Hradozámecká noc 2020
KDY: sobota 29. srpna 
KDE: různé památky na jihu Moravy (zámek Bučovice, Jurkovičova vila v Brně, zámek Lysice, zámek Miroslav, zámek Rájec nad Svitavou, vila Stiassni v Brně, zámek Valtice)
ZA KOLIK: na jednotlivých památkách různé podle programu

Barokní divadlo, koktejly, ohňostroje, moderní i středověkou hudbu a rozmanité komentované a kostýmované prohlídky nabídne v sobotu návštěvníkům některých zámků a vil tradiční Hradozámecká noc na jižní Moravě.
Tradičně zve návštěvníky například valtický zámek. „Letos Hradozámeckou noc spojujeme s naším svátkem barkoního divadla. Možnosti rozpočtu jsou letos velmi omezené, přesto bude na zámku pestrý program v barokním duchu už od rána, včetně komentovaných prohlídek. Aby si návštěvníci barokní atmosféru užili co nejvíce, máme otevřenou i půjčovnu kostýmů,“ řekl kastelán Richard Svoboda. Program vyvrcholí v devět večer barokním ohňostrojem.
Příjemný podvečer chystá pro návštěvníky zámek v Lysicích. „Letos zůstaneme venku, na hlavním nádvoří a od šesti odpoledne do půlnoci nabídneme Koktejl na konci léta. Znít bude živá hudba v podání kytaristy Tomáše Hanáka, barmani připraví alkoholické i nealkoholické míchané nápoje. Vstup bude zdarma,“ uvedla kastelánka Martina Rudolfová. Už dopoledne se na zámku zastaví historické automobily.
Část z nich pak večer uvidí návštěvníci brněnské vily Stiassni. „Pokud bude příznivé počasí budou na nádvoří vystavené krásné historické automobily a motocykly. Prohlídky vily budou kostýmované, ozvláštněné šermířskými ukázkami,“ zval pracovník vily Jaroslav Vaculík.
Kostýmované prohlídky nabídnou také zámky v Bučovicích a Rájci. V prvním případě budou mít atmosféru renesance, v Rájci připomenou nástup průmyslové revoluce na Blanensku.
Už od dvou odpoledne začne slavnost na zámku v Miroslavi. „Začneme pohádkou a pasováním dětí na rytíře a princezny. Ve čtyři začne v zámeckém parku slavnost se středověkou hudbou,“ sdělila kastelánka Martina Klimešová.

Tipy z Vyškovska

Bartolomějské hody
KDY: od pátku 28. srpna do neděle 30. srpna
KDE: Hodějice
ZA KOLIK: neuvedeno
V Hodějicích na Vyškovsku slaví Bartolomějské hody s bohatým programem. V pátek vyrazí stárci pro máju a uvítají silné pomocníky. V sobotu se mohou lidé těšit na fotbalové utkání, které začne v půl jedenácté dopoledne. Hodinu po poledni následuje stavění máje. Od osmi večer je v plánu předhodová zábava za Sokolovnou. V neděli ve dvě hodiny odpoledne vyjde průvod stárků za doprovodu dechovky Vracovjáci. V osm hodin následuje hodová zábava.

Pivní fesťák
KDY: sobota 29. srpna od 16.00
KDE: Pustiměř, za hasičskou zbrojnicí
ZA KOLIK: 150 korun
Za hasičskou zbrojnicí v Pustiměři si návštěvníci užijí II. Pivní fesťák. Ochutnají šest druhů piv a poslechnou si muziku v podání kapely Veřejná zkouška a dalších. Program startuje ve čtyři hodiny odpoledne.

Kolobrnďák 2020
KDY: sobota 29. srpna od 15.00
KDE: dopravní hřiště, Vyškov
ZA KOLIK: zdarma
Na koloběžkách, kolech či odrážedlech zakončí prázdniny děti i dospělí na Dopravním hřišti ve Vyškově. Pořadatel akce Kolobrnďák 2020, středisko volného času Maják, připravil pro návštěvníky malování na obličej, opékání u táboráku a další zábavu. Malí i velcí na místě získají spoustu informací o kroužcích, táborech a kurzech pořádaných Majákem. Na místě se do nich mohou hned přihlásit.

Další tipy z regionů

Hodonínsko

Jihomoravské dožínky
KDY: neděle 30. srpna od 9.00
KDE: Masarykovo náměstí, Hodonín
ZA KOLIK: zdarma

Dožínkový průvod, jarmark, zemědělská i hasičská technika, chovatelská výstava i bohatý kulturní program. To jsou Jihomoravské dožínky, které se konají v Hodoníně. Začínají v neděli po deváté hodině ráno mší a děkováním za úrodu v kostele sv. Vavřince. Na Masarykově náměstí zahraje cimbálová muzika Šohajka a večer Vojenský umělecký soubor Ondráš. Vstup je volný.

Břeclavsko

Blešák na mostě
KDY: pátek od 15.00
KDE: Kuffnerovo nábřeží, Břeclav
ZA KOLIK: vstup zdarma

Máte doma staré knihy, šaty nebo jiné věci, které už nepotřebujete? Malujete, vyrábíte šperky, náušnice nebo cokoliv jiného? Chcete se zbavit staré sbírky, která zbytečně leží na půdě? Překáží vám ve skříni staré, nevhodné svatební dary? Anebo byste rádi našli poklady za pár korun? V tom případě vás potěší, že se v pátek 28. srpna na našem oblíbeném břeclavském mostě v areálu bývalého cukrovaru dočkáme dalšího blešáku. Výhodou místa je blízkost Rákosníčkova i dopravního hřiště, kde si pohrají vaše děti, a také restaurace Pohoda, kde si můžete dát něco dobrého na jídlo či pití. Účast potvrdil i Rikša bar z břeclavské Cyklosféry.
Prodejce prosíme tradičně o příchod 30 minut před začátkem, aby si vše na prodejních místech stihli přichystat. Pokud plánujete přijít a chcete rezervovat prodejní místo, potvrďte prosím účast přes email petr.vlasak@breclav.eu nebo v události na facebookové stránce, ať víme, s kolika lidmi máme počítat. Počet prodejních míst je omezen.

