Jediná vládkyně

Markéta II., dánská královna (83) Vládne od 14. ledna 1972
Následník trůnu princ Frederik (55)

Markéta II. loni oslavila zlaté jubileum, padesát let vlády. Je nejdéle sloužícím monarchou v Evropě a zároveň jedinou vládnoucí královnou. Její prvorozený syn, korunní princ Frederik, je nyní nejdéle čekající a též nejstarší následník trůnu v Evropě. Budoucí král prošel pár složkami dánských ozbrojených sil. Vyniká námořním výcvikem, kde získal přezdívku Pingo.

Kdo bude příštím králem? Zde je video přehled panovníků a jejich následníků.

| Video: Youtube

Král jachtingu

Harald V., norský král (86) Vládne od 17. ledna 1991
Následník trůnu princ Haakon (50)

Po smrti královny Alžběty II. se stal nejstarším panujícím monarchou v Evropě. Harald byl celý život vášnivý sportovec. Svou zemi reprezentoval třikrát v jachtingu na olympijských hrách. Byl i vlajkonošem na zahajovacím ceremoniálu LOH v Tokiu roku 1964.

Vášnivý zemědělec

Karel XVI. Gustav, švédský král (77) Vládne od 15. září 1973
Následnice trůnu princezna Victoria (46)

Otec Karla Gustava zahynul při letecké nehodě. Tehdy bylo budoucímu králi teprve devět měsíců. Pravdu o tragédii se dozvěděl až v sedmi letech. Po smrti otce se stal prvním v nástupnické linii po svém dědovi, korunním princi Gustavu Adolfovi. Sedmasedmdesátiletý Karel XVI. Gustav je jedním z nejdéle vládnoucích monarchů švédské historie. Na trůn nastoupil v sedmadvaceti letech.

Letos oslavil padesát let vlády. Je nejstarším mužským evropským panovníkem. K jeho vášním patří zemědělství. Na svém panství chová několik stovek krav. Rád poslouchá kvalitní hudbu. Například skupinu Pink Floyd, Bruce Springsteena či Stevieho Wondera.

Miliardový kníže

Hans Adam II., lichtenštejnský kníže (78) Vládne od 13. listopadu 1989
Následník trůnu princ Alois (55)  

close lichtenštejnský kníže Hans Adam II., Václav Havel, Dagmar Havlová info Zdroj: Profimedia zoom_in V roce 1998 se v německém Münsteru setkal kníže Hansem Adamem II. s tehdejším pezidentem České republiky Václavem Havlem a jeho chotí Dagmar

Před svým nástupem na trůn přeměnil rodinnou banku LGT na úspěšnou mezinárodní finanční skupinu. Jeho soukromé bohatství je odhadováno na čtyři miliardy amerických dolarů, což ho činí jedním z nejbohatších panovníků na světě. Hans Adam II. předal v roce 2004 část vládních povinností synovi Aloisovi. Sám však přesto stále zůstává hlavou státu.

Království za ženu

Jindřich I., lucemburský velkovévoda (68) Vládne od 7. října 2000
Následník trůnu princ Guillaume (42)

Když se Jindřich I. rozhodl oženit s Marií Teresou Mestreovou, jež pocházela z Kuby, setkal se s odporem vlastní rodiny. Budoucí vévoda byl ale natolik zamilovaný, že chtěl rezignovat na svá práva k lucemburské koruně. Vše se nakonec v dobré obrátilo, rod ustoupil. S Marií Teresou se oženil v roce 1981. Mají spolu pět dětí, čtyři syny a dceru.

Nejmladší dědic trůnu

Albert II., monacký kníže (65) Vládne od: 6. dubna 2005
Následník trůnu princ Jacques (9)

Jediný syn knížete Rainiera III. z rodu Grimaldiů a americké herečky Grace Kellyové reprezentoval Monako v jízdě na bobech. Účastnil se několika olympijských her. V roce 2011 se oženil s jihoafrickou olympijskou plavkyní Charlene Wittstockovou. A v prosinci 2014 přivítal manželský pár na svět dvojčata, princeznu Gabrielu a prince Jacquese.

close Charlene, Albert II., Jacques info Zdroj: Profimedia zoom_in Devítiletý Jacques je budoucím monackým knížetem. Oficiality ho zatím spíš nudí. Během listopadové armádní přehlídky bylo znát, že na reprezentaci své země má ještě času dost

Kníže Albert je otcem dvou mimomanželských dětí, dcery Jazmin a syna Alexandra. Ti v nástupnické linii na monacký trůn uvedeni nejsou.

Konec ženské vlády

Vilém Alexandr, nizozemský král (56) Vládne od 30. dubna 2013
Následnice trůnu princezna Catharina-Amalia (20)

Po smrti svého prapradědečka Viléma III. roku 1890 se Vilém Alexandr stal prvním mužským monarchou v Nizozemsku. Stalo se tak po několika generacích ženské vlády. Vilémovou matkou je bývalá královna Beatrix. Vilém Alexandr si ponechal své jméno, čímž porušil tradici. Podlé té by měl vládnout jako Vilém IV.

close Nizozemský král Vilém Alexandr info Zdroj: Profimedia zoom_in Nizozemský král Vilém Alexandr se od mládí věnoval létání. Během posledních více než dvaceti let pravidelně, ale v utajení, usedal do kokpitu jako kopilot letecké společnost KLM

Dva králové, jedna koruna

Filip, belgický král (63) Vládne od 21. července 2013
Následnice trůnu princezna Elisabeth (22)

Filip nastoupil na belgický trůn po svém otci, králi Albertovi II. Ten (z vlastní vůle) abdikoval v roce 2013 ze zdravotních důvodů. Belgie je ojedinělá tím, že má dva žijící krále: Alberta II., který si i po abdikaci zachoval královský titul, a též Filipa, současného panovníka. Princezna Elisabeth by se měla stát první belgickou královnou. Po změně nástupnického práva v roce 1991 totiž má v zemi nárok na trůn prvorozené dítě bez ohledu na pohlaví.

Nejmladší a nejvyšší král 

Filip VI., španělský král (55) Vládne od 19. června 2014
Následnice trůnu Leonor, kněžna asturská (18)

Filip VI. se stal hlavou španělského státu poté, kdy jeho otec Juan Carlos I. v roce 2014 abdikoval. Po svém nástupu se stal nejmladším monarchou v Evropě. Zúčastnil se olympijských her v plachtění. Drží rekord pro nejvyššího prince a nyní krále světa. Jeho manželka Letizia, pocházející z občanských kruhů, je první španělskou královnou bez aristokratického původu. 

Dlouhé čekání na nejstaršího krále

Karel III., britský král (75) Vládne od 8. září 2022
Následník trůnu William, princ z Walesu (41)

V červnu se na balkonu Buckinghamského paláce sešli král Karel III. a jeho následníci. Syn William a vnuk George:

Karel III. nastoupil na britský trůn v září 2022 po sedmdesáti letech čekání, neboť se stal následníkem trůnu již jako čtyřletý. Jeho matka Alžběta II. byla korunována královnou roku 1952…

Karel III. byl nejdéle sloužícím následníkem trůnu i princem z Walesu. Ve věku třiasedmdesáti let se stal nejstarším panovníkem, který v historii usedl na britský trůn. Naopak jeho syn William se po nástupu otce k vládě stal aktuálním následníkem s nejkratší dobou „služby“.