V matematické, chemické i zeměpisné olympiádě se letos bez problémů dostal do krajského kola. „V chemii jsem byl první, v zeměpise druhý a v matematice třetí," vyjmenovává své úspěchy Petr. Z krajských kol sice ani v jednom případě nepostoupil, nevzdává se však naděje, že příští rok se to zlepší. „Rozhodně tomu chci věnovat víc úsilí, chtěl bych se zlepšit," tvrdí Petr.

Ze tří vyjmenovaných předmětů ho zhruba nastejno baví zeměpis a chemie, matematika už méně. „Což je trochu zvláštní, když jsem v matematické třídě. Ale zeměpisná ani chemická není," směje se mladík.

Baví ho průmysl

Kdyby se měl rozhodnout mezi zmíněnými předměty, vybrat by si teď nedokázal. „To je těžké, v obou mě baví úplně jiné věci. V zeměpise mě baví průmysl, ekonomika, populace, naopak mě nesmírně nudí vrásnění a geologické procesy vůbec. Asi proto, že to všechno trvá tak dlouho," usmívá se Petr.

V chemii zase spíš než rovnicím dává přednost pokusům. „Bavilo mě třeba, když jsme vařili ethanol," přibližuje hoch. Přestože by ho lákalo zkoušet pracovat metodou pokus omyl neboli smíchat něco ve zkumavce a čekat, co to udělá, ještě to nikdy nezkusil. „Přece nemůžu nechat školu vybouchnout. A doma mi to zase zakazuje mamka, bojí se, což se jí ani nedivím," směje se nadaný žák.

Pokusy si většinou hledá na internetu před hodinou, aby pak věděl, co ho čeká. „Většinou to vyjde hned napoprvé, jen občas se stane, že to špatně zreaguje, ale to může být i starými chemikáliemi," říká Petr.

Pokud jde o zmiňovaný zeměpis, přiznává, že jeho oblast zájmu už se pohybuje spíš ve sféře ekonomiky. „Rozhodně bych se v budoucnu chtěl zaměřit na bližší studium průmyslu a z toho vyplývající situaci na trhu, třeba i na burze s cennými papíry," přibližuje Petr.

Přestože rodina by z něj ráda měla lékaře, on spíš uvažuje nad dráhou ekonoma. „Dovedu si představit, že bych pracoval jako makléř, ať už realitní, nebo třeba na burze. Když mám chvíli, tak sleduji burzy na internetu, zajímá mě ekonomická situace nejen naší republiky, ale také jiných zemí," podotýká mladík, který by chtěl vysokou školu studovat v zahraničí.

Ohledně jazykových schopností si věří. „Spíš se bojím, abych se tam vůbec dostal z hlediska vědomostí. Přece jen zahraniční univerzity bývají náročnější. Kdysi jsem snil o tom, že bych chtěl studovat v Oxfordu nebo Cambridge, protože tam je ekonomie na opravdu vysoké úrovni. Přece jen jsou to ale nesmírně prestižní školy, takže si šance moc nedávám," uvažuje Petr.

Doktorem být nechce z naprosto prozaického důvodu. „Asi bych na té pitevně omdlel," směje se. Představit si prý ještě dokáže dráhu praktického lékaře, ale aby se k tomu dostal, pitevně se nevyhne. A tak medicínu rovnou zavrhuje.

Věrný ekonomii

Zůstává věrný raději ekonomii. A tak má přehled o oblasti, o které drtivá většina jeho vrstevníků téměř ani neví, že existuje. „Česká republika je na tom momentálně po ekonomické stránce docela špatně. Záleží teď hlavně na tom, kdo se ujme vlády," myslí si Petr.

Určitý model, kterým by podle něj bylo rozumné jít, vidí ve Švýcarsku nebo ve Skandinávii. „Dávají hodně prostoru zahraničním firmám, aby si tam založily centra, a tím podporují domácí ekonomiku a zaměstnanost. I když například v Brně je těch zahraničních firem taky hodně, ty české naopak odcházejí do zahraničí. Bylo by tedy potřeba nastolit nějakou rovnováhu," podotýká mladík.

Kdo by měl pocit, že budoucí ekonom musí jen ležet v knížkách, toho Petr z omylu vyvede. „Baví mě fotbal, hrál jsem pět let na klavír, letos končím. Bohužel tím, že přecházím na střední školu, už na něj nebudu mít čas," vysvětluje žák. Od září totiž začne dojíždět na gymnázium v Brně. „Je to gymnázium na třídě Kapitána Jaroše. Tentokrát ale na rozdíl od základní školy nepůjdu do matematické třídy, ale do všeobecné. Tak uvidím, co u toho budu všechno stíhat," dodává mladík.