Výkaly ulpívající v toaletě mohou být nejen nepříjemné pro návštěvníky či uklízeče koupelny, ale zejména se při jejich čištění plýtvá větším množstvím vody. Právě tyto problémy chtěli čínští vědci z Univerzity vědy a technologie ve Wu-chanu vyřešit výrobou nepřilnavé záchodové mísy.

Pro vznik mimořádně kluzkého povrchu použili směs plastu a hydrofobního písku. Pomocí laserového 3D tisku spojili materiál do konstrukce přibližně o desetinu menší, než je standardní mísa. Design pak připomíná tvar láčkovek, masožravých rostlin ve tvaru džbánu, kterými se tvůrci údajně inspirovali.

Experti poté otestovali funkčnost WC. Využili k tomu syntetické výkaly a další různé přilnavé tekutiny jako například jogurt, med nebo gel. Nakonec byli z výsledků nadšení, jelikož žádná z látek se nedokázala na povrchu uchytit, naopak vše sklouzlo dolů. „Oděruvzdorná superklouzavá splachovací toaleta dokazuje vynikající odpudivost vůči složitým tekutinám,“ vyjádřili se vědci v publikované studii v časopisu Advanced Engineering Materials.

Také dodali, že záchod si udržel klouzavost i po tisíci cyklech obrušování pomocí smirkového papíru. Odolnost je dle nich dalším důležitým faktorem. Nepřilnavé povrchy toalet se vyvinuly už dříve, ale opakovaným splachováním mají tendenci se opotřebovat.

Ukázka funkčnosti velmi kluzké toalety:

| Video: Youtube

Proto bylo důležité vytvořit odolnější materiál, který si zachová svou kluzkost. Právě 3D tisk umožnil vědcům vnést do povrchu určitou poréznost a přidat jako mazivo silikonový olej, který je možné doplňovat, aby si záchod udržel své původní vlastnosti.

Ekologický dopad

Díky nové technologii se podle vědců výrazně sníží spotřeba vody na splachování a čištění. Odborníci uvedli, že na celém světě se splachováním denně použije více než 141 miliard litrů sladké vody, což je téměř šestinásobek denní spotřeby vody v Africe.

Server Science Alert doplnil, že v současné době má velká část světa potíže s přístupem k nezávadné a čisté vodě. Jedná se o problém, který se v důsledku klimatických změn ještě prohloubí.

Čínská inovace však slibuje nadějnou změnu pro environmentální vývoj. „Koncept 3D tištěné toalety s vynikající kluzností odolnou proti oděru zlepší vývoj klouzavých materiálů a taky ušetří spotřebu vody v lidské společnosti,“ uvedli vědci.

Stručná historie splachovací toalety

1596 – První doložený splachovací záchod vznikl v Anglii pro Alžbětu I., návrh v zemi sklidil posměch, zaujal ale ve Francii.
1775 – Vynález vodního uzávěru používaného dodnes
1819 – Vynález sifonového odtokového systému
1885 – Zhotovení první jednodílné porcelánové toalety se splachovacím sifonem.
1886 – Výroba prvotní tryskové splachovací toalety
1907 – Vynález splachovací záchodové mísy se samočistícím efektem
1980 – Vývoj nádržky se dvěma tlačítky pro různý objem splachování jako opatření pro úsporu vody