VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cinciala: Důležitější než množství věřících je jejich pravdivost

Vyškov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Opravoval stroje řízené počítači, víra v Boha ho ovšem přivedla na teologickou fakultu. Knězem je už dvacet let. Z toho čtvrtým rokem farář František Cinciala pomáhá věřícím ve Vyškově, zády se však neobrací ani k nevěřícím. Nyní se čtenářům Vyškovského deníku Rovnost představuje v pravidelném seriálu Osobnost Vyškovska.

20.5.2014
SDÍLEJ:

František Cinciala je knězem už dvacet let. Čtvrtým rokem působí ve Vyškově.Foto: archiv Františka Cincialy

Jak jste se dostal k povolání faráře?

Tuto otázku dostávám často, když se zmíním o tom, že jsem pracoval deset let v oboru elektroniky, konkrétně jsem zajišťoval servis pro přístroje řízené počítači. Nad kněžstvím jsem začal uvažovat v roce 1978, kdy jsem prožil Boží oslovení. V té době jsem byl zamilovaný do dívky, se kterou jsem se pak rozešel.

Výraz Boží oslovení nevěřícímu zřejmě moc neřekne. Můžete to přiblížit?

To nejde popsat. Prožil jsem něco mimo prostor a čas.

Co následovalo potom?

Dalších osm let jsem pracoval. Když mi vypršelo deset let smlouvy s podnikem, kde jsem byl zaměstnaný, začal jsem studovat na teologické fakultě. Tam jsem se od roku 1988 připravoval ke kněžství.

Berete ho jako povolání nebo spíš poslání?

Upřímně řečeno, mé kněžství bylo vybojované a prožívám ho jako poslání. Ti, kdo mne znají, to potvrdí. Právě proto, že vím, komu jsem uvěřil, můžu lásku, víru a naději předávat druhým.

Jak vypadalo vaše dětství, byl jste už tehdy vedený k víře?

Bylo obyčejné jako u jiných dětí žijících nedaleko sportovního třineckého areálu. Rodiče byli věřící, moje víra však v patnácti letech prožívala krizi. Orientoval jsem se silně na sporty. Plaval jsem, dělal kulturistiku, hrál hokej za mladší a starší žáky, dělal jsem i motokros. Pak jsem na jednom setkání mladých v modlitbě zažil zmíněné Boží oslovení, na které nelze zapomenout.

Pomohla vám víra třeba ve složitých životních situacích?

Víra je největší dar jistoty, že jsme Bohem milovaní a dává poznávat v tichu a miluje nás nekonečnou láskou. Když mě v únoru 1996 odvezli v leže do olomoucké fakultní nemocnice kvůli dopravní nehodě, a byl jsem celý měsíc odkázaný na lékařský personál, zažil jsem dno lidské nemohoucnosti. Přesto jsem na nemocničním lůžku prožíval přítomnost Boha víc než kde jinde a to byla odměna za moji víru. Proto mám také cit k nemocným.

Jak jste se dostal na farnost do Vyškova?

Jde už o mé páté místo, začal jsem v Novém Jičíně, pokračoval přes Břidličnou, Zlín Malenovice, Holešov až do Vyškova. Můj předchůdce děkan Antonín Štefek byl ustanovený rektorem arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci.

Co vás na vašem povolání nejvíc baví?

Spíš bych odpověděl, z čeho mám radost. Především z toho, když se lidé mají rádi, když si pomáhají a společně vytvářejí hodnoty pro sebe a také pro druhou generaci, která nastoupí po nás. Prožívám i to, že stejně jako musím mnohdy plakat s plačícími, tak se také rád raduji s lidmi, kteří jsou veselí.

Když zrovna nevykonáváte vaši funkci, co dalšího vás naplňuje, jaké máte záliby?

Koníčků jsem měl hodně. V minulém roce jsem ukončil velmi srdeční sport, bezmotorový paragliding. Konec byl umocněný osobním rekordem ve slovinských Alpách, kdy jsem byl šest a půl hodiny ve vzduchu a přelétal přes úžasné vrcholy. Ve Vyškově jezdím na horském kole a ve volných chvílích se zabývám myslivostí. Zvláště pozorováním zvěře v okolní krásné přírodě.

Co vás v poslední době nejvíc potěšilo?

Mám radost, že vznikla mezi kostelem a budovou staré fary zahrada svěřená ochraně Svaté Rodiny. Zasadili jsme tam i lípu srdčitou jako symbol vyškovských rodin.

Je něco, co vás naopak zarmoutilo?

Například to, když byla v neděli 11. května zahrada žehnaná a nebylo možné uskutečnit celý program dětí pro veřejnost, který jsme měli připravený. Vše muselo být pro nepříznivé počasí improvizované. Ale tak to někdy bývá.

Jak vy osobně vnímáte Boha?

Vnímám a prožívám Boha především v tichu našeho farního kostela, který je promodlený našimi předky. Zde v tichu přednáším Bohu, co prožívám, a také hledám inspirující myšlenky pro moje působení. Také rád vnímám Boha někde na kazatelně ve vojenských lesích s dalekohledem, zvláště v sobotu časně ráno, kdy se vše probouzí.

Co všechno obnáší vaše povolání?

Jsou to liturgické obřady, tedy křty, pohřby a sňatky ve farnostech ve Vyškově, Dědicích, Rychtářově a Topolanech. Dále jde o bohoslužby a službu starým lidem nebo nemocným v nemocniční kapli, Charitě, novém a starém domově důchodců a penzionu. Tím, že máme duchovní službu v okresní nemocnici, jsme připravení pro udílení svátostí nemocných pro ty, kteří o to požádají. Ve farní budově dochází k přípravám k jednotlivým svátostem a výuce náboženství, kterou zajišťujeme také ve školách. Kromě duchovní služby se kněz stará nejen o administrativu, ale také jako hospodář o objekty, které je nutné opravovat. Jsem vyškovským děkanem, proto se také starám o kněze na mém území, kteří sídlí ve Švábenicích, Ivanovicích na Hané, Drysicích a Krásensku.

Jak hodnotíte vztah k víře na Vyškovsku? Je v regionu dost věřících?

Působím na Vyškovsku čtvrtým rokem a vnímám, že vtah k víře je takový, jaký ho sami věřící křesťané žijí. Je to zavazující pro všechny křesťany, vždyť máme být světlem světa a solí země, a to si musíme uvědomit. Setkávám se s lidmi, kteří se nezúčastňují bohoslužeb v kostele, a můžu říci, že se snaží žít krásný život v manželství a snaží se dobře vychovat své děti, což mne těší. A setkávám se i s těmi, kteří hledají odpovědi na mnohé otázky.

Může církev udělat něco proto, aby byl počet věřících vyšší?

Já osobně jsem vždy opatrný hodnotit počet, spíš mě zajímá pravdivost věřícího křesťana, který když vnitřně hoří vírou, tak druhé oslovuje a zapaluje touhu se s Bohem setkat. Především vidím tu skutečnost, kterou jsem sám v dospívání zažil. Že setkání s člověkem, který opravdově věří, je inspirací o snahu Boha poznávat a také se nechat oslovit. Proto mnozí přicházejí ke mně na přátelský rozhovor, ve kterém odkrýváme Boží pravdy a radujeme se z toho, že nás má Bůh rád. Čím víc bude pravdivých křesťanů, tím víc bude i šťastnějších lidí kolem nás, kteří budou Boha poznávat, chválit a prožívat.

A co mládež? Věří, chodí do kostela? Nebo převažují starší lidé?

V kostele ve Vyškově pozoruji, že přicházejí mladí lidé. Nezáleží na množství. Mám zájem, aby se naše rodiny měly rády a jejich děti prožily rodičovskou lásku, která má zpřítomnit Lásku Boží. Starším lidem stále kladu na srdce, aby pomáhali mladým, kteří to v dn

Autor: Alena Grycová

20.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Stavebnictví - Stavebnictví Geodeti a ostatní 15 000 Kč

Technici zeměměřiči Geodet. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, ŘP sk. B, základní práce s PC, znalost programů Groma a Microstation výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: zaměstnanecké prémie, 7 dní dovolené navíc, Kontakt: Kadlec Luděk Ing., tel.: 777 187 301 nebo Ivo Štěpánek, tel: 774 452 143, Po-Pá 7-17 hod, e-mail: geomark@geomark.cz:. Pracoviště: Geomark, s.r.o. 001, Čsl. Červeného kříže, č.p. 964, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Luděk Kadlec, +420 777 187 301.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na výrobu skla Obsluha řezacího stolu na sklo. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nižší střední odborné, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Kontakt: Hrabík Pavel Ing., tel.: 517 330 384, e-mail: hrabik@bentglass.cz. Pracoviště: Bentglass a.s. - provozovna ivanovice, Wolkerova, č.p. 690, 683 23 Ivanovice na Hané. Informace: Pavel Hrabík, +420 517 330 384.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 80 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocní a manipulační dělníci v textilní výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, Popis práce: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, balení, žehlení dresů a sportovního oblečení, výstupní kontrola, pracovní doba: sudé týdny v měsíci 6-14:30 hod, liché týdny v měsíci 8-16:30 hod, Zaměstnavatel nabízí: stravenky, firemní benefity, firemní tarif, příspěvek na masáže, Kontakt: Sedláček Jan Ing., tel.: 513 034 295, e-mail: personalista@elsasports.com. Pracoviště: Elsa´s textile s.r.o, U stadionu, č.p. 1139, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Jan Sedláček, +420 513 034 295.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 15 000 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech švadlena. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání základní, Popis práce: PP na dobu určitou, pracovní doba 6-14:30 hod, začátek pracovní doby lze dohodnout, Kontakt: Boháček Jaromír, tel.: 606 735 319, 8-16 hod, e-mail: bohacek@bohacek-sport.cz. Pracoviště: Boháček-sport cz 01, Hybešova, č.p. 650, 682 01 Vyškov 1. Informace: Jaromír Boháček, +420 606 735 319.


Silný vítr. Ilustrační foto.

Silný vítr vyvrací v kraji stromy. Hasiči zatím vyjížděli k devatenácti případům

Šárka Zouharová, 48 cm, 3 040 g, 7. března 2018, Habrovany, Nemocnice Vyškov
2

Novorozená miminka Vyškovska 11. týdne 2018

Řidičák musí letos vyměnit tisíce lidí, jinak jim hrozí tvrdé pokuty

Jižní Morava - Téměř tři sta tisíc řidičů v celé České republice si podle odborníků loni nevyměnilo propadlý řidičský průkaz, za jízdu bez platných dokladů přitom hrozí tvrdé pokuty. V kraji si letos musí dokumenty vyměnit víc než šedesát tisíc lidí.

Odborníci ve Vyškově zkoumají, čím útočník v Anglii otrávil ruského agenta

Vyškov – Na vyšetřování, kdo útočil ve Spojeném království na bývalého ruského agenta v britských službách Sergeje Skripala a jeho dceru, se podílí Centrum ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově. Analyzuje, kterou látku útočník použil a jak.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Z problémů jsem se vypsala, říká autorka

Vyškov - Potíže ve škole i doma, šikana nebo nový matčin partner. Přišla hluboká deprese. Sedmnáctiletá studentka Střední zdravotnické školy ve Vyškově Tereza Brabcová měla pocit, že se jí život hroutí pod rukama. Nevěděla jak dál, tak začala psát. „Dělala jsem si do bločku poznámky o tom, jak se cítím, co prožívám a co vše se ve mně skutečně odehrává,“ říká Brabcová, která nedávno vydala svoji první knihu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT