VYBRAT REGION
Zavřít mapu
SKÓRE ROVNOSTI: Těšíte se na ochlazení?

Zajímavou nabídku z jiné profese bych přijala

Rostěnice-Zvonovice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/- Vystudovala dvě školy, a když nastupovala na brněnskou kriminálku, ani zdaleka ji nenapadlo, na jakém místě bude sedět dnes. Už zhruba sedm let pomáhá bezmála polovině obcí Vyškovska, neziskovkám i podnikatelům shánět dotace. Manažerka Místní akční skupiny Společná cesta Ludmila Kolářová se představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnost Osobnost Vyškovska.

6.5.2014
SDÍLEJ:

Manažerka Místní akční skupiny Společná cesta Ludmila Kolářová.Foto: DENÍK/Martina Hašková

Jak se z policistky stane manažerka zprostředkovávající dotace?

Šla jsem na mateřskou, a když mi v roce 2006 končila, měla jsem podepsaný rozkaz k celé České republice. V té době byl veliký podstav v Hradci Králové, kam mě tehdy měli přesunout rozkazem. Což jsem odmítla, takže jsem musela odejít. Nato se mi naskytla příležitost převzít práci po tehdejším manažerovi Místní akční skupiny Společná cesta, tak jsem se jí chopila.

Začátky asi nebyly jednoduché…

Je pravda, že jsme s kolegyní musely organizaci vyzvednout ze dna. Ale měly jsme vizi, jak to udělat.

Že v regionu funguje místní akční skupina, se už do povědomí lidí dostalo. Ne všichni ale mají jasno v tom, kdo vás může požádat o vyřízení dotace. Jak je to třeba s jednotlivci?

Máme vytvořený strategický plán, ze kterého vycházíme, byl součástí žádosti o dotace z Programu rozvoje venkova. Naše místní akční skupina zahrnuje sedmatřicet obcí Vyškovska a žádat o peníze na své záměry můžou jak ony, tak i neziskové a příspěvkové organizace a podnikatelé, kteří v nich působí.

Na jakýkoliv projekt?

To ne. Vypisovali jsme výzvy s konkrétním zaměřením, do kterých se mohli přihlašovat.

Kolik peněz ročně rozdělíte?

Přibližně deset milionů korun. Daří se nám je bez problémů rozdělovat právě díky strategickému plánu, který máme. Když jsme ho v roce 2008 s kolegyní Irenou Dvořákovou, která teď pracuje jako manažerka svazku obcí Větrník, tvořily, pořádaly jsme kulaté stoly. Jejich účelem bylo zjistit, co lidé na Vyškovsku chtějí. Vyplynulo z nich, že nejvíc peněz chtějí neziskovky na opravu nebo vybavení kluboven a obce na dětská hřiště a sportoviště. Program rozvoje venkova České republiky, ze kterého čerpáme, je rozdělený do čtyř os první je pro zemědělce, druhá většinou pro zemědělce a lesníky, třetí pro venkov a čtvrtá pro místní akční skupiny. My jsme si z těch tří vybíraly, co pro území chceme. Tím, že jsme měly záměry od subjektů působících v území, bylo jednoduché napasovat je na tři osy. Proto nám nedělá potíže peníze rozdělovat.

Jaké oblasti už máte nadobro vyčerpané?

Třeba dětská hřiště. Když jsme začínaly, spoustě obcí chyběla. Teď neexistuje jediná z těch, které pod nás spadají, která by ho neměla. Poslední vesnicí byly Orlovice, usilovaly o něj dlouho a jsem ráda, že se podařilo peníze získat.

Ministerstvo vypsalo program na období let 2007 2013. Co bude dál?

To je těžké odhadnout. Program byl do roku 2013. Teď už zbývá dokončit podpořené projekty. Protože ale někdo peníze nedočerpal, čímž nám zbyly, dostali jsme možnost vyhlásit letos ještě jednu výzvu, takže projekty se budou uskutečňovat do června 2015.

A Program rozvoje venkova skončí?

Bude pokračovat dál, ale už jen pro zemědělce a lesníky. Ale venkov jako takový, i když název je pořád stejný, byl z programu vyřazený. V současném návrhu, jak je stanovený, záměry na obnovu infrastruktury obcí nebo neziskovek nejsou. Přesunuly se do Integrovaného regionálního programu, což je obdoba Regionálního operačního programu. Mám obavy, že peníze půjdou na velké projekty a do malých obcí se jich moc nedostane.

Co bude s vámi?

Vypadá to, že budeme fungovat dál a pomáhat zemědělcům. Domlouvala jsem se už s panem Klementem z Krajské agentury pro zemědělství a venkov, že uděláme během měsíce nějaké školení pro zemědělce. Získáme tak od nich záměry, abych věděla, na co přesně v této oblasti strategický plán zaměřit, abychom neměli problémy peníze udat.

V uplynulých dnech rozhodl o připojení se k vám Vyškov. Není to pozdě?

Do budoucna nevíme, jestli nám Integrovaný regionální program umožní sáhnout na malé projekty, které jsme realizovali doteď. Pokud ano, tím, že jsou k nám územně začlenění, můžou na ně přes nás dosáhnout. Členstvím se jim zkrátka otevírá další možnost čerpání dotací a spolupráce.

Společná cesta letos slaví desetileté výročí. Určitě už jste bilancovala. Máte nějaký projekt, na který jste pyšná?

Několik takových srdíčkových je. Třeba právě Orlovice, kde starostka bojovala dva roky, aby tam hřiště pro děti vůbec bylo. Pak také klub důchodců ze Snovídek, kteří si vybavovali areál. Pomohli jsme jim při konzultacích sepsat žádost o dotaci a podařilo se jim ji získat. Když jsme jeli na fond kvůli proplacení, přišlo se na to, že po opravě, kterou v žádosti udělali, došlo k drobné administrativní chybě a málem o ni přišli. Nakonec se to celé povedlo. Ale všechny projekty, které jsme pomohli uskutečnit, byly důležité. Není to jen moje zásluha, ale celé kanceláře a vedení místní akční skupiny.

Soustředíte se i na něco jiného, než je vyřizování dotací?

Z peněz, které máme k dispozici, pořádáme i vzdělávací akce pro veřejnost. Spolupracujeme s dalšími místními akčními skupinami. Vyhlašujeme soutěže a oslovujeme školy v regionu.

Vytvořili jste také stezku na území, které Společná cesta pokrývá.

To je také projekt, na který jsem pyšná. Chtěli jsme lidem ukázat, že ne všechny výlety musejí být drahé. Zahrnuje několik zajímavostí na území. Například málokdo ví, že u Bohdalic je rozhledna, z níž jde za příznivého počasí vidět široko daleko do kraje.

A co další plány v oblasti venkova. Co zajímavého teď chystáte?

Máme v plánu uskutečnit projekt zaměřený na řemesla. V Rostěnicích chceme udělat živou expozici hlíny, která přiblíží, jak se dřív stavěly domy. Děti například budou mít možnost si z hlíny uplácat cihličku, podepsat ji a nechat tam. Cihly se pak stanou součástí zdi altánku, který se bude stavět.

Mluvila jste ale o řemeslech. Na která další je ještě možné v regionu narazit?

Měla jsem strach, že jich z našeho území nebudeme mít moc. Ale kolegyně, která má projekt na starosti, už jich sehnala přes deset. Dráteníka, výrobce kraslic, keramičku nebo třeba sedláře.

Ještě zpátky k dotacím. Jaké je Vyškovsko, co se týká čerpání?

Když porovnám mikroregiony, v každém je to jinak. Záleží třeba na tom, jestli je jeho součástí město. Pod námi jsou čtyři svazky obcí, některé začínaly později. Třeba Větrník byl aktivní hned od začátku a čerpal hodně. Ať už z evropských dotací nebo jiných fondů. Potom se ale podařilo rozhýbat i neziskové organizace a ostatní subjekty v území, které potom čerpaly i samy. Co se pak týká spolupráce, je na tom velmi dobře Ivanovická brána. Má velmi dobrý kolektiv starostů, kteří se mezi sebou dokáží domluvit, to se vidí málokdy.

Nepomáháte ovšem s žádostmi jen o evropské dotace, ale také krajskými nebo státními.

Ano, svazky nebo obce se na nás obracely a pomáhali jsme jim. Ze začátku jsme je to učili, a to na krajských dotacích, co se týká neziskovek. Pak nahlédly na ministerské, a teď už si je píší většinou samy. Obcím se také snažíme pomoci, pokud se na nás obrátí.

Určitě se dá říct, že usilujete o to, aby na Vyškovsku nezanikly tradice. Jak se k nim stavíte vy sama?

Nepocházím z Vyškovska, takže třeba kroje mi nic moc neříkají. Ale pomáhali jsme v tomto směru občanskému sdružení Manner nebo Slovan z Hvězdlic. Je dobře, že jsou organizace, které se o udržování zvyků starají.

Vzhledem k tomu, že se v budoucnu možná nebudete soustředit jako místní akční skupina na pomoc se sháněním dotací pro venkov, a ubylo by vám tak práce, nepřemýšlela jste o tom, že se vrátíte k původní profesi?

Dělala jsem kriminalistického technika, byla to velice zajímavá práce a bavila mě. Trochu je mi líto, že jsem ji musela opustit, ale takový je život. Kdyby mi však přišla nabídka stejné pozice, sáhla bych po ní. Na druhou stranu by mě mrzelo, že opouštím místní akční skupinu.

Autor: Martina Hašková

6.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 100 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha čerpací stanice/pokladny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, komunikativnost, spolehlivost, pracovitost, POPIS PRÁCE: pracoviště čerpací stanice SHELL Pustiměř, PP na dobu neurčitou, nepřetržitý provoz-12 hodinové směny, vhodné i pro absolventy, nástup dohodou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: náborový příspěvek 20.000,- Kč, KONTAKT: Blanka Kaplánková, tel: 774 101 166, e-mail: shell8106@csshell.net, doba k zastižení 10-15 hod. Pracoviště: Nb oiltec, s.r.o. - provozovna pustiměř, 683 21 Pustiměř. Informace: Blanka Kaplánková, +420 774 101 166. Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 22 000 Kč Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků Obsluha mycí linky. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, obsluha mycí linky, 12 hodinové směny, nepřetržitý provoz, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, KONTAKT: Benda Roman, tel.: 602 736 956, email: tenryu@volny.cz. Pracoviště: Tenryu, spol. s r.o. 001, Špitálská, č.p. 1460, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Roman Benda, +420 602 736 956. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 17 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Manipulant/přípravář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, technická a manuální zručnost, orientace ve výkresové dokumentaci (zaučení), časová organizovanost, pečlivost, spolehlivost, samostatnost, výkonnost, zodpovědnost, oprávnění na VZV-není podmínkou-možnost dodělání po nástupu, ŘP sk. B vítán, praxe v oboru strojírenství výhodou, nikoliv podmínkou, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, vhodné i pro absolventy, příprava polotovarů, řezání, stříhání, ohýbání, sekání, rovnání, vrtání a orýsování materiálu a strojů, pomocné práce ve výrobě a skladu (navážení materiálu, palet, atd.), chystání materiálu pro výrobu a montáž, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: zázemí stabilní společnosti, závodní jídelna, stravenky, motivační a věrnostní odměny, KONTAKT: Vašíčková Monika, tel.: 602 710 284, 8-15 hod, e-mail: vasickova@oteco.cz nebo osobně na adrese pracoviště. Pracoviště: Oteco cz spol. s r.o. 001, Slavkovská, č.p. 853, 685 01 Bučovice. Informace: Monika Vašíčková, +420 602 710 284. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 24 000 Kč Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič vozidla nad 3,5 t. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, ŘP sk. C, profesní průkaz, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení na dobu neurčitou, nástup možný ihned, řízení popelářského vozidla, dělník svozu (popelář), ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, 5 týdnů dovolené, KONTAKT: Brzobohatá Markéta, kontakt osobně na adrese pracoviště každé úterý a čtvrtek v době 8-10 hod. Pracoviště: Respono, a.s. zlatá hora, Zlatá Hora, č.p. 1469, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Markéta Brzobohatá, +420 544 227 483.

Kulturní dům v Drnovicích v pátek zachvátily plameny.
11

Po požáru kulturního domu v Drnovicích hasiči rozebírají střechu

Videosouhrn 19.–21. září 2018

Požár kulturního stánku a co všechno chybí Praze: prohlédněte si videa dne

Ochlazovací budka problémy nevyřeší, říká klimatolog Zahradníček

Brno /ROZHOVOR/ - Krajina na jihu Moravy je po extrémně suchém létě vyprahlá. I proto může být příští rok situace ještě horší. Odpovědí na některé problémy jsou podle klimatologa Pavla Zahradníčka promyšlená řešení a hlavně zadržování vody, aby z měst a krajiny neodtékala. „Vodou potom můžeme zalévat třeba městskou zeleň, které je v Brně oproti třeba Budapešti poměrně málo. I to by se mělo změnit,“ míní Zahradníček.

Na houby? Klidně s kosou, říká houbař. Vyrazil dvakrát, nasbíral skoro sto kilo

Mikulčice - Dvakrát vyrazil do lesa a přinesl si domů téměř sto kilo hub. Miloslav Belka z Mikulčic na Hodonínsku potvrzuje, že houby nakonec opravdu rostou. „Do minulého týdne nerostlo nic. Nyní aby člověk začal do lesa chodit snad s kosou,“ říká Belka.

Nejlepší dobrovolní hasiči dostanou peníze i nové vybavení. Vítěze vyberou lidé

Brno – Rekordní počet přihlášek letos obdržela každoroční celorepubliková anketa Dobrovolní hasiči roku. I v letošním osmém ročníku bylo úkolem odborné poroty složené ze zkušených hasičů vybrat ze 170 přihlášených týmů padesátku finalistů rozdělených do dvou soutěžních kategorií. O celkových vítězích nyní rozhodnou hlasováním lidé, hlasovat mohou i pro deset týmů ze soutěžní oblasti jih Moravy.

Požár kulturního domu: střecha se propadla, škody už jdou do desítek milionů

Drnovice /VIDEO, FOTOGALERIE/ – Plameny olizující střechu, hustý dým valící se obcí a dvacet hasičských jednotek. Tak vypadala situace u velkého požáru kulturního domu v pátek v Drnovicích u Vyškova.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT