VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dívce má kniha pomoct v boji s kuřáky

Slavkov u Brna /MLADÉ TALENTY VYŠKOVSKA/ - Začátek a konec žárovky Járovky je název knihy, kterou napsala a také ilustrovala žákyně osmé třídy Základní školy Komenského ve Slavkově u Brna Žaneta Lažková. Několikadenní úsilí se jí však vyplatilo. Nedávno totiž zvítězila v celostátní knižní soutěži Moje veličenstvo kniha, kterou pořádalo Eko Centrum Brno. Dnes se tak představuje v dalším díle pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Mladé talenty.

26.4.2013
SDÍLEJ:

Vítězka soutěže Moje veličenstvo kniha Žaneta Lažková má kladný vztah k přírodě už odmala.Foto: DENÍK/Karel Kašpárek

Soutěž měla dvě kategorie a mladá spisovatelka v obou zvítězila. „Téma je občas potřeba vydrtit. Já jsem knihu letos psala na poslední chvíli. Ještě měsíc před termínem odevzdání jsem nevěděla, o čem budu vůbec psát. Nakonec mě téma žárovek napadlo ve chvíli, kdy už jsem v to ani nedoufala. Seděla jsem na posteli a po marném a dlouhém přemýšlení se chystala jít spát. Sotva jsem zhasla, téma bylo na světě. Nápady občas přicházejí nečekaně," směje se Žaneta, které je téma žárovek blízké i díky její zálibě v Járovi Cimrmanovi, který, jak je známé, žárovku vynalezl.

Samotný příběh by však podle jejích slov k absolutnímu vítězství nestačil. Polovinu hodnocení poroty totiž tvořilo výtvarné zpracování. A to mladé umělkyni také nedělalo příliš velké problémy. „Nepamatuji si totiž období, kdy bych něco netvořila. První předmět, který si vzpomínám, že jsem vyrobila, byl dřevěný ptáček vybroušený u táty v dílně. To jsem byla ještě opravdu velmi malá," vzpomíná Žaneta na svoje začátky.

Někam posunout

Od té doby se leccos změnilo a dívka se snaží svoje nadání někam směřovat. „Navštěvuji místní základní uměleckou školu a využívám i kroužků ve škole, například keramiku. V dílně u táty ale tvořím i teď, některé nářadí mi totiž docela rozšiřuje možnosti," shrnuje Žaneta, podle níž tak vítězství bylo i výsledkem dlouhodobého tréninku.

S psaním knih příliš dlouhou zkušenost nemá. „Něco delšího jsem napsala poprvé právě do loňského ročníku soutěže, kdy jsem také zvítězila v jedné z kategorií," popisuje mladá spisovatelka.

Samotné umění však podle autorky knihy může mít i jiný účel než estetický nebo zábavný. „Myslím, že uměním se dají lidé navést na myšlenky, které by je samy nenapadly. To se týkalo i vítězného díla. Snažila jsem se v něm upozornit lidi na otázku stahování klasických žárovek z prodeje. Hrdina, žárovka, se snaží nalézt svůj nový smysl, protože původní ztratila během jediného a navíc cizího rozhodnutí," vysvětluje autorka.

Právě ekologii a zdravotním tématům by se v budoucnu chtěla věnovat nejvíc. „V současnosti brojím hlavně proti kouření. Tento nešvar se rozmáhá i v mém okolí. Snažím se lidi kolem sebe přesvědčovat, aby přestali. Je to ale marný boj, opakují stále ty stejné výmluvy. Nejvíc mi potom vadí, pokud při cestě do školy parkem musím dýchat kouř z cigaret, které tam kouří někteří jiní žáci. Sem tam se najde i šesťák, což už je vážně alarmující," upozorňuje žákyně na svůj boj.

Právě cigaretám by chtěla věnovat další knihu, kterou plánuje v budoucnu napsat. „Časem bych ráda napsala knihu, která by kuřáky přesvědčovala, aby se zlozvykem skončili. Ještě raději bych ji ale ilustrovala, přece jen napsat knihu o třech stech stranách není snadné. Možná by to mohla být nějaká brožurka," plánuje Žaneta.

Ať už však maluje cokoli, k realismu netíhne. „Mám ráda, pokud z věcí čiší fantazie. S tím se pojí i moje záliba ve veselých barvách, které podle mě k fantazii tak trochu patří. Realisticky ztvárněné ji myslím trochu postrádají," přemýšlí mladá umělkyně.

Fantazii má ovšem Žaneta ráda i v literatuře. „Čtu především pro zábavu. V současné době je to hlavně právě fantasy. Pokud bych měla doporučit nějakou knihu z tohoto žánru, byla by to knížka Klobouky z Agarweny od Markéty Práškové. Kromě fantasy čtu ještě různé encyklopedie a literaturu zaměřenou na přírodu," vypráví Žaneta.

Právě k přírodě si vybudovala vztah už v raném školním věku. „Odmala jezdím na tábory organizované jednou fakultou Vysoké školy ekonomické v Praze. Na těchto táborech jsem se mnohé naučila a k přírodě jsem si vybudovala pevný vztah," vzpomíná mladá spisovatelka.

Zkoumání přírody však neomezuje jen na prázdniny. Naopak o dění u rybníka má přehled jako málokdo. „Teď se právě vylíhli pulci. Chytili jsme jich několik s kamarádkou Kristýnou Novákovou a pokusíme se je chovat až do chvíle, kdy z nich budou žáby. Kamarádka jim pravidelně sbírá v rybníku řasu. Nejsem si jistá, ale myslím, že to budou ropuchy," mluví o své další zálibě Žaneta.

Lapí i užovku

Právě rybník je podle ní jedním z nejzajímavějších míst v okolí Slavkova. „Občas tam chodíme s kamarádkou fotit. Dřív jsem měla fotky seřazené podle druhů. Teď už v nich je ale trochu zmatek. Zvířata jsme chytily různá. Hmyz nebo třeba užovku pro mě rozhodně není problém polapit," usmívá se osmačka.

V nejbližší době ji čeká cesta do Bulharska. „Mělo by jít víceméně o poznávací akci. Budou tam tři Češi, tři Bulhaři a tři Turci. Dostala jsem se tam díky soutěži, v níž jsem anglicky prezentovala Českou republiku," odhaluje další ze svých úspěchů školačka, která už má o svém povolání jasno. „Chtěla bych být učitelkou výtvarné výchovy a matematiky. Motivací jsou mi právě dobré učitelky, se kterými jsem se doposud ve škole mohla potkat," chválí Žaneta.

Vítězství v soutěži Moje veličenstvo kniha velmi pravděpodobně není posledním úspěchem, který Žanetu potkal. „Teď čekám na výsledky slavkovské soutěže Memento a zítra budu soutěžit ve školní soutěži ve zpěvu Slavíček. Ačkoli je pravda, že do zpěvu se mi samotné zrovna moc nechce," zakončuje dívka.

Autor: Karel Kašpárek

26.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 17 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce/kyně vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení v oboru prodavač, obchodník, praxe v maloobchodní činnosti vítána, zkušenost s vedením a řízením zaměstnanců, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení na dobu neurčitou, nástup dohodou, pracovní doba dle rozpisu směn, řízení činnosti maloobchodní prodejny a podřízených zaměstnanců, organizace práce a pracovních procesů, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: příspěvek na dovolenou, příspěvek na životní pojištění, příspěvek na stravování, příplatky za práci o víkendu nad rámec zákona, benefitní systém cafeterie, KONTAKT: Skácelová Lucie Bc., tel.: 519 500 958, e-mail: kariera@jednota.cz, podrobnosti na www.jednota.cz, v sekci O nás-Kariéra. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v mikulově, prodejna tučapy, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Lucie Skácelová, +420 519 500 958.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 22 000 Kč

Fyzioterapeuti s osvědčením Fyzioterapeut s osvědčením. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VOŠ nebo VŠ v oboru, trestní bezúhonnost, spolehlivost a samostatnost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: plat dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb. na základě praxe, 25 dní dovolené, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na rehabilitační procedury, závodní stravování, KONTAKT: Berkyová Marcela, tel.: 517 305 104, e-mail: mzdy@habrovanskyzamek.cz. Pracoviště: Habrovanský zámek, příspěvková organizace, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Marcela Berkyová, +420 517 305 104.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Vrátný 12 200 Kč

Vrátní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Haluzice 3. Pracovní místo vhodné pro OZP. Požadujeme: zodpovědnost, spolehlivost. Nabízíme možnost plánování směn. První kontakt na mail: czpersonal@post.cz nebo telefonicky na tel. 702 811 148 od 9:00 do 18:00 hod, kontaktní osoba se na pracovišti nezdržuje.. Pracoviště: Cz personal s.r.o., haluzice, Haluzice, č.p. 40, 683 33 Nesovice. Informace: Břetislav Půda, +420 702 811 148.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 46 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Primář/ka centra léčebné rehabilitace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 46000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ, lékař s atestací v oboru a praxí, odborná způsobilost k výkonu zdrav. povolání lékaře v ČR, zdravotní způsobilost a testní bezúhonnost, licence pro výkon vedoucího lékaře, znalost práce na PC. organizační a manažerské schopnosti, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup dle dohody, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: plat dle odborné způsobilosti a délky praxe (14. platová třída), perspektivní zaměstnání v příjemném pracovním prostředí, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, parkování v areálu nemocnice, KONTAKT: Menoušková Taťána JUDr., tel.: 517 315 130, 7-15:30 hod, e-mail: menouskova@nemvy.cz. Pracoviště: Nemocnice vyškov, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Taťána Menoušková, +420 517 315 130.


Ilustrační foto.

Náměstí ve čtvrtek obsadí umění všech oborů

Oprava silnice. Ilustrační foto.

Kvůli opravě budou muset jezdit desetikilometrovou objížďkou. Třeba na nákupy

Pozor na drogy. Město se podílí na osvětě

Vyškov - Jak se chová člověk, který užívá drogy? Jak to poznat na jeho chování? Nejen o tom pojednává brožura Pozor, drogy, na jejíž vznik přispělo město Vyškov. Jedná se o pátou podobně laděnou brožuru, na které se město podílí.

Motorkář předjížděl kolonu a srazil se s audi. Je lehce zraněný

Vyškov – Nehoda osobního auta a motorkáře na chvíli zkomplikovala ve středu před osmou hodinou ráno dopravu na křižovatce Puškinovy a Purkyňovy ulice ve Vyškově. „Podle dosavadních informací motorkář předjížděl kolonu. Kolegové viníka nehody zatím neurčili, srážku stále vyšetřují,“ uvedla mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová.

Budova školy k nám patří, tvrdí předseda dědického osadního výboru Wasserburger

Vyškov – Nelíbí se mi nová podoba, budu se snažit demolici bývalé zdravotnické školy zabránit. To jsou slova předsedy Osadního výboru Dědice Jiřího Wasserburgera. Po zveřejnění vizualizace nové podoby náměstí Svobody s plánovaným domovem důchodců je prý v šoku. „Jsem vystudovaný stavbař, takže tomu trochu rozumím. Nový návrh je betonová kostka, z mého pohledu jde o velké zklamání,“ řekl Wasserburger.

Výsledek jednání ohledně budoucnosti blanenského lomu: zatím utajený

Blansko - Vedení blanenské radnice, tamních strážníků i policie, zástupci odboru hospodářské správy a komunálního odboru, plavci s rybáři a hlavně majitelé blanenského lomu. Ti všichni se v pondělí sešli na jednání u starosty města. „Schůzku na radnici si vyžádal nový majitel lomu. Zatím vůbec nevím, co od ní mám očekávat,“ sdělil před jednáním starosta Ivo Polák.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT