VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zajímavou nabídku z jiné profese bych přijala

Rostěnice-Zvonovice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/- Vystudovala dvě školy, a když nastupovala na brněnskou kriminálku, ani zdaleka ji nenapadlo, na jakém místě bude sedět dnes. Už zhruba sedm let pomáhá bezmála polovině obcí Vyškovska, neziskovkám i podnikatelům shánět dotace. Manažerka Místní akční skupiny Společná cesta Ludmila Kolářová se představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnost Osobnost Vyškovska.

6.5.2014
SDÍLEJ:

Manažerka Místní akční skupiny Společná cesta Ludmila Kolářová.Foto: DENÍK/Martina Hašková

Jak se z policistky stane manažerka zprostředkovávající dotace?

Šla jsem na mateřskou, a když mi v roce 2006 končila, měla jsem podepsaný rozkaz k celé České republice. V té době byl veliký podstav v Hradci Králové, kam mě tehdy měli přesunout rozkazem. Což jsem odmítla, takže jsem musela odejít. Nato se mi naskytla příležitost převzít práci po tehdejším manažerovi Místní akční skupiny Společná cesta, tak jsem se jí chopila.

Začátky asi nebyly jednoduché…

Je pravda, že jsme s kolegyní musely organizaci vyzvednout ze dna. Ale měly jsme vizi, jak to udělat.

Že v regionu funguje místní akční skupina, se už do povědomí lidí dostalo. Ne všichni ale mají jasno v tom, kdo vás může požádat o vyřízení dotace. Jak je to třeba s jednotlivci?

Máme vytvořený strategický plán, ze kterého vycházíme, byl součástí žádosti o dotace z Programu rozvoje venkova. Naše místní akční skupina zahrnuje sedmatřicet obcí Vyškovska a žádat o peníze na své záměry můžou jak ony, tak i neziskové a příspěvkové organizace a podnikatelé, kteří v nich působí.

Na jakýkoliv projekt?

To ne. Vypisovali jsme výzvy s konkrétním zaměřením, do kterých se mohli přihlašovat.

Kolik peněz ročně rozdělíte?

Přibližně deset milionů korun. Daří se nám je bez problémů rozdělovat právě díky strategickému plánu, který máme. Když jsme ho v roce 2008 s kolegyní Irenou Dvořákovou, která teď pracuje jako manažerka svazku obcí Větrník, tvořily, pořádaly jsme kulaté stoly. Jejich účelem bylo zjistit, co lidé na Vyškovsku chtějí. Vyplynulo z nich, že nejvíc peněz chtějí neziskovky na opravu nebo vybavení kluboven a obce na dětská hřiště a sportoviště. Program rozvoje venkova České republiky, ze kterého čerpáme, je rozdělený do čtyř os první je pro zemědělce, druhá většinou pro zemědělce a lesníky, třetí pro venkov a čtvrtá pro místní akční skupiny. My jsme si z těch tří vybíraly, co pro území chceme. Tím, že jsme měly záměry od subjektů působících v území, bylo jednoduché napasovat je na tři osy. Proto nám nedělá potíže peníze rozdělovat.

Jaké oblasti už máte nadobro vyčerpané?

Třeba dětská hřiště. Když jsme začínaly, spoustě obcí chyběla. Teď neexistuje jediná z těch, které pod nás spadají, která by ho neměla. Poslední vesnicí byly Orlovice, usilovaly o něj dlouho a jsem ráda, že se podařilo peníze získat.

Ministerstvo vypsalo program na období let 2007 2013. Co bude dál?

To je těžké odhadnout. Program byl do roku 2013. Teď už zbývá dokončit podpořené projekty. Protože ale někdo peníze nedočerpal, čímž nám zbyly, dostali jsme možnost vyhlásit letos ještě jednu výzvu, takže projekty se budou uskutečňovat do června 2015.

A Program rozvoje venkova skončí?

Bude pokračovat dál, ale už jen pro zemědělce a lesníky. Ale venkov jako takový, i když název je pořád stejný, byl z programu vyřazený. V současném návrhu, jak je stanovený, záměry na obnovu infrastruktury obcí nebo neziskovek nejsou. Přesunuly se do Integrovaného regionálního programu, což je obdoba Regionálního operačního programu. Mám obavy, že peníze půjdou na velké projekty a do malých obcí se jich moc nedostane.

Co bude s vámi?

Vypadá to, že budeme fungovat dál a pomáhat zemědělcům. Domlouvala jsem se už s panem Klementem z Krajské agentury pro zemědělství a venkov, že uděláme během měsíce nějaké školení pro zemědělce. Získáme tak od nich záměry, abych věděla, na co přesně v této oblasti strategický plán zaměřit, abychom neměli problémy peníze udat.

V uplynulých dnech rozhodl o připojení se k vám Vyškov. Není to pozdě?

Do budoucna nevíme, jestli nám Integrovaný regionální program umožní sáhnout na malé projekty, které jsme realizovali doteď. Pokud ano, tím, že jsou k nám územně začlenění, můžou na ně přes nás dosáhnout. Členstvím se jim zkrátka otevírá další možnost čerpání dotací a spolupráce.

Společná cesta letos slaví desetileté výročí. Určitě už jste bilancovala. Máte nějaký projekt, na který jste pyšná?

Několik takových srdíčkových je. Třeba právě Orlovice, kde starostka bojovala dva roky, aby tam hřiště pro děti vůbec bylo. Pak také klub důchodců ze Snovídek, kteří si vybavovali areál. Pomohli jsme jim při konzultacích sepsat žádost o dotaci a podařilo se jim ji získat. Když jsme jeli na fond kvůli proplacení, přišlo se na to, že po opravě, kterou v žádosti udělali, došlo k drobné administrativní chybě a málem o ni přišli. Nakonec se to celé povedlo. Ale všechny projekty, které jsme pomohli uskutečnit, byly důležité. Není to jen moje zásluha, ale celé kanceláře a vedení místní akční skupiny.

Soustředíte se i na něco jiného, než je vyřizování dotací?

Z peněz, které máme k dispozici, pořádáme i vzdělávací akce pro veřejnost. Spolupracujeme s dalšími místními akčními skupinami. Vyhlašujeme soutěže a oslovujeme školy v regionu.

Vytvořili jste také stezku na území, které Společná cesta pokrývá.

To je také projekt, na který jsem pyšná. Chtěli jsme lidem ukázat, že ne všechny výlety musejí být drahé. Zahrnuje několik zajímavostí na území. Například málokdo ví, že u Bohdalic je rozhledna, z níž jde za příznivého počasí vidět široko daleko do kraje.

A co další plány v oblasti venkova. Co zajímavého teď chystáte?

Máme v plánu uskutečnit projekt zaměřený na řemesla. V Rostěnicích chceme udělat živou expozici hlíny, která přiblíží, jak se dřív stavěly domy. Děti například budou mít možnost si z hlíny uplácat cihličku, podepsat ji a nechat tam. Cihly se pak stanou součástí zdi altánku, který se bude stavět.

Mluvila jste ale o řemeslech. Na která další je ještě možné v regionu narazit?

Měla jsem strach, že jich z našeho území nebudeme mít moc. Ale kolegyně, která má projekt na starosti, už jich sehnala přes deset. Dráteníka, výrobce kraslic, keramičku nebo třeba sedláře.

Ještě zpátky k dotacím. Jaké je Vyškovsko, co se týká čerpání?

Když porovnám mikroregiony, v každém je to jinak. Záleží třeba na tom, jestli je jeho součástí město. Pod námi jsou čtyři svazky obcí, některé začínaly později. Třeba Větrník byl aktivní hned od začátku a čerpal hodně. Ať už z evropských dotací nebo jiných fondů. Potom se ale podařilo rozhýbat i neziskové organizace a ostatní subjekty v území, které potom čerpaly i samy. Co se pak týká spolupráce, je na tom velmi dobře Ivanovická brána. Má velmi dobrý kolektiv starostů, kteří se mezi sebou dokáží domluvit, to se vidí málokdy.

Nepomáháte ovšem s žádostmi jen o evropské dotace, ale také krajskými nebo státními.

Ano, svazky nebo obce se na nás obracely a pomáhali jsme jim. Ze začátku jsme je to učili, a to na krajských dotacích, co se týká neziskovek. Pak nahlédly na ministerské, a teď už si je píší většinou samy. Obcím se také snažíme pomoci, pokud se na nás obrátí.

Určitě se dá říct, že usilujete o to, aby na Vyškovsku nezanikly tradice. Jak se k nim stavíte vy sama?

Nepocházím z Vyškovska, takže třeba kroje mi nic moc neříkají. Ale pomáhali jsme v tomto směru občanskému sdružení Manner nebo Slovan z Hvězdlic. Je dobře, že jsou organizace, které se o udržování zvyků starají.

Vzhledem k tomu, že se v budoucnu možná nebudete soustředit jako místní akční skupina na pomoc se sháněním dotací pro venkov, a ubylo by vám tak práce, nepřemýšlela jste o tom, že se vrátíte k původní profesi?

Dělala jsem kriminalistického technika, byla to velice zajímavá práce a bavila mě. Trochu je mi líto, že jsem ji musela opustit, ale takový je život. Kdyby mi však přišla nabídka stejné pozice, sáhla bych po ní. Na druhou stranu by mě mrzelo, že opouštím místní akční skupinu.

Autor: Martina Hašková

6.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 7 500 Kč

Asistenti pedagogů Asistent/ka pedagoga. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou, kvalifikační studium k výkonu činnosti asistenta pedagoga výhodou, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou 1 rok, zkrácený úvazek 30 hod/týden, vhodné i pro absolventy, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: plat dle praxe, stravování, KONTAKT: Hejný Jaroslav Mgr., e-mail: reditel@zsbrankovice.cz, v případě zájmu zasílejte životopisy na uvedený e-mail. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola brankovice, příspěvková organizace, Tasova, č.p. 272, 683 33 Nesovice. Informace: Jaroslav Hejný, +420 517 369 724.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 80 Kč

Pomocní pracovníci v zahradnictví Zahradnické práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, POPIS PRÁCE: DPP nebo DPČ na dobu určitou dle dohody, nástup možný ihned, úvazek 8-20 hod/ týden dle domluvy, vhodné i pro absolventy, práce na zahradě, sekání trávy, pletí, okopávání, sázení, pomocné práce, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravování-občerstvení zdarma, KONTAKT: Gregor Ondřej, tel.: 605 016 491, e-mail: o.gregor@email.cz. Pracoviště: Buc s.r.o. němčany, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Ondřej Gregor, +420 605 016 491.

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 18 000 Kč

Ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení Mytí přepravních obalů, práce na myčce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, dobrý zdravotní stav, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou s možností prodloužení, nástup možný ihned, vhodné i pro absolventy, pracovní doba 6-14:30 hod, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: benefity, KONTAKT: Mauritz Jiří, tel.: 602 709 079, e-mail: j.mauritz@mlynherold.cz. Pracoviště: Mlýn herold spol.s r.o. 002, Československé armády, č.p. 1159, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Jiří Mauritz, +420 602 709 079.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Expedient pro nakládku. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, fyzická zdatnost, samostatnost, spolehlivost, , Náplň práce: PP na dobu neurčitou, naložení hotových výrobků na stojany, , Nabízíme: zajímavé finanční ohodnocení odpovídající kvalitě práce, plnohodnotný 13. plat, náborový příspěvek 10.000 Kč, věcné a finanční dary při životním jubileu, zvýhodněný mobilní tarif pro 2 Vámi zvolená telefonní čísla (volání zdarma mezi těmito čísly, výhodné ceny volání a datových tarifů), zaměstnanecké slevy na výrobky, dotované závodní stravování, 5 týdnů dovolené, možnost účastnit se společně s ostatními zaměstnanci kulturních a sportovních akcí, adaptace zaměstnance, kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky, , Kontakt: Hudeček Martin Ing., tel.: 544 146 411, e-mail: hudecek@fenstar.com. Pracoviště: Fenstar s.r.o., Fenstarová, č.p. č.e. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Martin Hudeček, +420 544 146 411.


Organizátoři výstavy pro děti vytvořili speciální naučnou stezku Kosmický výcvik s rakeťákem.
4

Děti projdou kosmickým výcvikem. Zjistí, kolik by vážily na Venuši

Pravděpodobně vyrazila na průzkum jeskyně. Mladá žena však spadla a vážně se zranila. Pro ženu k holštejnské jeskyni musel přiletět vrtulník.
AKTUALIZOVÁNO
3

Průzkum jeskyně skončil málem tragicky. Žena spadla, má mnohočetná poranění

Vymyslel supersystém. Pozná lidi podle chůze

Brno - Počítače rád nemá, protože jsou podle jeho slov pomalé a snadno se porouchají. Učarovala mu ale informatika ve formě řešení výpočetních problémů. V tomto oboru se propracoval až k prestižnímu ocenění Josepha Fouriera pro mladé české vědce za projekty v oblasti počítačových věd. Michal Balážia z Masarykovy univerzity v Brně zazářil se svým systémem, který rozpozná lidi podle chůze.

Nový supermarket v Bučovicích má všechna povolení. Stavba začne příští rok

Bučovice - V novém supermarketu budou nakupovat lidé v Bučovicích. Majitelé obchodního řetězce Lidl tam plánují postavit novou pobočku. Zatím nechtějí říci, kdy se stavbou dělníci začnou, ale podle informací Vyškovského deníku Rovnost to bude příští rok.

Špatně zabrzdil auto, málem ho utopil. Z rybníka ho vytáhl až jeřáb

Nemojany – Zná to asi každý. Stačí zapomenout zatáhnout ruční brzdu a auto se dá do pohybu. Své o tom ví řidič, který své auto v noci na sobotu málem utopil v nemojanském rybníku.

Počet minipivovarů stále roste. Chtěl jsem si to taky zkusit, vysvětluje majitel

Jižní Morava /ANKETA/ - Stále více funguje minipivovarů na jihu Moravy. Na začátku roku jich bylo padesát. Na jaře vznikl další ve Valticích na Břeclavsku.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT