VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zajímavou nabídku z jiné profese bych přijala

Rostěnice-Zvonovice /OSOBNOST VYŠKOVSKA/- Vystudovala dvě školy, a když nastupovala na brněnskou kriminálku, ani zdaleka ji nenapadlo, na jakém místě bude sedět dnes. Už zhruba sedm let pomáhá bezmála polovině obcí Vyškovska, neziskovkám i podnikatelům shánět dotace. Manažerka Místní akční skupiny Společná cesta Ludmila Kolářová se představuje v dalším dílu pravidelného seriálu Vyškovského deníku Rovnost Osobnost Vyškovska.

6.5.2014
SDÍLEJ:

Manažerka Místní akční skupiny Společná cesta Ludmila Kolářová.Foto: DENÍK/Martina Hašková

Jak se z policistky stane manažerka zprostředkovávající dotace?

Šla jsem na mateřskou, a když mi v roce 2006 končila, měla jsem podepsaný rozkaz k celé České republice. V té době byl veliký podstav v Hradci Králové, kam mě tehdy měli přesunout rozkazem. Což jsem odmítla, takže jsem musela odejít. Nato se mi naskytla příležitost převzít práci po tehdejším manažerovi Místní akční skupiny Společná cesta, tak jsem se jí chopila.

Začátky asi nebyly jednoduché…

Je pravda, že jsme s kolegyní musely organizaci vyzvednout ze dna. Ale měly jsme vizi, jak to udělat.

Že v regionu funguje místní akční skupina, se už do povědomí lidí dostalo. Ne všichni ale mají jasno v tom, kdo vás může požádat o vyřízení dotace. Jak je to třeba s jednotlivci?

Máme vytvořený strategický plán, ze kterého vycházíme, byl součástí žádosti o dotace z Programu rozvoje venkova. Naše místní akční skupina zahrnuje sedmatřicet obcí Vyškovska a žádat o peníze na své záměry můžou jak ony, tak i neziskové a příspěvkové organizace a podnikatelé, kteří v nich působí.

Na jakýkoliv projekt?

To ne. Vypisovali jsme výzvy s konkrétním zaměřením, do kterých se mohli přihlašovat.

Kolik peněz ročně rozdělíte?

Přibližně deset milionů korun. Daří se nám je bez problémů rozdělovat právě díky strategickému plánu, který máme. Když jsme ho v roce 2008 s kolegyní Irenou Dvořákovou, která teď pracuje jako manažerka svazku obcí Větrník, tvořily, pořádaly jsme kulaté stoly. Jejich účelem bylo zjistit, co lidé na Vyškovsku chtějí. Vyplynulo z nich, že nejvíc peněz chtějí neziskovky na opravu nebo vybavení kluboven a obce na dětská hřiště a sportoviště. Program rozvoje venkova České republiky, ze kterého čerpáme, je rozdělený do čtyř os první je pro zemědělce, druhá většinou pro zemědělce a lesníky, třetí pro venkov a čtvrtá pro místní akční skupiny. My jsme si z těch tří vybíraly, co pro území chceme. Tím, že jsme měly záměry od subjektů působících v území, bylo jednoduché napasovat je na tři osy. Proto nám nedělá potíže peníze rozdělovat.

Jaké oblasti už máte nadobro vyčerpané?

Třeba dětská hřiště. Když jsme začínaly, spoustě obcí chyběla. Teď neexistuje jediná z těch, které pod nás spadají, která by ho neměla. Poslední vesnicí byly Orlovice, usilovaly o něj dlouho a jsem ráda, že se podařilo peníze získat.

Ministerstvo vypsalo program na období let 2007 2013. Co bude dál?

To je těžké odhadnout. Program byl do roku 2013. Teď už zbývá dokončit podpořené projekty. Protože ale někdo peníze nedočerpal, čímž nám zbyly, dostali jsme možnost vyhlásit letos ještě jednu výzvu, takže projekty se budou uskutečňovat do června 2015.

A Program rozvoje venkova skončí?

Bude pokračovat dál, ale už jen pro zemědělce a lesníky. Ale venkov jako takový, i když název je pořád stejný, byl z programu vyřazený. V současném návrhu, jak je stanovený, záměry na obnovu infrastruktury obcí nebo neziskovek nejsou. Přesunuly se do Integrovaného regionálního programu, což je obdoba Regionálního operačního programu. Mám obavy, že peníze půjdou na velké projekty a do malých obcí se jich moc nedostane.

Co bude s vámi?

Vypadá to, že budeme fungovat dál a pomáhat zemědělcům. Domlouvala jsem se už s panem Klementem z Krajské agentury pro zemědělství a venkov, že uděláme během měsíce nějaké školení pro zemědělce. Získáme tak od nich záměry, abych věděla, na co přesně v této oblasti strategický plán zaměřit, abychom neměli problémy peníze udat.

V uplynulých dnech rozhodl o připojení se k vám Vyškov. Není to pozdě?

Do budoucna nevíme, jestli nám Integrovaný regionální program umožní sáhnout na malé projekty, které jsme realizovali doteď. Pokud ano, tím, že jsou k nám územně začlenění, můžou na ně přes nás dosáhnout. Členstvím se jim zkrátka otevírá další možnost čerpání dotací a spolupráce.

Společná cesta letos slaví desetileté výročí. Určitě už jste bilancovala. Máte nějaký projekt, na který jste pyšná?

Několik takových srdíčkových je. Třeba právě Orlovice, kde starostka bojovala dva roky, aby tam hřiště pro děti vůbec bylo. Pak také klub důchodců ze Snovídek, kteří si vybavovali areál. Pomohli jsme jim při konzultacích sepsat žádost o dotaci a podařilo se jim ji získat. Když jsme jeli na fond kvůli proplacení, přišlo se na to, že po opravě, kterou v žádosti udělali, došlo k drobné administrativní chybě a málem o ni přišli. Nakonec se to celé povedlo. Ale všechny projekty, které jsme pomohli uskutečnit, byly důležité. Není to jen moje zásluha, ale celé kanceláře a vedení místní akční skupiny.

Soustředíte se i na něco jiného, než je vyřizování dotací?

Z peněz, které máme k dispozici, pořádáme i vzdělávací akce pro veřejnost. Spolupracujeme s dalšími místními akčními skupinami. Vyhlašujeme soutěže a oslovujeme školy v regionu.

Vytvořili jste také stezku na území, které Společná cesta pokrývá.

To je také projekt, na který jsem pyšná. Chtěli jsme lidem ukázat, že ne všechny výlety musejí být drahé. Zahrnuje několik zajímavostí na území. Například málokdo ví, že u Bohdalic je rozhledna, z níž jde za příznivého počasí vidět široko daleko do kraje.

A co další plány v oblasti venkova. Co zajímavého teď chystáte?

Máme v plánu uskutečnit projekt zaměřený na řemesla. V Rostěnicích chceme udělat živou expozici hlíny, která přiblíží, jak se dřív stavěly domy. Děti například budou mít možnost si z hlíny uplácat cihličku, podepsat ji a nechat tam. Cihly se pak stanou součástí zdi altánku, který se bude stavět.

Mluvila jste ale o řemeslech. Na která další je ještě možné v regionu narazit?

Měla jsem strach, že jich z našeho území nebudeme mít moc. Ale kolegyně, která má projekt na starosti, už jich sehnala přes deset. Dráteníka, výrobce kraslic, keramičku nebo třeba sedláře.

Ještě zpátky k dotacím. Jaké je Vyškovsko, co se týká čerpání?

Když porovnám mikroregiony, v každém je to jinak. Záleží třeba na tom, jestli je jeho součástí město. Pod námi jsou čtyři svazky obcí, některé začínaly později. Třeba Větrník byl aktivní hned od začátku a čerpal hodně. Ať už z evropských dotací nebo jiných fondů. Potom se ale podařilo rozhýbat i neziskové organizace a ostatní subjekty v území, které potom čerpaly i samy. Co se pak týká spolupráce, je na tom velmi dobře Ivanovická brána. Má velmi dobrý kolektiv starostů, kteří se mezi sebou dokáží domluvit, to se vidí málokdy.

Nepomáháte ovšem s žádostmi jen o evropské dotace, ale také krajskými nebo státními.

Ano, svazky nebo obce se na nás obracely a pomáhali jsme jim. Ze začátku jsme je to učili, a to na krajských dotacích, co se týká neziskovek. Pak nahlédly na ministerské, a teď už si je píší většinou samy. Obcím se také snažíme pomoci, pokud se na nás obrátí.

Určitě se dá říct, že usilujete o to, aby na Vyškovsku nezanikly tradice. Jak se k nim stavíte vy sama?

Nepocházím z Vyškovska, takže třeba kroje mi nic moc neříkají. Ale pomáhali jsme v tomto směru občanskému sdružení Manner nebo Slovan z Hvězdlic. Je dobře, že jsou organizace, které se o udržování zvyků starají.

Vzhledem k tomu, že se v budoucnu možná nebudete soustředit jako místní akční skupina na pomoc se sháněním dotací pro venkov, a ubylo by vám tak práce, nepřemýšlela jste o tom, že se vrátíte k původní profesi?

Dělala jsem kriminalistického technika, byla to velice zajímavá práce a bavila mě. Trochu je mi líto, že jsem ji musela opustit, ale takový je život. Kdyby mi však přišla nabídka stejné pozice, sáhla bych po ní. Na druhou stranu by mě mrzelo, že opouštím místní akční skupinu.

Autor: Martina Hašková

6.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 000 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, zodpovědnost, spolehlivost, ŘP sk. B, oprávnění VZV, dobrý zdravotní stav a fyzická kondice, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: prémie, příspěvek na stravu, KONTAKT: Hronec Křížová Hana, tel.: 702 147 700, Po-Pá 7-18 hod, So 8-13 hod, e-mail: viteriasro@post.cz. Pracoviště: Viteria s.r.o. bučovice, Ždánská, č.p. 906, 685 01 Bučovice. Informace: Hana Hronec Křížová, +420 702 147 700. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 14 000 Kč Strojírenští kovodělníci Strojírenští kovodělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení v oboru, praxe výhodou, čtení výkresové dokumentace podmínkou, Popis práce: nástup možný ihned, Zaměstnavatel nabízí: navýšení mzdy dle výsledků práce , Kontakt: Kolísková Marie JUDr., tel.: 517 316 205, e-mail: pravni@rostex.cz. Pracoviště: Rostex vyškov, s.r.o., Dědická, č.p. 190, 682 01 Vyškov 1. Informace: Marie Kolísková, +420 517 316 205. Obchod - Obchod Realitní makléř 40 000 Kč Realitní makléři Realitní makléř/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 75000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ s maturitou, velmi dobré komunikační a vyjadřovací schopnosti, milé a profesionální vystupování, houževnatost a vytrvalost, uživatelská znalost ovládání PC a práce na internetu, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, zjištění potřeb klienta, poradenství v oblasti zefektivnění nemovitosti, vytvoření prezentace nemovitosti, vytvoření efektivní inzerce, vedení profesionálních prohlídek se zájemci o nemovitost, zajištění kompletní smluvní dokumentace v kooperaci s naším právním oddělením, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: bezplatná realitní akademie a školení, interní vzdělávací a rozvojový program, flexibilní pracovní doba, home office, KONTAKT: Lánová Tereza, tel.: 775 094 133, 10-17 hod, e-mail: tereza.lanova@bcas.cz. Pracoviště: Jan křetínský 001, Jana Šoupala, č.p. 491, 682 01 Vyškov 1. Informace: Tereza Lánová, +420 775 094 133. Zdravotnictví - Zdravotnictví Chirurg 31 750 Kč Lékaři v chirurgických oborech Lékař/ka na chirurgické oddělení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 31750 kč, mzda max. 55040 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ, lékař s atestací v oboru, v přípravě, s kmenem, SZ, odborná způsobilost k výkonu zdrav. povolání lékaře v ČR (u občanů ze zahraničí nostrifikace diplomů a osvědčení z MZ ČR), zdravotní způsobilost a trestní bezúhonnost dle zák. č. 95/2004 Sb., popř. ze státu kde uchazeč posledních 6 měsíců pobýval, licence pro výkon lékaře ČLK, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: platové podmínky dle odborné způsobilosti a délky praxe, výhodné odměny za ÚPS, možnost dalšího vzdělávání bez kvalifikační dohody, akreditované pracoviště pro postgraduální studium oboru chirurgie, 5 týdnů dovolené, příspěvek FKSP na stravování, KONTAKT: Pojezná Marie MUDr., tel.: 517 315 104, 7-15:30 hod, e-mail: pojezna@nemvy.cz. Pracoviště: Nemocnice vyškov, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Marie Pojezná, +420 517 315 104.

Nejstarší tanečnice v Dolních Bojanovicích.
3

Růžena Komosná se umí otáčet v kroji i v 98 letech

Ilustrační foto.

Purpurový Špilberk: na podporu předčasně narozených dětí. Razantně jich přibývá

17. listopad v Brně: centrum zaplní lampiony i protestní akce proti Babišovi

Brno /ANKETA/ - Připomenou pohnutou minulost a vyjádří názor na současné dění. Centrum Brna bude v sobotu patřit zejména studentům. Ti pořádají celé odpoledne akce k připomenutí listopadových událostí let 1939 a 1989.

Výstaviště ovládnou drahé kameny i video skulptura, lampionový průvod pobaví

Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ - Technika i broušené kameny. Hned dvě akce o víkendu čekají návštěvníky výstaviště v Brně. O přízeň lidí soupeří festival Prototyp a výstava Minerály. Deník Rovnost přináší také další desítky tipů na zajímavé víkendové akce po celé jižní Moravě. Stačí si jen vybrat.

Venčil psa, ten přinesl lidskou nohu. Může jít o pohřešovaného muže z Ivanovic

Ivanovice na Hané - Torzo lidského těla bylo nalezeno v pátek 9. listopadu u cyklostezky na břehu říčky Haná, protékající mezi Němčicemi nad Hanou a Vrchoslavicemi. Lidskou nohu přinesl svému pánovi pes, se kterým byl pejskař na pravidelné večerní procházce.

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 14. a 15. listopadu 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT