Westernové závody

KDY: sobota, od 13.00
KDE: Lanžhot, farma Delta Jane
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné

Dusot koňských kopyt a halekání statných kovbojů i sličných kovbojek v sedlech. Jako uprostřed westernového filmu se ocitnou v sobotu odpoledne návštěvníci Hobby westernových závodů v Lanžhotě. Začínají v jednu hodinu odpoledne v areálu rodinné farmy Delta Jane naproti tamnímu Jednotnému zemědělskému družstvu.
Kromě regulérních sportovních disciplín, v nichž jezdci a jezdkyně předvedou své umění v ovládání koně. si diváci užijí takzvané sranda soutěže. „Pro pobavení diváků tradičně předvedou jezdci známé kovbojské kousky, které běžně vídáme ve filmech. Například převážení vlajky, sehnutí se z koně pro klobouk na zemi a další,“ láká na zábavu spolumajitel pořádající farmy Marek Blažej.

Upozorňuje však, že se jedná především o sportovní klání, které ale nijak neubírá na atraktivnosti pro diváky. „Jedná se o seriál závodů, který se koná na celé jižní Moravě. Pořádá ho Spolek westernových jezdců, který čítá na dvanáct členů, kteří jezdí westernové disciplíny. Kvůli Covidu jsou letos ale jen čtyři závody, z toho jeden právě teď u nás v Lanžhotě,“ podotýká Blažej.
Diváci uvidí podle něj klání zhruba dvaceti závodníků a závodnic. Soutěžit budou v celkem šesti disciplínách. Čeká je například slalom kolem tyčí, barelů, sprint i jinak odborně zvané Barrel race, Pole bending, Flag race, Speed barrels a další soutěže.


Na klání by se rád jel podívat i nadšený chovatel koní Radek Soukop z Vranovic. „Zřejmě mě to ale nevyjde, máme žně, když nebude pršet, musíme sklízet obilí,“ posteskl si.
Ostatní příchozí však potěší i přítomnost ikony jihomoravského westernu dvaasedmdesátiletého Oldřicha Zmeškala ze Žarošic-Pšeničné na Hodonínsku. „Je to v našem ranku vážená a známá osobnost. Říkáme mu kovboj dědek. Dodnes jezdí na koni, absolvuje všechny disciplíny, jezdil i rodeo. A vypadá přitom jak reklama na Marlboro,“ směje se se známkou úcty Blažej.

Ročně navštíví závody na dvě stě diváků, také tentokrát je pro ně připraveno občerstvení. Pochutnají se na pečených žebrech, bramborách i grilovaných cigárách, chlazeném pivu i nealkoholických nápojích. „Večer pokračuje volnou zábavou v country stylu, vezmeme kytary a budeme hrát nebo si pustíme reprodukovanou hudbu. Je to akce pro lidi, kteří mají rádi koně a western, neděláme z toho žádnou šou,“ zve Marek Blažej. Vstupné na akci je dobrovolné, jen závodníci zaplatí startovné ve výši tři sta korun.

TIPY Z VYŠKOVSKA

Rockové školy
KDY:  sobota od 14.00
KDE: Bučovice
ZA KOLIK: 440 korun

Paletu kapel a muzikantů zvučných jmen si užijí návštěvníci festivalu Rockové školy v Bučovicích. Na ploše mezi dvěma základními školami v ulici U škol tam v sobotu vystoupí zpěvák Xavier Baumaxa, skupina Forrest Jump, znojemský písničkář Záviš, slovenské uskupení Zoči voči, kapely Cocotte Minute a Dark Gamballe a také stálice domácí rockové scény David Koller se svojí skupinou.

Lulečská lávka
KDY: sobota od 14.00 
KDE: Luleč
ZA KOLIK: neuvedeno

Spoustu legrace, sportu i zábavy slibuje tradiční klání Lulečská lávka v Lulči na koupališti U Libuše. Závodníci se tam v sobotu 25. července utkají v přechodu přes úzké dřevěné přemostění přes vodu ve třech kategoriích a třech disciplínách. Pořadatelé zvou i na bohatý doprovodný program a dobrou muziku.
.

Sraz motoveteránů a závody v lyžování 
KDY: sobota od 9.00
KDE: Nemojany
ZA KOLIK: neuvedeno

Obdivovat zrestaurované historické motocykly a k tomu příznivce lyžování, které neodradí ani fakt, že je léto, mohou lidé v sobotu 25. července od devíti hodin ráno v Nemojanech. V Kozím výběhu tam pořadatelé nachystali sraz motoveteránů a závody na lyžích. Kromě zážitků slibují i bohaté občerstvení.

DALŠÍ TIPY

Brno

Ochutnávka malých pivovarů
KDY: pátek - neděle
KDE: Brno, Zelný trh
ZA KOLIK: vstup volný

Stánky s desítkami druhů piv vyrostou v pátek v jednu hodinu po poledni na Zelném trhu v Brně. Konají se tam ochutnávky produktů z celkem osmnácti českých malých pivovarů. Organizátoři rovněž slibují, že každý stánek doplní i o regionální speciality k jídlu a doprovodný program. Akce potrvá do neděle.

Blanensko

Boskovická pouť
KDY: pátek - sobota od 20.00
KDE: Boskovice
ZA KOLIK: 100 korun

Na parkovišti před zimním stadionem i na výletišti na Mazurii chystají pořadatelé v pátek a sobotu vždy v osm večer zábavy při tradiční boskovické pouti. U stadionu hrají v pátek Arcus, v sobotu ve stejném čase Tandem, vstupné bude po stokoruně. Na Mazurii hrají Třetí zuby a Akcent.

 Břeclavsko

Podivínský mazanec
KDY: sobota od 10.30
KDE: Podivín
ZA KOLIK: neuvedeno

Spanilou jízdu traktorů, soutěže v náročné trati i například tažení těžkého břemene. To si v sobotu užijí návštěvníci Podivína. Traktoriáda pod názvem Podivínský mazec tam začíná v půl jedenácté dopoledne na Masarykově náměstí. Odtud vyrazí spanilá jízda, která projede městem až na závodiště Pánský kopec. Děti se vydovádí na skákacím hradě a trampolíně, dospělí budou pít pivo na čas.

Hodonínsko

Rocková noc
KDY: sobota, od 20.00
KDE: Strážnice
ZA KOLIK: neuvedeno

Na Hotařské búdě ve Strážnici bude v sobotu hřmět bigbít v podání kapely FO3. „Dohodli jsme se s Fotrama, že zahrají jednu červencovou noc na Hotařské. Ti souhlasili okamžitě. Tato akce je na revanš za zrušený Rockový kemp na konci prázdnin,“ uvedli pořadatelé. Letní rocková noc na Hotařské búdě začne v sobotu v osm večer.

Znojemsko

Dej si Food
KDY: pátek  - sobota
KDE: Znojmo
ZA KOLIK: 30 korun náramek na bezhotovostní placení

Ve Znojmě začíná premiéra festivalu uliční gastronomie Dej si food. V ulici Přemyslovců najdou návštěvníci od deseti dopoledne vinnou cestu, v sousedním areálu pivovaru pořadatelé chystají tři desítky foodtrucků s originálním občerstvením, workshopy, kuchařské a barmanské show i hudební program. Festival pokračuje v sobotu.