Pálavský Oldtimer
KDY: sobota od 9.00
KDE: Zaječí, Valtice, Mikulov, Lednice
ZA KOLIK: vstup volný

Nablýskanou nostalgii si užijí příznivci starých aut v sobotu. Od vinařství U Kapličky v Zaječí se v devět hodin dopoledne vydají účastníci Pálavského Oldtimeru na spanilou jízdu krajem s šedesátkou vyladěných veteránů vyrobených většinou do roku 1945. Do dvanácti hodin je mohou obdivovat lidé na náměstí ve Valticích, poté v Mikulově. Od půl třetí do pěti večer pak u zámku v Lednici, kde kastelánka zámku předá pohár vítězi soutěže Concours D'elagance.

Pouliční festival vína a jídla
KDY: sobota od 10.00
KDE: Moravská Nová Ves
ZA KOLIK: 99 korun, ochutnávka vín 499 korun

Na pouliční festival vína a jídla s názvem Vajn & Šajn zavítají zájemci v sobotu do Moravské Nové Vsi. Začíná v deset hodin dopoledne v sklepních uličkách Výmol a Zátiší. Příchozí čeká ochutnávka vín ve zhruba dvacítce sklepů, ale také množství čerstvého jídla z foodtracků i tradiční krajové speciality připravované přímo na místě. Zahrají cimbálové muziky Réva a Lusk i akustické duo Linh a Will.

Blansko

Boskovice 2020
KDY: pátek 28. srpna až neděle 30. srpna
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: permanentka 750 korun
Osmadvacátý ročník festivalu se zaměří na polskou historii a kulturu. Vystoupí bluesmani Forsal, mezižánroví Max Bravura a Ciśnienie, alternativní dívčí duo Omayu nebo projekt Tokka. Na divadelní scéně odehraje spolek Jedl hru s názvem Miláček/píseň písní na motivy básnického dramatu Karoła Wojtyly.

Souboj gulášů
KDY: sobota 29. srpna od 12.00
KDE: Újezd u Boskovic
ZA KOLIK: neuvedeno

Třetí ročník kuchařského klání. Šest týmů se dá do vaření na prostranství před pohostinstvím v poledne. Koštování gulášů začne ve čtyři, vítěze pořadatelé vyhlásí v šest večer.

Sraz velorexů
KDY: neděle 30. srpna od 9.00
KDE: parkoviště u bývalého hotelu Dukla, Blansko
ZA KOLIK: zdarma

Do Blanska, na už devětadvacátý sraz slavných Velorexů, vozítek s látkovou kapotou, zamíří jejich majitelé a příznivci. Na parkoviště u bývalého hotelu Dukla se vozítka začnou sjíždět v neděli kolem deváté ráno. O desíti do jedenácti bude možné si vystavené Velorexy prohlédnout, poté začne spanilá jízda městem. Vstup je volný.

Znojmo

Gulášová soutěž
KDY: sobota 29. srpna od 12.00
KDE: Tasovice, hřiště
ZA KOLIK: 100 korun

Tradiční soutěž ve vaření kotlíkového guláše. Družstva se dají do práce v poledne, ve tři začne ochutnávka. Od sedmi hraje kapela Oryon.

Neckyáda
KDY: neděle 30. srpna od 14.00
KDE: u přehrady, Znojmo
ZA KOLIK: vstup volný
Defilé nejsvéráznějších plavidel už tradičně uzavře prázdniny ve Znojmě na řece Dyji u přehrady. Zábavné setkání neformálního spolku přátel z Dyjské vsi začne ve dvě hodiny odpoledne, kdy vyplují první plavidla.

Brno

Rozloučení s prázdninami
KDY: sobota 29. srpna a neděle 30 srpna, vždy od 9.00
KDE: koupaliště Riviéra, Brno
ZA KOLIK: dospělí 50 korun, děti do 14 let zdarma
 

Koncerty i vystoupeními mažoretek a akvabel se rozloučí lidé s letošními prázdninami na brněnském koupališti Riviéra. Po celý víkend je připravený pro zájemce celodenní program, ve kterém vystoupí mimo jiné i Yvetta Blanarovičová, Pavel Callta, kapela Slza i brazilské tanečnice.

Babí léto a Dědský den
KDY: sobota 29. srpna od 14.00
KDE: park Lužánky, Brno
ZA KOLIK: zdarma
 

Lidé s více křížky na čele to o víkendu roztočí v Lužánkách a dokáží, že věk je jen číslo. V brněnském parku odpoledne najdou na festivalu Babí léto a Dědský den celou řadu sportovních i odpočinkových aktivit. Zahrají si pétangue, vyzkouší techniku drátkování, zasoutěží si v pivním kvízu a zatančí při cimbálové muzice.

Líšeňský pivní festival
KDY: sobota 29. srpna od 13.00
KDE: Líšeňský pivovar, Brno
ZA KOLIK: 90 korun (v ceně festivalová sklenice)

Padesát druhů piva ochutnají lidé na sobotním Líšeňském pivním festivalu. Ten je letos jedinou akcí nahrazující tradiční jarní a podzimní termín. Lidé si kromě zlatého moku z Líšeňského pivovaru pochutnají na pivu z dvanácti dalších tuzemských malých pivovarů. Akci okoření i vystoupení kapel.