VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stryjová: Národní hrdost má stále svůj význam

Račice /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ – Na kontě má deset knížek převážně s regionální tematikou, další má zrovna rozpracovanou. Vyškovsko je podle ní specifické především krásnou přírodou a krajinou bohatou na historické památky. „Jde mi o to, přiblížit mladým lidem nenásilnou formou historii zajímavých míst jejich kraje,” svěřuje se spisovatelka Dagmar Stryjová z Račic.

18.10.2011
SDÍLEJ:

Spisovatelka Dagmar Stryjová z Račic.Foto: archiv Dagmar Stryjové

Ta se představuje v dalším díle pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnosti Osobnost Vyškovska.

Jste mezi lidmi známá hlavně díky vydání několika knih. Kolik jich do současnosti bylo?
Zatím deset. Mimo to jsem se na čtyřech dalších podílela jako spoluautor. Většina z nich se týká historie obcí, ale troufla jsem si napsat i životopisnou knížku o našem velkém rodákovi olympijském vítězi ve cvičení na kruzích v roce 1936 na olympiádě v Berlíně Aloisi Hudcovi. Napsala jsem také řadu článků zabývajících se historií své rodné obce, a několik studií pro odborné časopisy.

Pracujete v současné době na nějaké nové publikaci?
Ano. U příležitosti nadcházejícího sedmistého výročí dobývaní hradu Račice králem Janem Lucemburských mám pro příští rok z poloviny rozpracovanou knížku o jeho tehdejším majiteli Friduši z Linavy. Teď jsem však musela práci nad knížkou na pár týdnů přerušit, protože jedno z olomouckých vydavatelství mne požádalo o zpracování několika článků z Vyškovska pro nové číslo Hanáckého kalendáře.

Co bude obsahem nové knížky?
Ráda bych v ní poněkud poopravila léty zažité tvrzení, že Friduš z Linavy byl pouhým loupeživým lapkou, a přiblížila osobnost tohoto rozporuplného rytíře čtenářům i z trochu jiného úhlu pohledu. Vše totiž spíše nasvědčuje tomu, že Friduš z Linavy byl jedním z vůdců moravské opozice proti králi Janu Lucemburskému a hrad Račice jedním z center tohoto odboje.

Vaše knížky se zaměřují převážně na region. Neměla jste někdy ambice přesáhnout regionální hranice a zaměřit se na něco většího?
Myslím, že knížka o Aloisi Hudcovi už toho tak trochu dosáhla. Vždyť právě Hudcova osobnost daleko přesahuje hranice našeho regionu, protože významně pozvedla prestiž naší republiky v tehdejší Evropě i ve světě. Za situace, která v roce 1936 v sousedním Německu panovala, nebylo jistě lehké dosáhnout tak závratného úspěchu. Co se týká přesažení regionálních hranic, mám v ohni i další želízko. Ráda bych také napsala knížku o lékaři Jaromíru von Mundym, který strávil celé své dětství i mládi na račickém zámku a z historie je známý jako spoluzakladatel světové organizace Červený kříž a zakladatel Červeného půlměsíce. Jako lékař stál také v Rakousku u zrodu císařské vojenské sanitní služby a položil základy modernímu rakouskému lékařskému záchrannému systému.

Čím je podle vás vyškovský region specifický?
Myslím si, že v případě Vyškovska je to především krásná příroda a nádherná krajina bohatá na řadu historických památek. Vždyť stačí jen vystoupat na rozhlednu Chocholík u Drnovic a rázem máte před sebou celé Vyškovsko jako na dlani. A co se týká Račic, ty jsou přímo neodmyslitelnou součástí tohoto kraje. Jsou místem, kudy po celá staletí kráčela historie a občas malým drápkem zasáhla i do české a vysoké evropské politiky. A proto je mi tak trochu líto, že se tato několik století dlouhá a na události velmi bohatá historie minulému vedení smrskla na padesát let společné existence Račic s Pístovicemi, s nimiž byl bývalý městys sloučený v jednu obec v roce 1960.

Takže podle vás se historie Račic momentálně zanedbává?
Myslím si, že ano. Vždyť loni byla týden před komunálními volbami uspořádaná mohutná oslava společné existence obou sloučených obcí, zatímco na 780 let samostatné existence Račic se dva roky předtím jaksi úplně pozapomnělo. Bez jakékoliv odezvy zůstala v uplynulých dvou volebních obdobích i snaha lidí přesvědčit vedení obce, aby požádalo o navrácení historického označení městys, kterým se Račice v minulosti pyšnily. A tak nezbývá než věřit, že nově zvolené vedení obce bude v tomto směru o mnoho vstřícnější.

V jedné z vašich knih jste se věnovala právě Račicím, když jste sbírala pověsti z okolí. Nepřipadáte si někdy jako Karel Jaromír Erben nebo Božena Němcová?
Oba tvořili v trochu jiné době, než je ta dnešní. Tehdy šlo především o povzbuzení národní hrdosti a podporu vlastenectví. Dnes, kdy starých pamětníků ubývá a mládež a střední generace vlivem televize, počítačů a dalších vymožeností moderní doby postupně ztrácí zájem o dřívější hodnoty, jde především o to, přiblížit jim zajímavou a nenásilnou formou historii zajímavých míst jejich rodného kraje a naučit je rozumět historii a hledat v ní poučení pro budoucnost.

Pokud jde o historii rodného kraje, v médiích je teď hodně diskutovaná otázka výuky vlastenectví na školách, se kterou přišel ministr školství Josef Dobeš. Myslíte, že něco takového české školství a česká společnost potřebuje?
V dnešním stále více a více se globalizujícím světě má národní hrdost stále svůj význam. Chybí vzory, kterých by si mládež vážila a které by se snažila napodobovat. A i když řada lidí s některými názory pana ministra polemizuje, myslím si, že právě výchova k národní hrdosti by měla mít při výchově mladé generace své pevné místo. V tomto směru bychom se mnohému mohli přiučit například od Američanů, kteří národní hrdost i vědecké úspěchy propagují téměř ve všech oblastech jejich života. Důležitou úlohu by při tom měla hrát spolu se školou i rodina a média.

Autor: Markéta Forró

18.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Operátor/ka sáčkovacího stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, praxe není nutná-zaučení, zodpovědný přístup k práci, technické myšlení, dobrý zdravotní stav (práce převážně vestoje), manuální zručnost, ochota učit se, spolehlivost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, obsluha strojů a zařízení na výrobu bublinkové folie, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: mzda dle dosažených výsledků, práce v přátelském kolektivu, motivující finanční ohodnocení, příspěvek na závodní stravování, příjemné pracovní prostředí, KONTAKT: Holoubek Bronislav Ing., tel.: 723 819 601, e-mail: holoubek@hbpack.cz. Pracoviště: Hb pack s.r.o. slavkov, Československé armády, č.p. 1213, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Bronislav Holoubek, +420 723 819 601.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 25 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií, technici programátoři Technolog-programátor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ strojírenského zaměření nebo 2 roky praxe na obdobné pozici, znalost výpočetní techniky, orientace v technických výkresech, zkušenosti se softwarem TruTops, logické, analytické a technické myšlení, samostatnost, zodpovědnost, flexibilita, schopnost týmové práce, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, programování CNC laserových řezacích center, komunikace s ostatními odděleními společnosti (technologie, výroba, obchod), zodpovědnost za plnění stanovených termínů výroby, řešení problémů plynoucích z výroby (úprava rozvinů, atd), ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: zajímavou a různorodou práci v technickém oddělení s možností odborného a profesního rozvoje, zaučení na danou pozici pod vedením zkušených programátorů, férové jednání, příjemné prostředí, KONTAKT: Pokorák Milan Ing., tel.: 773 199 799, e-mail: pokorak@lasercore.cz. Pracoviště: Lasercore s.r.o._vyškov, Krátká, č.p. 757, 682 01 Vyškov 1. Informace: Milan Pokorák, +420 773 199 799.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 21 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, praxe v oboru 1 rok výhodou, Popis práce: PP na dobu neurčitou, úvazek možno plný nebo zkrácený 20 hod/týden, prodej potravinářského zboží, vhodné i pro ženy na MD, Kontakt: Zbyněk Kreutzer, tel: 731 495 505, 9-18 hod, e-mail: zbynek.kreutzer@seznam.cz. Pracoviště: Zbyněk kreutzer, 683 21 Pustiměř. Informace: Zbyněk Kreutzer, .

Administrativa - Motorizovaní doručovatelé poštovních zásilek 16 000 Kč

Motorizovaní doručovatelé poštovních zásilek Doručovatel/ka listovní motorizovaný/á. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 18500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nižší střední odborné nebo vyučení, pro motorizované doručování podmínkou ŘP sk. B, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení nebo možnost brigády na DPČ, vhodné i pro absolventy, příprava listovních zásilek a jejich doručování do firem a domácností, uložení nedoručených zásilek na ukládacích poštách, vyúčtování zásilek a finanční hotovosti po návratu na pracoviště, distribuce reklamního a propagačního materiálu, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: 5 týdnů dovolené, stravenky, vlastní rekreační zařízení, KONTAKT: Štěrbová Ilona, tel.: 734 876 585, Po-Pá 7-14 hod, e-mail: kriz.petr.2@cpost.cz nebo osobně na adrese pracoviště. Pracoviště: Vyškov, krátká, Krátká, č.p. 782, 682 01 Vyškov 1. Informace: Ilona Štěrbová, +420 734 876 585.


Ilustrační foto.

Hodonín zažívá bolestivý přerod. Některé služby proto ovládli pružní cizinci

V utkání 26. kola Moravskoslezské fotbalové ligy prohrál domácí SK Uničov (červené dresy) s MFK Vyškov 1:2.
11

Trápení vyškovských fotbalistů skončilo. Vítězství věnovali nemocnému trenérovi

Obrazy nebo keramika. Díla malých nadaných umělců zdobí sál muzea

Vyškov - Výtvarný obor vyškovské Základní umělecké školy nabízí dětem, které mají zájem o výtvarné vzdělávání, získat hlubší náhled na okolní svět i na sebe sama a dokázat ho výtvarně vyjádřit. Výuka se koná jednou týdně a trvá vždy tři vyučovací hodiny. Co za ně žáci zvládnou, se může veřejnost přesvědčit na jejich výstavě.

Kapacita parkoviště nestačí. U Salmova mlýna postaví nové pro 72 aut

Blanensko, Vyškovsko – Baseballový stadion, workoutové hřiště, ovál pro bruslaře, cyklisty a běžce. Odpoledne a o víkendech je v této části blanenského Sportovního ostrova Ludvíka Daňka rušno. A kapacita malého parkoviště u baseballového stadionu nestačí.

Nemocnice investují stamiliony. Postaví nový pavilon nebo dokončí operační sály

Brno - Brněnské nemocnice chystají nejrůznější opravy a dostavby. Zlepší se prostředí pro pacienty i personál, tvrdí jejich vedení.

Peníze z masopustu muži propili. Naopak ženy je dávají na akce pro děti

Blanensko, Vyškovsko – Plesy, dětské dny nebo politika. Ženské spolky v obcích pořádají zájezdy i počítačové kurzy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT