Špilberk žije i po Bílé hoře
KDY: sobota a neděle, vždy od 10.00 do 18.00
KDE: Špilberk, Brno
ZA KOLIK: plné vstupné 180 korun, snížené 60 korun, rodinné 400 korun
Přímo v centru dramatických událostí po bitvě na Bílé hoře se o víkendu ocitnou návštěvníci hradu Špilberk. Koná se tam osmý ročník akce Špilberk žije, který se tentokrát odehraje v roce 1620. Lidé si tak připomenou čtyři sta let od nechvalně proslulé bitvy nedaleko Brna.
K vidění bude vojenský tábor s koňmi, ukázky z bitvy na Bílé hoře i ze švédského obléhání Brna. Děti zabaví divadla a lidé se podívají do zřídka přístupných útrob hradu. „Děti čeká například velká soutěžní hra Hrdý Brňan. Při plnění zábavných úkolů se seznámí s významnými osobnostmi 17. století. Pokud zdárně projdou všechna stanoviště, dočkají se malé odměny. Dospělé zaujmou zase speciální komentované prohlídky jihozápadního bastionu, který je běžně přístupný pouze na objednání,“ láká k návštěvě Michael Kalábek z pořadatelského týmu Muzea města Brna.

Na západním valu, jinak kurtině, se usadí vojenský tábor s koňmi, na trávníku na jihozápadním bastionu zase budou k vidění draví ptáci. Na dělovém bastionu návštěvníci zhlédnou ukázky z bitvy na Bílé hoře i ze švédského obléhání Brna. „I na velkém nádvoří bude na co koukat, soubor Keltik tam odehraje pohádku O chytré princezně, zahraje hudební skupina Calata. Malé nádvoří zaplní stánky s občerstvením, prostor nad východním příkopem zase řemeslný jarmark. Otevřené budou i vybrané stálé expozice, své práce představí také žáci z Ateliéru Studánka,“ vyjmenovává Kalábek.

Cestu nahoru na hrad Špilberk lidem o víkendu usnadní autobus. Organizátoři také vzhledem k aktuální situaci myslí na bezpečnost všech návštěvníků. Většina programu se bude odehrávat venku, po celém areálu budou návštěvníkům k dispozici dezinfekce. U komentovaných prohlídek bude ale omezená kapacita, v interiérech musí lidé dbát na rozestupy. Přesto všechno ale organizátoři slibují spoustu zábavy a pohody. „Stejně jako Špilberk žil i po Bílé hoře, tak dnes Špilberk žije i po Covidu,“ nepochybuje Kalábek.
Akci si nenechá ujít ani Karel Musil z Blanska, který už s rodinou Špilberk navštívil. „Pro děti je to živá učebnice dějepisu a ještě se dobře pobavíme,“ už má plán na víkend.

Tipy z Vyškovska

Čokofest
KDY: sobota až neděle od 10.00
KDE: zámek Slavkov
ZA KOLIK: 60 korun

Zámek ve Slavkově u Brna provoní čokoláda. Dvoudenní festival se uskuteční od soboty do neděle. Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, pochutnat si a případně se i přiučit vaření s čokoládou. V sobotu je akce od deseti do šesti hodin, v neděli končí organizátoři o hodinu dříve. Vstupné je šedesát korun.

Otevření lesoparku
KDY: sobota od 14.00
KDE: Bučovice
ZA KOLIK:  zdarma

Obnovený lesopark Kalvárie a Hradisko otevřou Bučovičtí slavnostně o tomto víkendu. Akce začne v sobotu ve dvě hodiny odpoledne, hudební program pobaví příchozí ve tři hodiny. Vystoupí sbor Přístav, sbory Zuš a cimbálovka. Děti se mohou těšit na lesní dílničky nebo táborák s kytarou. Den zakončí dva koncerty na nádvoří bučovického zámku. V sedm hodin zahrají The Renegades a v půl deváté Red Sock Orchestra.

Oslavy Dne dětí
Kdy: neděle od 10.00
Kde: Bučovice
Za kolik: zdarma

Spousta zážitků čeká na účastníky Dětského dne v Bučovicích. Nedělní dopoledne bude patřit cyklistickým závodům a zájemci budou moci dovádět na skákacím hradu před zámkem. Hlavní program je naplánovaný ve dvě hodiny po poledni. Účastníci si projdou cestu pohádkovou zámeckou zahradou, navíc dostanou možnost povozit se na koních či ponících. Odvážlivce čeká vyhlídkový let vrtulníkem, který bude zpoplatněný a závislý na počasí.N a závěr odpoledne vylosují pořadatelé výherce v tombole.

Obecní slavnost
Kdy: sobota od 15.00
Kde: Kučerov
Za kolik: zdarma

Obecní slavnost připravili na sobotní odpoledne pořadatelé v Kučerově. Návštěvníci se mohou těšit na posezení s občerstvením a taneční zábavu. Na své si přijdou i děti. Čeká je malování na obličej a diskotéka. Příjemná sousedská akce začne ve tři odpoledne.

DALŠÍ TIPY

Blanensko

Babí léto na zámku
KDY: pátek až neděle
KDE: zámek Rájec
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Věhlasné zámecké zahradnictví v Rájci znovu ukáže své umění v přízemí rájeckého zámku při výstavě Babí léto na zámku. Výstavu květinových aranžmá z podzimních květů a plodů uvidí návštěvníci od pátku do neděle v přízemí zámku.

Hodonínsko

Dračí lodě na 'vesláku'
KDY: sobota od 11.00
KDE: Veslařský klub, Hodonín
ZA KOLIK: dětský sektor 50 korun, vstupné do depa 100 korun

Závody posádek na dračích lodích si užijí diváci i sportovně naladění zájemci v sobotu od jedenácti hodin dopoledne ve Veslařském klubu v Hodoníně. Na své si přijdou i děti. Tvořit mohou 3D tiskárnami, soutěžit v lukostřelbě, stepovat či vyzkoušet graffiti nebo si zajezdit s modely aut. Večer pak bude hrát DJ Janík. Za vstupné do dětského a open sektoru zaplatí příchozí padesát korun, za vstupné do depa se závodníky stokorunu.

Brněnsko

Pouť smíření
KDY: sobota
KDE: Brno, Pohořelice
ZA KOLIK: vstup zdarma

Smutné události odsunu německy mluvících Brňanů v roce 1945 již tradičně připomene Pouť smíření. Letos ji pořadatelé kvůli koronaviru přesunuli z jara na tuto sobotu. K pochodu od masového hrobu v Pohořelicích do Brna se lidé mohou přidat i kdykoliv během dne. Ti, kteří si troufají na celou trasu, do Pohořelic vyrazí ráno autobusy z Mendlova náměstí. Účast na akci je zdarma.

Znojemsko

Rytířské turnaje a otevřené sklepy
KDY: sobota od 11.00
KDE: Znojmo
ZA KOLIK: zdarma, ve sklepích dle degustace

I když museli letos pořadatelé zrušit tradiční Znojemské historické vinobraní, přátelé dobrých vín bez důvodu k vinařskému výletu nezůstanou. Své sklepy otevřou v pátek či sobotu vinaři v řadě obcí v okolí Znojma. Přímo ve Znojmě pořadatelé chystají v sobotu jízdní rytířské turnaje na nádvoří znojemského hradu, první představení skupiny Štvanci začne už hodinu před polednem. V jižním hradebním příkopu u Dolního parku bude mezi desátou ráno a šestou večer otevřené vojenské ležení a řemeslné dílny. Zbrojnoši naučí malé návštěvníky střílet z luku.

Břeclavsko

Národní soutěž vín Mikulovské podoblasti
KDY: pátek od 16.00, sobota od 10.00, neděle od 11.00
KDE: Zámek Mikulov
ZA KOLIK: obvyklé vstupné

Ochutnávat vína z Mikulovské podoblasti, která prošla prvním kolem Národní soutěže vín, mohou zájemci od pátku do neděle v kongresovém sále mikulovského zámku. Po tři dny čeká na návštěvníky více než sedm set vzorků vín, navíc přes sedmdesát vín ze soutěže České biovíno roku 2020. V pátek začíná degustace od čtyř hodin odpoledne, v sobotu v deset hodin dopoledne a v neděli v jedenáct hodin.