VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stryjová: Národní hrdost má stále svůj význam

Račice /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ – Na kontě má deset knížek převážně s regionální tematikou, další má zrovna rozpracovanou. Vyškovsko je podle ní specifické především krásnou přírodou a krajinou bohatou na historické památky. „Jde mi o to, přiblížit mladým lidem nenásilnou formou historii zajímavých míst jejich kraje,” svěřuje se spisovatelka Dagmar Stryjová z Račic.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Spisovatelka Dagmar Stryjová z Račic.Foto: archiv Dagmar Stryjové

Ta se představuje v dalším díle pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

Jste mezi lidmi známá hlavně díky vydání několika knih. Kolik jich do současnosti bylo?
Zatím deset. Mimo to jsem se na čtyřech dalších podílela jako spoluautor. Většina z nich se týká historie obcí, ale troufla jsem si napsat i životopisnou knížku o našem velkém rodákovi olympijském vítězi ve cvičení na kruzích v roce 1936 na olympiádě v Berlíně Aloisi Hudcovi. Napsala jsem také řadu článků zabývajících se historií své rodné obce, a několik studií pro odborné časopisy.

Pracujete v současné době na nějaké nové publikaci?
Ano. U příležitosti nadcházejícího sedmistého výročí dobývaní hradu Račice králem Janem Lucemburských mám pro příští rok z poloviny rozpracovanou knížku o jeho tehdejším majiteli Friduši z Linavy. Teď jsem však musela práci nad knížkou na pár týdnů přerušit, protože jedno z olomouckých vydavatelství mne požádalo o zpracování několika článků z Vyškovska pro nové číslo Hanáckého kalendáře.

Co bude obsahem nové knížky?
Ráda bych v ní poněkud poopravila léty zažité tvrzení, že Friduš z Linavy byl pouhým loupeživým lapkou, a přiblížila osobnost tohoto rozporuplného rytíře čtenářům i z trochu jiného úhlu pohledu. Vše totiž spíše nasvědčuje tomu, že Friduš z Linavy byl jedním z vůdců moravské opozice proti králi Janu Lucemburskému a hrad Račice jedním z center tohoto odboje.

Vaše knížky se zaměřují převážně na region. Neměla jste někdy ambice přesáhnout regionální hranice a zaměřit se na něco většího?
Myslím, že knížka o Aloisi Hudcovi už toho tak trochu dosáhla. Vždyť právě Hudcova osobnost daleko přesahuje hranice našeho regionu, protože významně pozvedla prestiž naší republiky v tehdejší Evropě i ve světě. Za situace, která v roce 1936 v sousedním Německu panovala, nebylo jistě lehké dosáhnout tak závratného úspěchu. Co se týká přesažení regionálních hranic, mám v ohni i další želízko. Ráda bych také napsala knížku o lékaři Jaromíru von Mundym, který strávil celé své dětství i mládi na račickém zámku a z historie je známý jako spoluzakladatel světové organizace Červený kříž a zakladatel Červeného půlměsíce. Jako lékař stál také v Rakousku u zrodu císařské vojenské sanitní služby a položil základy modernímu rakouskému lékařskému záchrannému systému.

Čím je podle vás vyškovský region specifický?
Myslím si, že v případě Vyškovska je to především krásná příroda a nádherná krajina bohatá na řadu historických památek. Vždyť stačí jen vystoupat na rozhlednu Chocholík u Drnovic a rázem máte před sebou celé Vyškovsko jako na dlani. A co se týká Račic, ty jsou přímo neodmyslitelnou součástí tohoto kraje. Jsou místem, kudy po celá staletí kráčela historie a občas malým drápkem zasáhla i do české a vysoké evropské politiky. A proto je mi tak trochu líto, že se tato několik století dlouhá a na události velmi bohatá historie minulému vedení smrskla na padesát let společné existence Račic s Pístovicemi, s nimiž byl bývalý městys sloučený v jednu obec v roce 1960.

Takže podle vás se historie Račic momentálně zanedbává?
Myslím si, že ano. Vždyť loni byla týden před komunálními volbami uspořádaná mohutná oslava společné existence obou sloučených obcí, zatímco na 780 let samostatné existence Račic se dva roky předtím jaksi úplně pozapomnělo. Bez jakékoliv odezvy zůstala v uplynulých dvou volebních obdobích i snaha lidí přesvědčit vedení obce, aby požádalo o navrácení historického označení městys, kterým se Račice v minulosti pyšnily. A tak nezbývá než věřit, že nově zvolené vedení obce bude v tomto směru o mnoho vstřícnější.

V jedné z vašich knih jste se věnovala právě Račicím, když jste sbírala pověsti z okolí. Nepřipadáte si někdy jako Karel Jaromír Erben nebo Božena Němcová?
Oba tvořili v trochu jiné době, než je ta dnešní. Tehdy šlo především o povzbuzení národní hrdosti a podporu vlastenectví. Dnes, kdy starých pamětníků ubývá a mládež a střední generace vlivem televize, počítačů a dalších vymožeností moderní doby postupně ztrácí zájem o dřívější hodnoty, jde především o to, přiblížit jim zajímavou a nenásilnou formou historii zajímavých míst jejich rodného kraje a naučit je rozumět historii a hledat v ní poučení pro budoucnost.

Pokud jde o historii rodného kraje, v médiích je teď hodně diskutovaná otázka výuky vlastenectví na školách, se kterou přišel ministr školství Josef Dobeš. Myslíte, že něco takového české školství a česká společnost potřebuje?
V dnešním stále více a více se globalizujícím světě má národní hrdost stále svůj význam. Chybí vzory, kterých by si mládež vážila a které by se snažila napodobovat. A i když řada lidí s některými názory pana ministra polemizuje, myslím si, že právě výchova k národní hrdosti by měla mít při výchově mladé generace své pevné místo. V tomto směru bychom se mnohému mohli přiučit například od Američanů, kteří národní hrdost i vědecké úspěchy propagují téměř ve všech oblastech jejich života. Důležitou úlohu by při tom měla hrát spolu se školou i rodina a média.

Autor: Markéta Forró

18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 87 Kč

Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 87.6 kč, mzda max. 96.4 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, ŘP sk. B a svářečský průkaz podmínkou, ŘP sk. T, C, strojnický průkaz výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, nástup možný ihned, Zaměstnavatel nabízí: podnikové stravování, 25 dní dovolené, výkonostní prémie, podnikové rekreační zařízení, prémie, Kontakt: Hana Kabilková, tel: 517 353 216, Lenka Sedláčková, tel: 773 310 021, Po-Pá 7-14 hod, e-mail: info@zemspoldrnovice.cz. Pracoviště: Zemědělská společnost drnovice, a.s., 683 04 Drnovice. Informace: Lenka Sedláčková, +420 773 310 021.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 17 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Požadavky: vzdělání nižší střední odborné, znalost jazyka: angličtina, hindština, znalost v oblasti zpracování kovů: vrtání, závitování, broušení , Kontakt: Ferencová Michaela, DiS., tel.: 601 082 977, e-mail: michaela.ferencova@liko-s.cz. Pracoviště: Liko-s, a.s., U Splavu, č.p. 1419, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Michaela Ferencová, +420 601 082 977.

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 24 000 Kč

Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér junior. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou/VŠ technického směru, znalost SOLID WORKS, znalost Microsoft Office, technické myšlení, schopnost ýtmové práce, zodpovědnost, kreativita, samostatnost, časová flexibilita, ochota učit se novým věcem, ŘP sk. B, výhodou: praxe v oblasti konstrukce, manuální zručnost, znalost AJ, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vývoj, konstrukce, design, prototypování a zpracování technické dokumentace produktů, jedná se převáně o vybavení maloobchodních prodejen značek Adidas, Nike, Puma, Calvin Klein, Guess, North Face, Samsung a další, komunikace v souvislosti s produktem v rámci firmy, s dodavateli i s klientem, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: práce v rozvíjející se společnosti, mzda dle zkušeností a přístupu k práci, možnost profesního růstu, příspěvek na životní pojištění, 5 týdnů dovolené, vzdělávací školení, KONTAKT: Vidlák Pavel Ing., tel.: 777 181 824, e-mail: pavel.vidlak@vimpex.cz. Pracoviště: Vimpex group s.r.o., 683 54 Otnice. Informace: Pavel Vidlák, +420 777 181 824.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 20 000 Kč

Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka v oblasti předškolní výchovy. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, vhodné i pro absolventy, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: jsme zavedenou, dobře vybavenou mateřskou školou, uchazečům nabízíme možnost dalšího profesního rozvoje, KONTAKT: Vejdová Tereza Mgr., tel.: 517 371 332, e-mail: msr.info@seznam.cz. Pracoviště: Mateřská škola rousínov, Habrovanská, č.p. 328, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Tereza Vejdová, +420 517 371 332.


Bitva o Brno.

Udatní obránci zachrání Brno před Švédy, muzikant Záviš zazpívá Pod parou

Celníci odhalili "smečku" pěstitelů marihuany. Našli u nich i extázi a samopal
15

Celníci odhalili "smečku" pěstitelů marihuany. Našli u nich i extázi a samopal

Při výkopech porušili potrubí. V Nemoticích začal unikat plyn

Nemotice – Pravděpodobně kvůli výkopovým pracím museli v pátek ráno před osmou hodinou do Nemotic hasiči. Z potrubí totiž začal unikat plyn.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Vyschla řeka, dochází voda ve studnách. Nejsušší obcí jsou Ivanovice na Hané

Jižní Morava /ANKETA/ – Pokud chce zalévat zahrádku, musí Žaneta Krňáková z Ivanovic na Hané použít pitnou vodu. „Studna nám vyschla,“ řekla žena. Všimla si i seschlé zeleně a vyprahlého potoka. „V kačáku i v potoce ubyla voda. Stromy a keře jsou úplně suché,“ přiblížila.

Do Rakouska? Stále častěji za prací než za přáteli a zábavou

Jižní Morava, Rakousko – Weinviertel potká Česko. Tak se jmenovala akce v rakouském Mistelbachu, která měla za cíl prohloubit vztahy mezi Rakušany a Čechy zejména z přilehlého Břeclavska. Odtamtud ale do muzea v rakouském městě ležícím nedaleko za hranicemi dorazili v úterý večer jen jednotlivci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT