Festival Národy Podyjí

KDY: pátek - neděle
KDE: Mikulov
ZA KOLIK: vstup volný

Proč přijít: Vůně specialit, tóny lidových písní i nahlédnutí do minulosti přinese jednadvacátý ročník festivalu Národy Podyjí v Mikulově. Vedle ochutnávek vín a národních gastronomií pořadatelé také uvedou novou publikaci o česko-rakouské moderní historii.

Kvůli komplikacím spojeným s jarní epidemií pracovali letos pořadatelé na skromnější verzi programu, ale s o to větším zápalem. „Rozpočet máme menší, ale o to víc se zapojilo místních lidí a vzniká z toho krásná energie. Hlavní myšlenkou je poukázat na to, kolik různých národů ve zdejším kraji žije a přispět k lepšímu vzájemnému poznávání zejména prostřednictvím gastronomie a folkloru,“ řekl předsedkyně pořádajícího spolku Petra Korlaar.

Už v pátek od půl páté odpoledne začne na náměstí vinný trh či ochutnávka pálenek a také výstava o Moravských Chorvatech. Od sobotní desáté hodiny ráno otevře jedenáct stánků, ve kterých lidé z Mikulova a jižní Moravy nabídne speciality svých národních kuchyní, od arménské přes indonéskou po srbskou .
Irské speciality bude už počtvrté nabízet Petra Caufield s manželem. „Vzájemné poznávání národů Podyjí přes kulturu a gastronomii se mi moc líbí. My budeme letos nabízet boxties, což jsou bramborové placky se sýrem cheddarem a jako novinku máme irskou kávu,“ uvedla Caufield.

Těší se i na atmosféru festivalu. „Vždycky je to tak, že všichni obejdeme všechny ostatní stánky a ochutnáme, co ostatní navařili. Loni tu byli poprvé třeba Španělé a krásně zapadli mezi ostatní. A těším se i na folklorní vystoupení. Snad proto, že jsem žila dlouho v cizině, tak miluju kroje, lidové písničky a jsem na tyto tradice hrdá,“ dodala Caufiled.
Na podiu se budou celý den střídat soubory, hlavním hudebním lákadlem od půl deváté večer Hrubá hudba rozkročená žánrově mezi jazzem a folkorem.

Už v pátek v pět odpoledne festival v mikulovské Galerii Konvent představí publikaci Sousedé. Česko-rakouská kniha o dějinách. V sobotu od jedenácti dopoledne pořadatelé tradičně v Mikulově a po té v Pohořelicích a Poysdorfu vzpomenou obětí národní nesnášenlivosti a položí věnce u pomníků.
Děti se mohou těšit v sobotu od půl jedné odpoledne v Oranžerii Zámecké zahrady na zábavný program a autorské čtení Přemysla Janýra z knihy Princezna z Tapiti.
V neděli festival tradičně uzavře od deseti hodin veřejná snídaně na mikulovském Náměstí.

TIPY Z VYŠKOVSKA

Pohádka na zámku
KDY: neděle od 15.00
KDE: Slavkov u Brna
ZA KOLIK: 50 korun

Olizovat cizí zmrzlinu, chodit tam, kde je vstup zakázán. A také pocit osamění. Děti i dospělí díky pohádce Neviditelná v parku zámku ve Slavkově u Brna (na snímku) zjistí, jak se žije neviditelnými lidem. Pořadatelé slibují příběh plný napětí, dobrodružství, dětského přátelství, rychlých aut, vysokých střech, větracích šachet a soubojů o dobro. Vstupné je padesát korun.
.

Drei Engeln
KDY: neděle od 19.00 
KDE: Vyškov, hřbitovní kostel Panny Marie
ZA KOLIK: vstupné 120 korun

Vyškované i návštěvníci města si v neděli užijí muziku v podání tří mladých vycházejících hvězd pěveckého nebe, tělesa s německým názvem Drei Engeln. Pořadatelé slibují posluchačům ve vyškovském Hřbitovním kostele Panny Marie atraktivní program v podání tří dam, které se orientují na poučenou interpretaci staré hudby. Vstupenky koupí zájemci na místě. Základní cena je 120 korun, se Seniorpasem 100 korun.

Letní koncert Rangers v zámeckém parku
KDY: sobota od 18.00
KDE: Slavkov u Brna
ZA KOLIK: 100 korun

Nezaměnitelné legendy české folkové a country scény, kapela Rangers-Plavci, zahraje v sobotu ve slavkovském zámeckém parku. Pohodový večer s nimi zpříjemní také Děti kapitána Morgana a Dušan Vitázek. Pořadatelé slibují i občerstvení.

DALŠÍ TIPY

Brno

Mendel festival
KDY: pátek - neděle
KDE: Brno, augustiniánské opatství na Starém Brně
ZA KOLIK: vstup volný

Výročí 198 let od narození Gregora Johanna Mendela oslaví lidé v Brně třídenním programem, jehož srdcem bude augustiniánské opatství na Starém Brně. Mohou se mimo jiné těšit na vědecké přednášky, koncerty, třeba kapely Bombarďák či prohlídku originálních Mendelových zápisků. U hvězdárny zase spatří model Měsíce.

Břeclavsko

Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska 
KDY: sobota od 9.00
KDE: Dolní Věstonice
ZA KOLIK: 200 korun

Třetí červencovou sobotu bude patřit putování po po vinařských stezkách, které je určené pro cyklisty i pěší, pro zdatné turisty i rodiny s dětmi. Pořadatelé připravili dvě trasy pro cyklisty a jednu pro pěší se zastávkami v tradičních vinařských sklípcích i u zajímavých turistických cílů.

Hodonínsko

Dožínky ve skanzenu
KDY: neděle od 9.00
KDE: Strážnice
ZA KOLIK: 140 korun

Oslavu sklizně s dožínkovým průvodem i sečení obilí kosou a žacím strojem, mlácení obilí motorovou mlátičkou i cepy. To mohou zažít v neděli od devíti hodin ráno návštěvníci skanzenu ve Strážnici. Ochutnají čerstvě upečený chléb a koláčky z nové mouky i kvašené okurky. Dožínkový průvod předvede folklorní soubor ze Slovácka.

Znojemsko

Miroslavská letní slavnost
KDY: sobota od 10.00
KDE: Miroslav
ZA KOLIK: vstup volný

Místo tradičního Meruňkobraní připravii pořadatelé v Miroslavi letní slavnost. V deset hodin dopoledne začne před kulturním domem ochutnávka vín místních vinařů. O hodinu později začne módní přehlídka. V zámeckém parku bude od poledne připravený program pro děti, který nabídne show s klaunem Martinem Směřičkou, skákací hrad, malování na obličej, tetování, heliové balónky a soutěže pro děti.