VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stryjová: Národní hrdost má stále svůj význam

Račice /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ – Na kontě má deset knížek převážně s regionální tematikou, další má zrovna rozpracovanou. Vyškovsko je podle ní specifické především krásnou přírodou a krajinou bohatou na historické památky. „Jde mi o to, přiblížit mladým lidem nenásilnou formou historii zajímavých míst jejich kraje,” svěřuje se spisovatelka Dagmar Stryjová z Račic.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Spisovatelka Dagmar Stryjová z Račic.Foto: archiv Dagmar Stryjové

Ta se představuje v dalším díle pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

Jste mezi lidmi známá hlavně díky vydání několika knih. Kolik jich do současnosti bylo?
Zatím deset. Mimo to jsem se na čtyřech dalších podílela jako spoluautor. Většina z nich se týká historie obcí, ale troufla jsem si napsat i životopisnou knížku o našem velkém rodákovi olympijském vítězi ve cvičení na kruzích v roce 1936 na olympiádě v Berlíně Aloisi Hudcovi. Napsala jsem také řadu článků zabývajících se historií své rodné obce, a několik studií pro odborné časopisy.

Pracujete v současné době na nějaké nové publikaci?
Ano. U příležitosti nadcházejícího sedmistého výročí dobývaní hradu Račice králem Janem Lucemburských mám pro příští rok z poloviny rozpracovanou knížku o jeho tehdejším majiteli Friduši z Linavy. Teď jsem však musela práci nad knížkou na pár týdnů přerušit, protože jedno z olomouckých vydavatelství mne požádalo o zpracování několika článků z Vyškovska pro nové číslo Hanáckého kalendáře.

Co bude obsahem nové knížky?
Ráda bych v ní poněkud poopravila léty zažité tvrzení, že Friduš z Linavy byl pouhým loupeživým lapkou, a přiblížila osobnost tohoto rozporuplného rytíře čtenářům i z trochu jiného úhlu pohledu. Vše totiž spíše nasvědčuje tomu, že Friduš z Linavy byl jedním z vůdců moravské opozice proti králi Janu Lucemburskému a hrad Račice jedním z center tohoto odboje.

Vaše knížky se zaměřují převážně na region. Neměla jste někdy ambice přesáhnout regionální hranice a zaměřit se na něco většího?
Myslím, že knížka o Aloisi Hudcovi už toho tak trochu dosáhla. Vždyť právě Hudcova osobnost daleko přesahuje hranice našeho regionu, protože významně pozvedla prestiž naší republiky v tehdejší Evropě i ve světě. Za situace, která v roce 1936 v sousedním Německu panovala, nebylo jistě lehké dosáhnout tak závratného úspěchu. Co se týká přesažení regionálních hranic, mám v ohni i další želízko. Ráda bych také napsala knížku o lékaři Jaromíru von Mundym, který strávil celé své dětství i mládi na račickém zámku a z historie je známý jako spoluzakladatel světové organizace Červený kříž a zakladatel Červeného půlměsíce. Jako lékař stál také v Rakousku u zrodu císařské vojenské sanitní služby a položil základy modernímu rakouskému lékařskému záchrannému systému.

Čím je podle vás vyškovský region specifický?
Myslím si, že v případě Vyškovska je to především krásná příroda a nádherná krajina bohatá na řadu historických památek. Vždyť stačí jen vystoupat na rozhlednu Chocholík u Drnovic a rázem máte před sebou celé Vyškovsko jako na dlani. A co se týká Račic, ty jsou přímo neodmyslitelnou součástí tohoto kraje. Jsou místem, kudy po celá staletí kráčela historie a občas malým drápkem zasáhla i do české a vysoké evropské politiky. A proto je mi tak trochu líto, že se tato několik století dlouhá a na události velmi bohatá historie minulému vedení smrskla na padesát let společné existence Račic s Pístovicemi, s nimiž byl bývalý městys sloučený v jednu obec v roce 1960.

Takže podle vás se historie Račic momentálně zanedbává?
Myslím si, že ano. Vždyť loni byla týden před komunálními volbami uspořádaná mohutná oslava společné existence obou sloučených obcí, zatímco na 780 let samostatné existence Račic se dva roky předtím jaksi úplně pozapomnělo. Bez jakékoliv odezvy zůstala v uplynulých dvou volebních obdobích i snaha lidí přesvědčit vedení obce, aby požádalo o navrácení historického označení městys, kterým se Račice v minulosti pyšnily. A tak nezbývá než věřit, že nově zvolené vedení obce bude v tomto směru o mnoho vstřícnější.

V jedné z vašich knih jste se věnovala právě Račicím, když jste sbírala pověsti z okolí. Nepřipadáte si někdy jako Karel Jaromír Erben nebo Božena Němcová?
Oba tvořili v trochu jiné době, než je ta dnešní. Tehdy šlo především o povzbuzení národní hrdosti a podporu vlastenectví. Dnes, kdy starých pamětníků ubývá a mládež a střední generace vlivem televize, počítačů a dalších vymožeností moderní doby postupně ztrácí zájem o dřívější hodnoty, jde především o to, přiblížit jim zajímavou a nenásilnou formou historii zajímavých míst jejich rodného kraje a naučit je rozumět historii a hledat v ní poučení pro budoucnost.

Pokud jde o historii rodného kraje, v médiích je teď hodně diskutovaná otázka výuky vlastenectví na školách, se kterou přišel ministr školství Josef Dobeš. Myslíte, že něco takového české školství a česká společnost potřebuje?
V dnešním stále více a více se globalizujícím světě má národní hrdost stále svůj význam. Chybí vzory, kterých by si mládež vážila a které by se snažila napodobovat. A i když řada lidí s některými názory pana ministra polemizuje, myslím si, že právě výchova k národní hrdosti by měla mít při výchově mladé generace své pevné místo. V tomto směru bychom se mnohému mohli přiučit například od Američanů, kteří národní hrdost i vědecké úspěchy propagují téměř ve všech oblastech jejich života. Důležitou úlohu by při tom měla hrát spolu se školou i rodina a média.

Autor: Markéta Forró

18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní montážní dělníci Pomocný montážní dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, dobrý zdravotní stav, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, pomocné práce při montáži a demontáži a kompletaci, manipulace s břemeny, KONTAKT: Durajová Petra Ing., tel.: 517 300 161, e-mail: pdurajova@edpsro.cz nebo Věra Ryšánková, tel: 517 300 160, e-mail: vrysankova@edpsro.cz. Pracoviště: European data project s.r.o. - komořany, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, +420 517 300 161. Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 50 000 Kč Vedoucí v oblasti administrativních agend Manažer/ka týmu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 80000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou nebo vyšší, zkušenosti s vedením obchodního týmu, prokazatelné obchodní úspěchy a profesionální přístup, rozhodnost, samostatnost a loajalita, chuť, zkušenost a cíl řídit kvalitní a úspěšný obchodní tým, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, řízení obchodního týmu konzultantů, nastavení a sledování personálních procesů v týmu, realizace obchodních případů v dané oblasti působnosti týmu, jednání s VIP klienty a firemními zákazníky, aktivní budování image firmy, KONTAKT: Křetínský Jan, tel: 725 488 582, 10-17 hod, tereza.lanova@bcas.cz. Pracoviště: Jan křetínský 001, Jana Šoupala, č.p. 491, 682 01 Vyškov 1. Informace: Jan Křetínský, . Gastronomie - Gastronomie Barman, výčepní 17 000 Kč Barmani Barman/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, praxe není vyžadována, Popis práce: PP na dobu určitou s možností prodloužení, po domluvě možnost zkráceného úvazku, vhodné i pro absolventy, jedná se o noční provoz, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: možnost přespání , Kontakt: Michaela Naller, tel: 774 774 432. Pracoviště: Gastrotrack s.r.o., Rudé armády, č.p. 586, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Michaela Naller, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Optometrista 30 000 Kč Optometristé Optometrista/tka. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ, ŘP sk. B, chuť učit se novému, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, úvazek možno plný nebo zkrácený, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: podíl z tržeb, k dispozici služební auto, dobrý kolektiv, KONTAKT: Dvorský Petr, e-mail: dvorsky@droptik.cz v případě zájmu zasílejte životopisy na uvedený e-mail. Pracoviště: Dr. optik moravia s.r.o. - vyškov, Masarykovo náměstí, č.p. 66, 682 01 Vyškov 1. Informace: Petr Dvorský, +420 603 161 881.

Soud kvůli dráze ve Vážanech nad Litavou je u konce.
AKTUALIZOVÁNO

Kauza motokrosové dráhy: škoda 40 milionů, spolek bez majetku přijde o pozemky

Ilustrační foto.

Na jižní Moravu přichází sníh. První vločky lidé spatřili už v neděli

Koncert světových muzikálů. Slavní Bídníci, Mozart i Carmen zavítali do Bučovic

Bučovice /REPORTÁŽ/ - Je nedělní podvečer. Venku začínají padat první sněhové vločky a nepříjemná zima nutí lidi směřující do kina Brigáda zrychlit krok, aby byli co nejdříve v sále. Teplo však není hlavním důvodem jejich spěchu. Za několik málo minut začíná totiž koncert ze světových muzikálů. „Koncert pořádáme už několik let, většinou však na jaře. Tento rok jsme ho zařadili do série Bučovický podzim a proto se koná až v listopadu,“ uvádí organizátorka Martina Hašková.

Rozváží knížky až do pohodlí domova. Zájemci se můžou stále hlásit

Vyškov – Nechat si doručit knihy až do domu můžou čtenáři registrovaní u vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka.

SLEDUJEME ON-LINE

Sledujte ONLINE: Třetí ročník Diskuze s hejtmanem Šimkem o směřování kraje

Brno – Rok 2018 je pro vedení kraje rokem půlení. Co se mu zatím povedlo? Jak bude kraj bojovat se změnou klimatu, jíž jsme právě svědky? Jak se bude snažit předcházet suchu nebo zmírňovat jeho dopady? Je to vůbec možné? A co na to starostové, zemědělci nebo vinaři? A také, jak se kraji daří pomáhat s proměnou vytápění v domácnostech a jaký to má vliv na životní prostředí? To jsou hlavní témata úterní panelové diskuze s jihomoravským hejtmanem Bohumilem Šimkem, kterou sledujeme online na našem webu od půl deváté dopoledne.

Vlajka z tisíců klíčů a poslední služba šedesátileté tramvaje: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 17. až 18. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT