Obyvatelé Boskovic v minulosti vykrmovali husy a dodávali je na trhy do Vídně a dalších velkých měst. Mezi zákazníky byly boskovické husy vyhlášené. Tuto tradici ve městě připomínají Husí slavnosti, které se o nadcházejícím víkendu uskuteční už po devatenácté.

Slavnosti se po dvou letech vracejí do původního formátu před proticovidovými omezeními, ale nabídnou i několik novinek. Netradičně začaly už ve čtvrtek konferencí na téma vlivu zvířat na krajinu. „Nově nabídneme už v pátek od šesti hodin večer v areálu letního kina také koncerty kapel Třetí zuby a Balage Band, které budou pojaté jako taneční zábava. Letos se v programu rovněž ještě více než v minulých ročnících zaměřujeme na děti,“ uvedl Ivo Legner z pořádajících Kulturních zařízení města Boskovice.

Prostory nikdy nezprovozněné jaderné elektrárny Zwentendorf.
Atom konserve. Nahlédněte do útrob nikdy nezprovozněné jaderné elektrárny

Hlavní část programu se odehraje v sobotu a v neděli. Po oba dny bude park před Zámeckým skleníkem patřit trhu lidových řemesel a Masarykovo náměstí vystoupením hlavně folklórních souborů, dechové hudby Boskověnka a Dětské cimbálové muzice Základní umělecké školy Boskovice.

Působivá výstava modelů vesmírných těles po setmění u slavkovského zámku.
Zapadlo Slunce a u slavkovského zámku se rozzářily planety i lampiony

Různé husí pochoutky nabídne patnáct restaurací ve městě, ale budou k dostání i v některých stáncích na trhu. V Zámeckém skleníku se v sobotu od jedné hodiny uskuteční soutěž o nejlepší husí menu, do které se přihlásilo sedm restaurací. „Soutěžní vzorky bude hodnotit porota. K ochutnání je nabídneme i návštěvníkům, kteří budou mít zájem,“ řekl dále Ivo Legner. Z asi šesti druhů tematických jídel včetně klasiky v podobě husího stehýnka s knedlíkem a se zelím si ti, kterým vyhládne, mohou vybrat i ve velké venkovní restauraci, která vznikne v parku pod zámkem. Kulinářskou část Husích slavností bude reprezentovat také několik kuchařských show před skleníkem v podání kuchaře Jana Horkého, který vařil i pro prezidenty a slavné osobnosti v prestižních restauracích ve světě. Zájemci mohou jeho vystoupení vidět v sobotu od půl čtvrté a v neděli v půl jedenácté, v jednu hodinu a v půl čtvrté, vždy před skleníkem.

Začátek podzimu na zahradě.
Krása začátku podzimu na zahradě: Práce tkalců pavoučků i s navléknutými korálky

Součástí Husích slavností jsou tradičně koncerty známých kapel v letním kině. Letos se tam představí MIG 21, Kapitán Demo, Docuku, Mňága a Žďorp a Katarína Knechtová.

Scéna na nádvoří zámku bude patřit hlavně dětem. Nejmenší návštěvníky tam potěší pohádková a žonglérská představení Komediantů na káře, tvořivé dílničky v režii Domečku na kolečkách a festivalové hraní Tajuplný park v 3D provedení. „Zejména pro děti budou určená také dvě představení na hlavní scéně v letním kině – v sobotu od jedenácti hodin Bombarďák, v neděli od dvou hodin dětská kapela Čiperkové,“ doplnil Ivo Legner. Za muzeem si rodiny s dětmi užijí tvoření, pohádky i hry s husí tematikou. V podzámeckém parku bude k vidění výstava chovatelů drobného zvířectva. 

 

Další tipy z jižní Moravy

Brno a Brněnsko

1200 let Moravy
KDY: pátek od 18.00
KDE: Brno, Výstaviště
V pátek od šesti hodin večer bude pavilon G2 na brněnském výstavišti patřit oslavám 1 200 let od první písemné zmínky o Moravě a Moravanech v latinsky psané kronice Letopisy království Franků. Slavit se bude velkým koncertem pro symbolických 1 200 posluchačů. Dílo Sinfonietta a Taras Bulba od slavného moravského rodáka a hudebního skladatele Leoše Janáčka zahraje Filharmonie Brno. Vstupenky lze zakoupit na www.filharmonie-brno.cz.

 

Střeličtí oslavili pořízení nové cisternové automobilové stříkačky.
Slavnost ve Střelicích: Farář požehnal nové cisternové automobilové stříkačce

Kraví hora lidem
KDY: pátek a sobota
KDE: Brno, Kraví hora, ulice Rybkova
Kraví hora lidem je druhý ročník festivalu, který propojí hudbu, divadlo, výtvarné umění, sport, kino, workshopy, atrakce pro děti, blešák, swap (výměna oblečení) a brněnskou gastroscénu. Začne v pátek ve tři hodiny odpoledne a bohatý program nabídne i v sobotu. Část výtěžku festivalu půjde na stavbu hřiště pro brněnský Klokánek. Hudebně se představí například skupina Bombarďák, Maok, Lojzas Brojlers, Tom Holič, Dj Kurt Cobalt, Don Juan Disco a mnozí další. 

Svatováclavský koncert
KDY: neděle od 16.00
KDE: Židlochovice, kostel Povýšení svatého Kříže
V kostele Povýšení svatého Kříže v Židlochovicích se v neděli odpoledne uskuteční koncert k poctě svatému Václavovi.  Zazní při něm skladby české duchovní tvorby, jako například chorál Svatý Václave, Ave Maria či Otče náš, ale také černošské spirituály. Vystoupí mužské vokální kvarteto Q VOX, za varhany usedne Martin Jakubíček.

 

Kromě závodů formulí nabídl tradiční podnik Masaryk Racing Days souboj středoevropské okruhové elity.
Adrenalin a rychlá kola. Na Masarykově okruhu burácely vozy Formule 1

Octoberfest na Zelňáku
KDY: do neděle
KDE: Brno, Zelný trh
Není třeba jezdit do Mnichova. Už ve středu začala na Zelném trhu v Brně akce nazvaná Octoberfest na Zelňáku, která potrvá až do neděle. K ochutnání bude nově pivo z Hofbräu München, tradičně pak oktoberfestbiery z Paulaneru, Löwenbrau, Hacker Pschorr a Spatenu. Třešničkou na dortu bude ještě Festbier, helles a pšeničné pivo od Weihenstephaneru.

Den otevřených dveří
KDY:  sobota a neděle
KDE: jižní Morava
Během dvanáctého ročníku Dne otevřených ateliérů zpřístupní poslední zářijový víkend svoje ateliéry více než sedmdesátka umělců a galerií z celého Jihomoravského kraje. Do projektu se zapojily například Knihařství Oujeských – knihařská dílna v Boskovicích, Muzeum Blanenska, Muzeum regionu Boskovicka či Muzeum Vyškovska, které například nabídne v prostorách kaple svaté Anny prohlídku vzácných sbírkových erbů. Více na www.d-o-a.cz.

Slavnosti vína Brno
KDY: do soboty
KDE: Brno, náměstí Svobody
Stánky na náměstí Svobody v centru Brna budou ještě v pátek a sobotu lákat celý den k ochutnávání. Při slavnostech vína zde mohou lidé najít dobrá vína, samozřejmě čerstvý burčák, ale také voňavou kávu, pivo a zajímavé dobroty. Stánky budou otevřené po oba dny od jedenácti dopoledne do deseti v noci.

Tým e-Finance Sport Team obsadil v Redbull Dolomitenmann desáté místo mezi profesionály.
Brňané bodovali v extrémním světovém závodě Redbull Dolomitenmann 2022

Slavnosti moře
KDY: sobota a neděle od 10.00
KDE: Brno, Královo Pole, Slovanské náměstí
Milovníci rybích dobrot mohou o víkendu na Slovanském náměstí v Brně ochutnat řadu grilovaných mořských ryb a specialit. Při dvanáctých Slavnostech moře nebude chybět ani ústřicový bar a pestrá nabídka nápojů. Pro děti bude připravený doprovodný program a pro zájemce soutěže v loupání ústřic, otevírání ústřic nebo filetování pražmy královské. Vstup na akci je zdarma, ceny jednotlivých jídel se budou pohybovat okolo 150 korun.

 

V závěru srpna soubor Ondráš vystoupil při Mezinárodním festivalu vojenských hudeb v Olomouci s pořadem Ondrášovské putování.
Soubor Ondráš a Ústřední hudba Armády ČR představují v Nizozemsku českou kulturu

Rychlé šípy
KDY: 28. září od 17.00K
KDE: Brno, CoLabs na Kounicově (stadion TJ Sokol)
Skautská nadace Jaroslava Foglara si připomíná dvacet let svojí existence. Při této příležitosti ve státní svátek 28. září pořádá speciální divadelní představení Rychlé šípy v nastudování Těšínského divadla v Brně. Představení o legendární partě chlapců z pera spisovatele Jaroslava Foglara Mirkovi Dušínovi, Rychlonožkovi, Červenáčkovi, Jindrovi Hojerovi a Jarkovi Metelkovi se uskuteční v prostorách CoLabs na Kounicově ulici od pěti hodin odpoledne.

 

Blanensko

Tajemný podmořský svět
KDY: sobota a neděle od 10.00 do 16.00
KDE: Lysice, renesanční salonek zámku
Výstava s názvem Tajemný podmořský svět prezentuje vybranou autorskou tvorbu fotografa a biologa Michala Štrose, který procestoval mnoho zemí a navštívil celou řadu špičkových potápěčských lokalit. Viděl a vyfotografoval ty největší mořské tvory – velryby, žraloky, manty, tuleně a měsíčníky, brzy ale objevil fascinující bizarní svět nejmenších mořských živočichů a začal se věnovat makrofotografii. Některé jeho fotografie jsou graficky upravené do podoby surrealistických snímků. Výstava se koná v renesančním salonku lysického zámku a lze ji navštívit už jen během tohoto víkendu v čase od deseti do čtyř hodin. Vstup je volný.

V Šebrově se konaly závodech Zlatá laťka Šebrov 2022, ve které závodníci změřili své síly ve sportu nazvaném Hobby horse
Hobby horse závody u nás. Mládež na Blanensku se bavila ve stylu seveřanů

Oslava baboleckých lip
KDY: sobota
KDE: Babolky
Spolek pro obnovu tradic v Babolkách pořádá již dvacátý druhý ročník akce Oslava baboleckých lip. Letošním tématem masek je středověká společnost na hradě v Babolkách. Akce se uskuteční v sobotu od půl třetí na prostranství u lip. Pro malé i velké hradní pány jsou připraveny soutěže a bohatý doprovodný program. Nebude chybět slosování o ceny, lampionový průvod s překvapením, kouzelník i volná zábava. Návštěvníky čeká i něco na zub.

Dýňobraní
KDY: úterý
KDE: Kotvrdovice
Posezení s přáteli u burčáku a dlabání dýní. Kotvrdovičtí v úterý lákají na tradiční dýňobraní. Akce začíná o půl páté odpoledne v tamní orlovně. Dýně si můžou zájemci koupit přímo na místě, nástroje na dlabání si však mají vzít vlastní. S sebou si příchozí hospodyňky mohou přinést také něco dobrého k jídlu. 

Břeclavsko

Svatováclavské slavnosti
KDY: pátek - neděle
KDE: Břecav
Od pátku do neděle nabídnou pestrý program třicáté Svatováclavské slavnosti v Břeclavi. „Chybět nebude slavnostní mše v kostele svatého Václava, krojový průvod centrem města a jarmark pod zámkem ani hodová zábava pod zámkem s dechovou hudbou,“ lákají pořadatelé. Připravují také přehlídku kapel a dětský folklorní festival s přehlídku souborů. Slavnosti doprovodí rovněž tradiční jarmark lidových řemesel, taneční zábava a další pestrý kulturní program. 

Mikulovské balonobraní
KDY: pátek – neděle
KDE: Mikulov
Horkovzdušné balony tiše plující oblohou nad Pálavou patří k časté podívané v okolí Mikulova. Od pátku do neděle zamíří do města a okolí ještě více milovníků balonového létání než jindy, protože se sejdou na druhém ročníku Mikulovského balonobraní. „Obyvatelé i návštěvníci Mikulova budou moci balóny sledovat ráno a v podvečer. Pro zájemce o let balónem jsou připraveny letenky v menších typech balónů,“ zvou pořadatelé. Ranní vzlety pořadatelé plánují od pátku do neděle vždy kolem sedmé ráno, odpoledne v pátek a sobotu kolem páté odpoledne. Místa a časy se mohou měnit podle aktuálního počasí.

Děti i dospělí si ve valtickém podzemí užili Dýňobraní.
Dýně a zábava se strašidly. Děti si ve valtickém podzemí užily Dýňobraní

Šakvické ďůrkobraní
KDY: sobota od 12.00
KDE: Šakvice
Do sklípků, nebo jak v Šakvicích na Břeclavsku říkají, ďůrek, pozvou v sobotu odpoledne milovníci dobrých vín šakvičtí vinaři. „Od poledne do sedmi večer mohou návštěvníci zavítat do sklepů šakvických vinařů, ochutnat víno i burčák a to vše zpěvem zpříjemní mužácký sbor,“ lákají pořadatelé. V osm večer následuje zábava v sokolovně s ochutnávkou vín a burčáku. Vstupné na ďůrkobraní i večerní zábavu je 500 korun

Festival sýrů a vína
KDY: sobota od 10.00
KDE: Mikulov, náměstí
Na nejlepší tuzemská vína z ekologického zemědělství, ale i burčák, sýry, chutney či maso a to vše v bio kvalitě, lákají v sobotu do centra Mikulova pořadatelé festivalu bio vína a sýrů. Stánky ekologických výrobců budou na mikulovském náměstí otevřené od deseti hodin dopoledne do pěti hodin odpoledne.

Nad hladinou Nových Mlýnů soutěžili celý týden piloti paraglidů na mistrovství světa ve slalomu.
Stovkou mezi pylony pod Pálavou. Motorové padáky měly šampionát

Václavský burčákový pochod
KDY: sobota
KDE: Moravská Nová Ves
Příjemné podzimní putování mezi sklepními uličkami a vinicemi spojené s ochutnávkou vín a burčáku na sobotu chystají pořadatelé v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. „V cíli šest kilometrů dlouhé cesty následuje posezení s cimbálovou muzikou a krajové pokrmy. Akce se koná za každého počasí. Začátek v 10.15 hodin u vlakového nádraží, konec v sedm večer,“ zvou pořadatelé.

Sedlecké vinobraní
KDY: sobota
KDE: Sedlec u Mikulova
Příjemné setkání pro milovníky dobrých vín chystají na sobotu vinaři v Sedleci u Mikulova. Areál vinařství u rybníka Nesyt bude otevřený od deseti hodin dopoledne. „Tradiční podzimní akce našeho vinařství bude i letos spojená s lisování hroznů, prodejem burčáku, ochutnávkou vín, gastronomickými pochutinami. K dobré náladě bude hrát cimbálová muzika Hudci a Jiří Zonyga, “ zvou pořadatelé.

Oblíbený břeclavský blešák premiérově zamířil na sídliště na Valtické.
Hrnky, hračky, hadříky. Břeclavský blešák poprvé zval na Valtickou

Drnohlecké vinobraní
KDY: sobota
KDE: Drnohelc
Svoje tradiční vinobraní oslaví v sobotu lidé v Drnholci na Břeclavsku. Zdejší spolek Bacchus zve milovníky vinařů už po jedenécté. „Vinobraní s otevřenými sklepy především malovinařů, ale i větších vinařských firem, se stává již tradiční kulturní akcí, kde se představují místní vinaři se svými vynikajícími víny a burčákem,“ lákají drnholečtí vinaři. V deset dopoledne otevřou vinaři přes třicet sklepů, v poledne přijde ke kulturnímu domu hrabě s hraběnkou, v odpoledním programu vystoupí cimbálka a šermíři. V osm večer následuje Hotařova zábava.

Lednicko valtický festival
KDY: od soboty
KDE: Lednice, Valtice
Od 24. září do 10. října nabídne svůj program sedmý ročník Lednicko valtického hudebního festivalu. „Letos představíme hlavně romantickou hudbu a připomeneme minulost moravských Charvátů, potomků Chorvatů, kteří přišli na jih Moravy na pozvání Lichtenštejnů,“ uvedl ředitel festivalu Jiří Partyka. Úvodní koncert je na programu 24. září v sedm večer ve valtické zámecké jízdárně. V provedení Filharmonie Bohuslava Martinů pod taktovkou Roberta Kružíka zazní Brahmsův koncert pro housle, violoncello a orchestr a moll, op. 102 a Symfonie fis moll, op. 41 chorvatské skladatelky Dory Pejačević.

 Hodonínsko

Oskerušobraní
KDY: sobota od 13.00
KDE: Tvarožná Lhota
Už poosmnácté se nad Tvarožnou Lhotou uskuteční tradiční akce Oskerušobraní. Ta letošní odstartuje v sobotu v jednu hodinu v areálu Salaše Travičná a na programu bude prohlídka areálu, výběrový košt oskerušovic, tradiční výrobky a ochutnávky, prohlídka oskerušového sadu nebo výstava vzácného ovoce či poradna a prodej stromků. Připravené budou i soutěže a hry pro děti.

Zdeněk Izer ve Veselí
KDY: neděle od 19.00
KDE: Veselí nad Moravou
Veselské kino Morava bude patřitv neděli originálnímu humoru Zdeňka Izera. Zábavný pořad Na plný coole! se uskuteční v neděli od sedmi hodin a chybět nebudou oblíbené scénky, parodie, vtipy a imitování celé řady populárních českých i zahraničních zpěváků a zpěvaček. Show obohatí video projekce, převleky a světelné efekty.

Ve Skoronicích se Jízda králů konala po čtyřech letech.
Neodolatelná podívaná. Při jízdě králů ve Skoronicích vynikla krása krojů i koní

Svatováclavské hody
KDY: pátek – neděle
KDE: Petrov
Svatováclavské hody oslaví od pátku do neděle chasa v Petrově na Hodonínsku. V pátek hody zahájí ve čtyři hodiny odpoledne stavění máje v areálu sklepů v Plžích. V sobotu se chasa sejde ve tři hodiny odpoledne u petrovské základní školy a v půl čtvrté přijde na obec požádat o hodové právo. Ve čtyři hodiny odpoledne vyjde krojovaný průvod obcí a v osm večer začne hodová zábava s dechovou hudbou Svárovanka a cimbálovou muzikou Jožky Šťastného.

Výstava hub
KDY: sobota a neděle
KDE: Ratíškovice
Na už jednačtyřicátý ročník výstavy hub zve zájemce o víkendu do Ratíškovic na Hodonínsku tamní mykologický kroužek. Houby všeho druhu budou v hasičské zbrojnici k vidění v sobotu od jedné do šesti hodin, v neděli od devíti do šesti hodin a v pondělí od devíti do dvou hodin. Součástí programu je i výstava fotografií hub Ladislava Špety a houbařská poradna Romana Maňáka. 

Zlatá sobota je vyvrcholením poutního roku. Do Žarošic se sjíždí věřící z blízka i daleka.
Zlatá sobota rozzářila Žarošice. Průvod se světelným oltářem mířil ke kostelu

Za krásami podzimu
KDY: sobota od 13.00
KDE: Vřesovice
Turisté z Vřesovic na Hodonínsku pořádají již jednadvacátý ročník turistické akce s názvem Za krásami podzimu. Výšlap se uskuteční v sobotu a prezence bude od osmi do dvanácti hodin ve vřesovickém Komunitním centru. Trasy budou připravené pro pěší i cyklisty.

