VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Motýlci zkouší bez mobilu. Do sboru přesto děti chodí rády. Motivují je koncerty

Vyškov /BAVÍ NÁS Z PÓDIA/ – Koncertovali s Petrem Kolářem, Jankem Ledeckým, Petrem Kotvaldem, cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou, ale i s Vyškovským smíšeným pěveckým sborem a s Vyškovským big bandem. Jak vznikl název Motýlek, si už jeho sbormistr Aleš Musil nepamatuje. Je si ale jistý, že s názvem přišly děti. Dnes se vyškovský dětský pěvecký sbor představí v seriálu Vyškovského deníku Rovnost Baví nás z pódia.

25.2.2015
SDÍLEJ:

Každý pátek sbor zkouší dvě hodiny, od dvou do čtyř odpoledne. „V tu dobu děti opravdu naplno pracují a musí se velmi soustředit. A není to, jak si leckdo myslí, totéž jako dvě hodiny sportovat, je to hodně, hodně jiné,“ podotýká sbormistr Aleš Musil.Foto: archiv Motýlku

„Zpíval jsem dvacet let ve Vyškovském smíšeném pěveckém sboru a viděl jsem, že mladí zpěváci nedorůstají. Byla to taková černá díra. Začal jsem se intenzivně zajímat o sborový zpěv a učit se, jak být sbormistrem," přibližuje začátky Musil s tím, že Motýlek je na světě od roku 2003.

Sbor úzce spolupracuje se Základní školou Nádražní 5 ve Vyškově, většinu z jeho devětačtyřiceti členů tvoří právě její žáci. Na prvním stupni jsou založené přípravné sbory rozdělené podle věku Prvňáčci, Sluníčko a Notička. „Těmi děti projdou a ty, které zjistí, že se jim líbí sborový zpěv a že jim nevadí reagovat na pokyny sbormistra, který je někdy přísný, jindy hodný, potom skončí v Motýlku," popisuje cestu do sboru Musil.

Šanci mají ale i ti, kteří chodí do jiné základní školy. „Přicházejí za mnou rodiče s tím, že mají dítě, které si pořád zpívá. Říkám jim, ať dorazí k nám na zkoušku a poslechnu si ho. Musí mít sluch, intonovat a mít zdravý hlas. Svým laickým uchem můžu poznat například, že má uzlíky, sykavky nebo třeba vadu řeči," zmiňuje Musil.

U podobné zkoušky se zapotila i dnes už patnáctiletá Eliška Růžičková. Od malička prý k Motýlku vzhlížela, slyšela na něj samou chválu. „Ve sboru jsem od druhé třídy, ze současného složení jsem členkou nejdéle. Cesta k němu ale nebyla jednoduchá. Chodila jsem na flétnu a přišla jsem za panem učitelem s tím, že bych chtěla začít zpívat v Motýlku. Vyzkoušel mě a řekl, že bych měla ještě počkat. Byla jsem velmi zklamaná a poprosila ho, jestli by mi dal ještě šanci. A vyšlo to," usmívá se dívka.

Do Kantilény

Jak říká její kamarád ze sboru Marek Dobeš, dnes patří mezi nejlepší zpěvačky Motýlku. Také on sám má velký vztah ke sborovému zpívání. „Bohužel už jsem ale na střední škole a tento rok je pro mě poslední," lituje patnáctiletý Dobeš. Je na škole v Brně, takže plánuje zkusit své štěstí v Kantiléně. „Což je velmi perspektivní sbor, dává výbornou průpravu. Pokud budu dobrý, rád bych se zpěvem živil," dodává mladík. Třeba jako odchovanec Motýlku Igor Turčan. „Dostal se do profesionálního tělesa," říká Musil.

Několik písní přímo pro sbor napsal Antonín Tučapský. „Loni jsme cvičili jeho pásmo s tím, že ho odzpíváme na ZpívejFestu s cimbálovou muzikou. Aby věděl, že si ho vážíme. Bohužel týden před akcí zemřel. Co se ale týká repertoáru, čím jsou děti starší, tím může být složitější. Jenže pak nastoupí na střední školu, už nezvládají všechny povinnosti a musí odejít. To se často neobejde bez slz. A my se vracíme na začátek s nováčky," popisuje Musil.

Právě trénink s nimi nemusí být tak zábavný, jak se může zdát. „My už písničky známe, ale oni se je musí naučit. Moc mě nebaví zpívat je pořád dokola. Jinak je to ve sboru ale skvělé. Je to i panem Musilem, který zkoušky umí ozvláštnit svým humorem. Žádná nikdy není stejná," vyzdvihuje další členka sboru Simona Matulová.

Přitom pustit se do světa teenagerů není leckdy jednoduché. „Musím se naladit na jejich vlnu. Na druhou stranu máme jasná pravidla. Třeba kdo vytáhne telefon, odchází ze zkoušky. Musí se věnovat tomu, proč přišli. Já také v té době nesurfuji po internetu. Dalším je, že na ně musí být spolehnutí. Musím vědět, že když jim řeknu, že někde počkají, tak zkrátka počkají. Nejde ale o žádnou drezúru. Kdyby nechtěli zpívat, nechodí. Ale přicházejí rádi. Motivuje je úspěch na koncertech," vysvětluje Musil.

Například jedenáctiletá Matulová však nedokáže říct, který koncert se jí vryl do paměti nejvíc. „Každý je jiný, a tím i unikátní," zmiňuje. To Musil své favority má. Třeba koncertní zájezd do Říma a Vatikánu, kde zpívali v kostele svatého Pavla, druhém největším v Římě. Nebo zpívání doprovodného programu a české státní hymny na Automotodromu v Brně při závodech vozů A1, které byly přenášené do celého světa. „Mám vystoupení v zahraničí rád. Na konci lidé dají dětem aplaus ve stoje. Ale i ve Vyškově se nám zpívá dobře, kulturní veřejnost si k nám cestu našla," je spokojený sbormistr. Vyškované můžou vídat Motýlek třeba na mezinárodním festivalu ZpívejFest nebo vánočních koncertech.

říkají o nichMotýlek zpíval i s Vyškovským smíšeným pěveckým sborem. „Mají dobré vedení, je dobře, že děti na sobě pracují a zpívají. Na druhou stranu jsem trochu čekal, že až odrostou, bude část z jeho odchovanců přecházet k nám. Tak tomu ale zatím není. Nevím, co za tím stojí, možná neuplynula ještě dost dlouhá doba," přemítal sbormistr smíšeného sboru Filip Macek.

Autor: Alena Grycová

25.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Pomocný dělník(12 200 Kč)

Pomocní dělníci ve výrobě Pomocný/á dělník/ce ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: řidičský průkaz sk. B výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, jednosměnný provoz, Kontakt: pouze telefonicky, Ilies Nicolae, tel.: +420 777 510 012. Pracoviště: Arko-mont, s.r.o., Dobrovského, č.p. 409, 682 01 Vyškov 1. Informace: Ilies Nicolae, +420 777 510 012.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka(18 000 Kč)

Číšníci a servírky Obsluha kavárny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení není nutné v oboru, praxe víána, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: osobní ohodnocení, Kontakt: Kateřina Hálová, tel: 605 855 036, e-mail: stylecafe@email.cz nebo osobně na adrese pracoviště. Pracoviště: Kateřina hálová slavkov, Palackého náměstí, č.p. 82, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Kateřina Hálová, +420 605 855 036.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(15 000 Kč)

Technici zeměměřiči Geodet. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, ŘP sk. B, základní práce s PC, znalost programů Groma a Microstation výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: zaměstnanecké prémie, 7 dní dovolené navíc, Kontakt: Kadlec Luděk Ing., tel.: 777 187 301 nebo Ivo Štěpánek, tel: 774 452 143, Po-Pá 7-17 hod, e-mail: geomark@geomark.cz:. Pracoviště: Geomark, s.r.o. 001, Čsl. Červeného kříže, č.p. 964, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Luděk Kadlec, +420 777 187 301.

Informační technologie - Informační technologie Specialista výpočetní(20 450 Kč)

Specialisté v oblasti testování softwaru a příbuzní pracovníci Správce informačních a komunikačních technologií. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání VŠ, spolehlivost, samostatnost, zájem o práci a vzdělávání, vzdělání v oboru výpočetní techniky, §6 a 9 vyhlášky 50/1978 Sb., nebo předpoklad k získání, fyzická zdatnost (manipulace s výpočetní technikou a tiskárnami), ŘP sk. B (nutnost řízení služebního vozidla), trestní bezúhonnost, doporučené dovednosti: velmi dobrá znalost výpočetní techniky, schopnost samostatně instalovat operační systémy Windows a provádět jejich nastavení, schopnost samostatně provádět SW opravy operačního systému (Windows) a aplikačního SW, schopnost instalace počítačových periferií, schopnost samostané analytické práce při odstraňování HW a SW problémů, orientace v síťovém terénu, praxe v oboru nejméně 2 roky nebo ukončené vzdělání v oboru do 2 let (možno i bez praxe), Popis práce: PP na dobu určitou s následným prodloužením na dobu neurčitou, instalace a konfigurace operačních systémů a jejich nadstavby, multimediálních systémů, komunikačních systémů, grafických a kancelářských SW a jiných aplikací a nových prvků a modulů výpočetní techniky pro koncové uživatele, speciální a počítačové učebny a studovny, řešení HW a SW problémů u uživatelů IKT a v počítačových a trenažérových učebnách, realizace diagnostiky závad výpočetní techniky, provádění drobných oprav a přebírání techniky po provedených opravách, řešení přebírání, ověřování a uvádění do provozu nové výpočetní techniky od dodavatelů, po opravách, příprava a předávání materiálu do nadřízených skladů a rušících středisek, zajišťení podpory uživatelů výpočení techniky (Help-desk) v rámci VeV-VA, odpovědnost za vedení předepsané provozní dokumtace a správu centrálního uložiště dokumentace výpočení techniky dle platných zákonů a INA, realizace preventivních opatřeních a likvidace virové nákazy a ostatních napadení PC škodlivým kódem, poskytování odborné konzultační a poradenské činnosti, předpoklad provádění revizí elektrických zařízení, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na podnikové stravování, příspěvek z FKSP, Kontakt: Bouda Rudolf Ing., tel.: 973 450 839, 602 570 255, Po-Čt 7-16 hod, Pá 7-13:30 hod. Pracoviště: Vojenský útvar 1970 vyškov - velitelství výcviku, vojenská akademie, Víta Nejedlého, č.p. 691, 682 01 Vyškov 1. Informace: Rudolf Bouda, +420 973 450 839,602 570 255.

Osobní auto s dodávkou se v úterý odpoledne srazilo u Heršpic.
3

Dva zranění u Heršpic: jeden z řidičů nadýchal přes dvě promile

Vedení Ivanovic na Hané plánuje zateplit tamní školku.

Konec únikům energie. Školku v Ivanovicích nechají zateplit

O mladé strážníky zájem příliš není. Městské policie hledají lidi se zkušenostmi

Jižní Morava - Novela zákona má pomoci zaplnit volná místa u městských policií. O mladé kolegy ale zájem moc není. Nemohou mít zbraň a jezdit s modrými majáky. 

Žena spojí radnici s obyvateli. A pomůže řešit vztahy v domově

Vyškov - Pomoci napravit narušené mezilidské vztahy a zajistit lepší spojení s městem. To je úkol nové sociální pracovnice, která nastoupila do Domova s pečovatelskou službou ve vyškovské Polní ulici. O novince přednedávnem rozhodla vyškovská radnice.

Neuvěřitelně agresivní omyl v dálničním tunelu a karate v metru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. února 2018.

Biatlonisté bojují o medaili, zónu Deníku navštíví trojnásobný olympionik Ospalý

Brno – Po volnějším dni opět šance na medaili. Návštěvníci Olympijského festivalu na brněnském výstavišti budou mít v úterý možnost na velkoplošných obrazovkách sledovat biatlonovou smíšenou štafetu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT