Další díly seriálu
Mladé talenty Vyškovska najdete ZDE

Snaha vychovat virtuoza z dítěte s chybějícím hudebním sluchem se stala přímo symbolem nesmyslné touhy některých rodičů, aby potomek vyplnil nesplněné sny jejich mládí. Bez ohledu na talent. Výstižně to zachytili například autoři filmu Obecná škola ve scénách, v nichž musí malý Eda Souček cvičit na housle.

Jsou ale děti, kterým tento obtížný hudební nástroj dělá radost. Když se chopí smyčce, zazní místo nesnesitelného skřípání krásné tóny. Patří k nim třeba Jitka Kneslová z Bučovic.

Ani čtrnáctiletá žákyně deváté třídy Základní školy 710 Bučovice ale zpočátku nehledala cestu k houslím snadno. „Ze začátku mě museli rodiče do hry na housle trochu nutit. Pak mě ale opravdu chytla, takže jsem jim za to dnes vděčná,“ líčí počátky svého nejmilejšího koníčka dívka.

Zvládnout hru na housle vyžadovalo hodně píle a trpělivosti. „Nejprve mi dělalo trochu problémy sladit smyčec s prstokladem, nakonec jsem to ale zvládla. Chce to prostě cvičit. Na housle musím hrát denně aspoň dvě hodiny, abych se udržela ve formě,“ vysvětluje Jitka.

Cvičit doma ale nestačí. Navštěvuje také Základní uměleckou školu v Bučovicích, kde se také věnuje svému oblíbenému hudebnímu nástroji. Učitelé jí tam také občas naladí housle, které podědila po dědečkovi.

Ráda maluje

Nepřekvapí, že k nejoblíbenějším předmětům Jitky patří hudební výchova. „Mám ráda zpěv a také výtvarnou výchovu, hlavně mě baví malovat. Proto navštěvuji také výtvarný obor na bučovické Základní umělecké škole,“ svěřuje se žákyně, který přiznává, že tak jako spousta jejích vrstevnic nemá zrovna v oblibě fyziku.

Hudba vyplňuje většinu jejího volného času. I v pasivní podobě. „Moc se mi líbí folklor, ráda si poslechnu lidové písničky. Pokud jde o moderní muziku, nemám nějakého vyhraněného oblíbeného zpěváka, zpěvačku nebo skupinu. Nejbližší mi je asi současná populární hudba,“ přemítá Jitka. Čas si podle svých slov najde i pro některé druhy sportu, nejraději má lyžování.

A jakých úspěchů už mladá houslistka z Bučovic dosáhla? Několikrát se probojovala až do finále okresního kola hudebních soutěží ve Slavkově u Brna. Největší radost ji ale udělalo přijetí na Janáčkovu konzervatoř v Brně, tedy střední hudební školu. „Zvládla jsem už zahrát i první větu od Viottiho. Na to jsem opravdu pyšná, protože to není zrovna snadná skladba,“ říká školačka, která si v oblasti klasické hudby nejvíc oblíbila skladby našeho nejslavnějšího autora Bedřicha Smetany.

I když může vybírat mezi slavnou Vanessou Mae nebo naší Gabrielou Demeterovou, svůj vzor zatím stále ještě hledá. Také s budoucí kariérou si ještě vrásky nedělá. „Myslím, že na tyhle věci mám ještě čas,“ vysvětluje s úsměvem.

Jisté je, že ji na střední škole čekají další povinnosti. „Budu se muset naučit hrát také na klavír. Ale moc se těším, beru to jako výzvu,“ tvrdí Jitka.

Vážení čtenáři, seriál Mladé talenty Vyškovska najdete také v tištěné podobě každý pátek ve Vyškovském deníku Rovnost