Další díly seriálu
Zvířátka v zoo naleznete ZDE

Je to určitě škoda, a to hned z několika důvodů. Husy a kachny se mohou zdát poměrně nezajímavé, jsou to ale inteligentní a živí ptáci, kteří jsou aktivní i v době, kdy mají velcí savci siestu. Navíc jsou často nádherně zbarvení. A zoopark jim vybudoval skutečně krásný výběh.

Ten tvoří prostor vysypaný pískem s velkou vodní plochou, malý rybník s ostrůvkem a vodní příkop lemovaný vodními rostlinami oddělující asijský a africký výběh.

Husy a kachny

Obyvateli tohoto krásného výběhu jsou převážně ptáci patřící do řádu vrubozobých, které většina z nás důvěrně zná buď ze vzpomínek na domácnost prarodičů na venkově, nebo na sváteční oběd na Boží hod vánoční. Jsou to husy a kachny.

Vyškovský zoopark se zaměřuje na domácí plemena zvířat, nepřekvapí tedy, že v něm najdeme nejznámějšího domestikovaného zástupce řádu vrubozobých: husu domácí v jejích různých plemenech. Ve vodě si tak plavou naše husy české bílé, husy české chocholaté, husy tuluské, husy landéské, husy labutí, husy štajnbašské modře divoké, husy pomořanské strakaté a také husy kadeřavé bílé.

Výhodou expozice vodní drůbeže je, že lze domácí plemena porovnat s jejich divokým předkem. V případě hus je to husa velká. Je to mohutný pták vážící až šest kilogramů, s rozpětím křídel až sto šedesát centimetrů, s černým hřbetem a bílým ocasem, zbytek těla je šedý s výjimkou růžového nebo oranžového zobáku. Žije na velkých vodních plochách se zarostlými břehy v celé Evropě a Asii. Lidé ji odedávna loví kvůli masu a peří.

Vyškovský zoopark se může pochlubit krásnou expozicí s desítkami kachen a hus.
Vyškovský zoopark se může pochlubit krásnou expozicí s desítkami kachen a hus.
Vyškovský zoopark se může pochlubit krásnou expozicí s desítkami kachen a hus. Foto: DENÍK/Michal Sklenář

Blízké příbuzné hus, kachny, jsou sice menší, ale často mají mnohem pestřejší zbarvení. Ve vyškovské zoo můžeme obdivovat kachnu ruánskou, saskou, pekingskou kolmou, zakrslou, vysokohnízdící létavou, černou smaragdovou, orpingtonskou, overberžskou, mandarinskou, karolinskou a pomořanskou černou. Ve výběhu je i několik kachniček a husic.

Expozici ve vyškovském zooparku bezesporu ocení všichni chovatelé těchto zvířat, protože právě špičkoví průkopníci tohoto hobby do ní dodali svoje zvířata.

Skvělí letci a plavci

Všichni vrubozobí ptáci si jsou podobní vzhledem i způsobem života. Jejich společným znakem jsou vroubkované okraje zobáku, které jim umožňují filtrovat potravu z vody a bahna, například hmyz či korýše. Mnozí se ale specializují také na rostlinnou stravu nebo lov ryb. Všechny kachny, husy, morčáci, bernešky a další vrubozubí ptáci jsou vynikající letci a plavci, zato na souši působí poněkud neohrabaně. Nohy mají krátké, opatřené plovacími blanami.

Vrubozubí mají také krásné a husté prachové peří a kostrční žlázu, která produkuje mastný sekret, jímž si peří potírají a tak se chrání proti chladu a vlhku. Samci jsou vesměs pestře zbarvení, na rozdíl od nenápadných samiček.

Většinou jsou přísně monogamní a jeden pár spolu tráví celý život. Ostatně největší vrubozobý pták, labuť velká, se stal symbolem věrnosti.
Typická je pro tuto pozoruhodnou skupinu ptáků také jejich neohroženost. Každý chovatel slepic potvrdí, že houser se nezalekne ani statného psa, kterého mnohdy předčí ve schopnosti hlídat domácnost před cizími vetřelci.

Husy a kachny ze Skandinávie a jiných severských oblastí jsou tažné. Můžeme je často pozorovat většinou v listopadu i na Vyškovsku, jak ve velké výšce v pravidelných formacích a s typickým kejháním směřují na novomlýnské nádrže.

Vážení čtenáři, seriál Zvířátka v zoo najdete také v tištěné podobě každou středu ve Vyškovském deníku Rovnost