VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Moderátor Rosák: Své první grotesky jsem viděl v ivanovickém kině

Ivanovice na Hané /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Kultivovaný projev, pečlivě zastřižený knírek a usměvavá tvář. Rozhlasový a televizní moderátor, scénárista a příležitostný herec Jan Rosák téměř tři desítky let přitahuje k televizním obrazovkám i rozhlasovým přijímačům miliony lidí. Rodák z Ivanovic na Hané známý mimo jiné i pro svou spisovnou češtinu se představuje v dalším díle pravidelného seriálu Osobnost Vyškovska.

7.5.2013
SDÍLEJ:

Populární moderátor s charismatickým hlasem, který se před dvěma lety vrátil na televizní obrazovku, má doma hned pět televizních cen TýTý v kategorii moderátor.Foto: archiv Jana Rosáka

Jak vzpomínáte na město, kde jste strávil dětství, na Vyškovsko, na jižní Moravu?

Vzpomínám samozřejmě s nostalgií. Vždycky, když projíždím kolem Ivanovic na Hané, vynoří se některá vzpomínka a nejvíc na bezstarostné dětství, když mi bylo tak sedm osm let. A Vyškov pro mě představuje rok života, stráveného u strýce a tety Moučkových, s jeho synem a dcerou. Rodiče byli tehdy v zahraničí, já už jsem tam nemohl chodit do školy, tak mi Moučkovi nahradili rodinu. Bylo mi tam skutečně moc pěkně.

Jak to tehdy bylo? Kdy a proč jste z Ivanovic odešel?

Z Ivanovic jsem definitivně odešel opět s rodiči, tentokrát táta dostal místo v zahraničním obchodě a já se stal nastálo Pražákem!

Vracíte se do Ivanovic? Můžou vás lidé potkat třeba v nějaké tamní hospůdce?

Tak to už těžko, i když párkrát jsem se do kraje vrátil, ale vždycky na pár hodin, třeba když jsem měl ve Vyškově představení. A v Ivanovicích jsem vlastně také byl a dokonce seděl s kamarády v hospodě na Žabím Škrku, to když mě pozvali na sraz rodáků – tuším, že po sto letech, aspoň mně to připadalo, že jsem tam tak dlouho nebyl.

Zajímáte se o současné problémy města? Třeba o ivanovické kino diváci prakticky nejeví zájem, až letos budou mít Ivanovice městského strážníka…

Ale to je mi líto! V ivanovickém kině jsem viděl své první pohádky a grotesky, pamatuji se, že kino vedla paní Blaháková. A strážníka tam kdysi dělal dědeček pozdější České Miss Renaty Langmannové. Však jsme si také zavzpomínali, když jsme se před časem sešli ve Videostopu, jak nás její dědeček kdysi proháněl po Ivanovicích.

Co jste dělal v mimotelevizním období, než jste dostal nabídku navázat na moderování právě pořadu Videostop, který vám dal v roce 1985 velkou moderátorskou příležitost?

Vrátil jsem se do rádia, kde moderuji dodnes, jako třeba pořad Tandem, který doufám také občas posluchači v mém rodném městě zaslechnou.

Zmínil jste, že vás lidi na ulici zastavovali s tím, zda se Videostop někdy na televizní obrazovky vrátí. Vrátil se. S jakými reakcemi vás zastavují nyní?

Teď by se mě asi měli zase ptát, kdy už Videostop skončí, ne? Ale vážně – jsou vesměs rádi a fandí nám.

Když řeknu jméno nějakého současného českého herce, zpěváka nebo moderátora, řada lidí si bude jen těžko vybavovat jeho tvář. Když se ale řekne Jan Rosák, každý ví. Jak jste se s popularitou vyrovnával?

Člověk z toho hlavně nesmí, jak se trefně říká, „zblbnout". Musí si pořád říkat „vždyť já jsem jen obyčejný kluk z Ivanovic na Hané". A ono to funguje.

Stále jste mezi lidmi, třeba s Markem Ebenem, považovaný za špičku moderátorského řemesla. Dnes je ale spíš důležité, jak je moderátor oblečený, jaký má účes a na projev se už tak nehledí. Netrhá vám to moderátorské srdce?

Ale to víte, že mi to trošku vadí, jak ta naše profese upadá. Vždyť dneska už stačí, abyste uměl jen aspoň přibližně česky, a nevadí třeba ani, že jste byl pornoherec. Dokonce se tím mnozí ani netají. Ale hlavně musíte být agresivní a drzý a žádná osobnost vám nesmí být dost vysoko, abyste si na ni nevyskočil. Elegance a vlídnost se už moc nenosí. Jenže – mě už nikdo nepředělá.

Dostáváte nabídky na moderování pořadů v živém přenosu?

Dostávám, ale už mě to tolik netáhne. Přece jen roky přibývají a klid a pohoda mě lákají mnohem víc, než ten adrenalin, který jsem kdysi miloval. Ale toho si mnohem radši užívám třeba na tenisových kurtech.

Kromě příjemného vystupování jsem vás vždy obdivoval pro vaši spisovnou češtinu. Máte tendenci opravovat své blízké?

Vy jste mě musel někdy už slyšet! Opravuji je skoro pořád, ale oni si ze mě nic nedělají.

Pečujete nějak o svůj hlas?

Spíš se snažím si ho neničit. Ale vím, že před natáčením šesti dílů Videostopu o víkendu se nesmím překřiknout, ani nemírně popíjet své oblíbené vínečko…

Začínal jste v Československém rozhlase, odkud jste přešel do Československé televize. Herectví vás nikdy nelákalo?

Lákalo, ale na DAMU mě nevzali, takže jsem se k němu musel prokousat sám. Hrál jsem už v mnoha představeních třeba v příbramském divadle, v několika zájezdovkách a naposledy ve Světácích, které hrajeme občas i v Semaforu.

Na televizní obrazovky se vrátil španělský animovaný seriál Willy Fog na cestě kolem světa, kterému jste coby vypravěč propůjčil svůj hlas. Vždycky jsem si vás dokázal představit i jako dabéra. Neuvažoval jste někdy o tom?

Ale já jsem občas také daboval. Pravda, spíš menší role – občas si z toho dělám legraci a říkám, že jsem stál u stejného mikrofonu s Mistrem Luďkem Munzarem. On dělal svou smyčku asi na pětkrát, já napoprvé. Je ovšem třeba dodat, že Munzar daboval Paula Newmana a já – nádražní rozhlas…

Moderoval jste pořady pro děti jako Magion nebo Studio Rosa. Jak vzpomínáte na práci s dětským divákem?

To byla moc hezká práce a onehdy jsem si na ni zavzpomínal s Petrem Jančaříkem, se kterým jsme si ji moc užívali. A tam jsem také poprvé přičichl ke psaní pro televizi, protože scénáře ke Studiu Rosa jsem si mohl psát sám. Takže jsme si zahráli na Vinnetoua a Old Shatterhanda, hradní strašidla, nebo Holmese a Watsona.

Před televizní obrazovkou se přeřeknutí dají odstranit tím, že se záběr natočí znovu. V rádiu jste v přímém přenosu. Máte nějaké skutečně povedené přeřeknutí?

Nebudu dlouho přemýšlet a rovnou nabídnu svoje nejslavnější: „Severovýchodní vítr se změní na severní a odpoledne zešílí." Jeden háček navíc a co radosti nadělá!

Stále cestujete a hrajete fotbal s Amforou?

Jistě, budeme hrát dokonce poblíž Kroměříže, takže blízko Ivanovic. Mimochodem, vzpomínám, že do „Kroměříža" jsme jako děti jezdili na celodenní výlety.

Je nějaká moderátorská meta, které byste ještě rád dosáhl?

Ale kdepak! Pro mě je tím nejcennějším to, že mě diváci a posluchači pořád berou a nejsem jim na obtíž.

Jan Rosák

• narodil se v Ivanovicích na Hané, je mu 65 let

• je ženatý, má dvě dcery

• desítky let žil v Praze, před několika lety se přestěhoval do Mníšku pod Brdy

• v roce 1971 začínal v Československém rozhlase, odkud přešel do Československé televize (moderoval populární pořady jako Magion a Videostop)

• pro televizi Nova stál u oblíbených pořadů Riskuj! nebo Bingo

• moderoval nebo stále moderuje několik rozhlasových pořadů

• na televizní obrazovky se vrátil v roce 2011 pořadem Barrandovský Videostop

• je pětinásobným držitelem ceny TýTý v kategorii moderátorů

• mezi jeho záliby patří divadlo, film a sport, zvláště tenis

Autor: Michal Kočí

7.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, spolehlivost a pracovitost, samostatnost a ochota učit se novým věcem, Popis práce: skladová činnost, dělení materiálu, zásobování výroby materiálem, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: zázemí stabilní a rozvíjející se společnosti, práci v příjemném a moderním pracovním prostředí, podporu pitného režimu zaměstnanců, motivující finanční ohodnocení, plnohodnotný 13. plat, náborový příspěvek 10.000 Kč, věcné a finanční dary při životním jubileu, zvýhodněný mobilní tarif pro 2 Vámi zvolená telefonní čísla (volání zdarma mezi těmito čísly, výhodné ceny volání a datových tarifů), zaměstnanecké slevy na výrobky, příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, navýšené stravné (diety) při zahraničních služebních cestách, možnost účastnit se společně s ostatními zaměstnanci kulturních a sportovních akcí (divadlo apod.), adaptace zaměstnance, zaškolení zkušeným kolegou, doprava do zaměstnání firemním autobusem, kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky, Kontakt: Hudeček Martin Ing., tel.: 544 146 411, e-mail: hudecek@fenstar.com. Pracoviště: Fenstar s.r.o., Fenstarová, č.p. č.e. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Martin Hudeček, +420 544 146 411. Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montážní pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17700 kč. Volných pracovních míst: 24. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, schopnost pracovat u stroje, přesnost, Popis práce: pracoviště Komořany 146 nebo Mlékařská 3 Rousínov, PP na dobu určitou 1 rok, jednoduchá montážní práce, práce vestoje u montážní linky, pracovníci budou zaučeni, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, jídelna v závodě, moderní prostředí, Kontakt: Durajová Petra Ing., tel.: 517 300 161, 7-15 hod, e-mail: pdurajova@edpsro.cz nebo osobně na adrese Komořany 146. Pracoviště: European data project s.r.o. - komořany, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, +420 517 300 161. Výroba - Ostatní lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) 28 000 Kč Ostatní lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) Mistr/ová práškové lakovny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, praxe, práce s PC, schopnost organizace směn, řízení kolektivu, samostatnost, odpovědnost, bez zdravotních omezení, Popis práce: práce vestoje, nástup možný ihned , Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, jídelna v závodě, moderní prostředí, Kontakt: Ing. Petra Durajová, tel.: 517 300 161, doba k zastižení Po-Čt, 8-11 hod v Komořanech, výběrové řízení po telefonické domluvě. Pracoviště: European data project s.r.o. - rousínov, Mlékařská, č.p. 841, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, +420 517 300 161. Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 25 000 Kč Inženýři elektronici ve výzkumu a vývoji Vývojový pracovníci - elektro. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání SŠ s maturitou, obor elektro, znalost AJ slovem i písmem výhodou, znalost vyhlášky 50 (§ 6), ŘP sk. B, Popis práce: vývoj HW (analogové, digitální obvody), kreslení schémat, návrhy DPS (Eagle, Pads, Mentor, Graphies), tvorba SW v jazyce C/C++ pro embedded systémy (AVR, ARM aj.), návrh řízení s PLC (Siemens, Omron), návrh a konstrukce rozvaděčů nízkého napětí, PP na dobu určitou 12 měsíců s možností prodloužení, pracovní doba 7-15.30, začlátek pracovní doby lze dohodnout, nástup možný ihned, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, jídelna v závodě, moderní prostředí, Kontakt: Ing. Petra Durajová, tel.: 517 300 161, doba k zastižení Po-Čt, 8-11 hod v Komořanech 146. Pracoviště: European data project s.r.o., 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, .

Vizualizace nové podoby Centra volného času Pavučina v Hustopečích.

Průšvih. Nová Pavučina není, stavební firma má dluhy

Takzvaná Zádvorská lepa z Velkých Opatovic vyhrála v soutěži Strom roku.

Vítězství lípy. Stromu roku se ženy i poklonily

Nabídnou dětem přehled dalšího vzdělání. Zvou na veletrh

Vyškov – Už dvaadvacátý ročník Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí bude ve čtvrtek hostit Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Sochorova ve Vyškově. Akci navštíví čtyřicet zástupců středních škol a učilišť a devět zaměstnavatelů z Vyškovska a okolí.

Vinobraní končí. Ve víně lidé podle vinařů ucítí letošní slunce

Jižní Morava – Nadprůměrná úroda hroznů, vyšší cukernatost a především až o tři týdny uspíšený konec vinobraní hlásí vinaři na jihu Moravy. Ročník 2018 slibuje zajímavá bílá i červená vína.

Babí léto se chýlí ke konci

Brno – Slunečné dny vybízející k procházce se pomalu chýlí ke konci. Babí léto, typické pro podzim, bylo letos výjimečné svou délkou i vysokými teplotami. Zřejmě skončí už začátkem příštího týdne, kdy meteorologové předpokládají ochlazení.

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT