„Přivedli jsme k volbám asi dvacet tisíc nových voličů. To se nepovedlo, kromě sociální demokracie, nikomu. Je to pro nás velký úspěch. Navíc si vážím toho, že jsme k volbám přiměli lidi, kteří hlasovali pro jihomoravská témata a nechtěli měnit něco v Praze,“ podotýká Juránek.

Upozorňuje také na to, že při koaličních jednáních bude hlavně vyjednávat o budoucnosti Jihomoravského kraje a ne o celostátních tématech. „Ta totiž řešit nemůžeme. Jako jediná strana jsme v krajských volbách celostátní politiku nevyužili a ani nyní využívat nebudeme,“ zdůrazňuje Juránek, který se v politice pohybuje už od roku 1995.

Podle jeho slov je pro něj i další jihomoravské lidovce nepřípustné, aby šli do koalice s komunisty. Také pro něj bude nejspíš problematický slib sociálních demokratů, kteří chtějí platit poplatky za pacienty v krajských nemocnicích. „To mi budou muset vysvětlit. Nevím, kde bych pětasedmdesát milionů našel. A to jenom pokud se to bude týkat pouze krajských nemocnic. Kdyby je chtěli platit ve všech nemocnicích, tak by se částka mohla vyšplhat až na sto padesát milionů. ČSSD tak bude muset přesně určit, kde peníze v rozpočtu najdou. Děláme krajská témata a poplatky ve zdravotnictví jsou téma celostátní,“ přemýšlí o koaličním jednání Juránek.

Už před volbami kritizoval to, že se z krajských voleb stalo celorepublikové referendum o spokojenosti s celostátní vládou. „Mělo by se mluvit o tom, že máme nejlepší integrovaný dopravní systém v zemi. A za poplatky u lékaře, které ČSSD slibuje zrušit, by se dalo koupit pětatřicet nových sanitek,“ řekl před volbami Juránek.

I přesto, že krajští zástupci KDU-ČSL o sobě tvrdí, že jsou strana státotvorná i krajotvorná, tak podle Juránka nepůjdou do koalice za každou cenu. „Ne každé podmínky jsme ochotní přijmout. Jsme všichni připravení odejít i do opozice,“ podotýká.

Stanislav Juránek také přemýšlí o tom, že pokud by už nemohl jižní Moravě dál pomáhat, je ochotný z politiky odejít. „Velmi rád bych i nadále pracoval pro Jihomoravský kraj, ale pokud to nebude možné, tak si najdu nějakou jinou práci. Další cestu v politice ale hledat nebudu, protože do Prahy nemířím,“ přemýšlí o své budoucnosti oblíbený hejtman. Je tak možné, že se vrátí ke své původní profesi, tedy lesnímu inženýrství. „Jsem lesák a celý život jsem pracoval v lese nebo na stavbách v lese. Nemám strach, že bych se neměl kam vrátit. Moje žena mi stále připomíná, že si brala lesáka a ne hejtmana,“ říká hejtman.

I přesto by bylo pro něj opuštění jihomoravské politiky velmi smutné, protože se na vývoji kraje podílel vlastně od samého začátku. „Jihomoravský kraj cítím jako své dítě, které rostlo od nulového rozpočtu v roce 2000 až po téměř čtrnáctimiliardový v letošním roce. Takže mám k němu osobnější přístup, než bývá v politice obvyklé,“ podotýká Juránek.

Že svému kraji věnoval hodně, napovídá například jeho zřejmě nejviditelnější úspěch, když kraj dostal pod svoji kontrolu brněnské letiště v Tuřanech. „Od té doby, co jsem se stal hejtmanem, pro mě neexistuje sobota, kdy bych nevyjel do kraje. Neděle se snažím uchránit pro rodinu,“ zmiňuje i náročnost hejtmanské funkce.

Jak sám říká, hodně mu při jeho práci pomáhá víra v Boha. „Tu jsem našel v pubertě, v těžké době za komunistů. Pomáhá mi udržet jasný směr v životě. Pomáhá mi také v těžkých obdobích života. Být věřícím je na jižní Moravě jednoduché, protože tu má křesťanství hluboké kořeny. Kromě víry v Boha mám také víru v jižní Moravu,“ dodává dvaapadesátiletý Juránek.