VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasiči z Račic se dostali do Guinessovy knihy

Račice /LIDÉ SVATÉHO FLORIÁNA, FOTOGALERIE/ - Obec Račice byla dlouhou dobu bez vlastního hasičského sboru. Ten vznikl a zahájil svoji činnost až v roce 1891 za přičinění nadlesního Karla Šrogla. V té době měl sbor šestnáct členů.

11.6.2010
SDÍLEJ:

OHNI ZMAR. To je heslo Sboru dobrovolných hasičů Račice, který v obci funguje od roku 1891. Pravidelně se tamní hasiči účastní různých soutěží, pořádají akce pro děti a svépomocí si zvelebují hasičskou zbrojnici. Foto: Archiv SDH Račice

Vážení čtenáři, další díly seriálu Lidé sv. Floriána najdete ZDE

Začátky byly, stejně jako u většiny sborů, těžké. První koňskou stříkačku a další potřebnou výzbroj zakoupili hasiči z peněz získaných ve veřejné sbírce a z příspěvků. Hasičskou zbrojnici lidé vybudovali díky majiteli račického panství, vídeňskému průmyslníkovi, rytíři Pavlu Schollerovi, který na stavbu hasičky věnoval pozemek i materiál.

Hasili také hořící Vyškov

Račický sbor se účastnil například zásahu při velkém požáru Vyškova na konci první světové války. „Po této akci hasiči upravili koňskou ruční stříkačku na stříkačku kombinovanou, která už měla i motor,“ informoval velitel Sboru dobrovolných hasičů Račice Antonín Hloušek. Hasiči zasahovali také u spousty požárů v Račicích, které dvakrát zasáhly větší část obce.

Postupem času sbor rozšiřoval svoje vybavení. „Od armády jsme získali nákladní automobil Praga RN a pořídili novou přívěsnou motorovou stříkačku,“ vysvětlil Hloušek. V roce 1958 došlo také na rozšíření hasičské zbrojnice o novou garáž.
Sbor dobrovolných hasičů pravidelně pořádá cvičení i další akce. „Račický sbor se účastnil a pořádal mnoho hasičských cvičení, soutěží, kulturních akcí a vždy pomáhal, když bylo třeba. Stejně je tomu i dnes,“ řekl Hloušek.

V současné době má sbor šestatřicet členů, z toho devatenáct mužů, čtyři ženy a třináct mladých hasičů. „Zásahová jednotka se skládá z třinácti členů a je zařazena do kategorie Jednotka požární ochrany pátého stupně,“ vypověděl Hloušek.

Dobrovolní hasiči v Račicích se mohou chlubit vlastnictvím cisternové automobilové stříkačky 32 Tatra 148, kterou pořídili v roce 2009. „V současné době Tatru repasujeme. Veškeré práce na ní dělají jen sami členové sboru. Dále vlastníme dopravní automobil DA 12 Avia A31 a přívěsnou stříkačku PPS 12,“ doplnil Hloušek.

Jednotka zasahuje u různých událostí, jako jsou požáry, čerpání vody, odstraňování spadlých stromů a další. V loňském roce zasahovala celkem osmnáctkrát a v letošním roce vyjížděla již devětkrát. „Z velké části se jedná o technické pomoci, jako je například odstranění spadlých stromů z vozovky nebo likvidace obtížného hmyzu. Jednotka je připravena kdykoli vyjet a pomoci, kde je zapotřebí,“ vypověděl velitel.

Činnost račických hasičů je velmi pestrá. Ve sboru pracuje mládež, která se účastní soutěží, jako je uzlování v Drnovicích nebo závod všestrannosti v Pístovicích. „Podle možností připravujeme mladé hasiče na další soutěže v okrese,“ doplnil Hloušek.
Nedílnou součástí sboru je sportovní družstvo mužů, které reprezentuje sbor i obec na různých soutěžích v požárním sportu nejen ve vyškovském okrese. „Družstvo se pravidelně účastní soutěže v Račicích nad Trotinou u Hradce Králové a v Železné u Berouna, kde se již podruhé umístilo na pěkném druhém místě. Zajímavá je i soutěž v požárním sportu O vánočního kapra v Kuřimi,“ vyjmenoval velitel některé akce, kterých se račičtí hasiči účastní.

Hasičku si sami opraví

Jako většina sborů dobrovolných hasičů, i račický pořádá různé soutěže. „Sbor každoročně pořádá soutěž v požárním sportu, které se účastní některá hasičská družstva z okresu Vyškov, ale i Železná u Berouna, Račice nad Trotinou a Kuřim. Soutěž se koná v krásném prostředí Rakoveckého údolí. V letošním roce organizujeme již pátý ročník soutěže O putovní pohár starostky obce,“ pochlubil se Hloušek.

Dále hasiči spolupracují s místní základní a mateřskou školou. Organizují besedy a různé akce pro děti.
Další chloubou račických hasičů je určitě i zápis do Guinnesovy knihy rekordů. „Náš hasičský sbor se v květnu zúčastnil pokusu o zápis do Guinnesovy knihy rekordů v dálkové dopravě vody organizované Sborem dobrovolných hasičů Nové Dvory z okresu Žďár nad Sázavou. Pokus se zdařil. Vedení vody mělo délku třiašedesáti kilometrů a pěti set metrů s převýšením pět set jedenačtyřicet metrů,“ pochlubil se velitel.

Protože dřívější podmínky na hasičské zbrojnici v Račicích byly nevyhovující, tamní hasiči vynaložili velké úsilí a vybudovali si sami odpovídající zázemí. „Dnes máme díky obětavé práci členů sboru a pochopení obecního úřadu mnohem lepší zázemí. Práce je však na opravách hasičské zbrojnice ještě dost,“ uvedl velitel sboru.

Za posledních několik let udělali račičtí hasiči kus práce. Ať už se jedná o opravy hasičské zbrojnice, údržbu techniky, zmíněnou opravu Tatry nebo práci s mládeží. „Všem aktivním členům, kteří se podílí na práci ve sboru a v jednotce, patří velké poděkování. Všechno děláme ve svém volné čase a jsme rádi, když se práce daří. Ohni zmar,“ vzkázal velitel Sboru dobrovolných hasičů Račice Antonín Hloušek.

Vážení čtenáři, seriál Lidé svatého Floriana najdete také v tištěné podobě každý čtvrtek ve Vyškovském deníku Rovnost.

Autor: Petra Daňková

11.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 10 500 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 10500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou s možností prodloužení, zkrácený úvazek 20 hod/týden, vhodné i pro absolventy, možnost sloučení úvazku s asistentem pedagoga, KONTAKT: tel: 776 204 479., e-mail: skolarostenice@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola rostěnice-zvonovice, 682 01 Vyškov 1. Informace: Romana Bártová, .

Výroba - Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků 23 000 Kč

Lakýrníci a natěrači kovů, kovových výrobků Lakýrník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, lakýrník ve výrobě kouřovodů, práce ve výrobě v nové lakovací kabině, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: příjemný kolektiv, KONTAKT: Pořízková Jana, tel: 517 356 465, Po-Pá 8-13 hod, e-mail: vapk@vapk.cz. Pracoviště: V.a.p.k., s.r.o., 683 21 Pustiměř. Informace: Jana Pořízková, .

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 130 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 130 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení v oboru, praxe výhodou, dobrý zdravotní stav, ŘP sk. B podmínkou, Popis práce: PP na dobu určitou s možností prodloužení, vhodné i pro absolventy, nástup možný ihned, Kontakt: Kopuletý Radek, tel.: 777 315 950, e-mail: kopulety@stavbyvyskov.cz. Pracoviště: Střechy stavby vyškov s.r.o., 682 01 Vyškov 1. Informace: Radek Kopuletý, +420 777 315 950.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 17 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky: vzdělání nižší střední odborné, znalost jazyka: angličtina, hindština, znalost v oblasti zpracování kovů: vrtání, závitování, broušení , Kontakt: Ferencová Michaela, DiS., tel.: 601 082 977, e-mail: michaela.ferencova@liko-s.cz. Pracoviště: Liko-s, a.s., U Splavu, č.p. 1419, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Michaela Ferencová, +420 601 082 977.


V detenčním ústavu brněnské Vazební věznice žijí nejtěžší zločinci, které k činům přimělo psychické onemocnění. Po rekonstrukci pavilonu pro ně věznice má o patnáct míst více.
24

Věznice má víc místa pro duševně nemocné zločince. Na stavbě se sami podíleli

Chovatel šelem brněnské zoo Jaroslav Jasinek poskytl rozhovor o zvířatech z brněnské zoologické zahrady.

Lední medvědice Cora letos opět porodí. Skoro určitě, myslí si chovatel Jasinek

Do letního kina přišlo 3 300 lidí. O pět stovek víc než loni

Slavkov u Brna - Rekordní počet návštěvníků zavítalo na letní filmový festival ve slavkovské zámecké zahradě. Promítání se zúčastnilo přes tři tisíce tři sta diváků, což je o pět set víc než loni.

Dopad horka? Méně tolerance v čekárnách lékařů, vyšší agresivita klientů charity

Jižní Morava – Ochranný kabát na sobě musí mít takřka vždy. Aktuální tropické teploty tak snáší Jihomoravští hasiči těžce.

Udatní obránci zachrání Brno před Švédy, muzikant Záviš zazpívá Pod parou

Brno /TIPY NA VÍKEND + POČASÍ/ – Špilberk se vrátí do sedmnáctého století. Památnému obléhání brněnského hradu budou diváci přihlížet na Dni Brna. Akce připomíná 373. výročí ubránění města před Švédy.

Celníci odhalili "smečku" pěstitelů marihuany. Našli u nich i extázi a samopal

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Takzvanou smečku ulovili nedávno jihomoravští celníci. Zadrželi jedenáct lidí a zlikvidovali dvě velkopěstírny marihuany. Našli také například více než čtyřicet kilogramů předsušeného konopí nebo 150 tablet extáze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT