Většinu důležitých rozhodnutí udělal na začátku díky svým přátelům nebo známým, které také baví vojenská historie. „Byl jsem před lety na návštěvě v Orlických horách, kde podobná muzea opevnění už byla. Ale kolegové mi říkali, že z Moravy to mám přece blíž domů. A měli pravdu, pocházím totiž z Vysočiny“ usmíval se sběratel.

Bunkry si pořídil na konci devadesátých let. Roku 1998 se pustil do první rekonstrukce a návštěvníkům bunkr ve Vranově nad Dyjí otevřel o dva roky později. „Tehdy byla všechna muzea opevnění u nás podobná. Vystavené předměty do nich často ani nepatřily, protože pocházely z jiných historických období. Postupně jsem začal shánět originální věci a ladil je časově,“ upozornil sběratel.

Čím je zajímavý: Sbírá zbraně i jejich příslušenství, součásti uniforem a malované vojenské pohlednice. je majitelem bunkrů ve Vranově n. Dyjí
Nová výzva: Pro sbírku hledá výstavní prostory, aby se s ní mohli návštěvníci seznámit celoročně.


Hned ze začátku se musel vypořádat s návštěvou zlodějů. „Zloděje chytili, odsoudili a nyní už je na svobodě. Naštěstí tehdy vzal věci, které byly běžně k sehnání a do tří měsíců se mi je podařilo dát opět dohromady,“ řekl Černý.

Letošní novinkou pro návštěvníky bunkru je originální podstavec pod kulomet vzor 37. Pro sběratele je cenný, podobných kousků se totiž dochovalo jen velmi málo. Kromě příslušenství ke zbraním, zbraní samotných nebo součástí uniforem sbírá i vojenské malované pohlednice z první republiky. V kasárnách totiž bylo zakázané fotit a pohlednice vymalované prvorepublikovými kreslíři tak byly často jediným způsobem, jak ukázat lidem běžný kasárenský život. Pohlednice i další věci shání na burzách a povedlo se mu získat i vojenský mobilizační kufr, jehož víko zdobila fotka slavné herečky Adiny Mandlové s originálním podpisem z roku 1938.

Nadšení sběratele těší vranovského starostu Lubomíra Vedru. „Je dobře, že bunkry nejsou zapomenuté. Myslím si, že se jich ministerstvo obrany nemělo zbavovat. Když už se stalo, že jsou v soukromých rukou, měl by je mít nadšenec jako pan Černý. Opravit je a vybavit zabralo spoustu času. Na bunkry se jezdí dívat v sezoně řada turistů a je to další lákadlo Vranovska,“ poukázal Vedra.

Muzeum opevnění zná dobře i Karel Nesnídal ze Znojma. Prázdniny si bez návštěvy Vranovska nedokáže představit. „V létě s rodinou jezdíváme na přehradu a když se zkazí počasí, vranovský zámek a bunkry bývají jasným cílem našeho výletu. Pokaždé tam najdeme něco zajímavého,“ zakončil Nesnídal.