Kladně mluví o už uskutečněných projektech. „Vzniklo moderní sportoviště a také hřiště pro děti. To je, myslím, dobrá věc, matky s dětmi tam chodívají. Mám ráda i akce, které obec pořádá. Jen je škoda, že je místní moc nenavštěvují. Spíš jsou na nich vidět cizí lidi. V Nesovicích se mi líbí. Samozřejmě že lidem některé věci vadí. Třeba stavba kanalizace. Pro mě to ale není nic zásadního, kvůli čemu bych uvažovala, že se odtud odstěhuji," zhodnotila například nesovická rodačka Anežka Čundrlová.

Rozkopaná obec je trnem v oku například Ondřeji Hanákovi. „Za deště jsou teď některé cesty vedoucí do kopce nesjízdné. Vypadá to tady strašně. Silnice jsou rozkopané několik měsíců a nic se s tím neděje. Jsem zvědavý, jestli je obec ještě někdy nechá opravit, nebo zůstanou v takovém stavu," neskrýval rozhořčení Hanák.

Kanalizaci dokončí

Ve vesnici se podle něj mluví i o tom, že dokončení započaté práce je zatím nejisté. „Slyšel jsem, že prý nejsou peníze, takže potrubí prý ani nebude v celé vesnici," naznačil muž.

To ale vedení obce popírá. Podle nesovického místostarosty Petra Homoly je nutné dokončit stavbu z důvodu, aby nepropadla dotace ve výši několika desítek milionů korun.

Další věc, která obyvatelům Nesovic nedá spát, je právě rekonstruovaná křižovatka silnic I/50 a II/429. „To se snad ani nedá popsat. První, co lidi praští do očí, je semafor pro chodce jen do půlky silnice. Nechápeme, jak toto mohl někdo vymyslet. Lidé se dostanou jen do poloviny silnice, uvíznou na ostrůvku a pak čekají, až přejede kolona aut od Bučovic. Teď to ještě není tak hrozné, protože stavba ještě není dokončená, ale až bude provoz puštěný na sto procent, bude to katastrofa," shodli se pracovníci obchodu s potravinami U Pavlíků, který sousedí s mezinárodní silnicí protínající vesnici.

Vedení obce zajištění semaforu alespoň pro část cesty považuje za dobrý krok, který napomůže větší bezpečnosti. Argumentuje tím, že je to lepší, než aby v křižovatce nebyla žádná signalizace.

Problém i se stěnou

Další věcí je pak protihluková stěna, která podle mnohých rozpůlila vesnici. Podle všeho byla v plánu už od začátku, ale lidé o ní nevěděli. Neprůhledná stavba se jim nelíbí, a jak už dřív někteří poukázali, svou funkci zdaleka neplní. Odhlučňuje prý pole, a ne zástavbu, která se díky rekonstrukci křižovatky oddálila od problematické, vytížené silnice a prý tak ani není co odhlučňovat. Stavba je ovšem akcí Ředitelství silnic a dálnic a vedení vesnice ji údajně moc ovlivnit nemohlo.

Nejen kritika se valí na zastupitele. Spolupráci s nimi a to, co ve vesnici za poslední roky zvládli udělat, si pochvalují třeba místní sportovci. „Jsme hodně spokojení. Za uplynulé čtyři roky tady vzniklo moderní sportoviště, kde můžeme hrát i za špatného počasí. V zimě pak máme k dispozici tělocvičnu," vyzdvihl předseda nesovických fotbalistů Milan Mokráň.

Za stezku budou i nadále bojovat
Nesovice - Dvě velké akce se v Nesovicích za poslední čtyři roky podařilo zahájit a hlavně kvůli rozkopaným cestám, které mají na svědomí, lidé čekají na jejich dokončení. Většinu projektů, které zastupitelé chtěli za právě končící volební období uskutečnit, se ovšem povedlo dokončit.
RYBNÍK S KLIDOVOU ZÓNOU. Jednou z největších akcí byla i stavba malé vodní nádrže Hrubé díly, kolem níž vznikla také odpočinková zóna. „Díky tomuto projektu se nám konečně podařilo postavit i cyklostezku, která propojila Nesovice s Bučovicemi. Celkem vyšla na sedm milionů, pět tvořila dotace," okomentoval nesovický místostarosta Petr Homola.
MÍSTA PRO VÝSTAVBU. Přesunutím biocentra Hliník, které ve vesnici vzniklo po vytěžení hlíny, obec získala místa pro rodinné domy. „Lokalita, kde se biocentrum nacházelo, je v územním plánu vedená jako stavební. Bylo potřeba ho tedy přesunout, abychom pozemky mohli nabídnout zájemcům o bydlení, což vyšlo přibližně na deset milionů korun," přiblížil Homola.
POTÍŽ S CYKLOSTEZKOU. Zatímco stezka na Bučovice už stojí, jejímu rozšíření na Brankovice brání majetkové vztahy. „Už jsme měli vytipované obecní pozemky, na kterých vznikne. Podle kraje by ale měla vést jinudy. Parcely ovšem nejsou naše. Nedostali jsme tak dotaci a z obecní kasy si stavbu nemůžeme dovolit zaplatit. Ale budeme se o ni snažit dál," ujistil místostarosta.

Lidi mají nalákat nové pozemky

Nesovice - Oprava místních silnic a chodníků po stavbě kanalizace bude stěžejním tématem nového volebního období v Nesovicích. Ale ne jediným. Například za posledních pět let obci ubylo přes čtyřicet obyvatel. Redakce Vyškovského deníku Rovnost proto lídrům stran kandidujících do zastupitelstva položila společnou otázku:

Otázka: Co budete chtít prosadit v následujícím volebním období? Jak chcete přilákat do obce nové obyvatele?

„Rozhodně se zaměříme na opravu cest. Pak i domu služeb. A také bude nutné dokončit zasíťování pozemků Na Žlebech, kde vznikne čtrnáct stavebních parcel."
Petr Homola, Nezávislí kandidáti

„Nejdůležitější bude opravit obec po stavbě kanalizace. Zároveň budu chtít prosadit, aby vedení vesnice víc tlačilo na Ředitelství silnic a dálnic a prosazovalo zájmy lidí."
Josef Odrazil, KSČM

„Nutné bude zaměřit se na opravu školy a domu služeb. A také vytvořit inženýrské sítě v lokalitě Na Žlebech kvůli novým stavebním pozemkům."
Vítězslav Reška, KDU-ČSL

„Velkým problémem jsou rozkopané cesty po kanalizaci, ty bude potřeba opravit. Důležité bude zaměřit se na rozvoj obce a územní plánování a podporu škol."
Karel Kupka, Pro lepší budoucnost

Kandidátka za sdružení Pro Nesovice Lenka Knapová se k otázce odmítla vyjádřit.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.