VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kovář Bartošek: Náročná zakázka je pro mě výzva

Křenovice /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA, ROZHOVOR/ - Kovářské řemeslo voní ohněm a železem. Dvaapadesátiletému Oldřichu Bartoškovi z Křenovic učarovalo natolik, že by ho už za nic na světě nevyměnil.

14.7.2010
SDÍLEJ:

Umělecký kovář Oldřich Bartošek s jednou ze svých kovových plastik ztvárňujících keltského boha.Foto: DENÍK/Michal Sklenář

Předchozí díly seriálu Osobnosti Vyškovska naleznete ZDE

Díla tohoto uměleckého kováře, který si získal respekt uznávaných odborníků, lze obdivovat po celé republice. Jak se stane z kluka, který rád kreslí a hraje si s dráty, mistr ve svém oboru? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Jak jste se vlastně dostal ke kovářskému řemeslu?
Už odmala jsem měl výtvarné sklony, rád jsem kreslil a maloval. Otec byl stolař, vyřezával ze dřeva hlavičky loutek, to se mi také moc líbilo a snažil jsem se ho napodobovat. Starší bratr se učil zámečníkem a často něco vyráběl ze železa. Kov mi tehdy taky učaroval.

Dřevo vás neoslovilo? Vždyť je to taky ušlechtilý materiál, mohl z vás být třeba řezbář…
Lákalo mě, že kov je na rozdíl od dřeva takový nepřístupný, nedobytný. Dnes už samozřejmě uznávám, že práce se dřevem je také hodně náročná a krásná, ale já jsem zkrátka skončil u železa.

Jak se stane z kluka se zájmem o práci se železem kovář?
Otec mi doporučil Umělecká řemesla, což byla výběrová škola. Teorie se vesměs učila v Praze, dílny byly v Brně. Udělal jsem talentové zkoušky a přijali mě. Měl jsem tu výhodu, že jsem ke zkouškám už přinesl svoje práce.

Na škole se vám líbilo?
Umělecká řemesla byla výborná. Měli jsme dvouhodinovky, abychom se něco pořádně naučili. Chodili jsme fotografovat do terénu, modelovali jsme, vládla tam tvůrčí atmosféra. Jako kluka z dědiny mě samozřejmě oslovila i krása Prahy.

A jak tomu bylo v Brně?
Na této škole byla úžasná praxe. Na rozdíl od běžného učiliště jsme okamžitě začali pracovat na skutečných zakázkách. Takže jsem nejprve piloval klíč pro gotická vrata Staré radnice v Brně. Před čtyřmi lety jsem je opět opravoval, tak jsem si vzpomněl na svoje začátky.

Kovářské řemeslo vás tedy živilo i po vyučení…
Ano, zůstal jsem v Uměleckých řemeslech a pracoval na zakázkách. Po roce 1989 jsem si vybudoval vlastní živnost, i když už za komunistů jsem na povolení dělal soukromě svoje věci.

Nezatoužil jste někdy po jiném povolání?
Nikdy. Je to dar, když člověk dělá, co ho baví. Práce je to různorodá, člověk se u ní nenudí. Nejvíc mě baví restaurování.

Stalo se vám někdy, že jste chtěl s prací praštit? Že se vám něco nedařilo?
Ani ne, těžká zakázka je pro mě vždycky výzva.

Která vaše práce patřila mezi nejobtížnější?
Asi arkýř v Křenové ulici v Brně. Všechno se muselo rozebírat ručně, protože v blízkosti vedla trolej, takže jsme nemohli využít jeřáb. Bylo to náročné i fyzicky, nejenom po technické stránce.

Na které zakázky vzpomínáte nejraději?
Asi na rekonstrukci Obecního domu v Praze. Mám moc rád secesi, takže už proto mě tato práce oslovila. Byl tam také dobrý kolektiv památkářů.

Nemíváte právě s památkáři problémy? Kolují zvěsti o jejich nesplnitelných požadavcích…
Je potřeba je tolerovat a věci si vyříkat. Právě v případě Obecního domu jsme se dostali trochu do sporu. Chtěl jsem odstranit konzolky na vlajky, protože nebyly na domě původní, pocházely až ze šedesátých let. Ale památkáři trvali na opaku. Pak ale objevili staré snímky domu a zjistili, že jsem měl pravdu. Doktor Jerie se mi přede všemi omluvil a vycházeli jsme spolu pak výborně.

Můžete jmenovat svoje nejzajímavější práce z Vyškovska?
Určitě bych zmínil například Strakošův dům v Bučovicích, kde jsem rekonstruoval vrata a krásné zábradlí nebo bránu na slavkovském zámku.

Co si nejčastěji u vás objednávají běžní zákazníci?
Většinou zábradlí, mříže a kované lampy. Valnou většinu objemu mých zakázek ale tvoří restaurátorské práce. Pořád dělám návrhy, někdy se bavím i moderními věcmi, jako jsou kované plastiky. Ty vyrábím spíš pro svoje potěšení, vystavuju je také na mezinárodním kovářském setkání Hefaiston, které se každoročně koná už od počátku 80. let minulého století na hradě Helfštýně.

Byl jste i v zahraničí. Můžete srovnat, jak jsme na tom v oblasti kovářského řemesla v porovnání se světem?
Myslím, že pořád velmi dobře. Je tu ovšem jeden rozdíl. V zahraničí přísně rozlišují mezi masovou výrobou a pravým řemeslem. U nás to tak stále není. Někdo si nakoupí za studena lisované akanty a šišky, posvařuje to nesmyslně a hned je z něj kovář. Zákazníci by chtěli nejradši poctivé ručně dělané výrobky za ceny v supermarketech. Na druhou stranu je čím dál víc lidí, co mají právě o kvalitní věci zájem. Dřív si lidé kupovali právě v obchodech krbové nářadí, takže jsem ho prakticky nevyráběl. Dnes už se objevují zákazníci, co chtějí vykovat poctivě právě tohle náčiní. Aby jim vydrželo na celý život.

Kovařina je asi dost dřina. Máte velkou sílu?
Dát si na rameno půl metráku pro mě fakt není žádný problém. Těžká fyzická práce je podle mě pro zdraví lepší než sedět za stolem v kanceláři. Kdysi mě bolívala záda, ale to jsem na radu svého výborného obvodního lékaře vyřešil jízdou na kole.

Když už jste to nakousl, jaké jsou vlastně vaše koníčky kromě kovářského řemesla?
Jsem členem skupiny historického šermu Buhurt, každoročně se účastníme ve francouzských napoleonských uniformách vzpomínkových akcí k výročí bitvy tří císařů u Slavkova. Zkrátka doba napoleonských válek je taky moje velká vášeň. Se ženou nás nadchnul nordic walking, hůlky jsme dostali od dětí. Je to výborná věc, milujeme turistiku a s touhle pomůckou toho nachodíme tak o třetinu víc než dřív.

Máte už svého nástupce?
Syn se nepotatil, řemeslo ho nechytlo. Ale nástupce mám, je to můj tovaryš Tomáš Gala z Nížkovic. Je opravdu moc šikovný.

Vážení čtenáři, seriál Osobnosti Vyškovska najdete také v tištěné podobě každé úterý ve Vyškovském deníku Rovnost.

Autor: Michal Sklenář

14.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Seřizovač výroby jazýčkových přepínačů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení nebo SŠ elektro nebo strojní obor, všeobecný technický přehled (čtení výkresové dokumentace, znalost základních norem), manuální zručnost, zkušenosti s jemnou mechanikou, vyhláška 50, §5 a vyšší výhodou, znalost práce s mikroskopem, dobrý zrak, znalost práce s PC (MS Office), flexibilita a ochota se učit, analytické myšlení, samostatnost a zodpovědnost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, zodpovědnost za správné nastavení výrobních strojů a zařízení, průběžná kontrola výrobního procesu a okamžitá korekce odchylek od výrobních norem, spolupráce s ostatními odděleními firmy při řešení kvalitativních a jiných problémů, zajištění správné údržby a kalibrace přidělených zařízení, technologický dohled nad dodržováním výrobních postupů v přidělené oblasti, samostatná oprava poruch strojů a zařízení, případně ve spolupráci s kolegy a externími firmami, školení nových zaměstnanců na odborné úkony, dodržování pravidel bezpečnosti práce, vnitřních směrnic a nařízení, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: firma je schopna nabídnout zaškolení, v případě potřeby z počátku práce pod dohledem zkušeného kolegy, KONTAKT: Protivánek Tomáš Ing., tel.: 517 382 595, e-mail: info@schalttechnik-austerlitz.com. Pracoviště: Schalttechnik-vertrieb-austerlitz, s.r.o., 685 01 Bučovice. Informace: Tomáš Protivánek, +420 517 382 595.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Montážní dělníci výrobků z kovů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání základní+praxe v oboru kovovýroba nebo vzdělání vyučení v oboru obráběč kovů, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, KONTAKT: Ing. Pavel Doležal, tel: 774 905 780, e-mail: dolezal@hdptrading.com. Pracoviště: Hdp trading s.r.o., Dědina, č.p. 53, 683 54 Otnice. Informace: Pavel Doležal, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: 5 týdnů dovolené, rekreace ve vlastním zařízení, KONTAKT: Vránová Dana, tel.: 777 710 049, 7-14 hod, e-mail: vranova@rostenice.eu nebo osobně na adrese pracoviště v době 7-14 hod. Pracoviště: Rostěnice, a.s., 682 01 Vyškov 1. Informace: Dana Vránová, +420 777 710 049.

Výroba - Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících 13 000 Kč

Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor Pomocný pracovník-dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, údržba budov, ŘP sk. B, zručnost, samostatnost, spolehlivost, Popis práce: PP na dobu určitou 1 rok, pružná pracovní doba, vhodné i pro OZP a OZZ, Kontakt: Salajková Marie, tel.: 731 130 787, e-mail: personalista@hodonin.charita.cz. Pracoviště: Diecézní charita brno - pracoviště slavkov u brna, Polní, č.p. 1444, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Marie Salajková, +420 731 130 787.


Historický hasičský vůz. Ilustrační foto.

Spanilá jízda hasičů: včele pojedou přes 70 let staré historické skvosty

Darek Haumer z Pohořelic renovuje staré ameriky, tedy "detroitské železo", jak se autům říká.
13

Svatý grál amerik? Turbínový Chrysler, říká muž před největším srazem veteránů

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 22. až 23. května 2018.

Neinfekční epidemie: vysoký tlak má každý čtvrtý dospělý, nemocných dál přibývá

Jižní Morava /ANKETA/ – Neinfekční epidemie jedenadvacátého století, za kterou může nadměrný stres, alkohol, kouření či nedostatek pohybu. Pacientů, které ohrožuje vysoký tlak, na jižní Moravě podle odborníků přibývá.

Vyškov chce zklidnit dopravu

Vyškov - Vyhnat kamiony z města a snížit počet aut, která jezdí přes nejvytíženější křižovatky v centru. Denně jich je přes dvacet tisíc. Takové plány má vedení Vyškova po zpracování studie, která řeší aktuální dopravní situaci ve městě.

Náměstí ve čtvrtek obsadí umění všech oborů

Vyškovsko, Blanensko – Minule zpestřili den pacientům ve vyškovské nemocnici, zítra obsadí muzeum. Žáci Základní umělecké školy ve Vyškově si na druhý ročník celostátního happeningu ZUŠ Open připravili ukázku svých dovedností.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT