Úspěch na české scéně nepatří v případě mladé tanečnice k žádným výjimkám. „Dobré umístění se mi podařilo získat několikrát. Účastním se několika soutěží do roka napříč celou republikou. Vždycky během roku absolvujeme tři soutěže ligy a na základě toho případně postupujeme na mistrovství České republiky. Letos jsem skončila v lize po sečtení všech výsledků čtvrtá, což mi zajistilo právě i postup do Amsterodamu," vysvětluje Nikol.

Úspěch ale nepřijde vždycky. „Ačkoli mám myslím důvod být se svými výkony spokojená, nechci, aby to vypadalo, že vyhrávám pořád. V individuálních soutěžích totiž vlastně nevím předem, na jakou hudbu budu tančit. Může se proto snadno stát, že mi nesedne i přesto, že přípravě jsem věnovala hodně úsilí. Všechno navíc ještě závisí na posouzení rozhodčích," upozorňuje Nikol.

Nutné improvizovat

Obzvláště náročnou disciplínou v tomto směru je takzvaný battle neboli souboj. „Je to poměrně konfrontační směr, kde navíc všechno závisí na schopnosti improvizovat. Připravit se, je téměř nemožné. Na závodech jsem se dvakrát umístila před dvěma lety. Člověk ale může jen těžko odhadnout, jak dopadne," doplňuje Nikol.

Postup do finále na letošním mistrovství republiky v hip-hopu každopádně nečekala. „Byl to šok. Na mistrovství jsem sice už byla i rok předtím, ale skončila jsem pod padesátkou. Postup do finále jsem proto vnímala jako úspěch sám o sobě," vzpomíná tanečnice.

Tréma se jí nevyhýbá ani po mnoha startech. „Nejhorší je to vždycky ze začátku, kdy nás tančí ještě hodně a člověk nemá jistotu, že se umístí dobře. Na druhou stranu ale to je právě ta největší past, protože bez trémy se tančí pochopitelně líp," usmívá se Nikol, která se tanci začala věnovat už v šesti letech.

Tehdy ještě trénovala jen ve Vyškově. „O dva roky později jsem začala jezdit i na individuální hodiny v Bučovicích. Tanec ve skupině je především o spolupráci a správném secvičení choreografie. Člověk nemůže hrát jenom na sebe, nemůže být individualista. Právě ve skupině jsem získala díky vedení Václava Roučky a Lucie Kaňové dobré základy pro další rozvoj," podotýká Nikol.

Aby člověk mohl uspět, nesmí v tréninku polevit. „Doma cvičím sama vlastně denně. Obvykle tak zhruba hodinu, někdy ale i víc. Mimo to mám ale každý týden dva individuální a dva skupinové tréninky. Bez nich by to šlo těžko," konstatuje dívka.

Klíčem k úspěchu je podle ní kromě talentu i dobrý učitel. „Původně nikdo nepředpokládal, že bych se tanci měla věnovat nějak profesionálně. Tímto směrem jsem se začala orientovat právě až po doporučení učitelů, kteří usoudili, že by to mělo smysl," vysvětluje Nikol.

Najít dobrého učitele je však podle ní problém. „Je to tak především proto, že individuální hodiny nejsou zrovna levné, a najít někoho, kdo se opravdu vyzná a přitom je ochotný učit za přijatelné peníze, není vůbec snadné," upozorňuje tanečnice.

Tanec však není jediný umělecký směr, kterému se ve svém volném čase věnuje. „Nejdřív jsem hrála čtyři roky na flétnu. S tím jsem už ale skončila a v současnosti hraji druhým rokem na klávesy. V tomto směru nemám ale podobné ambice jako v tanci. Dělám to opravdu čistě pro zábavu," podotýká dívka s úsměvem.

Přestože její hlavní doménou je hip hop, nebude to jediná disciplína, ve které bude na mistrovství Evropy soutěžit. „Kromě hip hopu to bude i electric boogie. Tento styl tance je inspirovaný robotickým pohybem. Tuto disciplínu jsem si našla sama na internetu a nejdřív jsem ji i sama trénovala doma podle videí," přibližuje své začátky Nikol.

Domácí trénink jí nakonec stačil k třetímu místu na prvním premiérovém mistrovství České republiky. „Je to totiž úplně mladá disciplína. Teď už se jí ale věnuji i během lekcí. Hlavě teď před mistrovstvím jsem většinu úsilí v posledním měsíci věnovala právě jí," popisuje mladá reprezentantka.

Velká konkurence

Mistrovství Evropy je pro ni především příležitostí k obohacení a inspiraci. „Konkurence tam bude obrovská. Vnímám to proto především jako příležitost pro získání zkušeností. V každé zemi se totiž klade důraz na trochu jiné aspekty tance v dané disciplíně, a jistě tak získám spoustu podnětů. Ohledně umístění žádné konkrétní cíle nemám. Pokud bych skončila do desátého místa, předčí to moje očekávání," krčí Nikol rameny.

Talentovanou dívku podporuje i její domovská obec. „Medlovice mi přispěly právě na účast na mistrovství Evropy. Je to přece jen vzhledem ke vzdálenosti docela drahá záležitost. Takhle si můžu dovolit odjet bez větších obtíží. Občas vystupuji na akcích obce, jako jsou nejrůznější slavnosti, nebo třeba pro seniory," doplňuje Nikol, která má o svém budoucím povolání už teď poměrně jasnou představu.

Chce tanec učit. „Určitě by mě to bavilo. A věřím, že pokud na sobě budu pracovat, mohla bych být dobrou učitelkou," dodává Nikol.