Římsko barbarský festival
KDY: pátek 4. září od 16.00, až neděle 6. září
KDE: Hradisko u Mušova, Pasohlávky
ZA KOLIK: pátek 70 a sobota 150 korun

Vmísit se mezi římské vojáky, zažít gladiátorský souboj válečníků či bitvu s nepřátelskými Germány mohou od pátku do neděle návštěvníci Brány do Římské říše u Pasohlávek. Na Hradisku u Mušova se tam koná první Římsko barbarský festival.
V pátek od čtyř hodin odpoledne mohou příchozí přihlížet stavbě tábora římských vojáků i nepřátelské germánské osady na Římském vrchu. „Připravený máme i program pro děti, nebudou chybět řemeslné stánky a velmi lákavá bude i nabídka v pravé římské taverně. Lidé v ní ochutnají autentická jídla podle receptů ze třetího století našeho letopočtu. Zabývá se jimi kolegyně Veronika Florianová a po dohodě uvaří jídla kuchaři z blízkého hotelu,“ láká za organizátory do starobylé kuchyně mezi vojáky Johana Malíšková z návštěvnického centra Brána do Římské říše.
Právě tam si během pátečního večera mohou zájemci vychutnat i divadlo s názvem Prima Inter Clades aneb Šílenství z principu. Zvídavé návštěvníky zase potěší povídání s renomovanými archeology.
Páteční večer zakončí průvod římských vojáků s loučemi. „Lidé se vrátí v čase, když budou přihlížet téměř autentickému příchodu Římanů na Hradisko,“ míní Malíšková.
Sobota nabídne od půl desáté ráno například římské ragby, gladiátorský souboj válečníků i dětskou bitvu. Znalci seznámí nadšence s vývojem chladných střelných zbraní, ukážou výzbroj, výstroj i výcvik někdejších vojáků. Archeolog Balázs Komoróczy přiblíží arvýzkum na Hradisku u Mušova a odbornice na dávné recepty Veronika Florianová bude povídat o římské gastronomii. „V táboře budou i slévači, kteří budou před zraky diváků odlévat bronz přímo z pece a budou z něho tvořit předměty jaké známe z výzkumů a nalezišť. Mezitím bude znít vojenský pokřik a pokyny velitelů, jiní budou opékat třeba prase,“ zve Malíšková.
Odchodu římských vojáků z území mohou zájemci přihlížet ještě v neděli. Podívanou si nenechá ujít například Marek Jelínek z Jeseníků, který v Pasohlávkách tráví dovolenou. „To je nádherná akce! Chtěli jsme v sobotu odjet, ale tohle si nemůžeme nechat ujít,“ zajásal nad novinkou.

Tipy z Vyškovska

Veteranfest
KDY: sobota 5. září od 7.30
KDE: zámecký park, Slavkov u Brna
ZA KOLIK: 160 korun

Slavkov u Brna bude v sobotu dějištěm největšího srazu auto-moto veteránů Veteranfest. Tradiční akce láká nejen na ojedinělou přehlídku historických vozů, motorek, traktorů, bicyklů, ale také na dobovou atmosféru. Zámecký park zkrášlí prvorepublikové dámy, mezi auty budou tanečníci dokonce tančit swing. Areál pořadatelé pro návštěvníky otevřou v půl osmé ráno, vstupné je sto šedesát korun.

Výstava exotů a králíků
Kdy: sobota od 10.00 a neděle od 8.00

Kde: Bučovice, zámecká zahrada
Za kolik: vstupné dobrovolné

 Posoudit chovatelské úspěchy a prohlédnout si holuby, králíky, drůbež nebo exoty mohou o víkendu všichni návštěvníci zámecké zahrady v Bučovicích. V sobotu trvá výstava do šesti hodin, v neděli pak do tří hodin odpoledne.

Křenovická vařečka
Kdy: sobota od 8.00
Kde: Křenovice, areál sokolského hřiště
Za kolik: 50 korun


Soutěž týmů ve vaření guláše pořádají v sobotu v Křenovicích. Nadšenci se pustí do vaření v osm hodin ráno, návštěvníci mohou ochutnávat první porce v jednu hodinu po poledni. Celodenní program obsahuje barmanskou show, tombolu, koncerty a taneční zábavu. Děti se mohou těšit na sladké dobroty v podobě palačinek i zábavu na skákacím hradě.

Další tipy z jihomoravských regionů

Blanensko

Bambifest
KDY: pátek 4. září a sobota 5. září od 8.00
KDE: zámecký park, Blansko
ZA KOLIK: vstup volný  

Osmý ročník Bambifestu nabídnou v pátek a sobotu pořadatelé v zámeckém parku v Blansku. V celodenním programu se po oba dny představí blanenské kluby a spolky zahraje například kapela Frappé, písničkář Lubyn a vystoupí divadlo Kollárka. Vstup na festival je volný.

Brněnsko

Historické slavnosti
KDY: sobota 5. září od 14.00
KDE: klášter Rosa Coeli, Dolní Kounice
ZA KOLIK: zdarma


Do období středověku se lidé přenesou v sobotu v klášteře Rosa Coeli v Dolních Kounicích na Brněnsku. Od druhé hodiny odpoledne tam návštěvníci najdou Historické slavnosti. Lidé budou zadržovat dech při napínavých rytířských soubojích, děti pobaví loutkové divadlo, dobový kolotoč a vojenské lešení a den zakončí ohňová show. Vstup je zdarma.

Břeclavsko

Muzejní dýňobraní
KDY: sobota 5. září od 9.00
KDE: Valtice
ZA KOLIK: běžné vstupné

Dýně, cukety a patizony budou vévodit sobotnímu Muzejnímu dýňobraní ve Valticích v Národním zemědělském muzeu. Začíná v devět hodin ráno. Návštěvníci uvidí nevšední tykve, dozví se zajímavé recepty.

Hodonínsko

Muzejní noc a den otevřených dveří
KDY: pátek 4. září od 14.00
KDE: Muzeum naftového dobývání a geologie, Hodonín
ZA KOLIK: 60 korun dospělí, 30 korun děti a důchodci

Na Muzejní noc, den otevřených dveří a toulky po naftařském příhraničí mohou zavítat zájemci do Muzea naftového dobývání a geologie v Hodoníně. V pátek od dvou hodin odpoledne je tam čekají nové exponáty a užijí si i opékání špekáčků. Na noční prohlídku muzea při svitu petrolejových lamp s neznámými příběhy se mohou vydat s průvodci od pěti hodin večer. Za vstupné zaplatí lidé 60 korun, děti, mládež a důchodci polovinu.

Znojemsko

Festival VOC
KDY: sobota 5. září od 10.00
KDE: hrad, Znojmo
ZA KOLIK: zdarma
Sauvignony, rýnské ryzlinky a veltlínská zelená vinařů ze Znojemska s prestižním označením vín originální certifikace ochutnají v sobotu ve Znojmě návštěvníci tradičního festivalu VOC Znojmo. Vína s nově uděleným označením VOC znojemští vinaři obvykle poprvé představují 8. května, letos ale museli svůj svátek kvůli pandemii odložit. Na podiích na dvou scénách v areálu hradu i na sousední Káře se vystřídají mimo jiné Neoveská cimbálová muzika, Jožka Šmukař či Michal Žáček s Mario Šeparovičem. Vstup je volný.