Na to, co stojí za úspěchem firmy, nebo na řešení otázek ochrany životního prostředí a mnohé další dotazy odpověděl ředitel sekce marketingu a prodeje Marek Vystavěl.

Bioveta je společností, která vyrábí zejména léčiva pro zvířata. Na Vyškovsku je několik organizací, které prostřednictvím canisterapie nebo hipoterapie pomáhají zdravotně postiženým. Spolupracujete s některými z nich?

V regionu spolupracujeme se sdružením Piafa, ale snažíme se pomáhat občanským sdružením a organizacím po celé republice. Finančně podporujeme nadaci Pomocné tlapky, která cvičí asistenční psy. Pravidelně podporujeme útulky pro opuštěná zvířata, loni jsme sponzorovali 15 organizací tohoto typu.

Zabýváte se i výzkumem a výrobou léčiv pro lidi. Jaký je o ně zájem? Pracujete v současné době na dalších?

Naše řada přípravků pro lidi je založená na bázi bakteriálních lyzátů, které podporují imunitní systém v boji proti vybraným infekcím. Zájem o tyto produkty neustále roste. Rovněž pracujeme na dalším přípravku na podporu imunity a vakcíně proti borelióze u lidí, jejíž ekvivalent pro psy už v portfoliu máme.

Vzhledem k tomu, že jde o léky, lidé můžou mít obavy, třeba co se týká jejich chemického složení. Například Candivac je ale vyrobený z přírodních materiálů. Platí to i o ostatních vašich výrobcích?

Candivac je skutečně na bázi přírodních materiálů. To samé platí o většině našich výrobků, které jsou biologické povahy. Všechny naše výrobky musí splňovat řadu parametrů, jakými jsou bezpečnost pro cílové druhy zvířat, lidí nebo životní prostředí. Bez splnění těchto požadavků nemůžeme výrobky uvádět na trh.

K odpovědnému chování patří i nakládání s odpady. Jakým způsobem je v Biovetě likvidujete? Jak velký důraz firma klade na ekologii a ochranu životního prostředí?

Odpady likvidujeme v souladu s platnými směrnicemi a ve spolupráci se specializovanými firmami. Také investujeme do technologií, které snižují spotřebu plynu a elektrické energie. Potvrzením našeho úsilí je certifikace ISO 14 000, která dokládá, že ochranu životního prostředí bereme skutečně vážně.

Loni tržby podniku překročily miliardu korun. Co stojí za tímto úspěchem?

Obecně se dá říci, že se nám dařilo ve všech oblastech, na které se soustředíme. Úspěšní jsme byli jak v České republice, tak i v zahraničí. V tuzemsku se dařilo naší antiparazitární řadě pro psy a kočky proti blechám a klíšťatům. Nejvíc se ovšem na růstu tržeb podílel zvýšený export vakcín pro psy a hospodářská zvířata, a to hlavně do západní Evropy a rovněž do států bývalého Sovětského svazu.

Jaké novinky v současné době plánujete?

Nejvýznamnějším krokem v letošním roce je souběžné uvedení nové řady vakcín pro psy ve třinácti zemích Evropy. Dál plánujeme uvést na trh asi deset novinek jak pro hospodářská zvířata, tak pro domácí mazlíčky. Nové nebo inovované výrobky představíme i v následujících letech. Pro každý rok máme připravených v průměru pět novinek.

Kolik má Bioveta zaměstnanců? Budete v dohledné době přijímat další? Na co kladete důraz při jejich výběru kromě potřebného vzdělání?

V současné době pro Biovetu pracuje 590 zaměstnanců. Vzhledem k předpokládanému rozvoji společnosti a investicím, které probíhají, plánujeme letos přijmout nejméně dalších 30 lidí. Aktuální volné pozice inzerujeme na našem webu www.bioveta.cz. Jelikož má farmaceutická výroba svá specifika, klademe při výběru zaměstnanců důraz na jejich ochotu učit se novým věcem. Také nás zajímají jejich předchozí pracovní zkušenosti.

Kolik máte v současné době stálých zákazníků? Co je pro vás ve vztahu k nim nejdůležitější?

Jsou to tisíce odběratelů po celém světě, partnery máme ve víc než osmdesáti zemích světa. Spokojenost našich zákazníků s našimi výrobky a službami nás velmi motivuje a je pro nás samozřejmě tím nejdůležitějším. Snažíme se zejména o to, aby partnerství bylo založené na vzájemné důvěře a korektních vztazích.