Vyškovsko

Posezení u burčáku
KDY: sobota od 14.00
KDE: Bošovice
Ochutnat první výsledky letošní práce vinařů mohou v sobotu lidé v Bošovicích na Vyškovsku. U domku bošovických vinařů se sejdou ve dvě hodiny odpoledne, kdy tam začíná posezení u burčáku. Pořadatelé chystají i chutné občerstvení. Setkání potrvá do devíti večer.

Václavské hody
KDY: pátek – neděle
KDE: Hostěrádky–Rešov
Tradiční Václavské hody ovládnou od pátku do neděle Hostěrádky–Rešov na Vyškovsku. Začnou v pátek v pět hodin odpoledne stavěním máje. V sobotu program vypukne v půl jedné zvaním stárků s rozmarýnkem. Od osmi hodin večer se v sále obecního úřadu uskuteční večerní zábava, při které nebude chybět nástup stárků ani půlnoční překvapení. V neděli ve dvě hodiny odpoledne se stárci vydají v průvodu obcí, v půl páté před pohostinstvím zatančí československou besedu a večer bude v sále obecního úřadu opět patřit taneční zábavě. 

Působivá výstava modelů vesmírných těles po setmění u slavkovského zámku.
Zapadlo Slunce a u slavkovského zámku se rozzářily planety i lampiony

Čokoládový festival
KDY: pátek – neděle
KDE: Slavkov u Brna, zámek
Čokoláda! Všude kam se podíváte! Pralinky, tyčinky, tabulky, čokoládová srdíčka a fontány, makronky a spousta jiných cukrovinek. Jedinečná událost pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek. To bude třídenní Čokoládový festival, který se od pátku do neděle koná na zámku ve Slavkově u Brna. 

Ukázka podzimních prací v muzeu
KDY: 28. září, od 9.00 do 17.00
KDE: Hoštice–Heroltice, Muzeum zemědělských strojů
Ve státní svátek 28. září pořádá Muzeum zemědělských strojů Hoštice–Heroltice na Vyškovsku prohlídku muzea spojenou s ukázkami historické orby. Příchozí uvidí například vyorávku a sběr brambor, sklizeň řepy a kukuřice, ukázku tradičního způsobu výmlatu obilovin mlátičkou, historickou orbu koňmi a traktory či výstavu drobného zvířectva, kterou nachystají vyškovští chovatelé. Pro děti bude připravený skákací hrad, šlapací traktory nebo se budou moct projet traktorem.

Slavkovský šlapík je cyklistický závod horských kol pro děti.
Odrážedlo nebo kolo a jedeme! Děti poměřily síly na Slavkovském šlapíkovi

Kouzelnická show
KDY: sobota od 15.00
KDE: Slavkov u Brna, Společenské centrum Bonaparte
V sobotu od tří hodin odpoledne se ve Společenském centru Bonaparte ve Slavkově u Brna uskuteční Kouzelnická show – Kouzlo emoce, která je určena pro děti i dospělé. V první části programu kouzelník Michal návštěvníky vtáhne do napínavého příběhu, který bude plný magie, tajemna a vtipu, v druhé části je pak seznámí se zvířátky, které vytvaruje z nafukovacích balónků. Kouzelník pracuje s publikem přes emoce a prožitek.Vstupné 200 korun je nutné zaplatit předem.

Svatováclavské hody
KDY: pátek-neděle
KDE: Nemotice
Početná krojovaná chasa dětí, mladých i dospělých. Průvod vesnicí, tance, zpěvy, zaplétání máje, košt vína, večerní zábava. To vše slibují tradiční Svatováclavské hody v Nemoticích. Program začne v pátek ve čtyři hodiny odpoledne stavěním máje u sokolovny. V sobotu ve dvě hodiny odpoledne vyjde průvod krojovaných obcí. Následovat bude hodové posezení u sokolovny, vystoupení krojované chasy i dětí a večer zábava se slavnostním nástupem stárků, dámskou volenkou i bohatou tombolou. V neděli od deseti hodin se v kostele svatého Václava koná hodová mše svatá a odpoledne pohodové kácení máje.

Znojemsko

Festival dračích lodí
KDY: sobota
KDE: Znojmo, Dyje u Louckého kláštera
Za neoficiální mistrovství světa označují pořadatelé znojemský Festival dračích lodí, který chystají na sobotu. Program začne v deset hodin dopoledne v přírodním areálu vodních sportů pod Sedlešovickým mostem. Od jedenácti odstartují kvalifikační plavby a poté rozjížďky na trati 150 metrů. Finálové jízdy začnou v půl třetí odpoledne. V šest hodin odstartují gladiátorské sprinty posádek měst a obcí na osvětlených desítkových lodích. V osm pak oblohu nad řekou a Louckým klášterem osvětlí slavnostní ohňostroj. 

Vedrovice slavily tradiční rozmarýnové hody.
Sedmnáct párů chasy a tisíc hostů. Vedrovice slavily hody

Michalské krojované hody
KDY: sobota
KDE: Dyjákovice
Svoje krojované hody oslaví v sobotu již po sedmnácté chasa v Dyjákovicích na Znojemsku. Už ráno v půl deváté si přijde ke starostovi pro hodové právo a pak do kostela pro požehnání. V půl desáté vyjde chasa s kapelou Moráváci na obchůzku po vsi. Ve čtyři odpoledne následuje posezení s cimbálkou Dur u kulturního domu. V osm začne hodová zábava, hrát bude dechovka Moráváci a kapela Cauliflower Band. V devět večer přijde na řadu předtančení krojované chasy. O půlnoci chasa vrátí hodové právo. Vstupné na zábavu je 150 korun. V neděli hody uzavře mše svatá v kostele svatého Michaela a po ní posezení s chasou.

Ohlédnutí za festivalem dračích lodí ve Znojmě.
Čtrnáctý Festival dračích lodí začne na Dyji v Louce právě za týden

Kaprobraní na Bítově
KDY: sobota a neděle
KDE: Bítov
Návštěvnickou sezónu na hradě Bítově už po třinácté uzavře hradní Kaprobraní v sobotu a neděli 24. a 25. září. „V neděli si mohou děti v doprovodu rodičů vylovit vlastního kapra z hradního rybníka a pak zase pustit. Dva největší úlovky odměníme cenami. Při absolvování prohlídky hradního paláce pak návštěvníci po oba dny uvidí přípravu a třeba i ochutnají vybrané pochoutky prostého i šlechtického stavu v historické hradní kuchyni,“ zvou pořadatelé. V hradní zahradě odehraje skupina historického šermu Buhurt scénku Bludný kořen spojenou s ochutnávkou staročeských placek a ukázkou zbraní.

Do Znojma se po dvou letech vynucené pauzy vrátilo historické vinobraní. Jeden z tradičních vrcholů, páteční večerní průvod, si mnozí účastníci budou dlouho pamatovat, protože důkladně zmokli.
Návrat v dešti. Páteční průvod znojemského vinobrani si aktéři budou pamatovat

Světla nad bunkry
v Úžlabině
KDY: sobota od 10.00
KDE: Dyje, bunkr Úžlabina
Výročí československé mobilizace v roce 1938 si v sobotu připomenou milovníci vojenské historie na mnoha objektech meziválečného pohraničního opevnění. Než se nad nimi symbolicky rozsvítí od osmi večer vzpomínková světla, chystají pořadatelé zajímavý program. Například bunkr Úžlabina u Dyje na Znojemsku nabídne od deseti ráno do šesti večer jízdy bojovým vozidlem pěchoty, prohlídky bunkru, výstavku zbraní i příležitost rozhlédnout se ze strážní věže, známé „špačkárny“.