Další díly seriálu Mladé talenty Vyškovska najdete ZDE

Studentka třetího ročníku vyškovského gymnázia Kateřina Vrbacká tráví zajímavým způsobem svůj volný čas. Na rozdíl od některých spolužáků ji baví psaní. Svou tvorbu posílá do různých literárních soutěží, ve kterých už získala i nějaké úspěchy. Dále jí volný čas vyplňuje ragby, které hraje spolu s dívčím týmem, a věnuje se i dospívajícím skautům.

Katka se například zkusila přihlásit do republikové soutěže. „Minulý rok v květnu jsem jela do Prahy na literární soutěž, která měla název Život je hledání. Z víc než tří set studentů porotci vybrali čtyřicet, kteří jeli na slavnostní vyhlášení. Zde jsem se ale neumístila,“ říká s tím, že se nenechá neúspěchem odradit.

V Praze soutěžila s povídkou, která byla o nešťastném životě a smrti. „Poslala jsem povídku o pánovi, kterému se nelíbí jeho život, a proto se rozhodne spáchat sebevraždu. Před tím, než umře, má retrospektivu, tedy promítne se mu před očima celý život. Poznává, že kdyby chtěl, tak všechno mohlo být jinak a nemusel takto skončit svou existenci,“ popisuje svoje dílo Katka.

Má za sebou i několik úspěchů. Poslední získala se svojí povídkou minulý rok. „V loňském roce jsem se zúčastnila soutěže Vyškovský cedník. V tištěné formě jsem zaslala svoji práci do vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka. V kategorii středních škol jsem získala druhé místo. Letos se soutěže účastním znovu. Brzy bude navíc uzávěrka prací. Jednu už mám napsanou, chtěla bych tam právě poslat tu, co do Prahy, a druhou ještě musím napsat,“ přemýšlí mladá spisovatelka.

Rozhodně si ale nepíše doma do šuplíku. „K psaní jsem se dostala náhodou. Paní učitelka na nižším gymnáziu často nosila nabídky literárních soutěží. Jednou jsem se rozhodla a zkusila něco napsat. Už tehdy jsem získala třetí místo ve Vyškovském cedníku,“ vzpomíná.

Profesionální spisovatelkou ale být nehodlá. Lákají ji totiž přírodní vědy. „Psaní je pro mě spíš koníček. Asi bych nezvládala psát často dlouhé texty a věnovat se psaní naplno. Spíš by mě bavilo věnovat se matematice. Jsem ve třetím ročníku, takže mám ještě dost času na rozmyšlenou. Ve škole mě potom ještě baví tělesná výchova,“ uvádí Vrbacká.

Zbytek jejího volného času vyplňuje skauting a sport. „Jsem ve vedení oddílu skautek. Jsou to vlastně holky, které chodí na druhý stupeň základních škol. Na začátku každého měsíce má schůzku celý oddíl, na kterou jako vedení chystáme program. Dál připravujeme i různé výpravy a tábory. Ostatní týdny v měsíci se potom schází jednotlivé družiny, které vedou mladší holky. Skautu se věnuji už dlouho. Chodím do něj pravidelně od druhé třídy,“ překvapuje.

Skauti pořádají i různá mezinárodní setkání s názvem Jamboree. Podívají se tak i do světa. „Díky skautu jsem se dostala třeba do Polska. Máme projekt s polským Wyszkówem, podle kterého jedeme jednou my k nim, podruhé oni k nám. Teď v roce 2011 bude celosvětové Jamboree ve Švédsku, kam se chystám jako servis tým. Koná se vždy jednou za čtyři roky. Předtím bylo v roce 2007 v Anglii,“ prozrazuje plány vedoucí skautek.

Posledním hlavním koníčkem, který vyplňuje její volný čas, je sport. „V zimě jezdím na snowboardu, v létě třeba na kole. Hlavně se ale věnuji dívčímu ragby. Hraji v dívčím týmu pod vyškovským Jimi Ragby klubem. Protože většina hráček včetně mě bude mít příští rok nad osmnáct let, stane se z nás ženské družstvo. Ženy hrály ragby ve Vyškově už dřív, ale je to desítky let zpátky,“ upozorňuje mladá ragbistka.

Ragby juniorek se nehraje ve Vyškově dlouho. Přesto už o sobě dávají vědět na soutěžích. „Tým založily naše bývalé gymnazistky pro zábavu a nakonec jsme se vypracovaly a jezdíme po soutěžích. Loni jsme byly na mistrovství republiky v rugby dívek druhé v kategorii juniorky. Předtím třetí. Hraje se formou turnajů a na posledním se vyhlásí vítěz,“ popisuje postup k výhře Katka.

Naděje na výhru

Letos by mohly být Vyškovanky na mistrovství první. Jejich největší soupeř totiž postoupil do jiné kategorie. „Oficiálně se dívčí ragby hraje asi tři roky, takže týmy jsou celkem na úrovni a konkurence je určitě velká. Loni nás předběhl pražský tým Tatra. Ten letos přešel do žen, a proto je naším největším rivalem nyní Ostrava.,“ prozrazuje sedmnáctiletá dív­ka.

Mladé ragbistky se schází pravidelně i na trénincích. Vedou je zkušení hráči. „Trénují nás kluci, co hrají ragby za muže, Petr Pořízek a Vašek Monček. V létě máme trénink třikrát týdně. V zimě chodíme jednou týdně do tělocvičny se staršími žáky, protože holek není tolik na hru. Potom jednou týdně do posilovny a ještě běhat,“ informuje Vrbacká.

Ve zbývajícím volném čase se Katka věnuje škole, rodině, kamarádům, a taky se snaží odpočívat.

Vážení čtenáři, seriál Mladé talenty Vyškovska najdete také v tištěné podobě každý pátek ve Vyškovském deníku Rovnost