VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Račic se dostali do Guinessovy knihy

Račice /LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA, FOTOGALERIE/ - Obec Račice byla dlouhou dobu bez vlastního hasičského sboru. Ten vznikl a zahájil svoji činnost až v roce 1891 za přičinění nadlesního Karla Šrogla. V té době měl sbor šestnáct členů.

11.6.2010
SDÍLEJ:

OHNI ZMAR. To je heslo Sboru dobrovolných hasičů Račice, který v obci funguje od roku 1891. Pravidelně se tamní hasiči účastní různých soutěží, pořádají akce pro děti a svépomocí si zvelebují hasičskou zbrojnici. Foto: Archiv SDH Račice

Vážení čtenáři, další díly seriálu Lidé sv. Floriána najdete ZDE

Začátky byly, stejně jako u většiny sborů, těžké. První koňskou stříkačku a další potřebnou výzbroj zakoupili hasiči z peněz získaných ve veřejné sbírce a z příspěvků. Hasičskou zbrojnici lidé vybudovali díky majiteli račického panství, vídeňskému průmyslníkovi, rytíři Pavlu Schollerovi, který na stavbu hasičky věnoval pozemek i materiál.

Hasili také hořící Vyškov

Račický sbor se účastnil například zásahu při velkém požáru Vyškova na konci první světové války. „Po této akci hasiči upravili koňskou ruční stříkačku na stříkačku kombinovanou, která už měla i motor,“ informoval velitel Sboru dobrovolných hasičů Račice Antonín Hloušek. Hasiči zasahovali také u spousty požárů v Račicích, které dvakrát zasáhly větší část obce.

Postupem času sbor rozšiřoval svoje vybavení. „Od armády jsme získali nákladní automobil Praga RN a pořídili novou přívěsnou motorovou stříkačku,“ vysvětlil Hloušek. V roce 1958 došlo také na rozšíření hasičské zbrojnice o novou garáž.
Sbor dobrovolných hasičů pravidelně pořádá cvičení i další akce. „Račický sbor se účastnil a pořádal mnoho hasičských cvičení, soutěží, kulturních akcí a vždy pomáhal, když bylo třeba. Stejně je tomu i dnes,“ řekl Hloušek.

V současné době má sbor šestatřicet členů, z toho devatenáct mužů, čtyři ženy a třináct mladých hasičů. „Zásahová jednotka se skládá z třinácti členů a je zařazena do kategorie Jednotka požární ochrany pátého stupně,“ vypověděl Hloušek.

Dobrovolní hasiči v Račicích se mohou chlubit vlastnictvím cisternové automobilové stříkačky 32 Tatra 148, kterou pořídili v roce 2009. „V současné době Tatru repasujeme. Veškeré práce na ní dělají jen sami členové sboru. Dále vlastníme dopravní automobil DA 12 Avia A31 a přívěsnou stříkačku PPS 12,“ doplnil Hloušek.

Jednotka zasahuje u různých událostí, jako jsou požáry, čerpání vody, odstraňování spadlých stromů a další. V loňském roce zasahovala celkem osmnáctkrát a v letošním roce vyjížděla již devětkrát. „Z velké části se jedná o technické pomoci, jako je například odstranění spadlých stromů z vozovky nebo likvidace obtížného hmyzu. Jednotka je připravena kdykoli vyjet a pomoci, kde je zapotřebí,“ vypověděl velitel.

Činnost račických hasičů je velmi pestrá. Ve sboru pracuje mládež, která se účastní soutěží, jako je uzlování v Drnovicích nebo závod všestrannosti v Pístovicích. „Podle možností připravujeme mladé hasiče na další soutěže v okrese,“ doplnil Hloušek.
Nedílnou součástí sboru je sportovní družstvo mužů, které reprezentuje sbor i obec na různých soutěžích v požárním sportu nejen ve vyškovském okrese. „Družstvo se pravidelně účastní soutěže v Račicích nad Trotinou u Hradce Králové a v Železné u Berouna, kde se již podruhé umístilo na pěkném druhém místě. Zajímavá je i soutěž v požárním sportu O vánočního kapra v Kuřimi,“ vyjmenoval velitel některé akce, kterých se račičtí hasiči účastní.

Hasičku si sami opraví

Jako většina sborů dobrovolných hasičů, i račický pořádá různé soutěže. „Sbor každoročně pořádá soutěž v požárním sportu, které se účastní některá hasičská družstva z okresu Vyškov, ale i Železná u Berouna, Račice nad Trotinou a Kuřim. Soutěž se koná v krásném prostředí Rakoveckého údolí. V letošním roce organizujeme již pátý ročník soutěže O putovní pohár starostky obce,“ pochlubil se Hloušek.

Dále hasiči spolupracují s místní základní a mateřskou školou. Organizují besedy a různé akce pro děti.
Další chloubou račických hasičů je určitě i zápis do Guinnesovy knihy rekordů. „Náš hasičský sbor se v květnu zúčastnil pokusu o zápis do Guinnesovy knihy rekordů v dálkové dopravě vody organizované Sborem dobrovolných hasičů Nové Dvory z okresu Žďár nad Sázavou. Pokus se zdařil. Vedení vody mělo délku třiašedesáti kilometrů a pěti set metrů s převýšením pět set jedenačtyřicet metrů,“ pochlubil se velitel.

Protože dřívější podmínky na hasičské zbrojnici v Račicích byly nevyhovující, tamní hasiči vynaložili velké úsilí a vybudovali si sami odpovídající zázemí. „Dnes máme díky obětavé práci členů sboru a pochopení obecního úřadu mnohem lepší zázemí. Práce je však na opravách hasičské zbrojnice ještě dost,“ uvedl velitel sboru.

Za posledních několik let udělali račičtí hasiči kus práce. Ať už se jedná o opravy hasičské zbrojnice, údržbu techniky, zmíněnou opravu Tatry nebo práci s mládeží. „Všem aktivním členům, kteří se podílí na práci ve sboru a v jednotce, patří velké poděkování. Všechno děláme ve svém volné čase a jsme rádi, když se práce daří. Ohni zmar,“ vzkázal velitel Sboru dobrovolných hasičů Račice Antonín Hloušek.

Vážení čtenáři, seriál Lidé svatého Floriana najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek ve Vyškovském deníku Rovnost.

Autor: Petra Daňková

11.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 14 900 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel Mechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, Popis práce: pracovní doba Po-So 9-18 hod, vhodné i pro absolventy, možnost zkráceného úvazku, Kontaktní osoba: Tomáš Häusler, tel: 602 589 562, e-mail: eurovrak@eurovrak.cz. Pracoviště: Eurovrak s.r.o. 001, 683 51 Holubice. Informace: Tomáš Häusler, +420 602 589 562.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 20 000 Kč

Mechanici a opraváři informačních a komunikačních technologií Serivsní a montážní technik IT. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nižší střední, ŘP sk. B, komunikativnost, samostatnost, pečlivost a zodpovědnost, manuální zručnost, vyhláška 50 či výškové zkoušky výhodou, absenci předchozích požadovaných technických kriterií není problém zaučit, Popis práce: PP na dobu neurčitou, možno i jako DPP nebo DPČ, vhodné i pro absolventy , Kontakt: Merta Lukáš, tel.: 777 679 440, e-mail: info@iwao.cz. Pracoviště: Cubesol, s.r.o., nesovice, 683 33 Nesovice. Informace: Lukáš Merta, +420 777 679 440.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeč/ka CO2. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Popis práce: PP na dobu určitou , Kontakt: pouze telefonicky: +420 777 510 012. Pracoviště: Arko-mont, s.r.o., Dobrovského, č.p. 409, 682 01 Vyškov 1. Informace: Ilies Nicolae, +420 777 510 012.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Chemičtí technici, chemici 149 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v chemii, farmacii a potravinářství Mistr/ová výroby. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 149 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení až na dobu neurčitou, nástup možný ihned, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: měsíční prémie 1000,- Kč a 10% dle výrobních norem, příspěvek na obědy, příspěvek na pojištění odpovědnosti, měsíční bonusy ve formě vlastních výrobků, možnost zvýhodněného nákupu výrobků společnosti, KONTAKT: Vasický Jaroslav, tel.: 724 203 313, e-mail: vasicky@neli-vyskov.cz. Pracoviště: Neli, a.s., Na Hraničkách, č.p. 589, 682 01 Vyškov 1. Informace: Jaroslav Vasický, +420 724 203 313.


Nový seriál Naše školka připomene dětem i jejich rodičům čas strávený v mateřince. Fotky tříd vyjdou v tištěném vydání Deníku Rovnost.
AKTUALIZOVÁNO

Seriál Naše školka představí předškoláky. Fotky dětí najdete v tištěné Rovnosti

Bouřka. Ilustrační foto.
3

Na jižní Moravě hrozí silné bouřky, varují meteorologové. Pršet má dva dny

Stop parkovišti i solárním panelům na domech. UNESCO nás omezuje, tvrdí Lednice

Lednice – Další kasační stížnost podala Lednice na Břeclavsku vzhledem k omezení územního plánu rozvoje kvůli členství v UNESCO. Městský soud v Praze totiž zamítl správní žalobu obce, která je ve sporu s ministerstvem kultury a místního rozvoje. Soud potvrdil, že dohoda uzavřená mezi oběma ministerstvy je zákonná a odůvodněná.

Vyučující matematiky? Ohrožený druh. Školy je jen složitě shánějí

Jižní Morava - Na mnoha základních i středních školách na jihu Moravy chybí učitelé matematiky. Podle pozorovatelů jde o celostátní problém, který nemá řešení.

Dělníci opraví část hřbitova. V polovině června předá město staveniště

Bučovice - Jsou nakřivo a špatně se po nich chodí. Už za měsíc kamenné kostky z poloviny hřbitova v Bučovicích zmizí. Dojde tak na rekonstrukci, kterou město dlouho plánuje.

Auto skončilo po nehodě na střeše. Čelní srážka dvou vozů omezila provoz na I/50

Bučovice – K nehodě dvou osobních aut vyjížděly záchranné složky do Bučovic. Auta se střetla čelně před půl sedmou večer na silnici I/50.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT