VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel Brož: Dělám jenom to, co mě baví

Otnice /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ - Provozovna firmy Beton Brož v Otnicích připomíná luxusní hotel. Po schodech teče voda, všude spousta rostlin, otevřené, prosklené prostory. Její majitel Libor Brož lpí na tom, aby místo naplňovala harmonie a správně jím proudila energie. Vedle podnikání se zajímá o východní kultury a praktikuje zen.

10.6.2014
SDÍLEJ:

Aby uzavřel obchod, je pro něj důležité, aby mezi ním a potencionálním partnerem vzniklo souznění. Díky zenu, který Libor Brož praktikuje, ovšem mezi prací a ostatními věcmi nerozlišuje. A v tom možná také tkví úspěch jeho firmy.Foto: DENÍK/Adam Hrbáč

Když jste založil firmu, měl jste nějaké vyhlídky, přání?

V roce 1992, kdy mi bylo dvacet, jsem byl čerstvě ženatý a narodilo se nám dítě. Důvod, proč jsem tehdy založil živnost, byl ten, že jsme si chtěli postavit vlastní dům. Cítil jsem, že správný směr je pustit se do podnikání. Začal jsem dřít osmnáct hodin denně. Bylo to hodně fyzicky i psychicky náročné. Později přišla první půjčka, pak bylo třeba pořídit modernější stroje, mít víc lidí, víc prostoru. Banky za krkem nás nutily jít pořád dál. Tehdy jsem si určitě nemyslel, že se dostaneme mezi tři největší firmy působící na území Česka a Slovenska. Ani jsem neměl takové ambice, sledoval jsem jen to, co se bezprostředně blížilo. Ale někdy před osmi lety, kdy jsme začali tvořit produkty, které jsou jedinečné, jsem začal chápat, že se odlišujeme od jiných českých firem.

Co vás přivedlo k učení zenu?

Každý člověk je na cestě hledání, poznání, v nejlepším případě na cestě probuzení. Můžu říct, že jsem na cestě poznání asi posledních patnáct let. Tedy od chvíle, kdy jsem začal přemýšlet o jiných věcech, než je byznys a způsob, jak získat peníze. Byla to tehdy východní kultura, co mi začalo nabízet odpovědi na moje otázky. Začal jsem praktikovat zen (odnož mahájánovského buddhismu - pozn. red). Jedna krásná věta o zenu říká: Když stojíš, tak stůj, když jdeš, tak jdi, když sedíš, tak seď. Ale hlavně nekolísej. Jednoduše to znamená: to co zrovna děláš, dělej pořádně a teď a tady. A tím se řídím. K člověku přichází jedna myšlenka za druhou a ten, kdo praktikuje zen, se snaží „nesnažením" dosáhnout toho, aby mezera mezi dvěma myšlenkami byla co nejširší.

Jak zvládáte soustředit se na jednu věc, když podnikání obvykle vyžaduje řešit mnoho najednou?

V mém případě to tak docela není. Asi před pěti lety se mi podařilo dobudovat top management. Našel jsem charakterově a pracovně čtyři špičkové lidi. Ti řeší veškeré provozní věci. Já dnes ve firmě plním úlohu vizionáře.

Dokázal byste uvést jeden příklad situace, kdy vám zenový přístup v podnikání pomohl?

Těch je velice mnoho. Nejprve je ale třeba rozlišit, že existuje malé já a velké já. Velké já je vesmír. Většinu z nás ale ovládá malé já, tedy naše vlastní ego. Při spoustě jednání, a nemusí být jen obchodní, jsem si připomínal, ať nemluví jen moje malé já, ale to velké. Potom se věci podařily tak dobře, jak jenom mohly.

Jak se vám potom v práci jedná s lidmi typu dravých podnikatelů?

V kontaktu s lidmi je třeba hledat harmonii. Když harmonii nenalézám, neexistuje mezi námi souznění, pak nějaký obchod třeba neudělám. To platí všude, hlavně třeba v partnerských vztazích. Když se dají dva lidé dohromady a pak zjistí, že jsou každý na jiné frekvenci, nemohou udělat nic lepšího, než se rozejít. Jde o odpovědnost, kterou si ne každý uvědomuje. Mottem naší společnosti je „dělám to, co mě baví". Mně se to třeba podařilo, já nepracuji, nerozlišuji mezi prací a ostatním.

Jaké máte záliby?

Baví mě žít. Mám rád harmonii ve všech formách, což se například projevuje v naší domácí zahradě, kde máme spoustu asijských prvků. Baví mě věci tvořit, prožívat. Když jsem odešel z vojny a začal pracovat jako dělník v betonárce, zároveň jsem se oženil, měli jsme dceru, takže jsem začal tvrdě pracovat, abych nás zabezpečil. Na nějaký koníček tehdy nebyl čas. Nyní beru jako záliby svoje okolí, svou ženu, dceru, náš domov i třeba naše pracovní prostředí. Chtěl jsem vytvořit ideální vztah mezi člověkem a jeho prostředím, říká se tomu feng-šuej. Chtěli jsme, aby naší správní budovou dobře proudila energie.

Jak si představujete budoucnost firmy?

Jeden pěkný slogan říká: nejlepší je budoucnost stvořit. Když jste v harmonii s vesmírem, tak víte, že slunce prochází takzvaným jedenáctiletým cyklem. V tomto cyklu dosahuje aktivita slunce nejvyššího bodu. Poslední vrchol sluneční aktivity byl na konci roku 2013, což byl také jeden z nejtěžších roků. Odteď začíná aktivita klesat a když klesá, energie se stabilizuje a dochází k větší harmonii. Spolu s tím přichází mimo jiné doba největšího rozmachu byznysu. Proto jsme za poslední čtyři roky investovali velké peníze do nových linek a nových poboček, protože očekáváme velký ekonomický růst.

Takže byste dokázal zpětně ukázat na vrcholy a pády spojené s tímto jedenáctiletým cyklem?

Ano, na tom není nic těžkého. V období velké sluneční aktivity se zvětšuje pravděpodobnost přelomových nebo krizových událostí, protože je ve vesmíru největší nestabilita. V roce 2001 spadla dvojčata, kolem roku 1990 se bourala východní část Evropy. A mohli bychom jít dál. V současnosti je zase na ústupu takzvaná krize, na kterou se však naše firma dokázala připravit a rostla i v jejím průběhu.

Je něco, čeho jste se musel kvůli podnikání vzdát?

Spousta věcí. Zpočátku šlo hlavně o to, že jsem se vzdal svého volného času. Když jsem začal podnikat, měl jsem spoustu starostí, půjčky v bance a podobně. Ale v průběhu času se všechno vykrystalizovalo v to, co je teď. Teď mě všechno, co dělám, baví. Ničeho se už nemusím vzdávat, všechno se mi vrátilo. Šlo to pomalu, celých třiadvacet let, ale nakonec jsem tam, kde jsem.

Autor: Adam Hrbáč

10.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Šéfkuchař 13 140 Kč

Šéfkuchaři v jídelnách, menzách Vedoucí kuchař/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13140 kč, mzda max. 19730 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: praxe v oboru, zkušenosti s vedením lidí, POPIS PRÁCE: HPP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, jednosměnný provoz, jedná se o práci vedoucího kuchaře ve školní jídelně, prac. doba 6:00 -14:30, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, příspěvek na rekreaci, prázdninový provoz, KONTAKT: Pospíšilová Kateřina, tel.: 517 440 378, 775 711 380, email: jidelna@zsmoravkova.vys.cz, osobně ZŠ Vyškov, Morávkova 40,/492, 682 01 Vyškov. Pracoviště: Základní škola vyškov , morávkova 40, příspěvková organizace, Morávkova, č.p. 492, 682 01 Vyškov 1. Informace: Kateřina Pospíšilová, +420 517 440 378,775 711 380.

Vzdělávání a školství - Přijmeme učitelku mateřské školy 20 000 Kč

MŠ Habrovanská v Rousínově přijme do svého kolektivu kvalifikované učitelky. Jsme zaběhlou školou s dobrým koletivem a materiálním zázemím, uchazeči nabízíme práci na hlavní pracovní poměr, závodní stravování, možnost osobního a profesního rozvoje.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Potrubář 20 000 Kč

Potrubáři Potrubář, řezač plamenem. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, zkušenosti v oboru, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, občasná fyzická zátěž, KONTAKT: Vymazalová Petra, e-mail: p.vymazalova@trasko.cz. Pracoviště: Trasko, a.s., Na Nouzce, č.p. 487, 682 01 Vyškov 1. Informace: Petra Vymazalová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 24 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, v případě uchazeče mimo ČR znalost ČJ, základní znalost práce na PC, zkušenosti s VZV, spolehlivost, pečlivost, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, dvousměnný provoz s občasnou noční směnou, nakládka a vykládka kamionů, průběžné vychystávání materiálu, jeho naskladnění a rozvoz, obsluha minipulační techniky a VZV, práce s PC a skenerem, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: mzda dle zaučení, dotované obědy/večeře za 20 Kč, 25 dnů dovolené, jazykové kurzy zdarma, zdarma vstup do aquaparku, cvičení, firemní kulturní a sportovní akce, vlastní příměstský tábor, příspěvky na penzijní připojištění, slevy na firemní výrobky, aj. , KONTAKT: Prokešová Věra, tel.: 601 314 535, e-mail: vera.prokesova@velux.com nebo Pavlína Dočkalová, tel: 601 314 538, Po-Pá 8:30-14 hod, schůzku nutno domluvit předem telefonicky, v případě zájmu zašlete životopis na uvedený e-mail nebo doručte životopis na adresu pracoviště. Pracoviště: Bkr čr, s.r.o., Tovární, č.p. 724, 682 01 Vyškov 1. Informace: Věra Prokešová, +420 601 314 535.


Festival národů Podyjí nabídl nášvěvníkům na dvacet stánků se specialitami z různých evropských kuchyní.
22

Gurmánské speciality z 20 zemí: krétský guláš na cibulkách? Strifado z králíka

MFK Vyškov. Ilustrační foto.

Fotbalisté Vyškova opět prohráli jedním gólem. Tentokrát v tropické Kroměříži

Král obhájil vítězství. Za 20 minut snědl úctyhodných 114 meruňkových knedlíků

Miroslav /REPORTÁŽ/ - V Miroslavi je nezvykle živo a proudí zde stovky návštěvníků z blízka i daleka. Všichni se přijeli podívat na dvacátý devátý ročník Miroslavského meruňkobraní s Jarmarkem u Floriána, který se odehrává v historické části města.

Vyškovská 12: Steinerovi a Pospíšilové stačilo k vítězství tréninkové tempo

Vyškov – Poosmadvacáté a na nové trati už poosmé se běžela Vyškovská dvanáctka. Dva nejcennější vavříny putují do Drnovic.

Na jižní Moravě vznikne několik filmů. Filmaři rádi točí na zámcích a v přírodě

Jižní Morava /ANKETA, FOTOGALERIE/ - Hned několik filmů a seriál letos vzniklo v kulisách jihomoravských míst, další ještě tvůrci natočí. Do kraje je lákají i dotace.

Děti projdou kosmickým výcvikem. Zjistí, kolik by vážily na Venuši

Brno – Projít se po Marsu, vstoupit do kokpitu vesmírného raketoplánu nebo se točit v gyroskopu. Na tyto zážitky se mohou těšit lidé, kteří do konce srpna navštíví výstavu Cosmos Discovery na brněnském výstavišti.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT