VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náš způsob chválí i zahraniční turisté

Vyškov - Výletníky v přírodě navádí k cíli jako majáky lodě do přístavů. Turistické značky. Samy však na stromech, sloupech nebo kamenech nerostou. O to, aby mohly dobře sloužit, se starají značkaři Klubu českých turistů. Jejich vedoucím na Vyškovsku je už několik desetiletí Jiří Kýn. Dnes se představí v dalším díle pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

29.5.2012
SDÍLEJ:

Červené, modré, zelené a žluté zasvětil svůj volný čas Jiří Kýn z Vyškova. Dřív chodil turistické značky malovat, dnes jako vedoucí značkařského obvodu řídí ostatní.Foto: DENÍK/ Roman Volek

Jak jste se dostal ke značení?

Víceméně náhodou. Turistice se věnujeme s manželkou, před časem jsem také vedl oddíl mládeže, takže do přírody jsme chodili často. A při jednom takovém výletě jsme potkali takového staršího pána s batohem na zádech, štětcem a barvami v ruce, který maloval turistické značky. A já jsem si řekl, že když on ve svém věku pro nás může malovat, tak můžu i já pro ostatní. A už jsem u toho zůstal.

Je značení náročná práce?

Jak kdy. Když jde normální turista, tak mu stačí, že značku vidí. Jenže ten, kdo značky maluje, musí nejednou přelézat příkopy, stoupat na různé stráně a podobně, aby mohl vybrat dobře viditelná místa. Takže to poměrně náročné je, zvlášť pro ty starší. A to je bohužel většina.

Takže je možné i vás osobně potkat v terénu se štětcem?

Teď už jsem hlavně teoretik. Už skoro třicet let jsem vedoucím značkařského obvodu, takže se převážně zabývám řízením této činnosti, například průzkumem stavu existujících a nových tras, rozdělováním úkolů a kontrolou jejich plnění. Hodně času zaberou i různá jednání.

O kolik kilometrů značených cest se ve vyškovském obvodu vlastně staráte?

V současné době je to 306 kilometrů.

Kolik značkařů momentálně na Vyškovsku pracuje?

Je nás osm, což rozhodně není dost. Pokud by to třeba byli samí důchodci, tak by to ještě šlo. V naší skupině jsem to však jenom já s manželkou. Ostatní jsou zaměstnaní lidé, kteří na malování mají čas jen v sobotu a v neděli, případně o dovolené. Navíc je potřeba brát v úvahu aktuální počasí, takže je to pak někdy těžké zvládnout. Zatím jsme však naplánované úkoly vždy splnili. Optimálně by nás ale mělo být aspoň deset.

Jak často je potřeba značky obnovovat?

Podle plánu se obnovují pravidelně jednou za tři roky. Každý rok se tedy obnoví třetina značek, což na Vyškovsku znamená zhruba sto kilometrů. Spíš to však bývá víc. Někdy se totiž stane, že značení z nějakého důvodu zanikne, třeba vykácením, zánikem cest nebo kvůli neprůchodné cestě. Trasy je potom nutné znovu vyznačit nebo přeložit. O tyto kilometry se pak pravidelný roční plán navyšuje.

Jaká je odměna za značení?

Značení se dělá dobrovolně a bez nároku na mzdu. Značkař dostane jen proplacené jízdné, stravné a takzvané náhrady za opotřebení výstroje, protože pracuje ve vlastním oblečení.

Kdo tedy může značkaře dělat?

Základní podmínkou je minimální věk patnáct let. A pak už jenom zájem, protože je to dobrovolnická práce, někdy dost náročná. Člověk k tomu musí také cítit určitou odpovědnost. Už jenom v tom, aby značky umísťoval tam, kde podle předpisů mají být. Při obnově je pak musí přemalovat, i když se mu zdá, že tady ta značka je ještě dobrá.

Ke správnému značení je určitě potřeba i nějaké školení…

Rozhodně. Po krátkém zaškolení chodí nováček nejdřív se zkušeným značkařem, který mu vysvětluje co a jak. To trvá většinou dva roky. Když má potom dotyčný zájem dál značit, může jít na školení vedoucího značkaře. Pak už může malovat značky samostatně a případně zaškolovat i nového značkaře.

Můžete porovnat české a zahraniční turistické značky?

Myslím, že náš systém je přehlednější. V roce 1989 jsme se byli podívat na značení v Bavorsku a Rakousku. To byly většinou červené pruhy a číslo. Moc výhodné mi to nepřipadalo, protože bez mapy, na které máte ta čísla, se ani nedá chodit. V našem způsobu je jednodušší se orientovat, stačí, když turista ví, odkud a kam chce jít. Trasa a směrovky ho potom už navádí. A to si u nás pochvalují i zahraniční turisté.

