Nosná raketa startující z kosmodromu Tanegašima vynesla dvě sondy, které mohou napsat nové kapitoly příběhu o lidském poznávání vesmíru. Na oběžné dráze Země zůstane přelomový teleskop, který má vědcům umožnit lépe nahlédnout do hloubi vesmíru, druhý modul se vydá k Měsíci, kde se pokusí přistát do sto metrů od stanoveného cíle, informovala televize CNN.
550 kilometrů nad Zemí budou nyní vědci z JAXA, NASA a dalších agentur několik měsíců kalibrovat rentgenový teleskop nazývaný XRISM.
„Chceme jím mimo jiné sledovat, co se odehrává po výbuchu hvězd, či proudy částic pohybujících se téměř rychlostí světla, které vysílají supermasivní černé díry. S největším nadšením ale samozřejmě očekáváme všechny neočekávané fenomény, které XRISM při pozorování našeho vesmíru objeví,“ citovala CNN Richarda Kelleye z letového centra NASA v Marylandu, který výzkum s pomocí rentgenové sondy vede.
Web Space dodává, že nový teleskop přináší zásadní inovaci v podobně nástroje Resolve. „Kvůli němu je nutné teleskop na oběžné dráze chladit téměř na absolutní nulu, aby mohl detekovat i nejmenší rozdíly v teplotě rentgenových paprsků, které na něj dopadají,“ popsal server s tím, že díky tomu od něj badatelé očekávají spektroskopická data třicetkrát ostřejší než z dosavadních rentgenových teleskopů.
„Přistaneme, kde chceme“
Ještě významnější může být mise modulu SLIM, který čeká několikaměsíční cesta na oběžnou dráhu Měsíce. Jeho poslání prozrazuje přezdívka lunární sniper. Jak vysvětlila CNN, má předvést schopnost přesného přistání v určeném místě s tolerancí sto metrů místo obvyklého kilometru, a to díky využití přesné přistávací technologie.
„Vytvořením přistávacího modulu Slim začínáme kvalitativní posun. Od přistávání tam, kde můžeme, se dostáváme k přistání tam, kde chceme, a ne jen tam, kde lze přistát snadno,“ citoval deník The Guardian vyjádření JAXA.
Pokud se modulu podaří za čtyři až šest měsíců úkol splnit, stane se Japonsko po Spojených státech, bývalém Sovětském svazu, Číně a Indii teprve pátým státem, který dokázal se svou sondou úspěšně přistát na Měsíci. Nejnovějším členem lunárního klubu je prozatím Indie, její sonda Čandraján-3 splnila svou misi 23. srpna.
Japonci za sebou mají zatím neúspěšné pokusy, naposledy se v dubnu při pokusu o přistání zřítila sonda Hakuto-R soukromé firmy Ispace.