VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Motýlci zkouší bez mobilu. Do sboru přesto děti chodí rády. Motivují je koncerty

Vyškov /BAVÍ NÁS Z PÓDIA/ – Koncertovali s Petrem Kolářem, Jankem Ledeckým, Petrem Kotvaldem, cimbalistkou Zuzanou Lapčíkovou, ale i s Vyškovským smíšeným pěveckým sborem a s Vyškovským big bandem. Jak vznikl název Motýlek, si už jeho sbormistr Aleš Musil nepamatuje. Je si ale jistý, že s názvem přišly děti. Dnes se vyškovský dětský pěvecký sbor představí v seriálu Vyškovského deníku Rovnost Baví nás z pódia.

25.2.2015
SDÍLEJ:

Každý pátek sbor zkouší dvě hodiny, od dvou do čtyř odpoledne. „V tu dobu děti opravdu naplno pracují a musí se velmi soustředit. A není to, jak si leckdo myslí, totéž jako dvě hodiny sportovat, je to hodně, hodně jiné,“ podotýká sbormistr Aleš Musil.Foto: archiv Motýlku

„Zpíval jsem dvacet let ve Vyškovském smíšeném pěveckém sboru a viděl jsem, že mladí zpěváci nedorůstají. Byla to taková černá díra. Začal jsem se intenzivně zajímat o sborový zpěv a učit se, jak být sbormistrem," přibližuje začátky Musil s tím, že Motýlek je na světě od roku 2003.

Sbor úzce spolupracuje se Základní školou Nádražní 5 ve Vyškově, většinu z jeho devětačtyřiceti členů tvoří právě její žáci. Na prvním stupni jsou založené přípravné sbory rozdělené podle věku Prvňáčci, Sluníčko a Notička. „Těmi děti projdou a ty, které zjistí, že se jim líbí sborový zpěv a že jim nevadí reagovat na pokyny sbormistra, který je někdy přísný, jindy hodný, potom skončí v Motýlku," popisuje cestu do sboru Musil.

Šanci mají ale i ti, kteří chodí do jiné základní školy. „Přicházejí za mnou rodiče s tím, že mají dítě, které si pořád zpívá. Říkám jim, ať dorazí k nám na zkoušku a poslechnu si ho. Musí mít sluch, intonovat a mít zdravý hlas. Svým laickým uchem můžu poznat například, že má uzlíky, sykavky nebo třeba vadu řeči," zmiňuje Musil.

U podobné zkoušky se zapotila i dnes už patnáctiletá Eliška Růžičková. Od malička prý k Motýlku vzhlížela, slyšela na něj samou chválu. „Ve sboru jsem od druhé třídy, ze současného složení jsem členkou nejdéle. Cesta k němu ale nebyla jednoduchá. Chodila jsem na flétnu a přišla jsem za panem učitelem s tím, že bych chtěla začít zpívat v Motýlku. Vyzkoušel mě a řekl, že bych měla ještě počkat. Byla jsem velmi zklamaná a poprosila ho, jestli by mi dal ještě šanci. A vyšlo to," usmívá se dívka.

Do Kantilény

Jak říká její kamarád ze sboru Marek Dobeš, dnes patří mezi nejlepší zpěvačky Motýlku. Také on sám má velký vztah ke sborovému zpívání. „Bohužel už jsem ale na střední škole a tento rok je pro mě poslední," lituje patnáctiletý Dobeš. Je na škole v Brně, takže plánuje zkusit své štěstí v Kantiléně. „Což je velmi perspektivní sbor, dává výbornou průpravu. Pokud budu dobrý, rád bych se zpěvem živil," dodává mladík. Třeba jako odchovanec Motýlku Igor Turčan. „Dostal se do profesionálního tělesa," říká Musil.

Několik písní přímo pro sbor napsal Antonín Tučapský. „Loni jsme cvičili jeho pásmo s tím, že ho odzpíváme na ZpívejFestu s cimbálovou muzikou. Aby věděl, že si ho vážíme. Bohužel týden před akcí zemřel. Co se ale týká repertoáru, čím jsou děti starší, tím může být složitější. Jenže pak nastoupí na střední školu, už nezvládají všechny povinnosti a musí odejít. To se často neobejde bez slz. A my se vracíme na začátek s nováčky," popisuje Musil.

Právě trénink s nimi nemusí být tak zábavný, jak se může zdát. „My už písničky známe, ale oni se je musí naučit. Moc mě nebaví zpívat je pořád dokola. Jinak je to ve sboru ale skvělé. Je to i panem Musilem, který zkoušky umí ozvláštnit svým humorem. Žádná nikdy není stejná," vyzdvihuje další členka sboru Simona Matulová.

Přitom pustit se do světa teenagerů není leckdy jednoduché. „Musím se naladit na jejich vlnu. Na druhou stranu máme jasná pravidla. Třeba kdo vytáhne telefon, odchází ze zkoušky. Musí se věnovat tomu, proč přišli. Já také v té době nesurfuji po internetu. Dalším je, že na ně musí být spolehnutí. Musím vědět, že když jim řeknu, že někde počkají, tak zkrátka počkají. Nejde ale o žádnou drezúru. Kdyby nechtěli zpívat, nechodí. Ale přicházejí rádi. Motivuje je úspěch na koncertech," vysvětluje Musil.

Například jedenáctiletá Matulová však nedokáže říct, který koncert se jí vryl do paměti nejvíc. „Každý je jiný, a tím i unikátní," zmiňuje. To Musil své favority má. Třeba koncertní zájezd do Říma a Vatikánu, kde zpívali v kostele svatého Pavla, druhém největším v Římě. Nebo zpívání doprovodného programu a české státní hymny na Automotodromu v Brně při závodech vozů A1, které byly přenášené do celého světa. „Mám vystoupení v zahraničí rád. Na konci lidé dají dětem aplaus ve stoje. Ale i ve Vyškově se nám zpívá dobře, kulturní veřejnost si k nám cestu našla," je spokojený sbormistr. Vyškované můžou vídat Motýlek třeba na mezinárodním festivalu ZpívejFest nebo vánočních koncertech.

říkají o nichMotýlek zpíval i s Vyškovským smíšeným pěveckým sborem. „Mají dobré vedení, je dobře, že děti na sobě pracují a zpívají. Na druhou stranu jsem trochu čekal, že až odrostou, bude část z jeho odchovanců přecházet k nám. Tak tomu ale zatím není. Nevím, co za tím stojí, možná neuplynula ještě dost dlouhá doba," přemítal sbormistr smíšeného sboru Filip Macek.

Autor: Alena Grycová

25.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 200 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: práce na železnici. Pracoviště: Leitner s.r.o., Polní, č.p. 1198, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Slavoj Leitner, +420 602 584 168.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 30 000 Kč

Obsluha ostatních zařízení na zpracování kovů Obsluha a programování 5osého CNC stroje. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání: VŠ technického směru, SPŠS nebo vyučení ve strojírenském oboru, znalost CAM systému (GibbsCAM výhodou), zkušenost s programováním 5osých frézovacích center, Popis práce: obsluha a programování plynulého 5osého frézování, zakázková výroba, Kontakt: Kachlíková Miloslava, 517 314 133, e-mail: pso@antreg.cz. Pracoviště: Antreg,a.s., Tovární, č.p. 810, 682 01 Vyškov 1. Informace: Miloslava Kachlíková, +420 517 314 133.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 12 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov stavební dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhodou ŘP sk. B, práce na trati ČD - výměna pražců a kolejnic, fyzicky náročná práce.. Pracoviště: Michal maryna company s.r.o., Polní, č.p. 1328, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Mykhailo Maryna, +420 774 116 767.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Pomocný dělník ve stavebnictví. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 20. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, Popis práce: PP na dobu určitou, Kontakt: paní Holubová, tel.: 724 933 750, e-mail: filodoprava@seznam.cz. Pracoviště: Filo doprava s.r.o. křižanovice, 685 01 Bučovice. Informace: Holubová, +420 724 933 750.


Neuvěřitelný kaskadérský kousek předvedl jihomoravský motocyklový jezdec Jakub Kornfeil. Extrémně náročný skok přes padajícího soupeře ustál, pokračoval dál v závodě a nakonec si vyjel velmi dobré umístění.

Kornfeil díky kaskadérskému kousku dojel v Le Mans šestý. Abraham nebodoval

Legendární civilizace, říše a kultury starověkého a středověkého světa přibližuje výstava na valtickém zámku Poklady dávných civilizací.
19

Zlatá koruna, vikingský náhrdelník. Vzácné poklady zavedou do počátků civilizací

Náměstí zaplnili nablýskaní veteráni. Některé znali návštěvníci jen z televize

Vyškov /VIDEO, REPORTÁŽ/ - Škodovka sto dvacítka, historická tatra, jaguár ale i auta, která se začala vyrábět před více než osmdesáti lety. Na náměstí Svobody ve Vyškovské místní části Dědice se v sobotu dopoledne sešli milovníci dobových kostýmů, ale především veteránů na třetím ročníků už skoro tradiční akce jednoduše pojmenované, Sraz veteránů historických vozidel.

Motorkář havaroval u Nížkovic. Sanitka ho odvezla do nemocnice s poraněnou rukou

Nížkovice – Nehoda motorkáře zaměstnanala policisty, hasiče i záchranáře v neděli odpoledne na silnici I/54 u Nížkovic. Třicetiletý muž havaroval asi ve tři čtvrtě na pět. „Motorkář nezvládl řízení, při havárii se zranil,“ sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Novorozená miminka Vyškovska 20. týdne 2018

Vyškov - Novorozená miminka z Vyškovska. Redakce Vyškovského deníku Rovnost gratuluje rodičům a přeje jim i jejich dětem mnoho štěstí.

Hodonín zažívá bolestivý přerod. Některé služby proto ovládli pružní cizinci

Hodonínsko - V Hodoníně a okolí doznívají pracovní návyky z továren či hornictví. Přechod na některé služby tak mnohem lépe zvládají cizinci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT