VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tajemství a zajímavosti podzemí města Rousínova

V souvislosti s objevujícími se trhlinami ve zdivu kostela svaté Maří Magdaleny v Rousínově bylo v roce 2005 provedeno georadarové měření za účelem posouzení stavu podloží v lokalitě Rousínov – kostel.

20.7.2008
SDÍLEJ:

Zřícená palisáda u kostelní věže, foto z roku 1970. Foto: Repro: Archiv V. Sedlmajera

Kromě toho byly kolem kostela provedeny tři kopané a tři vrtané sondy. V obrazovém znázornění jsou mimo jiné vyznačeny pozice sklepů, chodeb, zdiva uvnitř i vně kostela a existence obdélníkové i kruhové krypty.

Stavebně - geologický průzkum je možné využít i k dedukci původního terénu na náměstí, v okolí věže a kostela. Mocnost navážek v těsné blízkosti kostela se pohybuje většinou od dvou do dvou a půl metru. Místy se mohou vyskytnout i značné nepravidelnosti.

Například na západní straně u věže vrtaná sonda zjistila navážku až do hloubky pěti metrů. Jedná se o jednotlivou sondu, ale u věže navážka ukazuje na to, že tam byly příkopy a opevnění.

Podzemí Rousínova by si zasloužilo stavebně-historický průzkum. Obzvlášť chodby vedoucí ke kostelu a do věže, do kruhové krypty a samostatné sklepní prostory. Bylo prokázáno, že spodní část věže až do výšky osmnácti metrů je původní z doby před rokem 1700, kdy probíhala výstavba kostela podle návrhu italského architekta Martinelliho. Podle jeho návrhu je, mimo jiné, provedena první etapa stavby slavkovského zámku pro rod Kouniců.

Spodní část věže je z kamenného zdiva o síle metru a půl. Ve třech podlažích ze strany kostela jsou původní kamenná ostění vstupů do věže z venkovního schodiště. V několika okénkách věže jsou osazena původní kamenná ostění střílen.

Starý kostelík byl obráceně orientovaný oltářem k východu. Původní věž sloužila jako pozorovací a obranná se starými věžními hodinami, které udržoval „rechtor“. Věž byla asi obecní. O stáří vypovídal také zvon, který tam býval. Ulitý byl v roce 1581 a sloužil pro „šturmování“ při požárech a blížícím se nepříteli, jak je uvedeno v obecních účtech.

Věž byla v minulosti ohrazená. Dosvědčuje to nález provedený při kopání rýhy pro kanalizaci pod vozovkou průtahu I/47 městem, kolem kostela v roce 1970. Bagrem byla odkryta pravděpodobně zřícená dřevěná palisáda z období opevnění města (viz foto).

V prostoru před dnešním oltářem, původně pod kruchtou (kůrem) starého kostela, prokázal radiogeologický průzkum existenci kruhové krypty o průměru šesti metrů, s výškou klenby asi dva a půl metru a v hloubce klenby pod podlahou kostela půl metru. Kruhový tvar nasvědčuje tomu, že by mohlo jít o pozůstatek stavby románské. A to by znamenalo nový pohled na stáří původního kostela v Novém Rousínově, i na to, jestli původní kostelík byl dřevěný. Asi ne. Radarový průzkum prokázal i existenci původních základů kostela. Krypta by si zasloužila alespoň navrtání sondy do stropu a průzkum vnitřního prostoru kamerou.

Georadarový průzkum prokázal také existenci sklepů pod náměstím u kostela. Například velkého sklepního prostoru asi pět krát dvanáct metrů za starou radnicí, z části pod „průtahem“, a obdobného sklepa na opačné straně radnice a existenci dalších sklepů pod náměstím ve dvou výškových úrovních.

Vše nasvědčuje tomu, že původní půdorys města a rozmístění domů bylo jiné, než vnímáme v současnosti. A hlavně se měnil častými válkami, které naším krajem procházely, a ještě častějšími požáry.

Pro ilustraci uvádím, že například velkým požárem utrpěl Nový Rousínov 27. května 1825. Tento založený požár podporovaný silným větrem během pěti minut zachvátil třináct domů kromě kůlen a dva šestispřežné vozy naložené zbožím do zahraničí. Přitom uhořelo sedm osob, devět koní a více kusů ostatního domácího zvířectva.

Prakticky ve všech domech kolem náměstí jsou rozměrné klenuté sklepy. Na pravé straně zasahují až pod zpevněnou plochu náměstí. Některé sklepy byly v minulosti přepažené, klenba některých sklepů byla narušena při provádění inženýrských sítí.

Největší sklep je pod domem bývalé „Védepky“, dnes Muselíkovo, kde se po stavebních úpravách zboží ukládalo vysokozdvižným vozíkem.
Sklep před domem Pivečkovým je ve dvou úrovních a větrací průduch je až v zatravněné ploše u kostela. Na druhé straně kostela jsou pod domy rovněž veliké klenuté sklepy, jako například pod domy č. p. 3, 4, 5, 17 – 18.

Pod bývalým pivovarem č. p. 20 (dnes Potraviny) po poslední várce piva sklepy používal pro uložení piva Hrušecký pivovar a to až do roku 1928, kdy byla zahájena demolice budov a provedena příprava pro stavbu Sokolovny (dnes Potraviny Vlach).

Při celkové rekonstrukci „staré radnice“ v letech 1998 – 2001, která si vyžádala přes dvacet milionů korun, byla provedena oprava a vyčištění dvou na sebe navazujících sklepů tvořených kamennou a cihelnou klenbou.

Vnější sklep směrem ke kostelu byl úplně odkryt, klenba byla zesílena betonovou skořepinou, která byla opatřena izolací proti vodě.

Sklepy jsou bez užitku. Zadní sklep měl větrák zasypaný cihlami a maltou, zatímco předního ve sníženém „dvorečku“ před arkádami radnice větrací otvor s mříží překrytý dlažbou.

Sklepy nejsou odvětrané. Zvýšená vlhkost je řešena tak, že bylo odpojeno elektrické osvětlení, které bylo ve sklepech při rekonstrukci nainstalované. Je to škoda, zdivo se nadměrnou vlhkostí ničí.

Václav Sedlmajer

20.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 7 600 Kč Uklízeči veřejných prostranství Uklízeč/ka MŠ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, nástup možný ihned, úklid v prostorách MŠ, KONTAKT: Krajčíková Lucie Ing., tel.: 517 325 623, e-mail: l.krajcikova@zsletnipole.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola vyškov, letní pole, příspěvková organizace, Sídliště Osvobození, č.p. 682, 682 01 Vyškov 1. Informace: Lucie Krajčíková, +420 517 325 623. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 13 500 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, naskladňování a vyskladňování zboží, expedice a manipulace se zbožím, údržba a úklid skladu, KONTAKT: Melnyk Viktor, tel.: 777 566 589, e-mail: aljusisro@seznam.cz nebo se dostavte osobně na adresu Průmyslová 742/8b, Vyškov. Pracoviště: Aljusi s.r.o. vyškov i, Cukrovarská, č.p. 496, 682 01 Vyškov 1. Informace: Viktor Melnyk, +420 777 566 589. Výroba - Ostatní lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) 18 000 Kč Ostatní lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) Lakýrník-výroba dřevěných oken. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nižší střední odborné, vyučení nebo střední odborné bez vyučení a bez maturity, vyučení s maturitou nebo SŠ s maturitou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, Zaměstnavatel nabízí: nástupní bonus 5000 Kč, Kontakt: Ing. Eva Filipová, tel: 602 552 102, e-mail: e.filipova@instaeuro.cz. Pracoviště: Insta euro s.r.o., Rostislavova, č.p. 554, 683 23 Ivanovice na Hané. Informace: Eva Filipová, +420 602 552 102. Výroba - Výroba Montážní dělník 17 000 Kč Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Navíječ/ka - bandážista/tka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, manuální zručnost, zodpovědnost, pečlivost, flexibilita, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, navíjení proudových a napěťových transformátorů, obalení jader tenolanem, přípravné práce (pájení, lepení), jemná práce, pracovní doba: 5.30-13.45 hod, 13.45-22.00 hod, dvousměnný provoz, vhodné i pro absolventy, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, pololetní odměny, KONTAKT: Boháčková Ludmila, tel: 517 380 388, 8-16 hod, e-mail: bohackova@kpbintra.cz. Pracoviště: Kpb intra s.r.o., Ždánská, č.p. 477, 685 01 Bučovice. Informace: Ludmila Boháčková, +420 517 380 388.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Úpravy silnic? Zbytečné, vadí řidičům

Ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO

V Hošticích-Herolticích auto srazilo malého chlapce, řidička od nehody ujela

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

S nedostatkem lékařů má pomoci nábor studentů i stipendia

Jižní Morava – O nejvíce lékařů ze všech krajů loni přišli pacienti na jižní Moravě. Provoz ukončilo pětatřicet ordinací praktiků a čtrnáct pracovišť pediatrů. Kolaps ve zdravotnictví chce nyní odvrátit vedení Masarykovy univerzity v Brně náborem studentů i novým stipendijním programem.

Výuka ruštiny? Ve Velkých Pavlovicích si ji volí skoro každý druhý

Velké Pavlovice - Ruská ekonomika, dějiny i gramatika. To vše museli znát dva studenti z gymnázia ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku, kteří se probojovali do moskevského finále mezinárodní olympiády v ruském jazyce. Ze 1700 přihlášených jich postoupila stovka.

Naši prvňáčci: představíme školáky ze ZŠ Drnovice u Vyškova

Jižní Morava – Spolu se začátkem nového školního roku startuje druhý ročník úspěšného a oblíbeného projektu Deníku - Naši prvňáčci. První společná tabla letočních prvňáků z vašeho regionu najdete vždy ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost. Tentokrát, 19. září 2018, představíme prvňáky ze ZŠ Drnovice u Vyškova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT