Předchozí díly seriálu Osobnosti Vyškovska naleznete ZDE

Dáma s obdivuhodnou pamětí a životním elánem patří mezi největší osobnosti regionu. Léto si vyčlenila na malování svého vyškovského bytu. „Snažím se do baráku už nic netahat, spíš to šoupat ven,“ směje se žena, která se těší z kdejaké maličkosti.


Doufám, že jsem Vás nevyrušil takhle před obědem?
Určitě ne, já si dneska pěkně nastrouhám okurky, osolím je a do nich zamíchám kyselou smetanu. Buď si k tomu uvařím brambory, nebo si ukrojím chleba anebo k tomu nejím nic. A nadmíru se toho nacpu. Jsem takový sezónní jedlík. Vždycky ctím sezónní jídla. Okurky jsou pěkně na zahrádce, tak proč bych si je nedopřála. Nejsem ten typ, co si v zimě koupí okurku v obchodě, ta by rozhodně mi nechutnala.

Letos jste oslavili čtyřicet let od založení souboru Klebetníček. Jak oslavy probíhaly?
Oslavy dopadly opravdu na výbornou. Jak ze strany Městského kulturního střediska, tak i radnice. Přišel se podívat pan starosta, páni místostarostové, přijeli z daleka široka pozvaní hosté. Reprezentovali jsme všechny děti, které za ty čtyři dekády v Klebetníčku zpívaly, tancovaly a deklamovaly. Měla jsem radost, že si bývalí členové povzpomínali i na to, jakými větami určitý program uváděli. Oslavy byly jedním z nejkrásnějších vystoupení, které mohli návštěvníci vidět. Všechno bylo krásně nasvícené, zorganizované, slavnostní duch nic nerušilo. Byla jsem moc spokojená. Prostě si všichni uvědomovali význam, ke kterému se oslavy vztahovaly.

Jak se takového důležitého okamžiku zhostily děti?
Naprosto úžasně, stejně jako rodiče. Přistupovaly k tomu s obrovskou vážností a měly zároveň radost, že jsou těmi, kteří v tomto čase zastupují všechny generace. Blahodárně to na mě působilo. Snažila jsem se oslavy dostat do roviny, že to, co my předvedeme, je pozdrav rodnému kraji. Ten si to zcela jistě zaslouží. Zdravili jsme své předky, kteří nám zanechali tak veliké dědictví, které v lidové tvorbě máme a které samozřejmě předáváme dál. V tom duchu se to celé neslo. Nikdy jsem z Vyškova neodešla. Vyškov bytostně patří ke mně.

Po těch čtyřiceti letech máte už někoho, komu folklorní dědictví jednou ráda svěříte?
Rozhodně ano, mám k ruce velmi šikovnou nástupkyni Alenu Štěrbovou, jsem za ní moc ráda. Dělá nám organizační vedoucí. Krásně nachystala i právě to velké jubileum.

Co pro Vás právě čtyřicetileté jubileum znamenalo? Uvědomujete si vlastně, co jste dokázala?
Za ty roky jsme určitou součástí Vyškova. Jsem ráda, že jsme součástí něčeho, co představuje kus života předků a co můžeme předávat zase dalším generacím. Dětský folklor je a bude osobitý, je zvláštní a vždycky mě těší, když děti náš záměr pochopí a uskuteční.

Co Vaše vnoučata a pravnoučata, vedete i je k folkloru?
Moje vnoučata umí z folkloru pouze kraslice. Na to jsem vždycky dbala. K babičce a dědečkovi se pravidelně jezdilo, takže se vždycky muselo sednout ke kraslicím. I nyní by si ty ručičky určitě zase zvykly. Nejlépe je umí můj vnuk Petr, který žije v Olomouci. Ten tehdy dovedl udělat takovou kraslici, že jsem ani já sama nepoznala, zda je moje nebo jeho. Měl k tomu všemu cit, ať už ke stříhání slámy, k čistotě práce, dokázal daný vzor sám rozvíjet.

Stále se hovoří o vašich zásluhách v souboru. Nicméně jak vůbec vypadaly Vaše první folklorní krůčky?
Všechno vzešlo z rodiny. Narodila jsem se roku 1932. Na venkově se tradiční rok doslova žil, ve škole jsme měli lidový tanec, lidovou píseň. Jenže přišel rok 1948 a ustala bohužel jakákoliv spolková činnost, naopak přišla nejistota a strach.

Jak na tu dobu vzpomínáte?
Bylo nám patnáct, šestnáct let, měli jsme huby napříč. Jenže říct něco, tak by hned odvedli třeba tatínka. Nebo se u někoho našli o dva pytle obilí víc a už z toho byl veřejný soud. Ta doba byla hrozná. Každý byl rád, že raději nic nemá. Šedesátá léta pak naopak znamenala uvolnění, tání. Koncem dekády přišel jeden člověk a zeptal se mě a Zdeňky Rotreklové, jestli bychom nezaložili nějaký soubor. Posbírali jsme pár skautek a pak se začali nabalovat další lidé. Vzájemně jsme si dodávali odvahy, ale věděli jsme, že každé slovo je hlídané.


Vždycky mě na Vás udivuje Vaše paměť. Jak ji trénujete?
Paměť je dar. Nemám ani kalendář, do kterého bych si něco zapisovala, všechno si pamatuji. Úžasnou paměť měla moje maminka. Mám spíš vizuální paměť. Když uvádím nějaký pořad, tak si nejprve vše pečlivě sepíšu. Pak si to opravím, přepíšu na stroji, něco se mi na tom nelíbí, zase to přepíšu a za tu dobu to už umím z paměti. Na pódiu pak jednotlivé řádky vidím před sebou. S papírem bych na něj nelezla. To je mi proti srsti. Pak mě samozřejmě potěší, když mi lidé řeknou. „My víme, že děti budou tancovat, ale my čekáme také hlavně na to, co nám řeknete.“

Co Vaše plány, cíle do dalších let?
Máme určitě každoroční tradice, ve kterých pokračujeme, třeba vynášení smrtky. Snažíme se vymýšlet stále něco nového, není možné ustrnout. Folklor je pro mě životní náplní. Těším se na další vystoupení, na jeho komorní atmosféru, ve které má pár lidí z něčeho skutečnou radost a užitek a pak na to v dobrém vzpomíná.

Věřte mi, že je moc příjemné strávit čas s někým, kdo se těší z jakékoliv maličkosti…
O tom by měl život být. Třeba nedávno jsem byla na žních, vzala jsem si tři snopy a mám z nich teď obrovskou radost. Letos je krásná zlatá sláma, už se těším, až z ní budu vyrábět nějaké pěkné blahopřání.

Vážení čtenáři, seriál Osobnosti Vyškovska najdete také v tištěné podobě každé úterý ve Vyškovském deníku Rovnost.