Většina mladých lidí věnuje svůj čas mapování novinek a moderních technologií. Minulost je však místem, kde má lidstvo své kořeny, a dokáže toho říct hodně o nás samotných. Právě historie zaujala nadějnou studentku vyškovského gymnázia, která se svým projektem v soutěži Studentská odborná činnost vyhrála okresní kolo.

Další díly seriálu Mladé talenty Vyškovska najdete ZDE

Barbora Hinková z Pustiměře navštěvuje třetí ročník vyškovského gymnázia a ve své práci sestavila textový a obrazový materiál pro naučnou stezku vedoucí Pustiměří a kolem trosek hradu Melice. Dívka se představuje v dalším díle pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Mladé talenty.

Talentovaná studentka zvolila naučnou stezku kolem hradu, protože v současnosti se o zřícenině lidé vůbec nic nedozví. „Jsou to vlastně už jen trosky, takže kolemjdoucí nic o hradu nezjistí. Proto by tam měla stát jedna z tabulí naučné stezky, která návštěvníky obohatí o nějaké zajímavosti,“ vysvětluje Barbora, proč volila trasu právě kolem trosek Melice.

Hledání hradu

Naučnou stezkou chce Barbora usnadnit turistům i samotné hledání hradu. „Cesta k hradu je hrozně špatně značená. Znám lidi i z řad profesorů, kteří cestu na hrad nenašli. Aktuálně je v Pustiměři jediná směrovka, která navíc nese starý název Mejlice,“ popisuje dívka s úsměvem další impulz k sestavení stezky.

Stezku Barbora zaměřila nejen na přetrvávající historické skvosty. „Stezka mapuje především historii Pustiměřska, jsou na ní i památky, které už dnes nestojí. Přesto si myslím, že je důležité, aby se o nich lidé dozvěděli aspoň zpětně. Aby si mohli představit, jak dřív okolí Pustiměře vypadalo,“ upozorňuje autorka.

Do svého projektu zapracovala i obrazové materiály, které dosud nebyly nikde k zhlédnutí. „V obrazových materiálech je nový půdorys hradu, který obsahuje i místnosti, které v tom původním nebyly. Dále tam je i zatím nesestavená trojrozměrná vizualizace hradu,“ vypichuje zajímavé ilustrace a obrazy talentovaná studentka.

Tyto obrazové materiály získala díky spolupráci s konzultantem z oboru pozemní stavitelství. Jejich příprava si vyžádala mnoho terénní práce. „S mým odborným konzultantem Jakubem Fialou jsme vyráželi vyměřovat délky jednotlivých částí hradu a tloušťku zdiva, aby mohl na základě těchto údajů sestavit půdorys a vizualizuaci,“ dokládá Barbora, že projekt stezky nevznikl rozhodně pouze u stolu, ale po důkladné prohlídce terénu.

A pokud seděla studentka u stolu, žádný med to také rozhodně nebyl. „Na projektu jsem pracovala asi osm měsíců. Většinu času jsem strávila v knihovně nad knihami a starými novinovými články. Někdy jsem tam musela přijít doladit nějaký detail i po zavírací době, naštěstí mi zaměstnanci knihovny vyšli vstříc. Časem si zvykli,“ líčí další peripetie vzniku naučné stezky Barbora.

Nezřídka vyrážela autorka pro nosný materiál i do vyškovského muzea. „I z muzea mi poskytli několik materiálů. Byly v originále, tak jsem je musela před použitím přeložit z němčiny,“ pokračuje v popisu složitého vzniku projektu Barbora, které kromě historie nedělají problém ani cizí jazyky.

Stezku naplánovala tak, aby nezapomenula na žádnou zajímavost z okolí Pustiměře. „Naučná stezka za hradem povede dál před pustiměřské vinice a potom do současného centra města kolem kostela, kláštěra a rotundy,“ vyjmenovává dominanty stezky autorka.

Není překvapením, že svědomitá autorka vidí svou budoucnost právě v oboru. „Plánuji studium historie a po něm buď učit na střední škole, nebo pracovat přímo na nějakém hradu,“ naznačuje své kroky budoucí historička.

Učitelský vzor

Ke kariéře historičky Barboru inspiruje kromě záliby v minulosti také její mentorka. „K regionální historii jsem poprvé přičichla u naší vyučující Jany Kolčářové. Ta ostatně vedla i mou studentskou práci, ze které stezka vzešla,“ jmenuje svůj vzor mezi historiky talentovaná dívka.

Hotový projekt předá Barbora pustiměřské radnici, která má zajistit následnou stavbu stezky. „Dodám na radnici projekt s textovými a obrazovými materiály. Vytvoření a umístění informačních tabulí už bude mít na starost vybraná firma,“ popisuje budoucí osud projektu autorka.

Kromě nezbytného talentu má budoucí historička i notnou dávku štěstí. „Nedávno jsem vyhrála roční předplatné časopisu Živá historie, což jako začínající historička rozhodně vítám,“ usmívá se Barbora nad svým celoročním úlovkem.

Ocenění na okresní úrovni možná nebude poslední, kterého se pustiměřský talent letos dočká. Po účasti v krajském kole autorka s mentorkou Kolčářovou plánují poslat projekt do soutěže pro historiky s celorepublikovou konkurencí.