„Myslím, že se město slušně rozvíjí, ale uspokojit nelze každého. Lidi, kteří si stěžují, by navíc kolikrát mohli udělat pro město něco dobrého, jen kdyby projevili trochu iniciativy. Třeba si uklidili kolem popelnice," shrnul například Slavkovan Antonín Mrňka.

Miluše Pokrývačová je v hodnocení současného vedení také spíše pozitivní. Oceňuje například rozšiřování mateřské školy: jak hotové, tak i plánované. „Loni se upravily prostory na Základní škole Komenského a vznikla tam školka, což já jako matka tří dětí rozhodně vítám. I v jiných ohledech neshledávám v občanské vybavenosti větší mezery," zhodnotila.

Právě s ohledem na děti ale pociťuje jiný nedostatek. „Pokud mi ve Slavkově něco chybí, určitě jsou to dětská hřiště. Jedno vzniklo na sídlišti Nádražní, ale to nestačí. Chybí mi i nějaké místo pro dětské plavání. Říkám si, že by se k tomu daly využít nějaké prostory v lázeňském domě Braun," navrhla Pokrývačová.

Zdeněk Hrda naopak připomněl, že některé záměry, o kterých vedení města hovořilo už před lety, jsou stále daleko ke svému uskutečnění. „Například se hodně mluvilo o tom, že by se vedle radnice postavila nová budova, do které by se přestěhovala knihovna ze zámku. Zatím k tomu ale nedošlo," poukázal Hrda.

Spolek proti stavbě

Jinak je ale s prací rady a zastupitelstva spokojený. „Na zámku se odvedlo v posledních letech hodně práce. I jinde ve městě se pořád něco opravuje," chválil Hrda.

Méně smířlivý je Petr Navrátil. Nelíbí se mu především to, jak se město staví k životnímu prostředí. Proto se spolu s několika jinými rozhodl v prosinci minulého roku založit Slavkovský ochranářský spolek. „Oprávněné obavy v nás vzbuzuje především necitlivé rozšiřování výstavby ohrožující přírodu v našem městě a okolí," uvedl tehdy.

Za jeden z důvodů vzniku spolku označil loňské rozhodnutí zastupitelstva, které umožnilo developerské firmě Mirror stavět v aktivní záplavové zóně. „Sice jsme se stali účastníky stavebního řízení, ale spousta informací se k nám dostávala pozdě a nestačili jsme se k nim vyjadřovat. Jako by město nechtělo, aby se o této problematické lokalitě moc mluvilo. Přál bych si, aby u ní mělo vedení radnice takový zájem seznamovat veřejnost s fakty, jako je tomu u Kounicova dvora," nastínil Navrátil.

Od nového zastupitelstva očekává větší zaměření na životní prostředí a také vstřícnost k samotnému spolku. Už delší dobu například s vedením řeší možnost vyhlášení chráněného území v lokalitě mokřadů u cukrovaru. „Dlouhodobě tam děláme průzkum a zjistili jsme, že se tam nachází několik vzácných druhů fauny. Záměr vyhlásit v místě chráněnou oblast ale současná rada odložila. Nezbývá než doufat, že ta další už ve věci podnikne nějaké určité kroky," přál si Navrátil.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.

Voda neohrozí. Ale vadí stav cest
Slavkov u Brna - V posledních letech plynuly díky podpoře dotačních programů velké částky například do slavkovského zámku. Rezervy současné vedení Slavkova u Brna naopak vidí v místních cestách.
ROZŠÍŘENÍ ŠKOLKY. Vedení města si pochvaluje zvýšení kapacity mateřinky. „V roce 2011 jsme v areálu Základní školy Komenského nechali stavebními úpravami za asi pětadvacet milionů korun rozšířit kapacitu školky na celkem dvě stě osm dětí. Považuji to za nejdůležitější projekt v minulém volebním období," zhodnotil starosta Ivan Charvát.
PROTI POVODNÍM. Povodeň v roce 2010 zatopila ve městě řadu rodinných domů a strhla zámeckou zeď. „Proto pokládám za velmi důležité i vybudování druhé etapy protipovodňových opatření, které město chrání proti vodám z Prostředníčku," řekl Charvát.
STAVBA UZLU. Současné vedení města oceňuje značnou podporu Regionálního operačního programu Jihovýchod. „Díky němu jsme mohli nechat upravit předzámčí za účelem vytvoření Napoleonské expozice a také výstavbu přestupního uzlu u vlakového nádraží," vyzdvihl starosta.
ŠPATNÉ CESTY. Problémy působí Slavkovanům stav některých místních cest. „Zatím se nám nepodařilo více se věnovat jejich obnově a vytvoření zařízení pro zajištění odvodu extravilánových dešťových vod na severu města. V budoucnu by se vedení mělo zaměřit i na stavbu cyklostezek," dodal Charvát.

Školku stačí rozšířit, říká většina

Slavkov u Brna - Rozšiřování Slavkova u Brna vyvolává obavy o dostatek míst ve školkách. Redakce Vyškovského deníku Rovnost proto lídrům položila společnou otázku:

Měla by ve Slavkově vzniknout nová školka?

„Za každou cenu stavět školku není nutné. Lepší je elasticky uzpůsobovat současné prostory."
Michal Boudný, ČSSD

„Zatím pracujeme se záměrem rozšíření školky Zvídálek o osmadvacet míst. V případě potřeby je pak v územním plánu vymezená lokalita pro výstavbu nové školky."
Ivan Charvát, ODS

„Celá nová budova není nutná, stačí pouze přístavba k současné, aby pokryla nynější silné ročníky. Demografická křivka půjde dolů."
Vladimír Soukop, Nestraníci

„Ano, pokud na to budou dotace. Máme ale i rezervy na Základní škole Komenského."
Marie Jedličková, KDU-ČSL

„Není to nutné. V posledním roce se do školky dostaly všechny tříleté děti. Ze studií ředitelů vyplývá, že postačí rozšíření stávající školky."
Libor Eliáš, TOP 09

„Výstavba nové školky není aktuální, postačí rozšíření současných zařízení."
Věra Křivánková, KSČM

„Míst pro děti není dostatek. Nová školka by určitě měla vzniknout."
Dagmar Živníčková, ANO

„Nemám informace o počtu dětí, ale kdyby se taková potřeba ukázala, nebyl bych proti."
Bronislav Urbanec, RSČMS