VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro milovníky květeny jsou Hašky ráj

Černčín /PŘÍRODNÍ KRÁSY VYŠKOVSKA/ - Nový seriál Vyškovského deníku Rovnosti přibližuje přírodní poklady regionu. Začíná rezervací na Bučovicku

10.6.2010
SDÍLEJ:

Rezervace poblíž Černčína se rozkládá nad údolím vedoucím k Nevojicím. Rostou v ní vzácné rostliny.Foto: DENÍK/Michal Sklenář

Neuvěřitelně bohatá a vzácná flóra i zajímavá kulturní tradice se váže k rezervaci Hašky poblíž bučovické místní části Černčín. Dobře ji znají nejen milovníci přírody z této vesnice, ale i Nevojic, Bučovic, Vícemilic a dalších obcí v okolí.

Hašky jsou jakousi zvláštností v krajině Vyškovska, kterou vesměs tvoří listnaté nebo smíšené lesy, pole, často bohužel rozsáhlé lány s monokulturami, louky a sady, mnohdy už zpustlé. Odborníci je označují za pozůstatek teplomilných stepních společenstev ponticko – panonského typu. Tedy dávných stepí obvyklých třeba v oblasti dnešního Maďarska, na nichž vždy rostla zajímavá květena. Rostliny, které by jinak vypudili první průkopníci vznikajícího lesa, jako jsou borovice a břízy.

Vzácné vstavače

Jaké vzácnosti lze vlastně v příhodnou dobu, tedy zejména v dubnu a květnu, na Haškách spatřit? Například krásné vstavače, třeba vstavač vojenský, ale i další ojedinělé rostliny, jako je například bělozářka větvitá, oman srstnatý a vrbolistý, třemdava bílá, hvězdnice chlumní, koniklec velkokvětý, kozinec rakouský, zvonek sibiřský, dřín obecný, divizna brunátná, len tenkolistý a další. Celkem se na Haškách vyskytuje sto pětačtyřicet druhů cévnatých rostlin, z nichž je devatenáct chráněných.

Lidé většinou přírodu ničí, v tomto řídkém případě ji ale pomohli uchovat. Původně byly totiž na místě Hašek pastviny a sady, které lidé obhospodařovali a bránili tak stepní květenu před invazí lesa. Dnes tuto činnost nahrazují dobrovolníci s kosami. Les, konkrétně Černecký hájek, je nedaleko a hrozí, že by Hašky v budoucnu pohltil.

I když jsou Hašky proslulé hlavně díky vzácné flóře, lze tam spatřit i mnoho příslušníků živočišné říše. „Z ptactva jsem tam pozoroval krkavce, různé pěvce nebo třeba žluvu. Objevují se tam také jezevci a vzácný netopýr malý, ještěrky, z hmyzu kudlanka nábožná,“ informoval Petr Kudlička z Černčína, který se ve volných chvílích věnuje pozorování přírody.

Přírodní rezervaci Hašky československý stát vyhlásil už v roce 1982. Rokládá se na ploše necelých pěti hektarů. Veškerá fauna i flóra je tam přísně chráněná.

Poblíž Hašků se rozkládá Černecký hájek vyhlášený mezi houbaři. Z pamětihodností lze také zmínit nesmírně starou lípu. Památný strom prý kdysi poškodili už v dospělém věku Švédové za třicetileté války.

Přírodní jeviště

Hašky nemají význam jen jako oáza klidu a přírodní krása. Místní je vzpomínají i jako místo, kde se odehrávala populární ochotnická představení. Divadelní představení tam organizoval mezi místními nesmírně oblíbený řídící učitel Vítězslav Bílek, kterého později nacisté popravili za odbojovou činnost.

Podobný charakter jako Hašky mají i chráněná území v okolí, Malhotky a Roviny. Těm se ale budeme věnovat v některém z příštích dílů.

Vážení čtenáři, seriál Přírodní krásy Vyškovska najdete také v tištěné podobě každou středu ve Vyškovském deníku Rovnost.

Autor: Michal Sklenář

10.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hokejisté České republiky porazili Švýcarsko 4:1.
14

OBRAZEM: Hokejisté mají po výhře nad Švýcary jisté čtvrtfinále

Emílie Janovcová, 51 cm, 3 610 g, 14. února 2018, Vyškov, Nemocnice Vyškov
5

Novorozená miminka Vyškovska 7. týdne 2018

Brněnští komunisté si zvolili nové vedení i lídra kandidátky

Brno - Brněnští komunisté si v sobotu na městské konferenci v Brně zvolili nové vedené na další dva roky. Funkci předsedy obhájil zastupitel městské části Brno-střed Martin Říha. Jeho konkurentem byl Oldřich Duchoň.

Fotbalisté Vyškova v přípravě remizovali v druholigovým Frýdkem-Místkem

Vyškov /FOTOGALERIE/ – I druhá konfrontace s druholigovou úrovní za poslední dva víkendy dopadla pro vyškovský fotbal příznivě. MFK remizoval s Frýdkem-Místkem 1:1.

OBRAZEM: Malířka z Vyškova vyjadřuje své pocity skrz obrazy amuletů

Vyškov /FOTOGALERIE/ - Různé tvary i barvy, ale přitom jeden celek. Tak vypadají obrazy Zdenky Veršové z Vyškova, které vystavuje pod názvem Amulety v Turistickém informačním centru na Masarykově náměstí ve Vyškově. 

Sloužit pohotovost je záležitost etiky, vypráví zubař Jiří Wolf

Vyškov /ROZHOVOR/ – V oboru lékařství pracuje přes čtyřicet let a jak tvrdí, ve Vyškově byl první, kdo si otevřel soukromou praxi ve svém oboru. Známý je tak především jako zubař, má však za sebou i zhruba dvouletou zkušenost z pozice ředitele vyškovské nemocnice. Vrátit by se ale na tuto pozici vyškovský stomatolog Jiří Wolf nechtěl. „Šlo o krátkou epizodu v mém odborném životě. Další ambice na podobné posty jsem už potom neměl,“ usmívá se Wolf, který je také šéf oblastní stomatologické komory.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT