Předchozí díly seriálu Tajemná místa regionu naleznete ZDE

Dnes už žije jen pár pamětníků těch pohnutých časů. A vytrácí se i povědomí o této době, protože od konce války uplynulo hodně času. I na Vyškovsku je ale pár míst, která jsou s historií partyzánského hnutí regionu svázaná. A ta nám můžou připomenout, kudy kráčely dějiny.

O bývalé hájence U zlatého jelena, kde se partyzáni střetli s žarošickým jagdkommandem, jsme už v našem seriálu psali. Kolébkou partyzánského hnutí na Vyškovsku byly ale Nemochovice, a pokud chceme nasát atmosféru doby, kdy lidé neváhali položit život za svobodu a další ideály, musíme se vypravit právě tam.

Vyrazit můžeme třeba z Brankovic, kde je vedle silnice I/50 památník věnovaný padlým příslušníkům Olgy. Právě v těchto místech zastřelili němečtí vojáci partyzána z Brankovic Milana Diase.

Také na návsi v Nemochovicích stojí pomník věnovaný partyzánům, ti mají svůj památník i na tamním hřbitově. My se ale vydáme po cestách, kudy partyzáni nacistům unikali před nosem a zároveň jim pěkně zatápěli tam, kde by se jich nejméně nadáli.

Partyzánská stezka

Cesta partyzánského oddílu Olga začíná na žluté turistické trase v Nemochovicích a vede pak na sever krásným lesem Litenčické pahorkatiny. Na rozdíl od Ždánického lesa je tu mnohem méně buků, zato spousta dubů, habrů a dalších listnáčů a také modřínů.

Cesta vede mírným stoupáním na Kozojedsko. Pokud se dostaneme na jeden z nejvyšších bodů v okolí, nítkovický ropný vrt, kde je navíc vysoký posed, můžeme si vychutnat krásný výhled na celou severní část Chřibů s dominantou v podobě rozhledny Brdo.

Pokud se turista nehodlá omezit na Vyškovsko, může po cestě po žluté trase pokračovat až do Morkovic, kde partyzáni z Olgy vypustili statisíce pohonných hmot z německého vojenského vlaku. A Cesta partyzánského oddílu Olga pak vede dál přes hoštický les do Hoštic na Kroměřížsku.

Tamní zámek byl dějištěm nejslavnějšího úspěchu Olgy. Partyzáni tam totiž zajali generála tankových vojsk von Müllera. Slavná partyzánská cesta pak vede až do Roštína, Bunče a na Salaš ve Chřibech, kde partyzáni svedli s Němci několik bitev a zajatého vysokého důstojníka předali Rudé armádě.

Vážení čtenáři, seriál Tajemná místa regionu najdete také v tištěné podobě každé úterý ve Vyškovském deníku Rovnost.