„Třeba kultura a sportovní vyžití jsou v Otnicích slušné, hlavně pro mladé. Mělo by se ale také pamatovat na staré lidi. Otnice by si zasloužily mít vlastní domov důchodců. Už jen kvůli tomu, že ten nejbližší v Újezdu u Brna má prakticky pořád plnou kapacitu," upozornila důchodkyně Františka Mazalová.

Otnice inventura,

Podle otnického místostarosty Pavla Murice už o tom vedení obce nějakou dobu jedná, názory na penzion nebo domov důchodců podporuje. „Ovšem vzhledem k velkým investicím, které nás čekají za rozsáhlou opravu středu obce a za doplacení výstavby kanalizace, musí podobně velká akce počkat. Pokud u nás bude domov stát do deseti let, bude to úspěch," naznačil.

Bláto nebo prach

Za kanalizaci bude obec platit deset milionů, za obnovu středu obce jedenáct milionů. Farář Pavel Buchta označuje dražší investici za velmi potřebnou. „Jsem rád, že se k opravě té blátivé nebo jindy prašné plochy přikročilo. Problém je jen s tím, že s výslednou podobou se nelze zavděčit každému. Vím, že někteří nadávají," podotkl duchovní.

To však neplatí v případě Věry Vojáčkové, které se úprava zamlouvá. „Celkově se toho u nás za poslední dobu mnoho změnilo a skoro všechno k lepšímu, takže jsem spokojená. Trochu mi ale chybí nedávno zaniklá opravna obuvi a také čistírna. S tím ale nejspíš vedení obce nic moc neudělá, je to o podnikatelském zájmu," pokrčila žena rameny.

S tím, že Otnice prošly výraznou změnou, souhlasí i důchodkyně Mazalová. „Při mateřské škole se třeba zřídila nová hasička. Obci určitě po stránce životního prostředí přispěla i kanalizace a sběrný dvůr," vyzdvihla bývalá učitelka mateřinky.

To potvrdil i místostarosta Muric. „S kanalizací a čističkou odpadních vod jsme nadmíru spokojení. Fungují už přes dva roky. V místním potoce se díky tomu začínají objevovat mřenky a ondatry," pozoroval.

Křenovice Jasná otázka, ještě jasnější odpověď. Křenovickým chybí koupaliště. Podle Antonína Růžičky, který na něm kdysi pracoval jako plavčík, šlo o oblíbené lákadlo. Zchátralé prostory ale nenabízí možnost letní relaxace už víc než deset let.

„Koupaliště nám opravdu schází. Je škoda, že už nefunguje. Byl o něj hodně velký zájem. Na druhou stranu ale musím ocenit například výstavbu kanalizace a spravené silnice. Obci také prospěla celková revitalizace zeleně. Pokud bych měl práci brzy končícího zastupitelstva oznámkovat, dal bych mu jedna mínus," zhodnotil třeba stavař Miroslav Kříž.

Podle Růžičky bylo uzavření letní atrakce unáhleným rozhodnutím. „Tehdejší zastupitelstvo argumentovalo tím, že jsou náklady na jeho údržbu příliš vysoké. S ohledem na to, že ho o největších parnech navštěvovalo za víkend i čtrnáct set lidí, kteří platili nejen za vstup, ale i na parkovišti a v bufetu, si myslím, že si na sebe vydělalo. Oproti tomu obci v minulých letech prospěla oprava silnic," ocenil Růžička.

Kuchařka Renata Dostálová zase chválí právě se rozjíždějící revitalizaci mlýnského náhonu. „Z hlediska životního prostředí je o nás skutečně postaráno. Líbí se mi třeba i jezírko, které minulý rok vzniklo v Příční ulici," vyzdvihla Dostálová.

Biotop těžko

Starosta vesnice Jaromír Konečný upozornil, že revitalizace náhonu má co dělat i s koupalištěm. „Prostory bývalého koupaliště se snažíme znovu nějakým způsobem zužitkovat. Díky revitalizaci náhonu přivedeme do koupaliště znovu vodu. Nemáme však peníze na to, aby v místě vznikl koupací biotop za deset milionů korun jako například v Kovalovicích. Obec spíš nechá v místě vybudovat polopřírodní vodní plochu s koupáním na vlastní nebezpečí," navrhl Konečný.

Křenovice inventura.

Možnost, že by se v místě někdy znovu otevřelo klasické koupaliště, není podle jeho kolegů příliš reálná. „I kdyby na to byly peníze, zatím se nenašel žádný seriózní zájemce, který by si koupaliště chtěl vzít do pronájmu," připomněl zastupitel Radim Svoboda.

Podle starosty mají Křenovice do budoucna jiné priority. Jednou z nich je rozšíření kapacity základní školy, se kterým se má začít příští rok. Podle něj by se obec měla zasadit i o zajištění nízkonákladového bydlení pro důchodce.

Práce na náhonu je suverénně nejdražší akcí, do které se končící zastupitelstvo pustilo. Vyjde na víc než osmnáct milionů korun. Druhý nejdražší podnik byla rekonstrukce společenského sálu.