K hudbě se Ivana dostala díky rodičům. Na prvním stupni základní školy ji dali do hudební třídy v základní škole v Nádražní ulici. „Potom mě naši přihlásili na hodiny zpěvu a přivedli na konkurz do dětského sboru Motýlek,” popisuje své začátky mladá zpěvačka.

V Motýlku s ní zpívala i její sestra Alena, která zároveň hrála i na klavír. K němu se později dostala také Ivana, i když šlo spíš o soukromou zálibu. „Tam mě zpívání opravdu chytlo a začala jsem se mu věnovat dál. Možná to mám v genech, hudebně nadaná je i sestra Jana a můj otec,” usmívá se Ivana.

Hodiny sólového zpěvu navštěvovala dívka celkem devět let. „Za tu dobu jsem vystřídala dvě učitelky a jednoho učitele. Hodiny jsem mívala nejdřív dvakrát týdně, poslední dobou už jenom jednou týdně,“ vzpomíná dívka. Se sólovým zpěvem nakonec letos skončila, protože se chtěla věnovat hlavně sboru.

Celostátní vítězka

Na svém kontě má nespočet vystoupení i několik výrazných úspěchů. K těm nejzásadnějším počítá vítězství v okresním kole celostátní soutěže hudebních oborů základních uměleckých škol. Vystupovala přímo ve vyškovské základní umělecké škole, účastnila se i jarních a zimních koncertů Gymnázia Vyškov.

V Motýlku začala Ivana zpívat v roce 2003, tedy v době, kdy se sbor začal formovat. Z původních členů už podle Ivany moc lidí nezbylo. „Na dětský sbor už jsme už v určité fázi byli moc staří a děti pořád přibývaly, a tak jsme díky Aleši Musilovi založili studentský sbor Re-canto. Nemůžu si to teď vynachválit,“ říká spokojeně Ivana.

Studentský sbor Re-canto vznikl v roce 2010. Motýlek jako dětský sbor pokračuje dál, jeho členové, kteří začnou chodit na střední školu, jen přestoupí do Re-canta.

Úspěchů se sborem má za sebou Ivana hned několik. S Motýlkem zpěváci natočili pět CD a pořádali koncerty ve Vyškově. Každoročně se účastnili festivalu Zpívejfest Vyškov. Opakovaně soutěžili i v mezinárodní soutěži Svátky písní Mundi Cantant Olomouc, kde získali druhé a třetí místo. V roce 2006 vystoupili ve Španělském sále Pražského hradu.

Sbor jezdil také do zahraničí. „Několik koncertů jsme měli v Itálii a ve Vatikánu jsme se zúčastnili generální audience u papeže Benedikta XVI. Koncerty jsme měli i v Chorvatsku,” vyjmenovává mladá zpěvačka.

Vánoční koncert

Také studentské Re-canto si připsalo několik úspěchů. Patří mezi ně čtvrté místo v soutěži „Chrám i tvrz” ve Vsetíně nebo vítězství ve čtvrtém ročníku soutěžního festivalu Antonína Tučapského. „Letos budeme jako každý rok také vystupovat ve Vyškově na vánočním koncertu,” připomíná Ivana.

V obou sborech se mezi ostatními cítila dobře. „Nemyslím si, že by měl někdy někdo mezi sebou ve sboru nějaký problém. Vždy jsme se k sobě chovali hezky, byli jsme kamarádi. V Motýlku jsem měla dvě moc dobré kamarádky, ale obě se přestěhovaly a skončily se zpíváním, což mě tehdy dost mrzelo,“ vzpomíná se smutkem Ivana.

Kromě zpěvu dívka ovládá i hru na klavír. Dokud studovala sólový zpěv, trénovala i prsty na klapkách. V současnosti, kdy už chodí jen do sboru, zkouší si nějakou písničku, jen když se ji potřebuje doučit. Jinak už jí na to nezbývá moc času. Přesto si za klavír i před mikrofon stále stoupá ráda. „Jako malá jsem to tak ani nebrala, rodiče mě přihlásili do zpěvu, tak jsem šla. Ale poslední dobou zjišťuji, že mě zpěv baví čím dál víc, a to hlavně ten sborový,” podotýká talentovaná zpěvačka.

Obojího už přitom chtěla několikrát nechat. „V osmé třídě jsem byla skoro úplně rozhodnutá odejít ze sboru, ale rodiče mě přemluvili. A sólového zpěvu jsem nakonec nechala, protože zpívat sólo i ve sboru bylo moc náročné hlavně na hlas. Vybrala jsem si raději Re-canto a nelituji toho,” říká dívka.

HANA ZABLOUDILOVÁ