Osm mýtů o šetření energie:
V ČLÁNKU SE DOČTETE:
* Jak zkrotit mokré spotřebiče
* Kupujte ledničku s rozmyslem
* Zrádný „stand by“ režim
* Jakou spotřebu má „pařič“
* Proč vypínat počítač
Mokré spotřebiče vedou
Pokud netopíte elektřinou a nepoužíváte ji k ohřevu vody, pak ve vaší domácnosti ve spotřebě energie zřejmě vedou takzvané mokré spotřebiče, tedy pračka, myčka nádobí a sušička prádla.
Pokud si koupíte spotřebič s nejvyšší úspornou třídou, bude pořizovací cena takové pračky či lednice poměrně vysoká, ale časem se vám vrátí na menších nákladech za elektřinu.
„Energie potřebná k ohřevu vody, kterou používají, tlačí na spotřebu, což z nich dělá energeticky náročné domácí spotřebiče,“ konstatuje web britské nezávislé organizace Energy Saving Trust zaměřené na řešení klimatického problému.
Abyste při používání mokrých spotřebičů nevyplýtvali více elektřiny, než je nezbytně nutné, stačí dodržovat všeobecně známé zásady – řídit se návodem k použití, pečovat o spotřebiče, aby fungovaly správně, nezapínat poloprázdnou myčku ani pračku, u myčky využívat eco program, a pokud je to možné, mokré prádlo v létě raději sušit venku na šňůře.
Web také připomíná, že ošacení by se mělo prát pouze v případě potřeby, nikoli po každém nošení.
Kupujte ledničku s rozmyslem
V těsném závěsu za mokrými spotřebiči jsou ve spotřebě energie studené spotřebiče, tedy ledničky a mrazničky. Ze své podstaty musí tyto spotřebiče zůstat zapnuté, takže neustále odebírají energii, aby udržely konstantní teplotu.
Podle odborníků se cena spotřeby lednice s mrazničkou v nejúspornější energetické třídě odhaduje na 1200 až 1300 korun za rok, u starších a méně úsporných typů to může být až 2500 korun.
Nahrává se anketa ...
Chladnička s mrazničkou patří také mezi spotřebiče s nejdelší životností – v domácnosti vydrží až sedmnáct let. „Až budete příště kupovat novou lednici nebo mrazničku, zvažte tu nejmenší, která vyhovuje vašim potřebám, a také tu s nejvyšším hodnocením, kterou si můžete dovolit,“ radí Energy Saving Trust.
Pozor na „energii upíra“
Dnes jsme mnohem více odkázáni na spotřební elektroniku – od notebooků přes televizory až po herní konzole, takže nikoho nepřekvapí, že se ve spotřebě elektrické energie umístila na třetím místě. Pokud máte doma plazmovou televizi, měli byste vědět, že její provoz je energeticky náročný, takže se vám její používání výrazně prodraží.
Jestliže uvažujete o novém televizoru, poohlédněte se po energeticky nejúspornějším, jaký si můžete dovolit, nebo zvolte menší velikost obrazovky, abyste ušetřili za provoz.
Přístroje spotřební elektroniky navíc umějí odčerpávat elektrickou energii, i když se nepoužívají. V platnosti proto stále zůstává jedna z nejstarších rad: tam, kde je to možné, nezapomeňte vypínat pohotovostní režim „stand by“. Poznáte jej podle toho, že na spotřebiči, který jste vypnuli, stále svítí červené světýlko, nebo blikají hodiny.
Podle odborníků není radno tento režim podceňovat. Energie spotřebovaná přístrojem v režimu „stand by“ bývá někdy označována jako „fantomová energie“ nebo také „energie upíra“.
„Energie spotřebovaná v pohotovostním režimu je velké plýtvání. Podle amerického ministerstva energetiky představuje pět až deset procent spotřeby energie v domácnostech a průměrnou domácnost v USA stojí až 100 dolarů ročně,“ uvádí web Energysage zabývající se solární energií.
Stejně jako americkým domácnostem však odčerpává pohotovostní režim peníze i domácnostem českým.
Pařit nebo nepařit? Na spotřebě to poznáte
Pokud využíváte stolní počítač stejně jako běžná česká domácnost, tedy průměrně přes 23 hodin týdně, a většinou surfujete po internetu nebo používáte kancelářské programy, nemusíte si z účtů za spotřebu energie PC dělat hlavu.
Pokud budete používat počítač každodenně po dobu osmi hodin, podle webu Elektřina.cz zaplatíte za energii spotřebovanou stolním počítačem asi 2500 korun, u notebooku to bude kolem 750 korun.
„Když ale u vás doma žije opravdový herní maniak, který tráví na počítači téměř každou volnou chvíli, klidně i šest hodin denně, a ‚paří‘ počítačové hry náročné na grafiku i na spotřebu elektřiny, může se tahle zábava pěkně prodražit,“ varuje web Elektřina.cz, zaměřený na novinky z oblasti energetiky a technologií.
Podle jeho kalkulace takový počítač může ročně spotřebovat energii za sedm tisíc korun.
Notebook obecně spotřebuje výrazně méně energie než stolní počítač. Má mnohem menší obrazovku a většina notebooků má omezený výpočetní výkon. Oba tyto faktory výrazně snižují spotřebu elektřiny.
Počítač nikdy nespí
Řada lidí doma počítač nevypíná, takže přístroj zůstává v režimu spánku. I když v tomto režimu spotřebovává daleko méně energie než za běžného režimu, není to zadarmo.
„Režim spánku je ideální pro úsporu energie při přestávce. Pokud však počítač mnoho hodin nepoužíváte, měli byste jej úplně vypnout,“ doporučuje web Make use of (MUO) zaměřený na nové technologie.
Jak snížit spotřebu notebooku?
* Když jej nepoužíváte, vypněte jej.
* Nastavte rychlejší přechod do režimu spánku
* Používejte režim úspory energie
* Snižte jas obrazovky Zvažte i to, kolik aplikací právě používáte.
„Spotřebu energie notebooku ovlivňuje i počet aplikací spuštěných na pozadí. Spotřebu můžete snížit zavřením všeho, co nepoužíváte,“ upozorňuje web MUO.