VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Račic se dostali do Guinessovy knihy

Račice /LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA, FOTOGALERIE/ - Obec Račice byla dlouhou dobu bez vlastního hasičského sboru. Ten vznikl a zahájil svoji činnost až v roce 1891 za přičinění nadlesního Karla Šrogla. V té době měl sbor šestnáct členů.

11.6.2010
SDÍLEJ:

OHNI ZMAR. To je heslo Sboru dobrovolných hasičů Račice, který v obci funguje od roku 1891. Pravidelně se tamní hasiči účastní různých soutěží, pořádají akce pro děti a svépomocí si zvelebují hasičskou zbrojnici. Foto: Archiv SDH Račice

Vážení čtenáři, další díly seriálu Lidé sv. Floriána najdete ZDE

Začátky byly, stejně jako u většiny sborů, těžké. První koňskou stříkačku a další potřebnou výzbroj zakoupili hasiči z peněz získaných ve veřejné sbírce a z příspěvků. Hasičskou zbrojnici lidé vybudovali díky majiteli račického panství, vídeňskému průmyslníkovi, rytíři Pavlu Schollerovi, který na stavbu hasičky věnoval pozemek i materiál.

Hasili také hořící Vyškov

Račický sbor se účastnil například zásahu při velkém požáru Vyškova na konci první světové války. „Po této akci hasiči upravili koňskou ruční stříkačku na stříkačku kombinovanou, která už měla i motor,“ informoval velitel Sboru dobrovolných hasičů Račice Antonín Hloušek. Hasiči zasahovali také u spousty požárů v Račicích, které dvakrát zasáhly větší část obce.

Postupem času sbor rozšiřoval svoje vybavení. „Od armády jsme získali nákladní automobil Praga RN a pořídili novou přívěsnou motorovou stříkačku,“ vysvětlil Hloušek. V roce 1958 došlo také na rozšíření hasičské zbrojnice o novou garáž.
Sbor dobrovolných hasičů pravidelně pořádá cvičení i další akce. „Račický sbor se účastnil a pořádal mnoho hasičských cvičení, soutěží, kulturních akcí a vždy pomáhal, když bylo třeba. Stejně je tomu i dnes,“ řekl Hloušek.

V současné době má sbor šestatřicet členů, z toho devatenáct mužů, čtyři ženy a třináct mladých hasičů. „Zásahová jednotka se skládá z třinácti členů a je zařazena do kategorie Jednotka požární ochrany pátého stupně,“ vypověděl Hloušek.

Dobrovolní hasiči v Račicích se mohou chlubit vlastnictvím cisternové automobilové stříkačky 32 Tatra 148, kterou pořídili v roce 2009. „V současné době Tatru repasujeme. Veškeré práce na ní dělají jen sami členové sboru. Dále vlastníme dopravní automobil DA 12 Avia A31 a přívěsnou stříkačku PPS 12,“ doplnil Hloušek.

Jednotka zasahuje u různých událostí, jako jsou požáry, čerpání vody, odstraňování spadlých stromů a další. V loňském roce zasahovala celkem osmnáctkrát a v letošním roce vyjížděla již devětkrát. „Z velké části se jedná o technické pomoci, jako je například odstranění spadlých stromů z vozovky nebo likvidace obtížného hmyzu. Jednotka je připravena kdykoli vyjet a pomoci, kde je zapotřebí,“ vypověděl velitel.

Činnost račických hasičů je velmi pestrá. Ve sboru pracuje mládež, která se účastní soutěží, jako je uzlování v Drnovicích nebo závod všestrannosti v Pístovicích. „Podle možností připravujeme mladé hasiče na další soutěže v okrese,“ doplnil Hloušek.
Nedílnou součástí sboru je sportovní družstvo mužů, které reprezentuje sbor i obec na různých soutěžích v požárním sportu nejen ve vyškovském okrese. „Družstvo se pravidelně účastní soutěže v Račicích nad Trotinou u Hradce Králové a v Železné u Berouna, kde se již podruhé umístilo na pěkném druhém místě. Zajímavá je i soutěž v požárním sportu O vánočního kapra v Kuřimi,“ vyjmenoval velitel některé akce, kterých se račičtí hasiči účastní.

Hasičku si sami opraví

Jako většina sborů dobrovolných hasičů, i račický pořádá různé soutěže. „Sbor každoročně pořádá soutěž v požárním sportu, které se účastní některá hasičská družstva z okresu Vyškov, ale i Železná u Berouna, Račice nad Trotinou a Kuřim. Soutěž se koná v krásném prostředí Rakoveckého údolí. V letošním roce organizujeme již pátý ročník soutěže O putovní pohár starostky obce,“ pochlubil se Hloušek.

Dále hasiči spolupracují s místní základní a mateřskou školou. Organizují besedy a různé akce pro děti.
Další chloubou račických hasičů je určitě i zápis do Guinnesovy knihy rekordů. „Náš hasičský sbor se v květnu zúčastnil pokusu o zápis do Guinnesovy knihy rekordů v dálkové dopravě vody organizované Sborem dobrovolných hasičů Nové Dvory z okresu Žďár nad Sázavou. Pokus se zdařil. Vedení vody mělo délku třiašedesáti kilometrů a pěti set metrů s převýšením pět set jedenačtyřicet metrů,“ pochlubil se velitel.

Protože dřívější podmínky na hasičské zbrojnici v Račicích byly nevyhovující, tamní hasiči vynaložili velké úsilí a vybudovali si sami odpovídající zázemí. „Dnes máme díky obětavé práci členů sboru a pochopení obecního úřadu mnohem lepší zázemí. Práce je však na opravách hasičské zbrojnice ještě dost,“ uvedl velitel sboru.

Za posledních několik let udělali račičtí hasiči kus práce. Ať už se jedná o opravy hasičské zbrojnice, údržbu techniky, zmíněnou opravu Tatry nebo práci s mládeží. „Všem aktivním členům, kteří se podílí na práci ve sboru a v jednotce, patří velké poděkování. Všechno děláme ve svém volné čase a jsme rádi, když se práce daří. Ohni zmar,“ vzkázal velitel Sboru dobrovolných hasičů Račice Antonín Hloušek.

Vážení čtenáři, seriál Lidé svatého Floriana najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek ve Vyškovském deníku Rovnost.

Autor: Petra Daňková

11.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Ostatní odborní pracovníci ve 22 000 Kč Ostatní odborní laboranti v oblasti zdravotnictví Laborant/ka lékárny. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou v oboru, zájem o obor, spolehlivost, učenlivost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, vhodné i pro absolventy, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, KONTAKT: Grimová Renata, e-mail: mamedsro@post.cz. Pracoviště: Mamed s.r.o. - bučovice, Zámecká, č.p. 550, 685 01 Bučovice. Informace: Renata Grimová, . Stavebnictví - Stavebnictví Stavební inženýr 30 000 Kč Ostatní stavební inženýři Technický specialista - projektant interiérových příček. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ, práce v autocad, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, zajištění celkové technické podpory obchodnímu a realizačnímu týmu–zpracování cenových nabídek, příprava technických a designových řešení, každodenní práce v Autocadu při navrhovaní technických řešení pro naše klienty, komunikace s našimi dodavateli a zákazníky, , zadávání zakázek do výroby (máme jedinečnou výrobu na centrále ve Slavkově u Brna a všechny kolegy odsud budete znát, to se pak práce dělá líp a snadněji), přímý vliv na zisk divize, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: podíl ze zisku, KONTAKT: Zemková Monika, tel.: 725 553 584, e-mail: monika.zemkova@liko-s.cz. Pracoviště: Liko-s, a.s., U Splavu, č.p. 1419, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Monika Zemková, +420 725 553 584. Výroba - Výroba Brusič nástrojů a kovů 14 000 Kč Brusiči nástrojů a kovů Brusič. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, KONTAKT: Maděra Petr Ing., tel.: 730 513 837, e-mail: info@jmqc.cz. Pracoviště: Josef meyer qualicomp s.r.o., Brněnská, č.p. 414, 682 01 Vyškov 1. Informace: Petr Maděra, +420 730 513 837. Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 14 000 Kč Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, kompletace komponentů pro zemědělskou, stavební a manipulační techniku, skládání materiálu a následné svařování, svařování tenkých materiálů, KONTAKT: Krupka Tomáš, tel.: 739 368 391, e-mail: tomas.kupka@wincottpeople.com. Pracoviště: Manuvia work boss s.r.o. - fritzmeier, Tovární, č.p. 592, 682 01 Vyškov 1. Informace: Tomáš Krupka, +420 739 368 391.

Souboj Olympie Ráječko se Svratkou Brno, ilustrační foto.

Chmurný podzim. Olympia nebo Baník vyklidily pozice, za propady může i marodka

Požár Škody Felicia uzavřel provoz na silnici první třídy číslo 50 v bučovické místní části Marefy. 
7

Požár uzavřel hlavní silnici I/50

ANKETA: Kteří fotbalisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na fotbalového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

ANKETA: Kteří hokejisté by teď hráli za Československo?

Zahrajte si na hokejového trenéra. Deník v souvislosti se stoletým výročím vzniku Československa připravil mimořádnou anketu. Jak by nyní vypadal společný tým, který by tvořili hráči obou zemí? 

Hrozí, že v zimě skončí na ulici. Na provoz azylového domu chybí skoro milion

Břeclav - Azylový dům pro bezdomovce v Břeclavi ukončí na konci roku provoz. Chybí peníze, jednání zástupců diecézní charity a kraje řešení nepřineslo.

Stavba roku v Milešovicích: připravují rozsáhlou opravu chodníků

Milešovice - Rozsáhlý projekt připravují v Milešovicích. „Máme v plánu opravit chodníky v obci, jde o dost náročný projekt. V přípravě je projektová dokumentace a doufáme, že se opravami by se mohlo začít co nejdříve,“ přiblížil plány starosta Michal Polanský, který bude funkci starosty zastávat už jen pár týdnu.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT