Rekonstrukce Bitvy tří císařů - Austerlitz 2019
KDY: sobota 30. listopadu od 14.00
KDE: pod kopcem Santon u Tvarožné na Brněnsku
ZA KOLIK: vstup zdarma

Velkolepá bitevní ukázka Austerlitz 2019 se odehraje v sobotu od druhé hodiny odpoledne pod kopcem Santon u obce Tvarožná.
Scénář letošní bitvy bude pokračováním ukázky z minulého roku. „Poté, co jednotky Legrandovy divize i Davoutova sboru vyklidily Telnici a ustoupily před přesilou 1. kolony ruské armády a rakouského Kienmayerova sboru, a poté, kdy na Prateckých výšinách dvě divize Soultova sboru a francouzské armády porazily 4. kolonu a ruskou císařskou gardu, jsou u Telnice koaliční jednotky napadeny z týlu a bitva končí jejich porážkou a chaotickým ústupem směrem na Hodonín,“ přiblížil prezident pořádajícího Projektu Austerlitz Miroslav Jandora.

Ukázky se zúčastní 1 100 vojáků. „Budou v dobových uniformách z patnácti zemí Evropy i Severní Ameriky, dále šedesát koní. Budeme bojovat s patnácti děly,“ vyjmenoval Jandora.

Rekonstrukce bitvy je letos přístupná zdarma. Návštěva láká třeba Romana Příborského z Ladné na Břeclavsku. „Ukázku jsem ještě neviděl. Těším se především, že bitva navodí atmosféru blízkou Napoleonově době. Lépe si díky tomu také připomenu všechny historické souvislosti. Myslím, že to bude zážitek,“ řekl mladík.

Akci každoročně sleduje tisíce návštěvníků. Mezi nim jsou i zahraniční příchozí. „Jezdí sem i studenti nebo absolventi z francouzské vojenské akademie Saint Cyr,“ zmínil Jandora.

Lidé se na místo mohou dopravit poměrně snadno hromadnou dopravou. „Od brněnského obchodního centra Tesco z Úzké ulice odjíždejí autobusy od půl jedenácté dopoledne do půl druhé s cílovou zastávkou Rohlenka, poblíž které se rekonstrukce bitvy koná,“ uvedl Jandora.

Návštěvníci se pak mohou pohodlně vrátit mimořádnými spoji zpět do Brna.
Samotné akci předchází v devět ráno nástup koaliční armády ve Tvarožné a v půl jedenácté jsou na programu manévry pěchoty a jezdectva pod Santonem.

Vánoční jarmark
KDY: sobota 30. listopadu od 10.00
KDE: Muzeum Vyškovska, Vyškov
ZA KOLIK: vstup na jarmark zdarma, dílny 30 korun

Řemeslné výrobky lidé seženou v sobotu na vánočním jarmarku. V dílnách si děti vyrobí ozdoby.

Rozsvícení vánočního stromu
KDY: sobota od 18.00
KDE: náměstí Svobody, Bučovice
ZA KOLIK: zdarma

V neděli se poprvé rozzáří bučovický vánoční strom. Lidi čeká i kulturní program.