VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Motýlci zkouší bez mobilu. Do sboru přesto děti chodí rády. Motivují je koncerty

Vyškov /BAVÍ NÁS Z PÓDIA/ – Koncertovali s Petrem Kolářem, Jankem Ledeckým, Petrem Kotvaldem, cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou, ale i s Vyškovským smíšeným pěveckým sborem a s Vyškovským big bandem. Jak vznikl název Motýlek, si už jeho sbormistr Aleš Musil nepamatuje. Je si ale jistý, že s názvem přišly děti. Dnes se vyškovský dětský pěvecký sbor představí v seriálu Vyškovského deníku Rovnost Baví nás z pódia.

25.2.2015
SDÍLEJ:

Každý pátek sbor zkouší dvě hodiny, od dvou do čtyř odpoledne. „V tu dobu děti opravdu naplno pracují a musí se velmi soustředit. A není to, jak si leckdo myslí, totéž jako dvě hodiny sportovat, je to hodně, hodně jiné,“ podotýká sbormistr Aleš Musil.Foto: archiv Motýlku

„Zpíval jsem dvacet let ve Vyškovském smíšeném pěveckém sboru a viděl jsem, že mladí zpěváci nedorůstají. Byla to taková černá díra. Začal jsem se intenzivně zajímat o sborový zpěv a učit se, jak být sbormistrem," přibližuje začátky Musil s tím, že Motýlek je na světě od roku 2003.

Sbor úzce spolupracuje se Základní školou Nádražní 5 ve Vyškově, většinu z jeho devětačtyřiceti členů tvoří právě její žáci. Na prvním stupni jsou založené přípravné sbory rozdělené podle věku Prvňáčci, Sluníčko a Notička. „Těmi děti projdou a ty, které zjistí, že se jim líbí sborový zpěv a že jim nevadí reagovat na pokyny sbormistra, který je někdy přísný, jindy hodný, potom skončí v Motýlku," popisuje cestu do sboru Musil.

Šanci mají ale i ti, kteří chodí do jiné základní školy. „Přicházejí za mnou rodiče s tím, že mají dítě, které si pořád zpívá. Říkám jim, ať dorazí k nám na zkoušku a poslechnu si ho. Musí mít sluch, intonovat a mít zdravý hlas. Svým laickým uchem můžu poznat například, že má uzlíky, sykavky nebo třeba vadu řeči," zmiňuje Musil.

U podobné zkoušky se zapotila i dnes už patnáctiletá Eliška Růžičková. Od malička prý k Motýlku vzhlížela, slyšela na něj samou chválu. „Ve sboru jsem od druhé třídy, ze současného složení jsem členkou nejdéle. Cesta k němu ale nebyla jednoduchá. Chodila jsem na flétnu a přišla jsem za panem učitelem s tím, že bych chtěla začít zpívat v Motýlku. Vyzkoušel mě a řekl, že bych měla ještě počkat. Byla jsem velmi zklamaná a poprosila ho, jestli by mi dal ještě šanci. A vyšlo to," usmívá se dívka.

Do Kantilény

Jak říká její kamarád ze sboru Marek Dobeš, dnes patří mezi nejlepší zpěvačky Motýlku. Také on sám má velký vztah ke sborovému zpívání. „Bohužel už jsem ale na střední škole a tento rok je pro mě poslední," lituje patnáctiletý Dobeš. Je na škole v Brně, takže plánuje zkusit své štěstí v Kantiléně. „Což je velmi perspektivní sbor, dává výbornou průpravu. Pokud budu dobrý, rád bych se zpěvem živil," dodává mladík. Třeba jako odchovanec Motýlku Igor Turčan. „Dostal se do profesionálního tělesa," říká Musil.

Několik písní přímo pro sbor napsal Antonín Tučapský. „Loni jsme cvičili jeho pásmo s tím, že ho odzpíváme na ZpívejFestu s cimbálovou muzikou. Aby věděl, že si ho vážíme. Bohužel týden před akcí zemřel. Co se ale týká repertoáru, čím jsou děti starší, tím může být složitější. Jenže pak nastoupí na střední školu, už nezvládají všechny povinnosti a musí odejít. To se často neobejde bez slz. A my se vracíme na začátek s nováčky," popisuje Musil.

Právě trénink s nimi nemusí být tak zábavný, jak se může zdát. „My už písničky známe, ale oni se je musí naučit. Moc mě nebaví zpívat je pořád dokola. Jinak je to ve sboru ale skvělé. Je to i panem Musilem, který zkoušky umí ozvláštnit svým humorem. Žádná nikdy není stejná," vyzdvihuje další členka sboru Simona Matulová.

Přitom pustit se do světa teenagerů není leckdy jednoduché. „Musím se naladit na jejich vlnu. Na druhou stranu máme jasná pravidla. Třeba kdo vytáhne telefon, odchází ze zkoušky. Musí se věnovat tomu, proč přišli. Já také v té době nesurfuji po internetu. Dalším je, že na ně musí být spolehnutí. Musím vědět, že když jim řeknu, že někde počkají, tak zkrátka počkají. Nejde ale o žádnou drezúru. Kdyby nechtěli zpívat, nechodí. Ale přicházejí rádi. Motivuje je úspěch na koncertech," vysvětluje Musil.

Například jedenáctiletá Matulová však nedokáže říct, který koncert se jí vryl do paměti nejvíc. „Každý je jiný, a tím i unikátní," zmiňuje. To Musil své favority má. Třeba koncertní zájezd do Říma a Vatikánu, kde zpívali v kostele svatého Pavla, druhém největším v Římě. Nebo zpívání doprovodného programu a české státní hymny na Automotodromu v Brně při závodech vozů A1, které byly přenášené do celého světa. „Mám vystoupení v zahraničí rád. Na konci lidé dají dětem aplaus ve stoje. Ale i ve Vyškově se nám zpívá dobře, kulturní veřejnost si k nám cestu našla," je spokojený sbormistr. Vyškované můžou vídat Motýlek třeba na mezinárodním festivalu ZpívejFest nebo vánočních koncertech.

říkají o nichMotýlek zpíval i s Vyškovským smíšeným pěveckým sborem. „Mají dobré vedení, je dobře, že děti na sobě pracují a zpívají. Na druhou stranu jsem trochu čekal, že až odrostou, bude část z jeho odchovanců přecházet k nám. Tak tomu ale zatím není. Nevím, co za tím stojí, možná neuplynula ještě dost dlouhá doba," přemítal sbormistr smíšeného sboru Filip Macek.

Autor: Alena Grycová

25.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 16 700 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka 1. stupně ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16700 kč, mzda max. 21100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ, odborná kvalifikace , hra na hudební nástroj, 2 roky praxe na malotřídní škole, dobrá znalost práce na PC, kladný vztah k práci, znalost AJ výhodou, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, KONTAKT:Bártová Romana Mgr., e-mail: zsms.nemojany@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola nemojany, okres vyškov, příspěvková organizace, 683 03 Luleč. Informace: Romana Bártová, .

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 24 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér junior. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou/VŠ technického směru, znalost SOLID WORKS, znalost Microsoft Office, technické myšlení, schopnost ýtmové práce, zodpovědnost, kreativita, samostatnost, časová flexibilita, ochota učit se novým věcem, ŘP sk. B, výhodou: praxe v oblasti konstrukce, manuální zručnost, znalost AJ, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vývoj, konstrukce, design, prototypování a zpracování technické dokumentace produktů, jedná se převáně o vybavení maloobchodních prodejen značek Adidas, Nike, Puma, Calvin Klein, Guess, North Face, Samsung a další, komunikace v souvislosti s produktem v rámci firmy, s dodavateli i s klientem, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: práce v rozvíjející se společnosti, mzda dle zkušeností a přístupu k práci, možnost profesního růstu, příspěvek na životní pojištění, 5 týdnů dovolené, vzdělávací školení, KONTAKT: Vidlák Pavel Ing., tel.: 777 181 824, e-mail: pavel.vidlak@vimpex.cz. Pracoviště: Vimpex group s.r.o., 683 54 Otnice. Informace: Pavel Vidlák, +420 777 181 824.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 25 880 Kč

Všeobecné sestry se specializací Všeobecná sestra/asistent - ARO lůžka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25880 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání SŠ s maturitou, odborná způsobilost k výkonu povolání dle zák. 96/2004 Sb., specializace ARIP, zdravotní způsobilost, spolehlivost, trestní bezúhonnost ze státu, kde uchazeč posledních 6 měsíců pobýval, Popis práce: PP na dobu neurčitou, nástup dle dohody, Zaměstnavatel nabízí: plat dle odborné způsobilosti a délky praxe, perspektivní zaměstnání v příjemném pracovním prostředí, možnost profesního růstu, zvláštní příplatek JIP, ARO 600,- Kč, zvláštní příplatek za směnnost 2400,- Kč, vzdělávání na akreditovaném pracovišti, 5 týdnů řádné dovolené, příspěvek na stravování, Kontakt: Moravová Jitka Mgr., tel.: 517 315 105, 7-15:30 hod, e-mail: moravova@nemvy.cz. Pracoviště: Nemocnice vyškov, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Jitka Moravová, +420 517 315 105.

Administrativa - Administrativa Recepční 14 900 Kč

Recepční (kromě recepčních v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních) Recepční. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou, pokročilá znalost AJ, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, učenlivost a ochota učit se novým věcem, manažerské a komunikační schopnosti (time management, asertivita), příjemné a zdvořilé vystupování, základní znalost práce s PC-Microsoft Office, aktivní přístup k práci, týmový duch, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, pouze denní provoz, správa rezervací, komunikace s klienty, administrativa, práce s pokladnou, vyřizování telefonických hovorů, e-mailů a pošty, udržování čistoty, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: perspektivní práce ve stabilní společnosti a možnost podílet se na jejím růstu, získání nových zkušeností a profesní rozvoj, benefity, možnost navýšení mzdy, příjemné pracovní prostředí a kolektiv, KONTAKT: Šlosárková Iveta Ing., tel.: 703 127 328 , e-mail: slosarkova@fasay.cz, v případě zájmu zasílejte strukturované životopisy na uvedený e-mail. Pracoviště: Fasay, s.r.o. vyškov, Nosálovská, č.p. 170, 682 01 Vyškov 1. Informace: Iveta Šlosárková, +420 703 127 328.


Doléčující se kanonýr fotbalového Tatranu Rousínov Josef Lička.

Kanonýr Lička plánuje návrat na trávník. Futsal kvůli zraněním už hrát nebude

Ilustrační foto.

Hodonínští fotbalisté mají tři body. Proti Vyškovu je vydřeli až v 78. minutě

Obléhání Brna švédským vojskem: markytánky bránily divákům v připletení do bitvy

Brno /VIDEO, REPORTÁŽ/ – Městem burácí ohlušující rány. Z děl i mušket stoupá dým, který halí kopec, na němž stojí brněnský hrad Špilberk. Všude pobíhají vojáci, mezi nimi se proplétají markýtánky všeho věku usměrňující zvědavé diváky. Ti v sobotu odpoledne nadšeně sledují letošní historickou rekonstrukci bitvy o Brno.

U rybníka vyroste relaxační a odpočinkové místo. S altánkem a ovocným sadem

Studnice - Sílu a energii naberou Studničtí na novém odpočinkovém místě u rybníka. „Plánujeme tam postavit altánek, rozmístit lavičky, přidáme i pár prolézaček,“ informoval starosta obce Jaroslav Fládr.

Mobilní laboratoř hned otestuje moč i potraviny. Pomůže diabetikům nebo celiakům

Brno - Čekat v ordinaci na prohlídku a pak potupně odevzdat vzorek moči v průhledné zkumavce. Podobným zážitkům se pacienti mohou brzy vyhnout. Technik Vratislav Čmiel z Ústavu biomedicínského inženýrství brněnské techniky a jeho tým sestrojil prototyp nástavce, který promění mobilní telefon v malou laboratoř.

Brněnskou zoo zahalil smutek. Lední medvěd Umca uhynul, měl problémy se zuby

Brno /VIDEO/ – Nejen s Noirou se musí nadobro rozloučit milovníci ledních medvědů v brněnské zoologické zahradě. V sobotu uhynul její otec, lední medvěd Umca.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT