VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slavkované chtějí hřiště, chválí opravy zámku

Slavkov u Brna /INVENTURA DENÍKU ROVNOST/ - Vedení Slavkova u Brna se v posledním roce muselo zabývat několika problémy, které přejdou i na nové zastupitelstvo a radu. Předně je tu spor okolo napoleonské expozice v konírnách slavkovského zámku nebo plánovaná výstavba bytového komplexu v Kounicově dvoře, která zvedla vlnu nevole u místních obyvatel a vyústila v petici s dvěma sty šedesáti podpisy. Řada obyvatel je ale s podobou města spokojená a spatřuje spíš menší nedostatky.

22.9.2014
SDÍLEJ:

Radnice ve Slavkově u Brna - ilustrační foto.Foto: DENÍK/Michal Kočí

„Myslím, že se město slušně rozvíjí, ale uspokojit nelze každého. Lidi, kteří si stěžují, by navíc kolikrát mohli udělat pro město něco dobrého, jen kdyby projevili trochu iniciativy. Třeba si uklidili kolem popelnice," shrnul například Slavkovan Antonín Mrňka.

Miluše Pokrývačová je v hodnocení současného vedení také spíše pozitivní. Oceňuje například rozšiřování mateřské školy: jak hotové, tak i plánované. „Loni se upravily prostory na Základní škole Komenského a vznikla tam školka, což já jako matka tří dětí rozhodně vítám. I v jiných ohledech neshledávám v občanské vybavenosti větší mezery," zhodnotila.

Právě s ohledem na děti ale pociťuje jiný nedostatek. „Pokud mi ve Slavkově něco chybí, určitě jsou to dětská hřiště. Jedno vzniklo na sídlišti Nádražní, ale to nestačí. Chybí mi i nějaké místo pro dětské plavání. Říkám si, že by se k tomu daly využít nějaké prostory v lázeňském domě Braun," navrhla Pokrývačová.

Zdeněk Hrda naopak připomněl, že některé záměry, o kterých vedení města hovořilo už před lety, jsou stále daleko ke svému uskutečnění. „Například se hodně mluvilo o tom, že by se vedle radnice postavila nová budova, do které by se přestěhovala knihovna ze zámku. Zatím k tomu ale nedošlo," poukázal Hrda.

Spolek proti stavbě

Jinak je ale s prací rady a zastupitelstva spokojený. „Na zámku se odvedlo v posledních letech hodně práce. I jinde ve městě se pořád něco opravuje," chválil Hrda.

Méně smířlivý je Petr Navrátil. Nelíbí se mu především to, jak se město staví k životnímu prostředí. Proto se spolu s několika jinými rozhodl v prosinci minulého roku založit Slavkovský ochranářský spolek. „Oprávněné obavy v nás vzbuzuje především necitlivé rozšiřování výstavby ohrožující přírodu v našem městě a okolí," uvedl tehdy.

Za jeden z důvodů vzniku spolku označil loňské rozhodnutí zastupitelstva, které umožnilo developerské firmě Mirror stavět v aktivní záplavové zóně. „Sice jsme se stali účastníky stavebního řízení, ale spousta informací se k nám dostávala pozdě a nestačili jsme se k nim vyjadřovat. Jako by město nechtělo, aby se o této problematické lokalitě moc mluvilo. Přál bych si, aby u ní mělo vedení radnice takový zájem seznamovat veřejnost s fakty, jako je tomu u Kounicova dvora," nastínil Navrátil.

Od nového zastupitelstva očekává větší zaměření na životní prostředí a také vstřícnost k samotnému spolku. Už delší dobu například s vedením řeší možnost vyhlášení chráněného území v lokalitě mokřadů u cukrovaru. „Dlouhodobě tam děláme průzkum a zjistili jsme, že se tam nachází několik vzácných druhů fauny. Záměr vyhlásit v místě chráněnou oblast ale současná rada odložila. Nezbývá než doufat, že ta další už ve věci podnikne nějaké určité kroky," přál si Navrátil.

Pro zvětšení klikněte.

PRO ZVĚTŠENÍ KLIKNĚTE.

Voda neohrozí. Ale vadí stav cest
Slavkov u Brna - V posledních letech plynuly díky podpoře dotačních programů velké částky například do slavkovského zámku. Rezervy současné vedení Slavkova u Brna naopak vidí v místních cestách.
ROZŠÍŘENÍ ŠKOLKY. Vedení města si pochvaluje zvýšení kapacity mateřinky. „V roce 2011 jsme v areálu Základní školy Komenského nechali stavebními úpravami za asi pětadvacet milionů korun rozšířit kapacitu školky na celkem dvě stě osm dětí. Považuji to za nejdůležitější projekt v minulém volebním období," zhodnotil starosta Ivan Charvát.
PROTI POVODNÍM. Povodeň v roce 2010 zatopila ve městě řadu rodinných domů a strhla zámeckou zeď. „Proto pokládám za velmi důležité i vybudování druhé etapy protipovodňových opatření, které město chrání proti vodám z Prostředníčku," řekl Charvát.
STAVBA UZLU. Současné vedení města oceňuje značnou podporu Regionálního operačního programu Jihovýchod. „Díky němu jsme mohli nechat upravit předzámčí za účelem vytvoření Napoleonské expozice a také výstavbu přestupního uzlu u vlakového nádraží," vyzdvihl starosta.
ŠPATNÉ CESTY. Problémy působí Slavkovanům stav některých místních cest. „Zatím se nám nepodařilo více se věnovat jejich obnově a vytvoření zařízení pro zajištění odvodu extravilánových dešťových vod na severu města. V budoucnu by se vedení mělo zaměřit i na stavbu cyklostezek," dodal Charvát.

Školku stačí rozšířit, říká většina

Slavkov u Brna - Rozšiřování Slavkova u Brna vyvolává obavy o dostatek míst ve školkách. Redakce Vyškovského deníku Rovnost proto lídrům položila společnou otázku:

Měla by ve Slavkově vzniknout nová školka?

„Za každou cenu stavět školku není nutné. Lepší je elasticky uzpůsobovat současné prostory."
Michal Boudný, ČSSD

„Zatím pracujeme se záměrem rozšíření školky Zvídálek o osmadvacet míst. V případě potřeby je pak v územním plánu vymezená lokalita pro výstavbu nové školky."
Ivan Charvát, ODS

„Celá nová budova není nutná, stačí pouze přístavba k současné, aby pokryla nynější silné ročníky. Demografická křivka půjde dolů."
Vladimír Soukop, Nestraníci

„Ano, pokud na to budou dotace. Máme ale i rezervy na Základní škole Komenského."
Marie Jedličková, KDU-ČSL

„Není to nutné. V posledním roce se do školky dostaly všechny tříleté děti. Ze studií ředitelů vyplývá, že postačí rozšíření stávající školky."
Libor Eliáš, TOP 09

„Výstavba nové školky není aktuální, postačí rozšíření současných zařízení."
Věra Křivánková, KSČM

„Míst pro děti není dostatek. Nová školka by určitě měla vzniknout."
Dagmar Živníčková, ANO

„Nemám informace o počtu dětí, ale kdyby se taková potřeba ukázala, nebyl bych proti."
Bronislav Urbanec, RSČMS

Autor: Adam Hrbáč

22.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 17 000 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Pracovník údržby+odvozy vozidel. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, ŘP sk. B, osvědčení vyhlášky 50/1978, pracovitost, pečlivost, zodpovědnost a spolehlivost, Popis práce: PP na dobu určitou 12 měsíců s možností prodloužení na dobu neurčitou, vhodné i pro OZP, údržba objektů a venkovních ploch, dovozy a odvozy vozidel zákazníků, ostatní pomocné práce, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na obědy , Kontakt: Lefnerová Renáta, tel.: 728 209 411, 9-15 hod, e-mail: renata.lefnerova@autobayer.cz. Pracoviště: Auto - bayer, s.r.o., Bučovická, č.p. 299, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Renáta Lefnerová, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 14 330 Kč

Pomocní kuchaři Pomocná síla do kuchyně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14330 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, čistotnost, Popis práce: PP na dobu neurčitou, směnnost dle domluvy, práce i o víkendech, Kontakt: Hekelová Alena, tel.: 515 143 020, e-mail: hekelova@socialnisluzbyvyskov.info. Pracoviště: Sociální služby vyškov, příspěvková organizace, Polní, č.p. 252, 682 01 Vyškov 1. Informace: Alena Hekelová, +420 515 143 020.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 23 000 Kč

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Pracovník v truhlářské dílně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, chuť učit se novým věcem, ŘP sk. B, schopnost týmové práce, spolehlivost, zodpovědnost, pečlivost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, vhodné i pro absolventy, manuální práce v truhlářské dílně, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: příspěvky na dopravu, stravné, pracovní oděv a obuv, KONTAKT: Křížová Petra, tel.: 602 535 600, 6-19 hod, e-mail: petra@jimara.cz. Pracoviště: Jimara s.r.o., Ždánská, č.p. 219, 685 01 Bučovice. Informace: Petra Křížová, +420 602 535 600.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, přesnost, orientace ve výkresové dokumentaci, dobrý zdravotní stav, Popis práce: PP na dobu určitou 1 rok, svařování TIG/MIG/MAG, materiál 1,2 až 2 mm - černý plech, nerez, mořená nerez, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, jídelna v závodě, moderní prostředí, Kontakt: Durajová Petra Ing., tel.: 517 300 161, 7-15 hod, e-mail: pdurajova@edpsro.cz nebo osobně na adrese Komořany 146. Pracoviště: European data project s.r.o. - rousínov, Mlékařská, č.p. 841, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, +420 517 300 161.


Den Země bavil v sobotu děti i dospělé na Kraví hoře.

Pohladí zvířata, zasadí strom. Lidé na jižní Moravě oslaví Den Země

Ilustrační foto.

Komín nebo střecha. Stará hasička dostane i nová vrata

Na dálnici hořelo auto, nejspíš kvůli technické závadě

Topolany – Na 235. kilometru dálnice D1 u Topolan začalo hořet auto. Na místo dojeli hasiči a požár hasili dvěma vodními proudy. „Podobné požáry většinou vznikají kvůli nějaké technické závadě auta,“ vysvětlil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Akrobacie s hlavou v kanálu, záchrana bobra a pohřeb motorkáře: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. dubna 2018.

Jak se dostat k obchodu? Přechod v Bučovicích je nebezpečný

Vyškovsko, Blanensko – Cestu Marie Dokoupilové z Bučovic za nákupy provází obavy. Hlavně kvůli řidičům, kteří při odbočování na parkoviště k obchodu Penny Market přehlíží přechod pro chodce. „Už několikrát se mi stalo, že auta jezdí sem a tam a nerespektují přechod, vůbec se na chodce nedívají,“ postěžovala si žena.

Je libo infrasaunu či masáže? Bučovický bazén rozšíří nabídku, vyberou ji lidé

Bučovice - Solná jeskyně, parní sauna, zastřešení ochlazovacího bazénu nebo akustické odhlučnění. Takové možnosti vylepšení krytého bazénu v Bučovicích na Vyškovsku nabízí lidem tamní radnice.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT