V mladém sportovním odvětví, zahrnujícím například i akrobacii, se na soutěžích startuje ve dvou směrech. Tanečním a cheerovém. „Naše skupina startuje v obou, a to v jednotlivcích, dvojicích i skupinách," říká Macharová, které patří další díl pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

Kdy a jak skupina Glitter Stars vznikla?

Sportu jsem se věnovala už od dětství a chtěla jsem v něm pokračovat i dál. Po studiích jsem sice nastoupila jako učitelka matematiky a zeměpisu na Základní škole Komenského ve Slavkově, ale touha sportovat ve mně zůstala. V roce 1995 jsem proto založila dívčí kroužek aerobiku. Často jsme se svými pódiovými skladbami vystupovaly na veřejnosti a zpestřovaly jimi různá sportovní utkání, například mistrovství České republiky v beachvolejbale.

A proč ten název?

Kvůli prezentaci na veřejnosti bylo nutné naši skupinu pojmenovat, a protože dívky vždy rády vystupovaly ve třpytivých kostýmech, v roce 1999 si zvolily název Glitter Stars.

Jak se skupina dostala od aerobiku ke sportu, kterému se věnuje dnes?

V roce 2002 jsem založila další kroužek, tentokrát sportovní gymnastiku. Tento sport je individuální a mohla jsem proto současně trénovat maximálně osm děvčat. Zájem byl ale mnohem větší, tak jsem přemýšlela, jak propojit gymnastiku s tancem, abych všechny uspokojila. Pak jsem se nakonec rozhodla oba kroužky spojit. Od roku 2010 se tak věnujeme cheerleaderingu.

Co si pod tím má vlastně laik představit?

Jedná se o kolektivní sport zahrnující tanec, skoky, akrobacii a stavění náročných lidských pyramid, kdy při sestavách dívky létají i do šestimetrové výšky.

Zmínila jste, že sportujete od dětství. Kde jste začínala?

Od pěti let jsem navštěvovala hodiny baletu, současně jsem se od sedmi let věnovala závodně sportovní gymnastice v Bučovicích. Už při studiu na gymnáziu jsem složila trenérské a rozhodcovské zkoušky a začala sbírat zkušenosti z těchto profesí. Při studiu na vysoké škole jsem pak byla členkou brněnské taneční skupiny EGO, která vybojovala přední umístění v evropských a světových soutěžích. Po skončení studií se mi podařilo získat mnoho licencí například v oblasti aerobiku, fitness, pilates, strečinku, relaxace a dalších.

Jaké byly začátky skupiny Glitter Stars? Sport, kterému se dívky pod vaším vedením věnují, přece jen není příliš známý…

Skupina zpočátku soutěžila na úrovni školních sportovních klubů a získala několik titulů Jihomoravského kraje, následovala přední umístění v republikovém finále. Po vstupu do České asociace cheerleadingu jsme mohly své síly poměřit se všemi sportovními kluby v republice. V současné době patříme mezi nejlepší týmy u nás.

Jakých ocenění se vám podařilo dosáhnout?

Dívky jsou čtyřnásobné mistryně České republiky, třikrát zvítězily na otevřeném mistrovství Evropy v Německu a získaly čtvrté místo na mistrovství Evropy. Z Paříže si děvčata odvezla čtvrté a páté místo. Za rok 2012 vybojovala skupina v pohárových soutěžích v republice dvacet medailí. Získala i ocenění Sportovní talent roku 2012 a dívky se také staly nejlepším sportovním kolektivem Slavkova u Brna. Tři členky naší skupiny postoupily do reprezentace České republiky. Je mi ctí, že v tomto českém národním týmu v letošní sezoně zabezpečuji akrobatickou přípravu.

Jak sestavujete choreografii a kde hledáte inspiraci?

Náš tým soutěží ve dvou věkových kategoriích. Juniorské choreografie sestavuji sama a inspiruji se vším, co mě obklopuje. Stačí se jen dívat, poslouchat a vnímat. Mladší kategorii připravují kolegyně Iveta Suková a Denisa Ciesarová. V individuálních disciplínách se pak na svých sestavách podílejí také samotná děvčata.

Jak se vám daří dělit čas mezi vedení skupiny a vaši práci zástupkyně ředitele na základní škole?

I když je moje práce časově náročná, skloubit se to dá. Mám totiž velkou výhodu v tom, že tréninky se konají přímo v naší škole. Jeden trvá tři hodiny a scházíme se třikrát týdně. Pokud se blíží soutěž, tak trénujeme víc. Často se tak stává, že jsem ve škole už před sedmou ráno a po sedmé večer jsem stále ještě neodešla domů. To, co dělám, mě ale moc baví a rozhodně bych neměnila.

Dá se chearleadingem uživit?

Tento sport se u nás teprve rozvíjí, takže v současné době jen těžko. Ale i přes velký nedostatek peněz v tomto odvětví je nadšení a elán všech týmů nezměrný.

Máte ještě nějaký nesplněný sen nebo cíl, za kterým jdete?

Většinu snů už jsem si splnila. Ráda bych ale ve své práci pokračovala, a proto na naší škole nově zakládáme od šestého ročníku sportovní třídu s výukou cheerleadingu.