Za její první setkání s divadlem je zodpovědná její bývalá spolužačka. Ta Marcelu jednoho pátečního odpoledne vzala s sebou do dramatického kroužku při občanském sdružení Thalia, který tehdy vedla Hanka Vymazalová. „Bylo mi jedenáct let a hraní mě začalo strašně bavit. Díky skvělému přístupu a kamarádskému kolektivu jsem do dramaťáku přišla i za týden a už se mě nezbavili,“ vzpomíná na své začátky u divadla Marcela.

Na hraní ji nejvíce přitahovala a celou dobu přitahuje jeho proměnlivost. „Na začátku je jen popsaný papír a na konci představení s kostýmy, světly, zvukem a rekvizitami. Každá zkouška je jiná, baví mě přihlížet tomu, jak postupně přidáváme další a další věty. A pak samozřejmě potlesk, to je jako droga,“ popisuje dívka nadšeně svůj vztah k herectví.

Alenka v říši divů

Její úplně první divadelní role byl Tydlitek v představení Alenka v říši divů a za zrcadlem. Tehdy hrála ještě jako členka dramatického kroužku. Z něj později přešla do divadelního spolku Trdla. Tam mimo jiné hrála v představení o kouzelné létající chůvě Mary Poppins, kde si zahrála hlavní roli.

Její nejoblíbenější rolí je ale jednoznačně současná hra divadelního sdružení Trdly. Jmenuje se Jak jsem umřel a je autorská. „Napsali jsme si ji úplně sami a hrajeme v ní jen tři, ačkoli postav je v ní mnohem víc. Mám tam trojroli a všechny tři postavy jsou skvělé,“ usmívá se Marcela, když vzpomíná na hru, kterou mimo jiné hrála i na nedávném festivalu Trdlinky ve Vyškově.

Za inscenaci získali její autoři diváckou cenu na loňském divadelním festivalu Trdloviny a také diplom na letošním hodonínském festivalu Mumraj!. „Samozřejmě ale vzpomínám i na starší věci. Třeba na představení Kuře Čtvrtka, tam jsem hrála vítr. S touto pohádkou jsme se zúčastnili i festivalu Jiráskův Hronov v roce 2009,“ říká Marcela.

I když s divadelním sdružením Trdla jezdí Marcela na festivaly po celé republice, například do Veverské Bítýšky, Hodonína a Rakovníku, nejraději hraje doma ve Vyškově. „Hrát pro známé publikum je nejsnazší i nejobtížnější zároveň, proto mě to tak baví,“ podotýká Marcela.

Hraje i pro školy

Často také s divadlem hraje pro školy nebo domovy důchodců. Mimo jiné spolek pořádal i Mikulášskou besídku pro děti v muzeu ve Vyškově.

Za ta léta strávená u divadla si Marcela odnesla spoustu zážitků. „Je jich celá řada, to se snad ani nedá všechno vyjmenovat. Nevztahují se jen na představení, ale na všechen čas strávený s kamarády, kolegy, herci a herečkami na zkouškách a na cestách po festivalech i na různých akcích,“ vypráví mladá umělkyně.

Kromě herectví ji o spoustu času denně připraví také studium na vysoké škole nebo její milovaný sport. Jezdí totiž v zimě na lyžích nebo snowboardu, v létě zase na kolečkových bruslích. Rozhodně však s hraním nechce skončit. „Chci dál hrát a bavit se při tom s kamarády a dál organizovat Trdlinky. Přesto je pro mě hraní jen koníček. Nemyslím si, že jsem natolik dobrá, že bych mohla hrát profesionálně. Ono se to sice nezdá, ale je to těžká práce,“ upozorňuje Marcela.

Dodává, že proto obdivuje třeba Sáru Haváčovou, která s ní dřív v divadle hrávala a teď studuje činohru na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. „Moc jí přeji, aby jí to vyšlo. Je talentovaná a určitě na to má,“ dodává Marcela.

Další díly seriálu Mladé talenty Vyškovska najdete ZDE

MILADA ZEMANOVÁ