VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seriály

14.8.2014

Oštěpař Veselý si po tréninku zajde na sumce

Hodonín /NA NÁVŠTĚVĚ U…/ - K tomu, aby oštěpy z jeho pravé ruky létaly daleko za osmdesátimetrovou hranici, potřebuje hodonínských rodák Vítězslav Veselý také relaxaci. Ideální je pro světového šampiona rybaření, a to jak v klidných moravských vodách, tak v dravých jihoafrických řekách. „Většina rybářů přičichne k této zálibě buď s kamarády nebo s rodiči, já jsem začal chodit k vodě s tátou. Rybaření mě chytlo hned, ještě jako malého kluka. Asi mám sklony k tomu být tichý blázen," vzpomíná s úsměvem jednatřicetiletý sportovec.

9.8.2014

Zlatá Hora: místo odpočinku mrtvých hrdinů

Křenovice /TAJEMNÁ MÍSTA JIŽNÍ MORAVY/ - Místo, které přímo vyzývá k zastavení a rozhlédnutí se do kraje. To je návrší Zlatá Hora za Křenovicemi, jež je možné považovat za oázu klidu opředenou tajemnou minulostí. Jde o pietní místo připomínající několik smutných událostí, které se staly ve vesnici ležící na Vyškovsku.

7.8.2014

Chlouby Jožky Černého: Pařez, jawy a trabant

Břeclav - Kdyby se nestal známým a úspěšným zpěvákem lidových písní, zřejmě by se celý život vrtal v motorech. Jožka Černý ze Staré Břeclavi se ve volném čase věnuje starým motorkám a autům. Z vraků dělá nablýskané a opět fungující stroje. Svůj vztah k motorům přibližuje v dalším dílu seriálu Deníku Rovnost Na návštěvě u…, který představuje netradiční záliby osobností Jihomoravského kraje.

6.8.2014

Tuzex: dav policisté rozháněli slzným plynem

Jižní Morava - Nosili značkové západní oblečení a postávali před hotely, nádražími a Tuzexy. Řeč je o vekslácích, u kterých lidé nelegálně sháněli bony. Za ně lidé v Tuzexu nakupovali zboží, které jinde nešlo sehnat.

30.7.2014

Oblíbené hračky? Mončičáci a slavný Igráček

Jižní Morava /LETNÍ RETRO/ - S kultovním nafukovacím slonem nebo buvolem od designérky Libuše Niklové si za minulého režimu hrály tisíce dětí z jižní Moravy. Přestože ikonické hračky vyráběla firma Fatra Napajedla na Zlínsku, Niklová začala svou kariéru v Břeclavi. Právě populárním hračkám se Deník Rovnost věnuje v dalším dílu seriálu Letní retro.

19.7.2014

Do jeskyně pod Holštejnem házeli provinilce. Umírali tam hladem

Holštejn - Jeskyně Hladomorna pod Holštejnem sloužila jako vězení. Provinilce do ní házeli z nádvoří hradu. Zemřeli při pádu nebo hladem.

16.7.2014

Z prasečí hmoty kouzlily jídelny i svíčkovou

Jižní Morava /LETNÍ RETRO/ - Hýčkat si svého řezníka, nerozházet si prodavačku v místních potravinách. Takové bylo před revolucí nepsané pravidlo Jihomoravanů. Nebo alespoň každého, kdo chtěl občas obohatit rodinný jídelníček o kus lepšího salámu nebo libový kus hovězího. Voňavému i tomu méně voňavému masu, řízkům a uzeninám, se věnuje další díl seriálu Deníku Rovnost Letní retro.

10.7.2014

Starat se o koně? Skoro hodinářská práce, říká Wasserburger

Bučovice /NA NÁVŠTĚVĚ U…/ - Jedenadvacet let pracoval u městské policie v Bučovicích na Vyškovsku, z toho devatenáct jí šéfoval. Pro třiašedesátiletého Jiřího Wasserburgera bylo minulé úterý výjimečným dnem. Odešel do výslužby. Otevřela se mu tak cesta k návratu k jeho velké zálibě. Koním. Po roce a půl, kdy mu pracovní vytíženost nedovolila jezdit, se chce vyšvihnout do sedla a zkusit si znovu zajet westernový závod.

17.6.2014

Za socialismu vznikaly taky komické situace, říká Slávek Janoušek

Nížkovice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Narodil se v Ústí nad Orlicí, na studia se vydal do Brna a zakotvil na Vyškovsku. Ocitl se v Nížkovicích, kde žije už sedmnáct let. O poznání déle ho lidé znají z hudební scény. Letos je to přesně třicet let, co na ní písničkář Slávek Janoušek působí. Patří mu závěrečný díl pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnost Osobnost Vyškovska, který po čtyřech letech končí.

10.6.2014

Podnikatel Brož: Dělám jenom to, co mě baví

Otnice /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ - Provozovna firmy Beton Brož v Otnicích připomíná luxusní hotel. Po schodech teče voda, všude spousta rostlin, otevřené, prosklené prostory. Její majitel Libor Brož lpí na tom, aby místo naplňovala harmonie a správně jím proudila energie. Vedle podnikání se zajímá o východní kultury a praktikuje zen.

20.5.2014

Cinciala: Důležitější než množství věřících je jejich pravdivost

Vyškov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Opravoval stroje řízené počítači, víra v Boha ho ovšem přivedla na teologickou fakultu. Knězem je už dvacet let. Z toho čtvrtým rokem farář František Cinciala pomáhá věřícím ve Vyškově, zády se však neobrací ani k nevěřícím. Nyní se čtenářům Vyškovského deníku Rovnost představuje v pravidelném seriálu Osobnost Vyškovska.

13.5.2014

Herečka Míčová: Přísný Boris Rösner byl výborný učitel

Vyškov /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ – Ačkoliv ji vyškovští příznivci divadla z domácích prken neznají, o jejím talentu museli nejednou slyšet. Ve Vyškově vystudovala střední zdravotnickou školu a následně poznala, že herecká profese rozhodně nebude žádný med, v divadle zvlášť. S brněnskou JAMU jí to ještě nevyšlo, nastoupila proto na hereckou školu v Šumperku, kde svou cestu za hereckým snem naplno zahájila.

6.5.2014

Zajímavou nabídku z jiné profese bych přijala

Rostěnice-Zvonovice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/- Vystudovala dvě školy, a když nastupovala na brněnskou kriminálku, ani zdaleka ji nenapadlo, na jakém místě bude sedět dnes. Už zhruba sedm let pomáhá bezmála polovině obcí Vyškovska, neziskovkám i podnikatelům shánět dotace. Manažerka Místní akční skupiny Společná cesta Ludmila Kolářová se představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnost Osobnost Vyškovska.

29.4.2014

Bývalý prvoligový hráč Drnovic: Ze stavu drnovického stadionu je mi smutno

Vyškov /O­SOBNOST VYŠKOVSKA/– Když kopal za Duklu Vyškov, tak si ho, tehdy osmnáctiletého, všiml jeden z trenérů Drnovic, kde se hrávala divize. Změnil klub a díky vzestupu Drnovic postoupil do první ligy a dostal se tak do povědomí lidí. Valdemar Horváth odehrál asi sedmadvacet prvoligových zápasů. Teď se představuje v dalším díle pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnost Osobnost Vyškovska.

15.4.2014

Šéfka drogové služby: Narkomani končí i sami. Život na droze je o ničem

Vyškov – Mezi pracovníky obecně prospěšné Společnosti Podané ruce, kteří se mimo jiné zaměřují na prevenci a pomoc drogově závislým, se vyjímá i drobná brunetka Zuzana Krátká. Vedoucí Drogové služby Vyškov těší, že jí klienti věří. „Dokáží se otevřít se svými problémy. Berou nás jako ty, kteří drogy neberou, ale neodsuzují je," naznačuje Krátká, která když nesedí na základně na vyškovském Palánku, chodí po městech regionu označená šipkami na batohu.

8.4.2014

Na začátek je potřeba mít hlavně dost síly, říká mistryně v cheerleadingu

Vyškov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Studium a příprava mladých vyškovských roztleskávaček na závody. To jsou dvě činnosti, které teď ze všeho nejvíc zaměstnávají mistryni Evropy v cheerleadingu Kateřinu Pávkovou. Její tvář Vyškované můžou znát z několika vystoupení, která se svými žákyněmi předvedla třeba na hřišti místní orlovny. Nyní se představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnost Osobnost Vyškovska.

12.3.2014

Nálezy v brněnském podzemí? Třeba sněhulák z jílu

Jižní Morava, Brno /NA DEN S…/ – Stát se na den bankovním lupičem prchajícím s naditými pytli peněz na Havaj. Nebo archeologem, který odkrývá stopy lidí, kteří už jsou dávno pryč. Takové představy se mi honily hlavou při domlouvání dalšího dílu seriálu Deníku Rovnost Na den (s). Z vůle šéfredaktora mě ale čeká den strávený v brněnském podzemí. S odborníkem a jedním z objevitelů řady podzemních památek, třeba známé Kostnice nebo Labyrintu pod Zelným trhem, Alešem Svobodou. Rozčarování dlouho nevydrží. Nakonec se totiž za jediný den přiblížím všem vysněným profesím.

11.3.2014

Když nejde o život, je lepší se zásahem počkat, říká Chaloupková

Vyškov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Mateřské centrum Radost funguje ve Vyškově třináctým rokem. Na pověry spojené s tímto číslem předsedkyně představenstva organizace Iveta Chaloupková nevěří. Letos se jí a jejím kolegyním už podařilo rozjet několik aktivit, které jsou určené nejen pro matky a otce na mateřské dovolené, a další ještě plánuje. Právě teď se představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnost Osobnost Vyškovska.

5.3.2014

Jeden den biologem v Podyjí: za obnovou luk a vodních tůní

Jižní Morava, Podyjí /SERIÁL NA DEN …/ – Abnormálně suché dny končící zimy mohly ještě chvíli vydržet, i když příroda už tolik volala po opaku. Přesně to si trochu sobecky říkám, když stojím v úterý ráno po půl osmé u hlavní budovy Správy Národního parku Podyjí ve Znojmě. Prší, je sotva pár stupňů nad nulou a mě čeká vidina dne stráveného v hlubokých podyjských lesích. Kvůli dalšímu dílu seriálu Deníku Rovnost Na den (s) svolil biolog Správy Podyjí Robert Stejskal, že mu můžu jeden jeho pracovní den nahlížet přes rameno. „Počasí nám nakloněno příliš není, ale to nevadí. Za chvíli odjíždíme," vítá mě v teple budovy, a aniž na mé bundě stačí uschnout kapky deště, opět už vyrážím ven. Úkol pro tento den je jasný: zaměřit místa v národním parku, kde by se v blízké budoucnosti měly obnovit původní mokřady nebo menší vodní tůně. „Tyto prvky jsou v přírodě Podyjí velmi důležité, bohužel někde už zarostly anebo úplně zanikly," vysvětluje biolog.

26.2.2014

Den s hasiči: Vyjet k požáru pod dvě minuty? Nejlépe po namydlené tyči

Jižní Morava /SERIÁL NA DEN …/ – Jako nešikovný kocour v botách se závažím na zádech. Nějak tak teď určitě vypadám, pomyslím si, zatímco se oblečená do minimálně o tři čísla větší hasičské uniformy a osmikilové vesty se vzduchovou lahví a dvěma hadicemi na zádech snažím dostat do čtvrtého patra domu. „Hadici musíš hodit do bytu tak, aby se rozvinula a mohla jí proudit voda," poučuje mě můj "kolega" Jiří Buček. Smotanou ji hodím s bídou metr před vlastní nohy. Musím znovu. Neřekla bych, že to bylo o moc lepší, ale na další reparát není čas. Už mám v ruce spouštěč vody a mířím na cvičný oheň. Takovým tempem bych mnoho lidských životů nezachránila, říkám si. O tom, že být hrdinou není žádný med, mám po celém dni jasno. V dalším díle seriálu Deníku Rovnost Na den (s) jsem se stala hasičkou na stanici Lidická v Brně.

25.2.2014

Malíř Ladislav Rolný: Umění má lidi hladit a být příjemné

Vyškov – Na díla čtyřiašedesáti­letého Vyškovana Ladislava Rolného mohli lidé narazit třeba ve vyškovském Turistickém informačním centru nebo v Knihovně Karla Dvořáčka. Kouzlu malby podlehl až v pozdějším věku, chybějící praxi nicméně doháněl poctivým samostudiem. Od mládí má rád toulky přírodou, což se projevuje i v hlavním námětu jeho obrazů, které zdobí téměř každý kout jeho domu. Dnes se představí v pravidelném seriálu Osobnost Vyškovska.

19.2.2014

Den preventistkou: Patnáct kilometrů v nohách a jedno napadení

Brno /SERIÁL NA DEN …/ – Je šedivé ráno, chvíli před sedmou hodinou. Stojím před budovou Dopravního podniku města Brna v Novobranské ulici a čekám na c. „Dobré ráno. Přišla jste dost nalehko. Máte pod tím kabátem alespoň svetr a termoprádlo? Většinu času totiž strávíte čekáním na zastávkách," vítá mě energický muž. Jako koordinátor na preventisty dohlíží a jejich působení pak vyhodnocuje. Když jsou linky městské hromadné dopravy plné, pomáhá jim s kontrolou cestujících. Preventisté jsou novou skupinou pracovníků dopravního podniku. Zajišťují bezpečnost a pořádek ve spojích a také kontrolují jízdenky. V linkách jezdí od začátku února. A já se v dalším díle seriálu Deníku Rovnost Na den (s) stávám jednou z nich.

18.2.2014

Uniformy sbírám už třicet let. Mám jich stovky, říká starosta Letonic

Letonice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Osm vojenských čepic zaujme návštěvníka při vstupu do kanceláře starosty v Letonicích. Jsou pouze zlomkem sbírky čítající tisícovku brigadýrek, osm stovek uniforem a asi sto padesát historických rádií a televizorů, které letonický sběratel a současný starosta obce Jiří Skokan vlastní. Vyškovský deník Rovnost ho představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Osobnost Vyškovska.

12.2.2014

Jeden den v ringu: dřina, pot a velká bolest

Brno /SERIÁL NA DEN…/ - Sportovní redaktor Deníku Rovnost okusil, jak vypadá tréninkový den brněnského profesionálního thajboxera Tomáše Hrona. Přežil. 

11.2.2014

Bučovický místostarosta: hlasitější opozice mi vrásky nedělá

Bučovice /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ - Zájem o politiku zřejmě zdědil, minimálně po pradědečkovi, témata s ní související se pak v jeho rodině řešila poměrně často. Není tedy divu, že i současný bučovický místostarosta Jiří Horák, pohybující se v tomto prostředí takřka od plenek, zvolil dráhu politika. 

5.2.2014

Den v lesní školce: Teploty pod nulou dětem nevadí. Pořád běhají

Jižní Morava /SERIÁL NA DEN …/ – Na vyšlapané cestě v zasněženém lese leží klacek. „Hele, meč," jásá malý Filip a zvedá svoji novou zbraň do vzduchu. Chvíli s ní šermuje a pak začne rýt v zemi. „Hledám poklad, musím ho vykopat lopatou," vysvětluje. Za jedno dopoledne se kus dřeva mění ještě ve štětec, zapalovač nebo jelení paroh. „Děti mají neuvěřitelnou fantazii," vysvětluje předseda sdružení Jinou cestou Zdeněk Maděra. Svolil, že mě zasvětí do své práce. V dalším díle seriálu Deníku Rovnost Na den (s) se stávám vychovatelkou v Dětském lesním klubu Cestička Brno, který je jednou z brněnských lesních mateřských škol.

4.2.2014

Nový vedoucí Úřadu vlády: Názory vnímám, rozhodnout ovšem musí šéf

Hodějice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Zkušený úředník, který nově vede nejdůležitější úřad České republiky. Dlouholetý tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák se minulý týden stal vedoucím Úřadu vlády. Varhaníka a milovníka fotbalu si vybral premiér Bohuslav Sobotka. Vystudovaný strojní inženýr se nyní představuje v dalším díle pravidelného seriálu Osobnost Vyškovska.

29.1.2014

Chovatelkou v zoo? Dostat se lachtanovi na první metu trvá asi týden

Brno /SERIÁL NA DEN S…/ – Na zemi za mřížemi v budově veteriny leží obrovská hromada peří. Chvíli se vrtí, potom z ní vykoukne jedno oko, druhé a postupně se vysouvá dlouhatánský krk, až přede mnou sedí kasuár, jeden z největších nelétavých ptáků. Nalepená na mřížích pozoruji tu opeřenou hromádku neštěstí a přemýšlím, proč nemůže být ve výběhu zoologické zahrady s ostatními ptáky. „Měl nějaké záchvaty, ale už se lepší," vytrhává mě ze zamyšlení chovatel Milan Šebesta. Právě on svolil, že mě do své práce zasvětí. Rychle zjišťuji, že mazlit se celý den se zvířaty mi neprojde. Je potřeba uklízet výkaly, opravit bazén a zlámat vaz několika desítkám myší. V dalším díle seriálu Rovnosti Na den (s) se tak stávám chovatelkou v brněnské zoo.

28.1.2014

Nejsem výjimka. Obětavé jsme všechny, říká bývalá zdravotní sestra

Dražovice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ - Na bývalou zdravotní sestru Květoslavu Krejčířovou z Dražovic se sousedé často obraceli. Některým z nich zachránila život. Naposledy novorozenci.

21.1.2014

Junák byl první. Známých lidí chci přivést víc

Slavkov u Brna /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ – Jako ryba ve vodě se v kulturním prostředí pohybuje nový šéf slavkovského Společenského centra Bonaparte Martin Křížka. Příznivci divadla ho můžou znát z Městského divadla v Brně. Nyní se představuje v pravidelném seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT