Zarážení hory

KDY: Strážnice sobota od 15.00
Bořetice sobota od 16.00
KDE: Hotařská búda, Strážnice
Kraví hora, Bořetice

ZA KOLIK: Strážnice 100 korun
Bořetice dobrovolný poplatek

„Kdo do vinohradu vkročí bude mít jednu nohu kratší. Ten, kdo hrozen utrhne, tomu ruka odpadne!“ Podobná hrozivá varování ze středověku, tentokrát ale s humorem a nadsázkou, zazní o víkendu jižní Moravou. Vinaři ve Strážnici a Bořeticích uzamknou vinohrady před dozráváním hroznů rituálem s názvem Zarážání hory.

Strážnice
Na obřad, ale i ochutnávku vín s folklorním programem zvou Strážničtí na proslulý vinařský kopec Žerotín k Hotařské búdě v sobotu od tří hodin odpoledne. „V nádherném prostředí vinohradů si návštěvníci užijí samotný obřad v podání místních vinařů. Jsou tvůrčí, a tak se můžeme jako každý rok těšit na jejich vtipné vyhlášení nařízení, která vždycky okoření aktuálním dění třeba v politice. Letos se rýsuje například zákaz vstupu do vinohradu v rouškách, aby prý bylo poznat, kdo nepovolaný do vinice vstoupil,“ předpokládá za organizátory tajemník městského úřadu Petr Hanák.
Návštěvníci poznají také letošní hlídače, takzvané hotaře, které na akci jmenuje horenská rada. Jejich úkolem bude chránit úrodu ve vinicích před nenechavými zloději, ale třeba i špačky. Hotaři jsou jediní, kteří mohou vstoupit do vinohradů, kromě majitele. Výjimku mají jen těhotné ženy a nemocní, kteří si v horkém dni smí utrhnout tři hrozny vína pro osvěžení.
Návštěvníci Strážnice si užijí ale i takzvané traťové košty vín, které v jednotlivých lokalitách pořádají tamní vinaři. „Pobaví soubor lidových písní a tanců Danaj, zahraje dechová hudba Svárovanka, cimbálová muzika Krepina a Strážničtí hotaři,“ zve Hanák. Za vstupné zaplatí příchozí sto korun. Zajištěna je i kyvadlová doprava z autobusového nádraží a zájemce přepraví každou půl hodinu.

Bořetice
Tradiční recese a nadsázka zavládne v sobotu i v Bořeticích na Břeclavsku. Rituál Zarážení hory tam vypukne od čtyř hodin odpoledne v areálu vinných sklepů Kraví hora na Vinckově náměstí.
Představitelé Svobodné spolkové republiky Kraví hora Bořetice zároveň oslaví dvacetileté výročí založení svého recesistického vinařského státu. „Zahajovací proslov před sídlem republiky přednese náš prezident takzvaně na furt Václav Petrásek. Pak si lidé užijí vystoupení ochotníků z Uherčic, kteří předvedou samotný obřad a vyhlášení zákazu vstupu do vinohradů. Zahraje cimbálová muzika Hudci a vinaři otevřou své sklepy k ochutnávkám vín. Budeme grilovat vepřové i kuřecí steaky a je pravděpodobné, že už bude k pití i první burčák z odrůd Solaris a Irsay Oliver,“ láká do Bořetic prezident netradiční republiky Stanislav Novák.
Akce v Bořeticích potrvá do deseti hodin večer, vstupné se neplatí. Poplatek za víno je dobrovolný.
Kvůli hygienickým opatřením ale organizátoři vybízejí k dodržování zásad. „Lidé by měli respektovat dvoumetrové rozestupy a hlavně pít z jedné skleničky,“ nabádá Novák. Do Bořetic se chystá i Jiří Pinkava z Blanska. „Že bude už burčák? To si nesmím nechat ujít,“ znamená si lákavé slovo do diáře na sobotu.

Tipy z Vyškovska

Veterán bus na zámku
KDY: sobota od 15.00
KDE: zámek Slavkov u Brna
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné


Historické autobusy budou v sobotu 22. srpna k vidění v parku zámku ve Slavkově u Brna. Dorazí tam ve čtvrt na tři odpoledne z přehlídky Veterán bus Kříž v Telnici na Brněnsku a na místě budou k vidění do půl páté, kdy odjíždí zpět.

Bartolomějské hody
KDY: pátek až neděle
KDE: Vážany nad Litavou
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Víkend bude ve Vážanech nad Litavou ve znamení Bartolomějských hodů. V pátek je na programu stavění máje a posezení se stárky. V sobotu následuje zvaní po vsi a večerní zábava. V neděli v deset hodin dopoledne začíná bohoslužba v kostele svatého Bartoloměje. V jednu hodinu po poledni vyjde opět průvod po obci a lidé se pak mohou těšit na tančení pod májí. Třídenní veselici zakončí zábava.

Chovatelská výstava
KDY: sobota a neděle od 8.00
KDE: Křenovice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Příležitost vidět mladé králíky a porovnat své chovatelské úspěchy mohou lidé v sobotu i v neděli v Křenovicích. Součástí výstavy je i oblíbená soutěž o králičí hop. Kromě králíků mohou příchozí obdivovat i holuby, terarijní zvířata, drůbež a exotické ptáky. V sobotu trvá akce do šesti hodin v podvečer, v neděli končí v jednu hodinu po poledni.

Další tipy z regionu

Hodonínsko

Otevřené sklepy 
KDY: sobota od 13.00
KDE: Ratíškovice
ZA KOLIK: 400 korun

Setkat se s vinaři a ochutnat jejich vína mohou zájemci v sobotu v Ratíškovicích na akci otevřených sklepů. Příchozí zavítají do více než dvaceti sklepů v lokalitě Na Slavíně i do pěti profesionálních vinařství. Za cenu čtyři sta korun dostanou originální sklenku s taštičkou, mapu, poukázky na ochutnávku vín a na nákup lahve. Akce začíná v jednu hodinu odpoledne.

Blanensko

Boskofest
KDY: sobota od 12.00
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: 549 korun

Třetí ročník Boskofestu zažije v sobotu zámecká zahrada v Boskovicích na Blanensku. Hudební program začne v poledne a se svými vystoupeními se vystřídají legendy české populární hudby jako Hana Zagorová, Dara Rollins, a kapely Slza, Monkey Bussines. Hudební nostalgii probudí svým vystoupením Karel Gott revival . Moderátorem programu bude Ondra Urban. Vstupné je 549 korun.

Kaštánekfest
KDY: sobota od 15.00
KDE: Blansko, Horní Lhota
ZA KOLIK: neuvedeno

Čtyři regionální kapely, odpolední program pro děti se spoustou her a soutěží nabídne v sobotu čtvrtý Kaštánekfest v hospůdce U Kaštánka v blanenské Horní Lhotě. Zahrají kapely Rockfór, Netopýr, HD acoustic a Rosomák Olympic revival. Návštěvníky pobaví Silák Franta a kouzelník Magic R. O soutěže, dílničky a hry se postarají Hornolhotské mámy. Připravený bude i skákací hrad a malování na obličej.

Břeclavsko

Pražské dechové trio
KDY: sobota od 17.00
KDE: Valtice, zámek
ZA KOLIK: 100 korun

Hoboj, klarinet a fagot v podání Pražského dechového tria rozezní v sobotu od pěti hodin večer zámeckou kapli ve Valticích. Zdeněk Rys, Milan Polák a Lukáš Kořínek tam zahrají v koncertním cyklu Henckeovy barokní varhany Valtice díla Andrease Hammerschmidta, Antonia Salieriho, W. A. Mozarta, F. X. Duška, i Antonína Dvořáka. Za vstupné zaplatí příchozí sto korun.

Brněnsko

TrutnoOFF BrnoON
KDY: pátek - neděle
KDE: Brno, Na Střelnici
ZA KOLIK: 1600 korun na celý festival

Legendární hudební festival s pestrou nabídkou žánrů a kapel se přestěhoval z Trutnova a novou kapitolu začne psát od pátku do neděle v Brně. Na pódiích se vystřídají kapely jako J.A.R., legendární Plastici, Visací zámek nebo Čankišou.

Znojemsko

Otevřené sklepy
KDY: sobota od 10.00
KDE: Hrádek u Znojma
ZA KOLIK: 200 korun

Přátelé dobrých vín zamíří v sobotu do Hrádku na Znojemsku. Tamní vinaři pro ně od deseti hodin už po druhé otevřou dvacet sklepů a nabídnou nejzajímavější vzorky svých vín. Chystají i chutné občerstvení a živou hudbu mezi sklepy. Od kulturního domu čeká návštěvníky až tři kilometry dlouhá procházka několika sklepními uličkami.