Další díly seriálu Přírodní krásy Vyškovska najdete ZDE

Pahorek se nachází v katastrálním území Vyškovských Vážan asi kilometr východně od Manerova naproti bývalé skládce. Přírodní památkou je už od roku 1990, kdy získal statut chráněné lokality od Okresního národního výboru. Rozkládá se na ploše necelých osmi hektarů. Území označuje šest tabulí se státním znakem.

Z pahorku je krásný výhled, je možné odtamtud pozorovat až Hostýnské vrchy. V místě je bývalý ovčín, který dnes slouží jako myslivecká chata.

Lokalita je v prudkém svahu a roste na ní celá řada chráněných rostlin. Jmenovat lze třeba starček rokytolistý, modřenec hlavatý a hořeček brvitý. Zástupci živočišné říše jsou třeba čmelák lesní a zemní, ještěrka obecná, užovka hladká a rosnička zelená. V keřích hnízdí různé druhy zpěvného ptactva.

Pahorek je jakýmsi ostrůvkem mezi nekonečnými lány polí na jedné straně a lesem tvořeným hlavně jasany na straně druhé. Obojí představuje hrozbu v podobě náletových dřevin, jež by bez potřebné péče místo za čas zcela pohltily a intenzivní zemědělské výroby s různými chemikáliemi a splachy živin.

Přírodní památka se tedy neobejde bez aktivní ochrany a péče. Tu momentálně zajišťuje občanské sdružení Manner, které se zabývá obnovou krajiny a ekozemědělstvím. Jeho ovce spásají trávu a nálety a udržují tak Pahorek v dobrém stavu. Stejně tak se stará o Stepní stráně u Komořan nebo Zouvalku. „Taková místa, jako je právě Pahorek, nestačí vysekat křovinořezem. Ovce totiž trávu také vytrhávají a tím provzdušňují půdu, takže v ní mohou růst chráněné rostliny. Kdežto se sekačkou by tu časem vznikl jen golfový pažit, kde by ovšem vzácné byliny nebyly,“ vysvětlil předseda Manneru Jiří Novotný.

Podle něj ještě v padesátých letech místní na Pahorku pásli krávy, a tak vlastně nevědomky lokalitu udržovali v dobrém stavu. Poblíž býval i menší sad, který už pohltily nálety. „Co pamatuji, tak les už pěkně postoupil dopředu. Nejhorší jsou akáty. Ovce si dokáží ovšem poradit i se vzrostlejší vegetací a nálety lze pak snadno vykácet. Chce to prostě čas,“ vysvětlil Novotný.

Členové Manneru přesto všechny dřeviny nekácejí. Jednotlivé cenné stromy, jako třeba trnky a třešně, na Pahorku zůstávají.

Vážení čtenáři, seriál Přírodní krásy Vyškovska najdete také v tištěné podobě každou středu ve Vyškovském deníku Rovnost.