Další díly seriálu
Mladé talenty Vyškovska najdete ZDE

Jejich začátky ale nebyly snadné. „Do tance mě přihlásili rodiče a ze začátku mě museli hodně nutit, ale teď už je to v pohodě. Do stejného klubu chodila i sestra od Žandy. Ta se potom rozhodla začít taky tancovat a nějak jsme se postupně dali dohromady,“ vzpomíná na své začátky tanečník Tomáš Rada.

Přesto, že napřed se mu tanec nezdál, časem ho zaujal a věnujeme se mu několik let. „Začal jsem tancovat asi v devíti letech ve Vyškově u Dominiky Kafoňkové a Lukáše Kafoňka. Naše rodiče se totiž znali a moc se ji líbilo, jak Dominika s Lukášem tančí. Proto mě přihlásili do jejich klubu TK Kafe Dance. Ti mě i Žanetu ze začátku trénovali,“ vysvětluje Tomáš.

Zatímco jemu tanec rodiče prostě vybrali, Žaneta si ho zvolila sama. Inspirovala ji totiž sestra. „Jednou jsem jela na gala večer do Brna, kde sestra i Tom vystupovali. Moc se mi líbilo jak tančí. Proto jsem se rozhodla, že chci začít také. Bylo mi tehdy osm let,“ usmívá se.

Později se oba rozhodli odejít do většího tanečního klubu. „Časem jsme přešli k Ditě a Martinovi Kubínovým a doteď působíme pod DSP Kometa Brno a ve Vyškově je vlastně odnož DSP Kometa Vyškov,“ říká Žaneta.

Ta měla podle svých slov štěstí, že našla tanečního partnera. Kluků, kteří mají zájem o tanec je prý nedostatek. „V klubech je vždycky víc holek a kluků je většinou hodně málo. S Tomášem tancovala nejdřív jiná holka z klubu. Ta ale přestala, a tak jsme začali tancovat spolu a i zůstali, protože se nenašla žádná lepší holka. Třeba sestra přestala tancovat, protože neměla žádného tanečního partnera, a tím pádem ji to přestalo bavit,“ uvádí třináctiletá dívka.

Soupeří o první místa

Podle jejich slov spolu s Tomášem tančí už čtyři roky. Jsou natolik sehraní, že mají za sebou i několik úspěchů. Poslední je z ledna letošního roku. „Nejvíc si určitě ceníme letošního mistrovství České republiky v Hradci Králové ve standardních tancích, které se konalo 22. ledna. Tam jsme skončili sedmí z pětatřiceti. O kousek nám uniklo finále, kam postupovalo šest párů, “ chlubí se oba. Jejich konkurenti jsou prý téměř pravidelně jeden pár z Kroměříže a dva z Prahy, kteří se perou o první příčky.

První místo se jim podařilo získat minulý týden. „Byli jsme na soutěži v Kroměříži, kde jsme ve standartu skončili první. Soutěže jsou většinou skoro každý víkend,“ vysvětluje Žaneta.

Další soutěž, které je brzy čeká je třeba mistrovství v deseti tancích. „Je to kombinace standartu a latiny. Potom bude ještě soutěž družstev. To poskládáme spolu s tanečníky z DSP Kometa Brno. Jde ale o to, jestli bude dost soupeřů, protože složit družstvo je někdy problém,“ upozorňuje Tomáš.

Právě na mistrovství v deseti tancích mají sen se zlepšit. „Že se nám povede mistrovství v latině moc nedoufáme, protože tam je velká konkurence. Naději ale máme na mistrovství v deseti tancích. Chtěli bychom se dostat do finále,“ přála si Žaneta.

Podle jejich slov se koná i mistrovství Evropy, kam Svaz tanečního sportu posílá jeden nebo dva nejúspěšnější páry. To je ale zatím nečeká. Pohybují se kolem sedmého nebo šestého místa v republice.

Tvrdý trénink

Bez práce ale nejsou koláče, a tak musí oba tvrdě trénovat. Jednoho dne tak možná dosáhnou i na Evropu. „Trénujeme denně minimálně dvě hodinky, v současné době hlavně kvůli mistrovstvím, která bývají na přelomu zimy a jara. Když se nikam nechystáme tak je to minimálně čtyřikrát týdně nejmíň hodinu a půl. Cvičíme tak napůl v Brně i ve Vyškově,“ překvapuje čtrnáctiletý Tomáš.

Ten přiznává, že pro oba už je tanec hodně vážný koníček, když už se dostali na republikovou úroveň. Mistrovství je čeká ale další. „V současné době se chystáme na mistrovství republiky v latinskoame­rických tancích do Prahy, které se koná 19. února,“ prozrazuje. Oba mladí tanečníci jsou z Vyškovska průkopníky, protože z juniorů se nikdo v takových kruzích nyní nepohybuje.

Rozhodně se ale nejedná o nejlevnější koníček. Zatímco Tomáš má na tancování frak a košili, kterého stály asi deset tisíc korun, a bude je mít do té doby, než z nich vyroste, Žaneta musí střídat šaty častěji. „Na standard jsou dlouhé sukně a na latinu krátké. Je to ale hodně drahá záležitost, a proto sháníme nějaké sponzory. Jedny fialové, které jsem měla teď na mistrovství na první soutěži stály osmnáct tisíc korun. Na latinu jsem si nechala ušít další, a ty by měly stát do deseti tisíc korun,“ překvapuje dívka. Ta mění šaty asi jednou za rok, vždy na mistrovství.

Tancem tráví oba většinu volného času a na nic jiného jim čas téměř nezbývá. „Ve volném čase se věnuji spíš učení, jinak už totiž nic nestíhám,“ potvrzuje Žaneta.

To Tom si přece jen chvilku na jeden koníček najde. „Volný čas trávím na počítači a co se týká učení, tak mi většinou stačí to, co se dozvím ve škole a moc se učit nemusím,“ uzavírá.