V současnosti sbírka Vyškovanky čítá přes 250 knih z celého světa a stála ji už asi 150 tisíc korun. Tomuto koníčku propadla, když byla na misi v Kosovu. „Dostala jsem se tam dvakrát. Rekonstruovali jsme školy a dováželi školní pomůcky,“ vypráví bývalá vojačka, která se dnes živí jako soukromá učitelka jazyků.

K výuce měla vždycky blízko. „Chtěla jsem si odvézt něco na památku a tak mě tlumočník zavedl do trafiky a tam jsem si koupila svůj první slabikář. Rovnou jsem se ho zeptala, jestli by mi nesehnal i slabikář ze Srbska, a tak sem si domů vezla hned dva,“ směje se žena.

PRVNÍ VÝSTAVA

Slabikáře odložila doma do krabice a nějakou dobu se o ně nezajímala. Po čase jí to ale nedalo a začala vyhledávat další kousky na aukčních webech. „Na začátku byly levné, ale jak lidé zjišťovali, že jsem sběratelka, zvyšovali ceny,“ popisuje učitelka.

Najednou měla sto slabikářů a zeptala se ve vyškovském muzeu, jestli nemají zájem uspořádat výstavu. „Od dubna do května roku 2013 u nás měla Zdeňka Markovičová výstavu s názvem Slabikář klíč ke čtení. Většina exponátů byla její, muzeum přidalo pár vlastních a taky několik starších školních pomůcek,“ uvádí zaměstnankyně muzea Ivana Fleková. Nyní Markovičová plánuje hned několik výstav po celé České republice až do roku 2020.

Nejradši má na své sbírce fakt, že každý kus má za sebou nějaký příběh. Mezi nejoblíbenější patří historie slabikářů z Kazachstánu. Rodina její známé jí vezla tamní učebnice, ale po příjezdu do České republiky jim někdo vykradl auto. Zloděj si nechal pouze elektroniku a ostatní věci pohodil v lese. „Taška se slabikáři se našla,“ vypráví Markovičová.

Podle ní si nálezci nejdřív mysleli, že jde o únos nebo vraždu malého dítěte, protože pod stromy našli aktovku se slabikáři z první třídy. Nakonec taška skončila v rukou sběratelky a ta si tak mohla odškrtnout další zemi ze seznamu.

Poslední přírůstek získala z Austrálie. „Dostala jsem se do skupiny Češi a Slováci v Austrálii. Je těžké si z této země něco nechat poslat poštou. Pro slabikář z Austrálie bych si musela dojet sama nebo někoho požádat, aby mi ho přivezl. Jednoho dne napsala jedna členka skupiny, jestli někdo nechce přivézt něco z Austrálie, tak jsem té možnosti hned využila,“ vysvětluje.

CENA OD KLUBU

Klub sběratelů kuriozit ocenil její kolekci diplomem za pozoruhodnou sbírku. „Zdeňka Markovičová pořádá výstavy, píšou o ní články, byla dokonce i v televizi a její sbírka je opravdu zajímavá, takže si diplom po právu zaslouží,“ odůvodnil předseda klubu Luboš Čech.

Nadšenkyně plánuje získat slabikář z každé země světa a dosáhnout počtu aspoň pěti set kusů. Na svém webu žádá cestovatele, aby jí pomohli splnit si tento sen.

Písmenka a slabiky není to jediné, co je ve slabikářích k vidění. Některé z nich mohou ve svých dobových obrázcích ukazovat i kulturu a historii. „Mám i slabikář z doby druhé světové války, kde se mluví o narozeninách Adolfa Hitlera. Tento slabikář stojí asi čtyři tisíce korun,“ jmenuje.

Svou sbírku ale prodat nechce. Pokud o ni jednou nebude mít zájem rodina, nejspíš ji získá nějaké muzeum. Jedno pražské už projevilo zájem.

Kdo je Zdeňka Markovičová
Narozená: 3. 7. 1978
Bydliště: Vyškov
Čím je zajímavá: Sbírá slabikáře z celého světa, má kousky až z Japonska, Číny, Gruzie nebo třeba Egypta.
Nová výzva: Sehnat slabikář z Jižní Ameriky, nejlépe z Brazílie.

TOMÁŠ SMUTNÝ