Autor: Roman Volek

29.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 121 Kč

Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků Míchač sirupů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 121 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, Popis práce: PP na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení až na dobu neurčitou, nástup možný ihned, míchání sirupů a limonád dle schválených receptur a požadavků výroby, kontrola své práce stanovováním refrakce a senzorickým hodnocením jakosti sirupů a limonád, stanovování nebo výpočet množství jednotlivých surovin potřebných na výrobu sirupu nebo limonády na základě schválené receptury nebo doporučení laborantky, Zaměstnavatel nabízí: měsíční prémie 1.000 Kč+10% příplatek dle výrobních norem, příspěvek na obědy, příspěvek na pojištění odpovědnosti, měsíční bonusy ve formě vlastních výrobků, možnost zvýhodněného nákupu výrobků společnosti, Kontakt: Vasický Jaroslav, tel.: 724 203 313, e-mail: vasicky@neli-vyskov.cz. Pracoviště: Neli, a.s., Na Hraničkách, č.p. 589, 682 01 Vyškov 1. Informace: Jaroslav Vasický, +420 724 203 313.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol (kromě v přípravných třídách základních škol) Učitel/ka I. stupeň ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ v oboru učitelství pro I. stupeň, odborná a zdravotní způsobilost, příjemné vystupování, komunikační schopnosti, flexibilita, loajalita, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, výuka 1. a 2. ročníku, KONTAKT: Kumrová Jitka Mgr., tel.: 734 699 316, e-mail: zs.rasovice.66@seznam.cz. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola rašovice, okres vyškov, příspěvková organizace, 685 01 Bučovice. Informace: Jitka Kumrová, +420 517 379 931.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka masa a uzenin. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, zdravotní průkaz, praxe v prodeji masa výhodou, profesionální přístup k zákazníkům, komunikační schopnosti, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, 2x ročně mimořádné odměny, KONTAKT: Stančík Vladimír, tel.: 777 713 739, 7-15:30, e-mail: stancik.v@makovec.cz nebo osobně na adrese pracoviště v době 7-17 hod. Pracoviště: Makovec a.s. rousínov - rousínovec, Slavkovská, č.p. 1205, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Vladimír Stančík, +420 777 713 739.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, spolehlivost a pracovitost, samostatnost a ochota učit se novým věcem, , Popis práce: PP na dobu neurčitou, skladová činnost, dělení materiálu, zásobování výroby materiálem, vhodné i pro absolventy, , Zaměstnavatel nabízí: zázemí stabilní a rozvíjející se společnosti, práci v příjemném a moderním pracovním prostředí, podporu pitného režimu zaměstnanců, motivující finanční ohodnocení, plnohodnotný 13. plat, náborový příspěvek 10.000 Kč, věcné a finanční dary při životním jubileu, zvýhodněný mobilní tarif pro 2 Vámi zvolená telefonní čísla (volání zdarma mezi těmito čísly, výhodné ceny volání a datových tarifů), zaměstnanecké slevy na výrobky, příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, navýšené stravné (diety) při zahraničních služebních cestách, možnost účastnit se společně s ostatními zaměstnanci kulturních a sportovních akcí (divadlo apod.), adaptace zaměstnance, zaškolení zkušeným kolegou, doprava do zaměstnání firemním autobusem, kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky, , Kontakt: Hudeček Martin Ing., tel.: 544 146 411, e-mail: hudecek@fenstar.com. Pracoviště: Fenstar s.r.o., Fenstarová, č.p. č.e. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Martin Hudeček, +420 544 146 411.


V Boskovicích stojí Legiovlak, putovní výstava o českých a slovenských legionářích, kteří v první světové válce bojovali v Rusku.
16

Na boskovické nádraží dorazil obrněný vagon. Vlak připomíná hrdinství legionářů

Brněnská přehrada ve čtvrtek 19. července 2018.
AKTUALIZOVÁNO

Lidem hrozí zdravotní potíže. Hygiena varuje před koupáním v Brněnské přehradě

Podnikatel: Řidiči? Nechtějí pracovat ani za padesát tisíc

Jižní Morava – Sehnat zaměstnance do některých profesí je dnes pro firmy problém. Například kuchaře či servírky shání firmy dlouhodobě marně. Jenže za nástupní mzdu kolem patnácti tisíc korun se především mladým do práce prostě nechce.

Už neteče jen do kanálu. Pramen Hrček nově zásobuje vodou obyvatele Rašovic

Rašovice – Pramen Hrček slouží od konce června jako zdroj pitné vody v Rašovicích.

Lákají na slevy, naúčtují plnou cenu. Často jde o triky prodejců, tvrdí sdružení

Jižní Morava /ANKETA/ – Rozdíly mezi cenami zboží na regálech a částkou na účtence zkoumala Česká obchodní inspekce. Neseděla téměř polovina případů.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT