K nálezu došlo nedaleko městečka Alingsas v západním Švédsku. Poklad se skládá hlavně ze starověkých šperků a představuje jeden z "nejpozoruhodnějších a největších nálezů z doby bronzové v severské zemi", uvedla ve svém prohlášení správní rada kraje. Informuje o tom Science Alert s odvoláním na zprávu tiskové agentury AFP.

Odborníci předpokládají, že předměty, mezi nimiž jsou některé velmi dobře zachované náhrdelníky, řetízky a jehlice vyrobené z bronzu, pocházejí z doby mezi lety 750 a 500 před naším letopočtem.

S nálezem pomohla zvířata

Karlsson našel poklad v lese na otevřeném prostranství mezi několika balvany. "Lze předpokládat, že předměty byly původně úmyslně ukryty do štěrbiny mezi balvany, odkud je pravděpodobně vyhrabala divoká zvířata," uvedla vládní agentura.

Struktura starověkých komunit v prvních městech světa podle všeho nemusela být založena na rodinných vazbách.
První měšťané neřešili rodinné vazby. Vědci odhalili jejich zvyky i intimnosti

Kartograf na svůj objev narazil, když se chystal aktualizovat vlastní mapu, a podle svých slov si nejdřív myslel, že jde o černou skládku nějakého haraburdí. "Vypadalo to jako železný šrot. Nejdřív jsem si pomyslel, že se tu válí nějaká lampa," uvedl Karlsson.

Sehnul se a uviděl bronzovou spirálu a náhrdelník. "Všechno ale vypadalo tak nově, že jsem si myslel, že je to podvrh," pokračoval.

Paráda bohatých žen

Nález ohlásil místním úřadům, které na místo vyslaly archeologický tým. "Většinu nálezu tvoří bronzové předměty, jež pravděpodobně souvisejí s vysoce postavenými ženami z doby bronzové a používaly se ke zdobení různých částí těla," uvedl ve svém prohlášení Johan Ling, profesor archeologie na univerzitě v Göteborgu.

Kamenná deska znázorňuje oblast Finistère.
Překvapivý nález: nejstarší 3D mapa světa pochází z doby bronzové

Mezi nově objevenými artefakty tak jsou podle něj například náhrdelníky, náramky, kotníkové náramky, ale také velké spony s jehlou, používané ke zdobení a ke spojování různých kusů oblečení, pravděpodobně vlněného.