, ŘP sk. C+E, profesní průkaz a karta řidiče, Popis práce: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, vnitrostátní doprava, Kontakt: Libor Kříž, tel: 777 189 201, e-mail: provozovna.dopossro@centrum.cz. Pracoviště: Odtahová služba dopos s.r.o. bučovice, Urbáškova, č.p. 261, 685 01 Bučovice. Informace: Libor Kříž, +420 777 189 201.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 130 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení v oboru, praxe výhodou, dobrý zdravotní stav, ŘP sk. B podmínkou, Popis práce: PP na dobu určitou s možností prodloužení, vhodné i pro absolventy, nástup možný ihned, Kontakt: Kopuletý Radek, tel.: 777 315 950, e-mail: kopulety@stavbyvyskov.cz. Pracoviště: Střechy stavby vyškov s.r.o., 682 01 Vyškov 1. Informace: Radek Kopuletý, +420 777 315 950.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 45 000 Kč

Lékaři v radiologických oborech Lékař/ka na oddělení radiologie. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání VŠ, lékař s atestací v oboru, odborná způsobilost k výkonu zdrav. povolání lékaře v ČR, zdravotní způsobilost a trestní bezúhonnost, Popis práce: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, Zaměstnavatel nabízí: plat dle praxe, nadstandardní odměny za ÚPS, možnost dalšího vzdělávání bez kvalifikační dohody, dobré pracovní podmínky, dovolená 5 týdnů+1 týden dodatkové dovolené, příspěvek z FKSP na stravování, Kontakt: Menoušková Taťána JUDr., tel.: 517 315 130, 7-15:30 hod, e-mail: menouskova@nemvy.cz. Pracoviště: Nemocnice vyškov, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Taťána Menoušková, +420 517 315 130.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Léto v dubnu. Na jižní Moravě padly v pátek čtyři teplotní rekordy

Ilustrační foto

Nové muzeum v Letovicích ukáže i dravce z pravěku

Pohladí zvířata, zasadí strom. Lidé na jižní Moravě oslaví Den Země

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Dotknout se lesa, poznávat zvířata či vysadit strom. Podobně v neděli oslaví letošní ročník Dne Země lidé po celé jižní Moravě.

Komín nebo střecha. Stará hasička dostane i nová vrata

Ruprechtov - Po opravě hasičského auta, které dostal Ruprechtov od Jihomoravského kraje, se Ruprechtovští zaměřili na další opravy ku prospěchu hasičského sboru. V současné době v obci opravují hasičku, která stojí beze změn už od sedmdesátých let dvacátého století. Opravy začaly devátého dubna a končit mají do třicátého června.

Na dálnici hořelo auto, nejspíš kvůli technické závadě

Topolany – Na 235. kilometru dálnice D1 u Topolan začalo hořet auto. Na místo dojeli hasiči a požár hasili dvěma vodními proudy. „Podobné požáry většinou vznikají kvůli nějaké technické závadě auta,“ vysvětlil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT